App és egészség
A telefonos kapcsolatot a Da Fit alkalmazás intézi, az olcsó óráknál ez bevett megoldás. A párosítás tényleg semmi perc alatt megvan, noha a felület magyarítása eléggé hevenyészett, de ki lehet igazodni rajta, mert hát nem egy bonyolult jószág. Az első fülön az egészségügyi adataink látszódnak, a másodikon vannak az edzések, a harmadikon matathatunk az órával, a negyediken pedig a saját adatainkkal.
Ha az órát óhajtjuk macerálni, akkor nekiállhatunk a számlapok között túrni, egész sok opció van, de egyik sem interaktív, vagyis hiába látunk ilyen-olyan adatokat rajtuk, ezekre nem lehet bökni. Az értesítéskezelés viszont ergya, bár azt hirdeti magáról a termék, hogy a közösségi médiás notifikációkat megmutatja, csak egy fix listából választhatók azok az alkalmazások, amelyekkel működik is. Ezen kapásból nincs rajta a Messenger, a Viber és a Snapchat, de sajnos negligálja még a GMailt is. Persze kínai WeChat és KakaoTalk az tökre van. A mégis bejövő értesítésekre reagálni nem lehet, csak látjuk a feladót és törölhetjük a francba.
Az alkalmazásban be lehet állítani, hogy az óra vezérelje a telefon kamerájának exponálását, megadhatunk ébresztési időket, valamint kalibrálható egész napos pulzusmérés, menstruációs cikluskövetés, tétlenségi és folyadékbeviteli figyelmeztetés, illetve a ne zavarj üzemmód időzíthető. Elég kretén, hogy ezt manuálisan magán az órán nem lehet kapcsolgatni, ott úgynevezett mozi mód van, ami leveszi a rezgést és a fényerőt, de ettől még az értesítések bejönnek, csak némán.
Oké, eddig ez egy olcsó, sok béna hibával sújtott, de alapvetően működő valami, kijelzi az időt és a hívásokat, néhány értesítést is megmutat, de hát itt arról szól a fáma, hogy majd sportolni is fogunk vele és az egészségünket is monitorozza. Nos, sportolni alapvetően tényleg lehet vele, de pont ugyanolyan haszna van az órának ilyenkor, mintha nem is lenne a karunkon. Egyrészt a pulzusmérést kapásból kenhetjük a hajunkra. Úgy 20%-kal alacsonyabb értéket mutat, mint bármi más, de az edzésnél konkrétan a teljes hülyeséget produkálta, majd kiköptem a tüdőm 150-es pulzus mellett, ez meg azt mondta, hogy na, talán legyen 95. Egy normális óra 600 kcal zsírégetést mért az egyórás edzéshez, a Mystic-Kospet-SATM akármi pedig 357-et. Teljesen hasznavehetetlen.
Felül egy Galaxy Watch 4, alul a csodaóra [+]
Nos, akkor sétáljunk. Csak 10 percre ballagtam el, de mivel nincs benne GPS, én pedig galád módon nem a telefonról indítottam a sétát (mert annak aztán tényleg semmi köze nincs az órához, mér mindent maga), ezért 20%-kal nagyobb távot mért, de legalább a lépésszámot korrektül megbecsülte. Normál gyaloglás mellett ez összejön neki, egy átlag hétköznapi viselés esetén viszont minden rezdülést lépésnek detektál, a nap végére megint 20-25%-kal többet jelez, mint amennyi a valós érték. Mondjuk, hogy lépésszámlálás kapcsán félsiker.
És akkor a hab a tortán az egészségkövetés. A pulzusmérésről már esett szó (random), a véroxigén-szint mérés alapján halott ember vagyok (82%), a vérnyomással kapcsolatban pedig tényleg menjenek a fenébe. Nagyon nem véletlen, hogy egy vérnyomásmérésre képes komoly óra azt kéri, hogy kalibráljuk be legalább három olyan méréssel, ami hitelesített, felkaros vérnyomásmérővel történik, mert csak utána vállalja a gyártó, hogy egészségügyi szempontból releváns adatokat ad. Ez az izé ilyen felesleges köröket nem fut le, 30 másodperc alatt kitol magából egy eredményt, aminek a világon semmi köze nincsen a valósághoz. Nekem vannak a vérnyomásommal problémáim (magas), a tesztkészülék szerint viszont tökéletes. Úgy volt ég és föld a két érték, hogy egyszerre volt a karomon a mandzsettás gép és a másik csuklómon az óra.
Gondolom nem kell magyarázni, hogy ez miért iszonyú gáz. Mi itt azért hellyel-közzel képben vagyunk azügyben, hogy egy apró elektronikai berendezés mennyire tud pontos lenni, de Random Gézáné vélhetően nem ennyire felkészült és simán elhiszi, amit az óra mond neki, miközben lehet, hogy pont vannak súlyos problémái, ami orvosi kezelést igényelne. Az ilyen hulladék, semmirevaló, félrevezető, fals adatokat közlő eszközöket simán csak be kéne tiltani, nem véletlenül vannak EU-s certifikációk az orvosi mérőműszerek kapcsán, nem viccből szütyörögnek akár éveket is a gyártók és a megfelelő szervezetek azon, hogy egy-egy elektronikai termék megkapja a jóváhagyást. Egy Garminnak, egy Huawei-nek, vagy egy Samsungnak is kész volt már hardveresen ez a funkciója, de szoftveresen nem volt addig elérhető az óráikban, amíg nem kapták meg a hitelesítést, Kínából meg akármikor rendelhetünk 6-8 ezer forintért olyan izét, ami azt mondja magáról, hogy méri a vérnyomást. De oké, hát kínai, nem EU-ból jön, nincsenek elvárásaim (jó, azért vannak), de ha ezt egy magyar webshop forgalmazza, akkor az minimum húzós és nem gondolnám, hogy megállna bármilyen fogyasztóvédelmi ügyben.
A gyűrődéseket legalább bírja [+]
A végére azért írok valami jót is: az óra napi 8-10%-ot merül, ami mellett a 10-12 napos készenléti idő elérhető. Ez korrekt, a töltés két óra alatt megvan, szóval ezügyben nincs kummantás, bár a 90 MHz-es chipsethez méretezett 380 mAh-s akku alapján nagy meglepetés azért nincs. Viszont szinte minden más szempontból ez egy nagyon alapszintű cucc. De azt mondom, hogy Kínából rendelve 6 lepedőt azért megér, ha nem akarunk vele sem sportolni, sem pedig egészségügyi dolgokat méregetni. Elég strapabírónak tűnik, hosszú az üzemidő, mutat bizonyos értesítéseket (és a pontos időt, juhú), érezhető a vibrációs jelzés, a lépésszámlálás ugyan nem hajszálpontos, de trendeket azért monitoroz. 30 ezer forintért ez rablás, a pulzus és a vérnyomásmérés konkrét átverés, arról nem is beszélve, hogy mekkora pofátlan lehúzás, ami a témában nem jártas vásárlókat kábítja légbőlkapott ígéretekkel és mézesmázos marketinggel. Aki mégis kedvet kapott egy ilyen órához, az üsse be az Aliexpressen, hogy “rugged smartwatch”, lesz millióegy találat, ki lehet választani a legjobb árat és legyen vele boldog. Én nem voltam az.
Bog