A nagy 8 megapixeles teszt

Képzaj, optikai tulajdonságok

A gyártók rossz szokásukhoz hűen ezúttal sem árulnak el semmilyen információt arra vonatkozólag, hogy készülékeikben milyen típusú és mekkora méretű képérzékelő található, pedig utóbbira nagyon kíváncsiak lennénk, már csak azért is, mert ez kéne ahhoz, hogy ki tudjuk számolni az eszközök látószögeit. Értesüléseink szerint a Samsung Innov8 az egyetlen készülék, melyben egy kompakt fényképezőgépből kiszedett érzékelő üldögél, a többieknek egy kisebb lapkával kell beérniük - ez persze nem hivatalos információ, meglátjuk, hogy tesztünk alátámasztja-e eme spekulációkat.

8 megapixel mobile phone comparison

Az érzékelő méretét nem tudván úgymond szemmel kellett eldöntenünk, hogy az egyes masináknak mekkora a látószögük. Optikai zoomot ugye egyik masina sem tartalmaz, a látószög tehát fix, kisfilmes rendszerre átszámolni viszont lehetetlen lenne őket, tehát csak egy abszolút sorrendet tudunk felállítani. Azt viszont meglehetősen könnyedén, mivel messze a C905 látószöge a legkisebb, de a Renoir sem lát sokkal többet a világból. A két Samsung modell nagyjából ugyanúgy látja a világot, köztük és a már említett két gép között meglehetősen nagy különbség van ebből a szempontból. Kisfilmes rendszerre átszámolva a Samsungok érzésünk szerint 36 - 38 mm-es gyújtótávolság körül lehetnek, a konkurencia pedig valahol 40 és 45 mm között tanyázhat. A fotós témakörben kevésbé otthonosan mozgók kedvéért gyorsan tisztázzuk, hogy a fix gyújtótávolságú fényképezőknél átlagfelhasználói szemmel az a jobb, amelyiknek nagyobb a látószöge, hiszen az azt jelenti, hogy ugyanonnan fotózva úgymond "több dolog fér a képbe" - a nagyobb látószöget pedig a kisebb szám jelenti, egy átlagos fényképezőgép 35-38 mm körül van, nagylátószögűnek pedig a 28 mm-es vagy annál kisebb objektíveket hívjuk.

Most pedig nézzük a zajszintet és a zajszűrést az alábbi tesztfotók segítségével:

Samsung i8510 Innov8 / Samsung M8800 Pixon
(100 százalékos képkivágás)


Sony Ericsson C905 / LG KC910 Renoir

Reményeink szerint mindenki számára egyértelműen látszik, hogy az Innov8 egy egészen más szintet képvisel, mint a többiek. Ez az egyetlen készülék, melyen a tábla felirata elolvasható. A sorrendben utána következik a Pixon, mely valószínűleg nem kapott nagyságrendekkel jobb érzékelőt, mint a C905 vagy a Renoir, de szoftveresen sokkal jobban dolgozza fel a képeket, mivel a Sony Ericsson versenyzője - a gyártó többi gépéhez hasonlóan - túl erőteljes zajszűrést alkalmaz, míg a Renoir gyakorlatilag nélkülözi azt. Ez persze erős túlzás, a zajszint és a zajszűrés alapján inkább arra gyanakszunk, hogy az LG készülékének van a leggyengébb képérzékelője az egész mezőnyben. Az átlagos képméret a zajszintnek megfelelően alakul, a Renoir készíti a legkisebb képeket, az Innov8 és a C905 nagyjából együtt mozognak középen, de egész más okokból: az Innov8 ugye kevésbé zajos, de részletekben gazdag, míg a C905 ugye zajszűrt fotókat készít. A Pixon viszont nem igazán spórol a hellyel, messze a legnagyobb fotókat csinálja, ami elvileg azt jelenti, hogy az ő képei a leginkább részletgazdagok, a valóság viszont az, hogy az átlagos részletgazdagság sok zajjal párosul.

Mielőtt rátérnénk a tesztfotókra, megemlítenénk, hogy a Sony Ericsson C905 a mezőny egyetlen gépe, melynek képein tisztán megfigyelhető az úgynevezett kromatikus aberráció. A jelenség a gyenge minőségű lencsék hibajelensége, a nagy kontrasztkülönbséggel rendelkező kontúroknál (például egy fa ágai az égbolt előtt) figyelhető meg, azok ugyanis elszíneződnek, jellemzően lilás színre. A helyzet nem olyan súlyos, mint a japán-svéd gyártó 5 megapixeles készülékeinél, de azért elég szomorú, hogy a gyártó ennyire nem fektet energiát saját hibáinak javításába.

