Alcatel OT Idol mini - fél gigás(z)

Nem az Alcatel az egyetlen gyártó, aki egy 4,3 inches telefont mininek hív. Az árat is ennek megfelelően lőtték be, ám néhány ponton a hardver is a csökkentés jegyeit viseli magán.

Bevezető

Harcias vitákat lehetne arról folytatni, hogy a 4,3 inches kijelző mióta számít mininek, de amióta a csúcskategóriában az 5 inch körüli méretek számítanak bevett dolognak, azóta mondhatjuk, hogy ami ennél jelentősen kisebb, az mondjuk legyen mini. A Samsung is így gondolkodik, a HTC is ezt az utat járja, most pedig az Alcatel dobott piacra egy kisebb verziót egy már ismert szériából. Más kérdés, hogy a miniség sokszor azzal jár, hogy funkcionalitásban is némiképp megnyirbálják a gyártók ezeket a termékeket, valahogy tartja magát az az elképzelés, hogy ami kisebb, az kevesebbet is kell tudjon, kábé tényleg csak az Apple termékei képeznek kivételt.

Alcatel OT Idol mini
[+]

Viszont az Alcatel kapcsán emiatt nem haragszunk. Egyrészt azért nem, mert a termék neve nem az, hogy Idol X mini, tehát nem akar a csúcsmodell kisebb variánsa lenni, mint akár az S4 mini, akár a One mini, egyszerűen csak a jelenlegi, több tagból álló széria egy kisebbre sikeredett modellje. Másrészt a cég hagyományosan jó árral próbál vásárlókat magához csábítani, s ezek a vásárlók pontosan tudják, hogy a kedvező árfekvés kompromisszumokkal is jár. Ez most is így van, de a gyártónál igyekeztek úgy trükközni a belsővel, hogy azért még bőven használható legyen a mindennapok során a készülék.

Alcatel OT Idol mini
[+]

A 40-45 ezer forintos ár barátinak mondható, ha nem is kiemelkedően jó. Sok olvasónk szokta előcitálni itthon nem forgalmazott, kínai gyártók termékeit, s persze nekik is igazuk van, de nem szabad elfelejteni, hogy az Alcatelnek van itthoni képviselete, garanciája és lokalizálják is a szoftvert, no meg persze amint bekerül egy ilyen termék a szolgáltatói kínálatokba máris kevéssé összevethető innen-onnan rendelt más cuccokkal. Az Idol mini kétféle verzióban kapható, a két SIM-et kezelő, de microSD bővítés nélküli darab a kártyafüggetlen csatornákon juthat el a fogyasztókhoz, az egy SIM-es verzió pedig operátoroknál bukkanhat fel. Mi az előbbit kaptuk meg, de mivel más szempontból nincs köztük eltérés, ezért a következőkben leírtak érvényesek lesznek mindkét változatra.

Doboz, külső

Csodák csodája, végre a végleges dobozban ücsörögve jött meg a termék, egy fehér, kulturált méretű, nem hivalkodó csomagból tudjuk kiszedni magát a telefont, illetve a töltőfejet, a microUSB kábelt és a filléres headsetet, amin még felvevőgomb sincsen. A készülék több színben kerül piacra, mi egy szürkéskék hátlappal felvértezett verzióra tettük rá a kezünket, ami mindkét nem tenyerében jól mutat.

Alcatel OT Idol mini
[+]

Az Idol mini tényleg nem egy féltégla, főleg a mai mezőnyben érződik kompaktnak. A 4,3 inches, IPS technológiát használó, WVGA felbontású kijelző elég jól kitölti az előlapot, de az igazán jópofa dolog, hogy csak 7,9 milliméteres a telefon vastagsága. Emiatt vidáman átérni egy kézzel is a kijelzőt, nem is csoda, hogy a bekapcsológomb a készülék tetejére került. Az előlapon másodlagos kamera és fényérzékelő is helyet kapott, alul pedig érintésérzékeny gombokat találunk, fehér színű megvilágítással.

Kijelző-teszt
Mérés Alcatel OT Idol mini Prestigio 5450 DUO Gigabyte GSmart Roma R2 AKAI Glory G1
Fehér fényerő 422 nit 311 nit 431 nit 233 nit
Fekete fényerő 0,46 nit 0,32 nit 0,93 nit 0,46 nit
Kontrasztarány 1:917 1:973 1:464 1:507
Színhőmérséklet 10568K 8500K 9165K 8932K

Alcatel OT Idol mini
[+]

Mindenképpen pozitívum, hogy a telefon vízlepergető (oleophobic) burkolatot kapott, ami persze nem azt jelenti, hogy egy tóba besétálva Mózesként szét tudjuk magunk előtt nyitni az utat a készüléket előrenyújtva, hanem csak annyit tesz, hogy szitáló esőben a kis vízcseppek nem károsítják a terméket, egy jókora, kövér cseppet képezve legördülnek az Idol mini valamelyik csücskéről. Az eszköz bal felére kerültek a hangerőt szabályozó gombok, a jobb oldalon pedig két ajtót találunk. Ide - verziótól függően - vagy két darab microSIM, vagy pedig egy microSIM és egy microSD illeszthető be.

