Alcatel OT M'Pop - sláger lehetne belőle

Bevezető, tartozékok

Ki ne emlékezne még azokra a szép időkre, amikor az Alcatel még az igazi virágkorát élte, amikor a logóban még háromszögként jelent meg a második „A” betű, vagy amikor még ez a márka a legismertebb gyártók közé tartozott. Persze akkor még teljesen más kort éltünk, nem voltak okostelefonok, nem igényelte senki a szebbnél szebb kijelzőket. A kétezres évek második felében azután egy valóságos pálfordulásnak lehettünk tanúi, és azóta az Apple és a Samsung uralja a mobilkészülékek piacát. Érdekes módon kis hazánkban az Alcatelt sokkal jobban szerették az emberek, mint más nyugati országokban, pedig a francia székhellyel rendelkező vállalat először nem feltétlenül gondolta ezt. Most azonban kezdenek visszatérni, és olyan készülékeket dobnak piacra, melyek képesek már megfelelő szintre visszalökni őket.

Alcatel One Touch M'Pop
[+]

Az Alcatel OT-997D az első kétkártyás és egyben kétmagos processzorral felszerelt telefonok előhírnöke volt, manapság pedig már elmondhatják, hogy az Idol Ultrával a legvékonyabb mobilok közötti versenyben is az élmezőnyhöz tartoznak. A gyártó sokat igyekszik tenni a felhasználókért, illetve a szolgáltatásokat is próbálják javítani, még ha ez egyelőre gyerekcipőben is jár. Mivel az Alcatel sosem volt az a nagyon prémium vállalat, a mai napig sajnos összeforr a nevük az "olcsó gyártó" kifejezéssel, de igazából ők is mindig azt a szegmenst próbálták okosan megcélozni, ahol biztosabbnak tűnt a siker. Az Idol a tudása ellenére is kellemes ár/érték aránnyal bír, de a kevesebb pénzzel rendelkező felhasználóknak már kevésbé mondható elérhetőnek. Az Alcatel One Touch M'Pop viszont pont a fiatalok körében lehet slágertermék, kérdés az, hogy elég lesz-e a hardveres képesség a mai gepárdok között.

Alcatel One Touch M'Pop
[+]

Mostani célpontunk egy standard fehér dobozban érkezett szerkesztőségünkbe, igazából semmi olyan különlegességet nem tartalmaz, ami rendkívülivé tenné. A csomagolás tetején a mobilkészülék képe tündököl, körülötte pedig pár díszítő elem, felsorolva néhány alapvető funkciót. A dobozt kitárva magához az eszközhöz jutunk, alá pedig egy szabványos microUSB kábelt, egy töltőfejet és egy műanyag, normál kialakítású headsetet pakoltak. Az M'Pop egyelőre fekete színben elérhető, de a későbbiekben talán bővülni fog a színpaletta.

Külső

Külsőleg a manapság már megszokott érintőképernyős formatervet kapjuk. Mivel az M'Pop nem az élmezőnyben próbál szerencsét, így az anyaghasználat sem nevezhető prémiumnak, hiszen legfőképpen a műanyag dominál, némi előlapi üveg társaságában. Apróbb recsegés megfigyelhető abban az esetben, ha tényleg abnormális módon próbáljuk nyomogatni az eszközt, ám ez a normál használatban aligha vehető észre. A megfelelően lekerekített az élek miatt kézben a masina tartás esetén is kényelmes, és egyben kellemes fogást biztosít. Ehhez járul még hozzá az átlagosnak mondható 123 x 64 x 10,9 milliméteres méret és a 136,5 grammos tömeg, sokan fogják szeretni szerintem ezt a kompakt külsőt.

