GPS
A GPS a Global Positioning System, azaz a globális helymeghatározó rendszer kifejezés rövidítése, nem összekeverendő az első oldalon bemutatott GPRS-szel! Kicsit csalóka dolog volt belerakni a cikkbe, hiszen egy egészen más jellegű, műholdon keresztül mindössze egy irányba folyó kommunikációról van szó, a cikkbe csak azért került be, hogy valóban alapozzunk; manapság az okostelefonok többségében ugyanis található GPS-vevő.
Hirdetés
Hogyan működik?
Földünk körül - ezzel nem árulok el újdonságot - műholdak hadserege kering. Ahhoz, hogy a készülékünk pontosan meg tudja határozni saját helyzetét, minimum négy holdat kell látnia. Az ezektől való távolság alapján számolja ki a földrajzi koordinátát és a tengerszint feletti magasságot a készülék. Ez egy egyirányú kommunikáció, a mi eszközünk nem küld fel semmit az égbe, így tehát nem kell attól tartani, hogy az autóba szerelt navi folyamatoan tájékoztatna bárkit is arról, hogy merre vagyunk. Nyilván ezt továbbkombinálva egy mobilos adatátviteli megoldással már lehetővé válik az ilyesmi, a flottakövető szolgáltatások egy része így működik.
Bármennyire is aggasztónak tarthatják egyesek, hogy mondjuk egy telefon a benne levő SIM és szolgáltatói támogatás segítségével elküldheti a pontos helyzetünket, ma már rengeteg "location based", azaz helyfüggő szolgáltatás létezik, amelyek adott esetben nagyon hasznosak lehetnek. Ilyen például a Layar, amely a kijelzőre vetíti a közelben található érdekes pontok virtuális leképezését, de autósoknak is sok segítség érkezhet ezzel a megoldással például a tervezett útvonallal kapcsolatos hasznos információkhoz férhetünk hozzá, legyen az forgalmi tudnivaló, időjárási adat, vagy a közeli hasznos helyek elérhetősége.
A fenti szolgáltatásokat a navigációs piacon "connected" jelzővel illetik. Itt bőven van még a fentieken túlmutató lehetőség is. Mondjuk ha valaki azt tapasztalja, hogy a tervezett útvonal nem járható (mert le van zárva, földút, egyirányú, stb.), akkor egy-két képernyőérintéssel erről küldhet vissza a térkép gyártójának jelzést, amit a központban feldolgoznak, de addig is esetleg valamiféle módon jelzik a többi, szintén "connected" eszköz számára, hogy probléma lehet. Ha elég sokan használnak ilyen szolgáltatást, akkor a torlódások, forgalmi akadályok is szinte azonnal megjelenhetnek az adatbázisban, amit jó eséllyel a szintén arra közlekedő, adatkapcsolt módon csatlakozó eszköz is észlel.
TMC
Egyre több és több navigációs berendezés dobozán olvasható a TMC betűszó. Ez egy olyan, a végfelhasználó számára első körben ingyenesnek tűnő szolgáltatás, amely az FM hullámsávot használja arra, hogy közlekedési információkról tájékoztassa a készüléket. A TMC adatok szabványos módon érkeznek, az erre felkészített navigációs berendezések a kapott információk alapján számolják újra az útvonalat, akár menet közben is. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a TMC igazából egyáltalán nem ingyenes, a navigációs szoftverek gyártóinak díjat kell fizetniük az erre alkalmas eszközök után, amely valamilyen módon, de megjelenik a készülékek árában is. A TMC hardveres kérdés is, bár nem egy különösebben bonyolult dolog: az ilyesmire képes készülékekhez csatlakoztatható egy TMC antenna, amely a naviból kikunkorodva alapvetően a szélvédőre tapasztható.
A Garmin így mutatja az útlezárásokat (kép: Loha)
A mobiltelefonokba épített GPS a navigáción túl másra is használható. Mérhet például sebességet, ami különböző fitnesz alkalmazásoknál lehet hasznos (futás, biciklizés), mérhet tengerszint feletti magasságot, vagy alkalmassá teheti a telefon a geotagging funkcióra. Ez lehetőséget biztosít arra, hogy a készülékkel készített fotók mellett a GPS koordináták is eltárolásra kerüljenek, innentől csak egy mozdulat feltölteni ezeket egy olyan webes adatábázisba, amely térképen is elhelyezi a fotókat. Említhetjük még a mostanában egyre divatosabb helyfüggő közösségi alkalmazásokat is, az egyik legnépszerűbb a Foursquare, amelynek segítségével mindig tudathatjuk ismerőseinkkel, hogy merre kolbászolunk, s ezek a tudósítások egyből mehetnek Facebookra és Twitterre is.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!