Alcatel OT Idol mini
[+]

A hátlap nem vehető le. A matt felület nem csúszik, jó fogást ad, az alulra tett hangszóró nem túl acélos. A felső részre költözött a villanóval is megtámogatott kamera, amely kiáll kissé a hátlap síkjából, így erre fekszik fel az asztalra tett telefon. Nem tudom, hogy az ezüstösen csillogó keret mennyire fog ellenállni a kopásnak, néhány napos használat alatt nem karcolódott meg. A 3,5 mm-es jack dugaszt felül találjuk, a microUSB bemenet pedig a telefon alján tátong. Az összeszerelési minőség kifejezetten jó, kicsi, karcsú, de mégis masszív benyomást kelt az Idol mini, pedig a készülék tömege 100 gramm alatt marad.

Hardver, menü

A kecses burkolat alá ismét egy MediaTek chipset került, ezúttal az MT6572-es, amely kétmagos, 1,3 GHz-en ketyegő processzort rejt, a grafikus gyorsításért pedig egy Mali 400 felelős. Ez a 28 nm-es gyártástechnológiával készülő SoC a MediaTek azon chipsete, amit pont annak érdekében fejlesztettek ki, hogy az olcsóbb gépekben is vállalható teljesítményt tudjanak nyújtani kedvező energiafelhasználási adatok mellett. Ennek megfelelően az Idol mini alig melegszik, tényleg egész takarékos, viszont nyilvánvalóan nem egy kifejezett sebességbajnok, a Full HD filmek lejátszásába éppúgy beletörik a bicskája, mint a komolyabb játékok futtatásába. A helyzeten sajnos nem sokat segít, hogy csak 512 MB RAM van a telefonban, s ez bizony érezhető.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Alcatel One Touch Idol mini Prestigio MP 5450 DUO Gigabyte GSmart Roma R2 Huawei Ascend Y300
Quadrant Standard 3367 pont 3353 pont 3271 pont 2337 pont
Linpack for Android (single) 53,568 MF. / 1,57 s 59,330 MF. / 1,41 s 57,342 MF. / 1,46 s ? MF. / ? s
Linpack for Android (multi) 86,451 MF. / 1,95 s 87,847 MF. / 1,92 s 85,444 MF. / 1,97 s ? MF. / ? s
Smartbench 2012 Prod. 2210 pont 2312 pont 2008 pont 1921 pont
Smartbench 2012 Games 2072 pont 1921 pont 1880 pont 1703 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 11141 pont 11033 pont 10790 pont 7582 pont
Geekbench 3 (single/multi) 324 / 583 pont 323 / 580 pont 317 / 572 pont ? / ? pont

Főleg akkor szembesül a felhasználó a nem túl acélos mennyiségű memória jelenlétével, amikor valami erőforrásigényesebb alkalmazásból kilépve visszatér a főképernyőre és ott bizony várakozni kényszerül, mire a rendszer újra összeszedi magát és felépíti a felületet az ikonokból és a widgetekből. Ráadásul az Idol mini az Android 4.2 módosított verzióját futtatja, az Alcatel sok ponton belenyúlt a rendszerbe, amitől ugyan tényleg igen gusztusos lett a felület, ám a jelek szerint többet is harap a memóriából, ami bizony azt eredményezi, hogy a multitasking döcög és elég hamar eljut odáig az Android, hogy elkezdi önhatalmúlag bezárogatni a háttérben futó alkalmazásokat.

Alcatel OT Idol mini Alcatel OT Idol mini

Ezzel azonban persze együtt lehet élni, az akadásokat, döccenéseket sokszor feledtetni tudja a kedvező árfekvés és a tényleg jól sikerült külső. De tény, hogy 1 GB RAM-mal ez bizony egy sokkal gördülékenyebb telefon lehetne, pláne, mert úgy néz ki, hogy az Alcatel is megtanulta, hogy miképpen lehet a Google rendszerét úgy átszabni, hogy az kellemesebb használatot eredményezzen. Jópofa a lezáró képernyőn a telefon mozgatásával együtt mozgó lakatocska (töltés esetén a töltöttségi százalék látszik benne), az átfazonírozott tálca is jópofa, a kissé Windows Phone-ra hajazó csempés widgetek is látványosak. A főképernyőkön levő ikonok mappázhatók, a háttérkép lehet általunk rögzített videó is (mondjuk ez sem gyorsít a rendszeren, az biztos).

