AfterShokz Trekz Titanium - fejből szól

A csontelvezetéses technológiát használó fejhallgató biztonságos zenehallgatást tesz lehetővé sportolás közben is, a kérdés csak az, hogy milyen minőségben.

Előszó, külső

Sosem hallottam korábban az AfterShokz nevű gyártóról, ami annak fényében nem is csoda, hogy nincs túl sok termékük, valószínűleg nem régen alakultak. A berlini IFA előestéjén megrendezett ShowStoppers nevű eseményen azonban úgy osztogatták a Trekz Titanium névre hallgató csúcsmodelljüket az újságíróknak, mintha ez kötelező lenne, pedig ami azt illeti, valószínűleg egy puszta emaillel is fel tudták volna kelteni a kíváncsiságomat. Tesztünk tárgya ugyanis egyike azon kevés fül- és fejhallgatónak, amelyek az úgynevezett bone conduction technológiát használják. Épp ezért ha szigorúan nézzük, nem is fül-, de még csak nem is fejhallgatók.


[+]

A magyarul csontvezetésre fordítható technológia alapvetően nem egy újdonság, hallókészülékeknél gyakran használnak efféle implantátumokat, amelyek a hangokat a csont vezetésével közvetlenül a belső fülbe továbbítják, ezzel gyakorlatilag áthidalva a külső és középfület. A nagyothallók számára sok előnyt tartogatnak az efféle implantátumok, zajos környezetben jobban hallhatnak a segítségükkel, továbbá a hangok irányának meghatározása is könnyebb feladattá válik, arról nem is beszélve, hogy a hallójárat szabadon marad, ami csökkentheti a krónikus középfülgyulladás és az allergia okozta esetleg problémákat. Minderről persze én semmit sem tudtam, és a gyártó sem úgy reklámozza a termékét, hogy az a nagyothallok számára készült; elsősorban a sportokra és a biztonságra helyezik a hangsúlyt, a kommunikáció elsődleges üzenete, hogy a Trekz Titaniumot használók ugyanúgy hallják a környezetük zajait, mintha nem is hallgatnának zenét, ami könnyen belátható, hogy tényleg egy biztonságos dolog.


[+]

Mindez annak köszönhetően valósul meg, hogy a hangokat (azaz rezgéseket) keltő részek tényleg nem a fülkagylóba, hanem az elé, a fejünkre kell, hogy üljön, tehát a környezeti zajok érzékelhetők maradnak. Valószínűleg erre próbálja felhívni a vásárlók figyelmét a dobozban található két darab füldugó is, amiket például repülőgépen történő hosszabb utazásokhoz javasol a gyártó. Igen, be lehet dugaszolni a fülünket, mégis hallani fogjuk a zenét. Emellett egy hordozáshoz használható tasakot, egy microUSB-kábelt, valamint két darab kis gumidarabot találunk a dobozban, utóbbiak a kimondottan aprófejű tulajdonosok számára feltétlenül szükséges, de én is stabilabbnak éreztem a segítségükkel az eszköz viselését, pedig XXL-es bukósisakot hordok.


[+]

Az egyedi technológia ellenére a Trekz Titanium pont úgy néz ki, mint egy hagyományos vezeték nélkül, pántos fülhallgató. Jó minőségű, kellemes anyagokból van összerakva, az izzadtságnak ellenáll, mindössze 36 grammot nyom, tényleg kényelmesen viselhető, bár igényel némi megszokást, hogy a fejünket rezegteti ahelyett, hogy hangokat bocsátana ki. A kezelőszervek közül a multifunkcionális gomb a bal oldalra került, ezzel lehet leállítani és elindítani a zenét, fogadni és megszakítani a hívásokat. A jobb oldalon, a száron lehet hozzáférni a hangerőszabályzó gombduóhoz, amelyek kicsit furcsa helyen vannak, nem lehet egyből megtalálni őket, főleg, mert az ember véletlenül elkezdheti nyomkodni a gumiajtóval takart microUSB-csatlakozót is, ami szintén errefelé kapott helyet. A töltési idő amúgy másfél óra, amivel 6 óra folyamatos működés érhető el a gyártó szerint, mindkét szám nagyjából reális.

