A Blackberry rendszer

Hirdetés

Készülékek

A 7200-es széria inkább nevezhető céleszköznek, mint telefonnak. A készülék híján van mindazoknak a képességeknek, amelyek manapság egy mobiltelefont népszerűvé tudnak tenni. Nincs benne kamera, MMS, Bluetooth, vagy polifonikus csengőhang. A kijelző is inkább fakó, mint fényes, ám minden fényviszonyok közepette jól olvasható. A telefonhoz járó műanyag tok pedig övre csiptethető, és amint a Blackberry készüléket belecsúsztatja a felhasználó, rögtön ki is kapcsol mindennemű világítás. Ezzel rengeteg energiát spórol meg a készülék, és egy feltöltéssel, aktív használat mellett akár egy hetet is kibír. Ebben a szériában még csatolmánykezelés sincsen, a készülék csak a txt formátumot ismeri, ezért csatolmányos levél esetén a szerver a doc, pdf, ppt, xls, rtf formátumú fájlokat txt-vé alakítva küldi le.

A nemrég bemutatott 7100-ás széria már mindenben felveszi a versenyt a hagyományos telefonokkal. Kecsesebb is lett, hiszen teljesen újszerű klaviatúrát pakoltak a kijelző alá. Egy gombhoz a QWERTY elrendezést használva két billentyű tartozik. A RIM állítása szerint a direkt ehhez a megoldáshoz fejlesztett TrueType szoftver segítségével észre sem vehető a különbség. Kérdés, hogy a magyar nyelvvel vajon hogy fog boldogulni. A RIM más úton is elindult. A Blackberry licenszét eladta többek között a Siemensnek, a Microsoftnak és a Symbiannak is. A Siemens már piacra is dobta első, Blackberryként is működő telefonját, az SK65-öt, és a közeli jövőben várható, hogy a mobil oprendszerek piacán világelső Symbian alá is kijön az első Blackberry emulátor. Miután operációs rendszert futtatnak maguk a készülékek is, ezért nem meglepő, hogy telepíthetőek programok is rájuk. Az eszköz Java képes is, ezen a nyelven írodott alkalmazásokat is képes értelmezni. Ám biztonsági okok miatt csak és kizárólag olyan szoftverek telepítése lehetséges, amelyeket a RIM ellenőrzött. Ez viszont azt is jelenti, hogy az alkalmazások esetenként igen borsos áron érhetőek csak el, ám nem árt figyelembe venni, hogy olyan programok is íródtak Blackberry eszközökre, ami ritkaságszámba megy a mobiltelefonok világában. Ilyen például a távoli bejelentkezést lehetővé tevő SSH.

A fejlődés nem áll meg, a RIM várhatóan még az idén új verziószámú szervert is piacra dob, és most, hogy már a készülékek is felnőttek arra a szintre, amit egy mobiltól elvárunk, nem lennék meglepve, ha hamarosan a nagy multik, akik megengedhetik maguknak, középvezetői szintig céges telefonként Blackberryt adnának a dolgozóknak.


Hirdetés