Alcatel One Touch M'Pop
[+]

Az előlapon körbefutó káva nem zavaró, pár milliméteres szélessége egyáltalán nem akadályozza az egykezes használatot, de az esztétikai összképet sem rombolja le. Alul három érintésérzékeny vezérlőgombbal operálhatunk, melyek már a jól megszokott kezdőképernyőre ugrás, vissza- és menübe lépés funkcióját látják el, sötétebb fényviszonyok esetén pedig még háttérvilágítást is kapnak. Felül egy VGA kamera pompázik, társa egy fehér információs LED és egy beszédhangszóró, utóbbi kiváló hangerőt biztosít. Az egyszerre maximum két ponton érzékelni képes kijelző azt nyújtja, amit a kategóriában kell, 4”-es, 800 x 480 képpont felbontású, ami nagyjából 233 pixel / inch sűrűséget adományoz. Az egyetlen gond a TFT mivoltát érinti, ugyanis oldalról még látható, ám felülről és alulról már egyáltalán nem vehető ki mindaz, ami a képernyőn megjelenik. Erős napfényben már kevésbé, normál fényviszonyok között viszont elég a maximális fényerő.

Alcatel One Touch M'Pop
[+]

Mint már említettem, az oldalak szépek, formásak, nem szögletesek. Ez ízlés kérdése, valakinek ez, valakinek inkább az élesebb sarkok jönnek be, de tény, hogy az M'Pop megoldása kényelmesebb, az átellenes sarkok pedig még közepes tenyérmérettel is lazán elérhetők. A masina előlapjának legszélén egyébként egy fém keret is körbefut, mely még inkább megdobja az összhatást. Jobboldalon a hangerőszabályzó billentyűvel találkozhatunk, felül pedig a 3,5 milliméteres jack aljzat és a képernyő feloldására szolgáló gomb párosa helyezkedik el. Balra egyedül a microUSB csatlakozója került, amit így legalább nagyon könnyű megtalálni.

Alcatel One Touch M'Pop
[+]

A hátlap matt fekete színben tündököl, hiába a plasztik felhasználása, én szépnek mondanám, plusz sem a koszt, sem a karcokat és az ujjlenyomatokat nem gyűjti össze annyira. Hiába persze a szépség, annyira azért nem izgalmas, megint kimaradt a LED-es villanó, pedig az árba már lazán bele kellett volna férni, mindenesetre az 5 megapixeles kamera igyekszik valamelyest feledtetni bánatunkat. A leválasztható borítás szintén üdvözítő, a leszedés után pedig az akkut is ki tudjuk cserélni. A microSD kártyahely és a SIM foglalatok mindegyike az energiaforrás alá került elrejtésre, így menet közben mindenképpen ki kell kapcsolni a kütyüt, ha például új kártyát helyeznénk be.

Hardver, szoftverezettség

Lassan kezdünk hozzászokni, hogy már az alacsonyabb árszegmensben árult telefonokat is kétmagos hardverrel szerelik, ám még mindig vannak hírvivői az egymagos csodáknak is. Az M'Pop éppen ezek közé tartozik, hiszen a borítás alatt egy 40 nanométeres csíkszélességű, ám szerencsére már ARMv7 architektúrát használó MTK MT6575 chipset bújik meg, amiben egy 1 GHz-es egymagos processzor dolgozik, ehhez pedig 512 MB RAM társul, ami messze nem kiemelkedő már. A grafikus gyorsítás a PowerVR SGX531-től várható. Mivel a belső memória akár 32 GB-tal is bővíthető, így nem fog nagy gondot okozni az, hogy szabad felhasználásra nagyjából 2,2 GB áll rendelkezésre gyárilag. A masina rezgése érezhető, kicsit talán magas frekvencián mozog.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Alcatel OT M'Pop ZTE Blade III Alcatel OT 997D Sony Xperia E dual
Quadrant Standard 2472 pont 1867 pont 1689 pont 2119 pont
Linpack for Android (single) 38,633 MF. / 2,17 s 25,130 MF. / 3,34 s 37,600 MF. / 2,24 s 38,544 MF. / 2,17 s
Linpack for Android (multi) 33,432 MF. / 5,05 s 22,447 MF. / 7,51 s 32,936 MF. / 5,12 s 35,539 MF. / 3,24 s
Smartbench 2012 Prod. 1083 pont 781 pont 995 pont 1114 pont
Smartbench 2012 Games 1599 pont 1476 pont 1526 pont 1988 pont
AnTuTu 3.x Benchmark 4471 pont ? pont ? pont 5356 pont
Geekbench 2 503 pont ? pont ? pont ? pont