Alcatel OT Idol mini Alcatel OT Idol mini

A beállítások között állítható a betűméret, a képernyőkímélő, a kijelző felett kis értesítési led van, amely kéken és pirosan tud villogni. Néhány gesztust is érzékel a telefon, ébresztésnél lefordítással tudunk szundit kapcsolni, a bejövő hívások is elnémíthatók így, és bekapcsolható, hogy a készülék rázásával váltsunk számot a zenelejátszónál. A két SIM-es üzemmód nem különösebben szofisztikált, annyit lehet beállítani, hogy bizonyos tevékenységek melyik kártyát használva történjenek meg (hívás, üzenetek, adatkapcsolat), az elsődleges kártya tud HSDPA-t, a másik csak EDGE hálózatra hajlandó fellépni. A telefon nem ismeri a dual active módot, azaz ha ez egyik SIM épp használatban van (beszélgetés), addig a másik lelép a hálózatról. A hangminőséggel viszont egyik esetben sem volt gond, a rezgés is érezhető gatyazseben keresztül, ha nem is tartozik a vehemensebben rázkódó telefonok közé az Idol mini.

Szoftverek, multimédia

Embertelen mennyiségű extra szoftvert tett rá az Alcatel az Idol minire, amivel kapcsolatban valahogy az az ember érzése, hogy a kevesebb néha több. Van fent Acrobat Reader, AVG AntiVirus, vonalkódolvasó, iránytű, zseblámpa, Shazam. Külön app van a vezeték nélküli billentyűzet csatlakoztatásához (ez tipikusan a “minek?” kategória), van WiFi megosztásra szintén egy alkalmazás, illetve egy sereg Gameloft játék próbaverziója is feltelepítésre kerül. Megtaláljuk az Alcatel saját felhőszolgáltatását, az One Touch Live egy saját áruházacska további programok letöltésére, egyébként is van még külön Alcatel Segítség, Beállítás varázsló és Cellaüzenetek alkalmazás is, szóval rendesen tele van nyomva félig-meddig felesleges ikonokkal a menü, erre még rájönnek a saját szoftvereink, aztán az egész úgy néz ki, mint egy túlburjánzó, eklektikus karácsonyfa.

Alcatel OT Idol mini Alcatel OT Idol mini

A kamera öt megapixeles, van benne autofókusz és ledes villanó. A kereső egyszerűen használható, exponálás után az elkészült kép(ek)et ujjunk balra húzásával nézhetjük meg. Az érintéses fókusz és fénymérés jól működik, bár a dinamikatartomány most is elég szűkös, de talán elkerülhető, hogy nagyon beégjen az ég. Van HDR és panoráma mód, esti fotózás, állítható a képméret, ebben ki is merülnek a lehetőségek, de a képeket látva ez nem is baj. Videót HD felbontásban, 30 fps-sel tud rögzíteni a masina, van is tesztfelvételünk. Sajnos a fókuszt sokszor elveszíti felvétel közben a készülék, de egyébként sem acélos a produkció.

Sajnos a fotók nem túl jók. A színeket elég jól eltalálja az automatika, ezzel nincs is gond, de a zajszűrő algoritmus túlságosan erős, rettentően elmossa a részleteket a szoftver, bátran fotózhatunk vele tömegjelenetet, nem fog senki sem a személyiségi jogaiért hisztizni, mert az emberek feje helyén elmosódott pacák látszanak csupán. A vonalélesség jelzésértékű, a vaku pedig megzavarja a rendszert és nem tud rendesen fókuszálni a gép. Ezen még lehetne csiszolni, de legalább az exponálás gyorsan történik.

Alcatel OT Idol mini Alcatel OT Idol mini

Zeneileg nem rossz az összkép, bár a kihangosított produkció kissé vödörszerű. Van equalizer, látszódnak az albumborítók, fülessel sokkal korrektebb a helyzet, mint anélkül, de a gyári headset felejthető. A rádióhoz viszont mindenképpen kelleni fog egy zsinóros hangkeltő, mivel ez szolgál antenna gyanánt. A hangerővel viszont nincsen gond, a kis Alcatel eléggé felhívja magára a figyelmet.