Hangminőség, összegzés

Papíron a termék pont annyit nyújt, mint egy bármilyen fülhallgató, de mint tudjuk, ezek a számok semmit nem jelentenek. 20 Hz és 20 kHz közötti frekvenciaátvitel, 100 +/-3 dB érzékenység, illetve ide lehetne írni hasonló adatokat a mikrofonról is, de felesleges, a lényeg ugyanis az, amit a valóságban nyújt az eszköz, az pedig egy normális fülhallgatóhoz viszonyítva elég kevés. A mikrofon mondjuk pont jól teszi a dolgát, csendesebb helyeken kiválóan lehet vele telefonálni, de a szélre nagyon érzékeny. A zenei hangminőség viszont kiábrándító, élettelen, dobozszerű hangot juttat a fejünkbe, gyenge mélyekkel, hiányos magas tartománnyal. Körülbelül azt a szintet kell elképzelni, amit egy átlagos alsó-középkategóriás okostelefon gyári headsetje nyújt.


[+]

Az persze nagyon jó, hogy úgy is lehet zenét hallgatni, hogy közben beszélgetünk, bár ez mondjuk nem a legtársaságibb módja ennek az egésznek, de mindenképpen szórakoztató. A környezeti zajokat persze azért itt is nagyobb hangerővel kell kompenzálni, ez pedig számomra elég csiklandós érzést jelentett, arról nem is beszélve, hogy hosszabb távon azért válik kissé kényelmetlenné a viselése, mert a bőrünkkel érintkező részen nagyon izzadni fogunk. Sokat gondolkodtam is, hogy mire tudnám használni a Trekz Titaniumot, és arra jutottam, hogy amúgy mondjuk biciklizéshez baromi praktikus lenne, meg futáshoz is, ha futnék. A kérdés persze, hogy a felhasználók közül hányan áldoznának arra közel 40 ezer forintot, hogy biztonságosan, de alapvetően nem túl jó minőségben hallgassanak zenét sportolás közben. Gyanítom, hogy itthon nem sokan.


[+]

Aztán gyakorlatilag teljesen véletlenül akkor találkoztam Sanyi nevű ismerősömmel, amikor pont nálam volt a termék. Sanyi hallássérült, mindkét fülében hallókészülék van, megkértem hát, hogy próbálja ki az AfterShokz újdonságát. Ezen a ponton több olyan kérdésre is választ kaptam, amelyekre nem is gondoltam, hiszen Sanyi megkérdezte tőlem, hogy ki kell-e vennie a hallókészülékeit, hiszen egy normális fülhallgatót csak úgy tudna használni. Arra jutottunk, hogy nem kell, az ezt követő pár másodpercre pedig valószínűleg életem végéig emlékezni fogok: Sanyi ugyanis elveszett a zenében és csak annyit mondott, hogy ennek nagyon jó a hangminősége. Ezen a ponton pedig a cikk konklúziója is összeállt a fejemben: ez egy jó technológia, egy jó termék, csak nem a tömegeknek szól, hiába szeretne.


[+]

129 dollárért ugyanis sokkal jobb fülhallgatókat lehet vásárolni, a biciklis társadalom pedig legalábbis itt Budapesten nem hiszem, hogy lenne annyira tudatos, hogy ilyen sok pénzt költsön a saját biztonságára, úgyhogy az elkövetkező években sem valószínű, hogy csontvezetéses fülhallgatókat használnának tekerés közben, inkább figyelnek a zenére és kockáztatják az életüket. Sanyi viszont remélhetőleg pár év múlva is boldogan fogja használni a Trekz Titaniumot, én pedig a magam részéről nagyon örülök, hogy ezt meg tudtam mutatni neki. Hallássérülteknek tehát ajánlott is lenne a termék, a hangminőségre nem háklis sportolóknak úgyszintén, a többiek viszont nyugodtan választhatnak bármilyen más fülhallgatót. A technológia ettől függetlenül megérdemli a tetszett plecsnit.

AfterShokz Trekz Titanium

Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

AfterShokz Trekz Titanium
AfterShokz Trekz Titanium Általános
Technológia Bluetooth
Típus csontvezetéses fülhallgató
Kialakítás csontvezetéses
Kábel hossza -
Tömeg 36 gramm
Színvariációk kék/fekete, zöld/fekete, szürke/fekete
Tulajdonságok
Meghajtó csontvezetéses átalakítók
Impedancia ismeretlen
Érzékenység 100 +/-3 dB
Frekvenciaátvitel 20 Hz - 20 kHz
Teljes harmonikus torzítás ismeretlen
Mikrofon beépítve
Vezérlőgombok multifunkciós gomb, hangerő fel, hangerő le
Egyebek
6 órás üzemidő, 10 napos készenléti idő

Azóta történt

Előzmények