Talán ennél a táblázatnál ütközik ki az egyik legjobban a Project Butter és az jó optimalizálás hatása, hiszen ha végignézzük a pontszámokat, akkor tökéletesen kitűnik az előnye az M'Popnak. Itt persze nem számottevő differenciáról beszélünk, de az említett készülékek mind tesztalanyunk követésére képesek csak. Fontos tényező persze, hogy például a 997D-n még nem a legújabb szoftver futott, amikor nálunk járt, azóta minden bizonnyal az az eszköz is fejlődött, de az M'Pop egymagos hardvere a Jelly Beannel lazán maga mögé utasította az ICS-t futtató testvérét. A kellemes összhang a rendszer folyamatosságára is kihat, meglehetősen gördülékeny minden, alig találkozunk megakadásokkal. Játékokra annyira már nem alkalmas a kütyü, de legalább a nagyobb igénybevétel esetén sem melegszik fel a készülékház.

Alcatel One Touch M'Pop screen shot  Alcatel One Touch M'Pop screen shot

Már mindenki rájöhetett, hogy az Alcatel újdonságán az Android 4.1.1-es verziója fut, amit köznapi nevén Jelly Beanként ismerhetünk. Az alap felületet rendesen átszabták a gyártónál, minden ikon és háttérkép lecserélésre került, kicsit gömbölyűbb formavilág jellemezi a menürendszert. A zárolt képernyő jól néz ki, a megadott ikonokat lefelé húzva tudunk akár az üzenetkezelőbe, akár a fényképezőgéphez jutni. Jópofa, hogy az értesítési függönynél a hangprofilok is megváltoztathatók, de állíthatjuk innen a fényerőt és más adatkommunikációs eszközöket is. A főoldalak testreszabhatók, viszont felül a Google keresője mindig jelen van, én ezt speciel sosem szerettem, no meg annyira gyakran az átlag júzer sem használja, hogy mindig szem előtt kelljen lennie. Az alkalmazásokat a menüben kétfelé bontja a rendszer, vannak a gyárilag telepített, és vannak az általunk letöltött programok, mapparendezés viszont sajnos nem lehetséges a menüben (főképernyőn természetesen ez már adott szolgáltatás).

Alcatel One Touch M'Pop screen shot  Alcatel One Touch M'Pop screen shot

Az alacsony árazása ellenére az Alcatel énekesét sok extra applikációval látták el. Először talán érdemes mégis a jól megszokott androidos appokkal kezdeni, ugyanis rendelkezésünkre áll Chrome és a gyári böngésző, az email kliensek, a Google csevegő és Google+, a hangrögzítő, az időjárás, a kamera, a navigáció és térkép, a szép külsejű, magyar névnapokat is kijelezni képes naptár, a zene- és videolejátszó, a rádió, az üzenetkezelő (a megszokott, buborékos nézetet tudja), az ébresztőfunkcióval ellátott óra (fontos itt kiemelni, hogy a telefon képes időzített ki- és bekapcsolásra is), a számológép és a YouTube is.

Alcatel One Touch M'Pop screen shot  Alcatel One Touch M'Pop screen shot

Az érdekesség persze nem a fentiekben keresendő, hanem abban, hogy majdnem ugyanennyi plusz programot is gyárilag telepített nekünk az Alcatel, mely egész kedves gesztus, még ha néhányat nem is fogunk túl sokszor megnyitni. Találunk tehát PDF dokumentumok olvasására szolgáló Adobe Readert, AVG antivírust, Evernote-ot, van Cloud Backup, amin keresztül biztonsági mentést készíthetünk a telefonról a Boxba, Dropboxba vagy a belső tárhelyre. Szerencsére van jegyzetfüzetünk és médiaalbumunk, de összeállíthatunk vásárlási listát vagy teendőket is. Az M'Popról már azonnal küldhetünk üzenetet a Viber segítségével, a játékos kedvűeknek pedig a Shark Dash-t és a Little Big City-t ajánlja a gyártó, bár ezek csak demo verziók.