A készülékek szoftverei is nagyon eltérők. A legtöbb beállítási lehetőséget a két Samsung nyújtja, nekik egyetlen komoly hiányosságuk van, nevezetesen az, hogy nem tudnak teljes felbontással sorozatfelvételeket készíteni. A Renoir és a C905 egyaránt gyengék pár szempontból, a Sony Ericsson versenyzője például nem ad lehetőséget az érzékenység manuális állítására, csak két JPEG-tömörítési szintet tud, nem kapcsolható be rajta sem pislogásészlelés, sem háttérfény-kompenzáció, sem segédvonalrács, valamint hiányolja a középre súlyozott fénymérést. Az LG modelljénél ellenben abszolút nem is lehet állítani a fénymérésen, viszont az érzékenységet piszkálhatjuk, valamint az előbb felsorolt extrákat is tudja. További kellemetlenség rájuk nézve, hogy a Samsung modelljei kétszer annyi motívumprogramot tartalmaznak, mint ahányat ők tudnak, ráadásul az Innov8-en és a Pixonon a vonalélességet is lehet állítani, náluk pedig nem. Megjegyezném viszont, hogy a szoftveres dinamikatartomány növelés, az arcfelismerő autofókusz, valamint a GPS-tagging mind a négy modellben megtalálható, a C905 annyiban gyengébb, hogy nem tud mosolyra exponálni. Íme a minden részletre kiterjedő specifikációs táblázat:

Készülékek
Samsung M8800 Pixon
LG KC910 Renoir
Samsung i8510 Innov8
Sony Ericsson C905
Maximális felbontás
3264x2448
3264 x 2448
3264x2448
3264 x 2448
Motívumprogramok (darab)
vannak (13)
vannak (5)
vannak (13)
vannak (7)
Érzékenység (ISO)
100-1600
100-1600
50-1600
nem állítható
Fénymérési módok
mátrix, középre súlyozott, spot
nem állítható
mátrix, középre súlyozott, spot
mátrix, spot
Expozíció-korrekció
+/-2 FÉ, 0,5 FÉ-s lépésköz
+/-2 FÉ, 0,5 FÉ-s lépésköz
+/-2 FÉ, 0,5 FÉ-s lépésköz
+/-2 FÉ, 0,3 FÉ-s lépésköz
JPEG-tömörítés lépcsőinek száma
4
3
3
2
Vonalélesség állítható
igen, 4 lépésben
nem
igen, 4 lépésben
nem
Vakumódok
be/ki/auto
ki/auto/vörösszem
be/ki/auto
auto/ki/vörösszem
Átlagos képméret
1,8 - 3 MB
1,2 - 1,9 MB
1,9 - 2,3 MB
2 - 2,3 MB
Fehéregyensúly
állítható
állítható
állítható
állítható
Effektek
vannak (6)
vannak (4)
vannak (4)
vannak (4)
Önkioldó (másodperc)
2, 5, 10
3, 5, 10
3, 5, 10
10
Sorozatfelvétel (képek száma)
9 kép (csak QVGA)
7
9 kép (csak VGA)
7
Panorámafelvétel
van
van
van
van
Keretek
van
van
van
van (csak QVGA-ban)
Zárhang kikapcsolható?
igen
igen
igen
igen
Segédvonalak fényképezéskor
van
van
van
nincs
Szoftveres képstabilizátor
van
van
van
van
Arcfelismerő autofókusz
van
van
van
van
Mosolyra exponálás
van
van
van
nincs
Dinamikatartomány szoftveres növelése
van
van
van
van
GPS-tagging
van
van
van
van
Extrák
pislogás érzékelő, mozaikfotó, háttérfény kompenzáció
pislogás érzékelő, háttérfény kompenzáció, manuális fókusz
pislogás érzékelő, háttérfény kompenzáció
AF segédfény, BestPic

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • A nagy 5 megapixeles teszt

    Elérkezettnek láttuk időt, hogy pontot tegyünk a nagy vita végére: melyik 5 megapixeles mobil készíti a legjobb képeket?

  • Mire elég egy telefon kamerája?

    Valóban tud helyettesíteni egy rendes fényképezőgépet egy csúcskategeróiás fotótelefon? Cikkünkből kiderül.

Hirdetés