Adatátvitel, akkumulátor

Az elsődleges kártya 21 Mbps sebességű HSDPA kapcsolatra képes, ez bőven elég. A telefonon való böngészés rácáfol a néha előforduló megakadásokra és az általános reszponzivitásra, a browser gyors, tördel oldalszélességre, a kétujjas nagyítás is könnyedén megy neki. Több ablak megnyitása után már azért érződik némi erőlködés, de összességében szépen optimalizált lett a készülék ezen része.

Alcatel OT Idol mini Alcatel OT Idol mini

Természetesen van WLAN, az átlagnál talán kicsit jobb érzékenységgel, a GPS gyorsan talál pozíciót, akad DLNA funkció is. Nincs viszont NFC támogatás, ebben az árkategóriában ez még ritkaság. A Bluetooth 4.0-s verziószámú, ez is a pozitívumok közé sorolható. A hátlap alá 1700 mAh teljesítményű akkumulátor került, amellyel másfél-két napig eldöcög a készülék, ez azt jelenti, hogy takarékosan bánik az energiával. 10%-os töltöttség alatt már kiabál, leveszi a fényerőt, de még ilyenkor is simán kibírt egy 20 perces beszélgetést, úgyhogy az átlagnál jobban teljesít ezen a téren az Idol mini.

Alcatel OT Idol mini
[+]

Értékelés: Alcatel One Touch Idol mini
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Igazából egyetlen számottevő hibája van a telefonnak, ez pedig a vékonyra méretezett memória. Az 512 MB RAM bizonyos esetekben elegendő lehet, ám ha egy átszabott, plusz funkciókkal teletűzdelt rendszert teszünk egy készülékbe, akkor illendő lenne gondoskodni annak megnövekedett erőforrásigényéről is. Ezért érződik néhol kissé öregurasnak a használat során az Idol mini, amely azonban számos pozitívumot is fel tud mutatni. A kompakt kialakítás, az ehhez képest korrekt üzemidő, a jól látható kijelző és a vízlepergető burkolat mind olyan apróságok, amik ki tudják emelni az Alcatel apróságát a mezőnyből. Kár, hogy a két SIM-et kezelő verzió memóriája nem bővíthető, a kamera sem áll a helyzet magaslatán, de egy átlagfelhasználó számára ezek nem lesznek annyira lényeges pontok, ha cserébe kap egy jól összerakott, pofás megjelenésű, sok kis extrával felvértezett, alapvetően szerethető készüléket. A kétkártyás verzió 45 ezer forint körül kerül piacra, az egy SIM-met kezelő, bővíthető memóriás változatok 40 ezer forintot kóstálnak. Itt egyébként jellemzően nem a duplakártyás működésnek van felára, hanem a megnövelt belső tárhelyre rárakódó jogdíjak drágítják meg a telefont. Az Ajánlott plecsnit nem tudom rásütni, ahhoz vagy láthatóan olcsóbbnak kéne lennie, vagy duplázni kéne a memóriát, de a Tetszett minősítést szívbaj nélkül meg tudom neki adni, hiszen összességében egy jó minőségű, jól összerakott, jól kezelhető, gusztusos kis masina az Idol mini, amit elsősorban azoknak a kezében tudok elképzelni, akik nem akarják további alkalmazásokkal teletömni a rendszert, hanem levelezésre, időnkénti böngészésre, néhány fotó elkattintására és megosztására, illetve zenehallgatásra keresnek egy relatív kicsi, pofás, nem túl drága eszközt, amely nem merül le minden nap már a délután folyamán. Azt pedig csak remélni tudom, hogy lesz még ekkora méretben Alcatel - kicsit jobb hardverrel már nagyon sokak számára érdekes lehetne és megszorongathatná a méltán kedvelt Huawei P6-ot is.

Alcatel One Touch Idol mini

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Alcatel One Touch Idol mini
Alcatel OT Idol mini Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 127,1 x 62 x 7,9 milliméter
Tömeg 96 gramm
Színvariációk sötétkék, szürke, rózsaszín
SIM-foglalat egy, illetve két microSIM (verziófüggő)
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (228 ppi)
Kijelző típusa IPS-TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTeK MT6572
Processzor típusa 1,3 GHz-es kétmagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB / 8 GB (dual SIM)
Memória bővíthetősége microSD (csak az egy SIM-es verzió)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők + demo
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, Jegyzet, Iránytű, AVG Antivirus, Shazam, Gameloft, Zseblámpa
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 720p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1700 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 540 óra
Beszélgetési idő 20 óra
Zenelejátszási idő 30 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, távolságérzékelő, vízlepergető burkolat

Azóta történt

Előzmények