Multimédia, kamera

A kamerás képességek első ránézésre elég szerénynek tűnnek. Kezdjük megint azzal a rossz hírrel, hogy nincs ugye LED-es segédfény, így sötétben haszontalan a készülék, de a VGA videofelvételi adottságok sem hökkentenek meg senkit. A kamera viszont képes 5 megapixeles fotókat rögzíteni, ráadásul a felületet itt is sikerült kicsit módosítania a gyártónak. A beállításokhoz nem nyúltak, átlag androidos felhozatalunk van, melybe a jelenetválasztás (este, buli, portré), az expozíció variálása, a fehéregyensúly (izzó fényforrás, fluoreszkáló fény stb.) és a rögzítés üzemmódja tartozik (HDR, arcszépség, mosolyérzékelés, expozíció sorozat).

Alcatel One Touch M'Pop
[+]

Meglehetősen optimális időjárási körülmények uralkodnak mostanság, így joggal vártam el, hogy az M'Pop minőségi felvételeket készítsen. Az első benyomások még jók is voltak, ám tüzetesebben megvizsgálva az alkotásokat már nem lehet maradéktalan a boldogságunk. A makró képek nagyon gyengék, próbáltam mindenfelé fókuszálni, beállításokkal szórakozni, ám 15 centiméternél közelebbről lehetetlen fotókat csinálni. Jobb hír, hogy a dinamikatartomány egész nagy, valamint nagyítás nélkül a képek is elfogadhatók. Zoomolgatva már kiütköznek a problémák, a vonalélességgel nem voltam megelégedve, de a zajszűrés miatt a fűszálaknál is megfigyelhető erős elmosódottság, miközben roppant erősen maga a zaj is rajta marad a fotókon. A VGA videók sem hozzák azt a szintet, amire az ajánlott szócskát használhatnánk, mindenki meggyőződéséhez érdemes is egy pillantást vetni tesztfelvételünkre.

Alcatel One Touch M'Pop
[+]

Ha már a pop szót feltüntették a készülék nevében, akkor én személy szerint kiemelkedőbb zenelejátszási képességekben bíztam, ám mint kiderült, hiába. A felület itt is módosításra került, persze nem sokban, egyedül a színvilág illeszkedik jobban a brandhez. Van bulikeverés, sima keverés és csengőhangbeállítás is, ha pedig kiemelnénk néhány hangszínt, akkor azt a hangeffektek menüpont alatt tudjuk bátran megtenni. A tárolt muzsikákat továbbra is többféleképpen tudjuk rendezni, van előadók, albumok, dalok és listák szerinti nézet is. Az FM-rádió most sem maradhatott ki, használatához viszont elengedhetetlen egy jó füles csatlakoztatása. Kihangosítva a hangminőség közepes, a mélyek elvesznek, de a hangerővel is vannak gondok sajnos.

Alcatel One Touch M'Pop screen shot  Alcatel One Touch M'Pop screen shot

A videólejátszónak gyengécske társa már az egymagos hardver, hiszen a belső limitációi miatt aligha várhatunk itt el nagyobb felbontású mozis képességeket, ráadásul a kijelző sem ad okot erre. Próbálkoztam én többféle 720p-s és 1080p-s videóval is, előbbit még csak-csak lejátszotta (na nem élvezhető szinten), a Full HD viszont már gondot okozott, egyedül a hangot volt hajlandó lejátszani. A következmény egyértelmű, felvett alkotásokat érdemes visszanézni, nagyobb rezolúcióra viszont teljesen felesleges erőltetni a kütyüt.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az M'Pop adatkommunikácis képességei átlagosak, ám mindenképpen kiemelkedik az A2DP-re képes, de már 4.0-ás verziószámmal villogó Bluetooth chip. Emellé persze minden szükséges csomagot megkapunk, elég csak a 802.11b/g/n szabványokat támogató és internetmegosztásra is képes WiFi modulra, vagy a beépített A-GPS egységre gondolnunk. A GPS-szel nem volt gond, megfelelően navigáltam vele a városban. Mobiladatforgalmat visszafogott képességekkel generálhatunk, letöltéskor 7.2 Mbps, feltöltéskor pedig 5,76 Mbps az elméleti maximum. A hangminőség pöpec, mindenki vígan elbeszélgetett a másik féllel, ugyanakkor hívás közben a nem használt kártya parkolópályára kényszerül, duál aktivitásról tehát most sem beszélhetünk.

Alcatel One Touch M'Pop screen shot  Alcatel One Touch M'Pop screen shot

A böngésző azt adja, amit kell. Mivel van gyári böngészőnk, így akár tesztalanyunk is rábírható arra, hogy Flash tartalmakkal szórakoztasson el minket, bár ekkor már érezhetően kicsúszik a talaj alóla, hiszen az egymagos hardver manapság már kevéske ehhez. Ha nem ragaszkodunk a Flash-hez, akkor minden szép és gyors, nagyíthatunk több ujjal, ez esetben pedig még rá kell koppintani kétszer a kijelzőhöz ahhoz, hogy méretezve legyenek a szövegek is.

Alcatel One Touch M'Pop
[+]

Az akkumulátor 1500 mAh-s névleges teljesítménnyel bír, ami a mai kétezer feletti kapacitások mellett eltörpül, ám a gyártó szerint az egymagos belsőt 400 óráig képes készenlétben tartani, beszélgetés esetén pedig nagyjából 13 órára taksálják a képességeket. A való életben persze minden gyorsan megváltozik, ha úgy erősebben odatesszük magunkat, netezünk, mindkét SIM-et használjuk, akkor itt sem várhatunk egy napnál hosszabb üzemidőt, de nyilván növelhetünk a teljesítményen, ha kevesebben nyomkodjuk a masinát. A töltés egyébként relatíve gyorsan zajlik, körülbelül másfél óra szükséges a teljes kapacitás eléréséhez.

Alcatel One Touch M'Pop
[+] Alcatel OT M'Pop vs. Sony Xperia E

Értékelés: Alcatel One Touch M'Pop
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Az Alcatel M'Pop nem rossz készülék, bár hardveres szempontból manapság már kezd egy kicsit elavult lenni. A kijelző felbontása és mérete még egészen elfogadható, ráadásul a 4"-es képátló továbbra is az egyik legjobban kezelhető nagyság, bár ezt a sima TFT kijelző jó lenne elfelejtenie mindenkinek, amire néhány éven belül biztosan sor is fog kerülni. Boldogságot ad viszont a 4.1.1-es Android rendelkezésre bocsátása, végre az alacsonyabb árkategóriában versenyző telefonok gyártói is kellő figyelmet kezdenek el fordítani a frissítésekre. Apropó alacsony ár, az Alcatel slágere nagyjából 40 ezer forintot kóstál majd, ami még mindig jó ajánlat, főleg újonnan, bár a ZTE Blade III-mal ez sem tudja felvenni a versenyt. Fontos viszont kiemelni, hogy az M'Pop két SIM-et is képes kezelni, ami sokaknak jelenthet egyértelmű választási lehetőséget. A kamera nem sikerült rosszul, igaz, továbbra is inkább csak a legszükségesebb pillanatok esetén ajánlottak ezek az optikák, az üzemidő átlagos, tetszettek viszont a Jelly Beanhez tartozó alcateles felületi extrák, melyekkel egész korrekt kis rendszert sikerült csinálni az Androidból. Van jó néhány egyedi és extra applikációnk, korrekt szoftversebességünk, így azt lehet mondani, hogy a 40 ezer forintos vételárat megéri, tetszett, hogy a két SIM-mel is megbirkózó telefonok egyre olcsóbban kaphatók meg, így az Alcatel akár sikereket is képes lehet elérni mostani modelljével, kérdés persze, hogy van-e még az a tömeg, aki hosszútávra is be meri majd vállalni az egymagos képességeket.

Alcatel One Touch M'Pop

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Alcatel OT M'Pop
Alcatel OT M'Pop Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 123 x 64 x 10,9 milliméter
Tömeg 136,5 gramm
Színvariációk fekete, fehér, kék, rózsaszín, lila, zöld, narancssárga
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MTK MT6575 Chipset
Processzor típusa 1 Ghz-es egymagos
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX 531
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 2,2 GB szabadon felhasználható tárhely
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés/értekezlet
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.1 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Google Messenger, Adobe Reader, AVG AntiVirus, Evernote, Jegyzetek, Little Big City, One Touch Radio, OfficeSuite, Shark Dash, Skitch
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 400 óra (2G) / 410 óra (3G)
Beszélgetési idő 13 óra 30 perc (2G) / 13 óra (3G)
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés