Bevezető, doboz, külső
A 2022-es év őszén mutatta be első fejhallgatóját a Xiaomi alól kinőtt 1More márka. Az aktív zajszűréssel ellátott SonoFlow papíron nagyon korrektnek tűnt, ebben hasonlít rá utódja is, a SonoFlow Pro. A HQ51-es modell a Pro, ezt érdemes azért tudni vásárlás előtt, mert csak ránézésre megkülönböztethetetlen a két verzió. Hozzánk a tesztpéldány az MStore-ból érkezett, akik 20 990 forintos áron kínálják jelenleg az eszközt. Így még utolsó perces karácsonyi ajándéknak is jó lehet akár.
A papírdobozon belül egy keményített szövet hordozót találunk, egy USB-A végű Type-C töltőkábelt, magát a fejhallgatót és egy analóg kábelt, mely egyik végén 3,5 mm-es csatlakozóval van szerelve, másikon 2,5 mm-el, utóbbi megy a fejhallgatóba. Jó hír, hogy a kábelen van egy mikrofon és azon egy nyomógomb.
A HQ51-es modell fekete és sötétkék színben elérhető, a fejhallgató műanyagból van, a fejpánt fém, a fülpárnák memóriahabos belsővel és műbőr külsővel vannak felszerelve. A mérlegünk szerint is 246 gramm a fejes, súlya kényelmesen eloszlik a párnázott fejpánttal, kényelmes viselet. Viszont nagyon szorosan ül az ember fülén, ami félórás használat után szemüveggel már kényelmetlenné tette számomra. A fülpárnák 10 cm magasak és 7,8 cm szélesek, a belső szövet pedig vörös színben pompázik.
Bár így a téli hónapban nem izzadtam meg a HQ51 alatt, edzeni nem vinném magammal, mert nincs semmilyen IP-védettsége, így kárt tehet benne a verejték vagy az eső. A visszafogott külsőn egyedül a 1More felirat van sárgás színnel jelezve, illetve a bal fülkagyló alján van egy piros LED fény az USB-C mellett, ami jelzi a töltöttség állapotát. A bal kagyló ezen kívül üres, a jobb oldalin találjuk a 2,5 mm-es bemenetet, egy kapcsolódás állapotát jelző fehér LED-et a bekapcsoló és hangerőszabályzó gombokat, valamint az ANC-t állító gombot is. Ezek különböző nyomás- vagy nyomva tartás kombinációival vethetők be a SonoFlow Pro irányítására is.
Mikrofonokat láthatunk még a kagylókon, melyek behajthatók a pánt alá és így kisebb helyen tárolható a fejhallgató. A zipzáras szövet hordtokban nincs külön zseb a kábeleknek, és a fejhallgatót sem kell teljesen, legkisebb méretére összehajtani ahhoz, hogy bele tudjuk tenni.
Kapcsolat, alkalmazás, irányítás
Bluetooth 5.4-es verzión keresztül tud vezeték nélkül kommunikálni a HQ51 telefonnal, táblagéppel vagy számítógéppel és a kísérleti lehetőségek között az alkalmazásban találunk multipont kapcsolat kipróbálására is lehetőséget. Ez tapasztalataim szerint működött telefonnal és számítógéppel, de instabillá vált tőle a vezeték nélküli kapcsolat. Választás elé kerülünk abban is, hogy multipont, LDAC, térhatású hangzás vagy alacsony késleltetés, és csak egyre voksolhatunk a négyből, együtt nem mennek a dolgok. Ja, és bármit válasszunk is, az a fejhallgató újraindulásával jár majd! Az is furcsa számomra, hogy ha a kábelt bedugom a fejhallgatóba (vagy kihúzom), akkor is automatikusan újraindul, és kikapcsol minden funkciót az ANC-n kívül.
A vezeték nélküli kapcsolat egy eszközzel stabil volt, és jellemzően AAC-t használt, holott az LDAC kodeket is támogatja a HQ51. A Pixel telefonom is ugyanúgy támogatja, mégis többször találkoztam azzal, hogy a 1More fejhallgatója visszaállt AAC-re, miközben mondjuk a rendszeresen használt Nothing Ear simán megy LDAC-val. Hangkiesést vagy a kapcsolat megszakadását nem tapasztaltam legalább, se irodai, se otthoni, se utcai használat során.
Az alkalmazás is eléggé kínai, annak pejoratív értelmében. A 1MORE nevű appot kell letöltenünk telefonunkra (Android vagy iOS), ami kapásból elkezd reklámozni nekünk, ezt legalább ki tudjuk kapcsolni a beállítások között az Ads menüpont alatt és utána nem tűnnek fel újra. De alapból miért ugrik fel egy reklám az alkalmazás megnyitásakor?
Az app angol nyelven megy, elég fapados, de használható. A főoldalon találjuk a Listening Modes menü alatt az aktív zajszűrés beállítási lehetőségeit, ami igazából annyit tesz, hogy be- és kikapcsolhatjuk vagy átállíthatjuk a hangbeengedő módra. Ugyanezt tudják a fejhallgatón lévő gombok is. Ami furcsa, hogy az ANC-re azt írja az app, hogy Strong, de közben nincs menüpont, ahol egyébként tudnám az aktív zajkioltás erősségét állítani.
A Sound Options menüpont rejti az EQ-t, itt tizenkét előre beállított opció közül választhatunk, a Studio a legtermészetesebb és a legkiegyensúlyozottabb. De van egyéni EQ beállítására és mentésére is lehetőség tíz sávon. Ez jó, viszont a felhasználói felület botrány, a sarokban található Reset és vissza gombok rendszerint nem érzékeltek. Ha elkezdtem az 682 Hz-es sávot lejjebb venni az alap beállításnál, random visszaállt a nullás értékre az összes addig már beállított sáv. De ha sikerült megcsinálni egyéni hangszínszabályzónkat, utána nevet adhatunk neki és elmenthetjük. Az alsó sarokban található Settings gomb csak arra jó, hogy az elmetett EQ-ink között könnyebben válthassunk, gyorsan törölhessük azt, ami már nem kell.
A firmware-frissítések is az alkalmazáson keresztül jönnek, mi a v1.2.2-vel próbáltuk ki a fejhallgatót. A 1MORE Festival menüpont egy random ázsiai zenei rendezvény weboldalára visz, a Product color meg csak arra jó, hogy az alkalmazásban az eszközünkről megjelenő képen stimmeljen a fejhallgató színe tulajdonunkéhoz.
Az EQ-beállítási lehetőségek (forrás: Mobilaréna) [+]
Arra nincs lehetőségünk, hogy a gombok funkcióit átállítsuk. A bekapcsoló gomb alapértelmezetten rövid nyomásra a lejátszás/szünet, vagy hívások esetén felvesz/lerak funkciót tudja. Ha kétszer nyomjuk meg, akkor a telefonunkba épített hangasszisztenst tudjuk vele felébreszteni. A hangerőszabályzó gombok egyszeri nyomásra emelik vagy csökkentik a hangerőt, ha nyomva tartjuk őket, akkor a Vol+ gombbal előre, a Vol- gombbal hátra tudunk lépkedni a lejátszási sorban. Az ANC-t kapcsoló gomb egyszeri nyomásra reagál csak, ezzel lépkedhetünk a zajszűrés, semmi és hangátengedő módok között.
A 1More a Sony WH-1000XM5-höz hasonlította a HQ51-et annak bemutatásakor, azért a támogató szoftveres téren nagyon nem egy ligában játszik a két termék, mondjanak is bármit a 1More-nál.
Hangminőség, üzemidő, összegzés
Zenei hangminőség terén azért már inkább megállja a helyét a Sony csúcsmodelljével történő hasonlítgatás, és 21 ezer forintért jól is szól a 1More tartozéka. De a harmonikus torzítás jóval több a 1More-ban, az aktív zajszűrés pedig a hangminőség romlásával jár, tompább lesz a hangzás, valamint folyamatos alapzajt — nem is csak fehér zajt, szabályos zúgást, olyan, mintha a mikrofon gerjedne — is generál az ANC, ami behallatszik. ANC nélkül a passzív zajzár egyébként számomra kényelmes és kellemes volt, a HQ51 pedig Studio módban elfogadhatóan szólalt meg. Nincs túlzásba véve a mélyek, se a magasak kiemelése, viszont ezzel párhuzamban nincs azért remek részletesség sem. Amit észrevettem, hogy rendszeresen zavarosodik a hangzás cintányérok, C, S és T hangok visszaadása során. A 40 mm-es és 32 Ohmos impedanciájú dinamikus meghajtókkal egyedül ez volt a problémám.
A gyári appban van egy Burn-in opció, ez nettó felesleges, nem változtat semmit a hangzáson. Viszont, hogy valami pozitívat is írjak, a középtartomány hangjainak reprodukciója a gyári hangolással is remek volt, mind vokálra építő zenék, mind beszélgetések hallgatása kellemes volt, leszámítva az előbb említett zavarosodást a C,S és T hangok végén. Az ANC bekapcsolása ebből visszavág, a magas- és középtartomány hangjai egyértelműbben tompábbak lesznek. A sztereó elválasztás jól működik, a térhatású hangzás viszont nem változtat hallhatóan a színpadtér szélességén, próbáltam Dolby Atmos zenei tartalommal és videós streaminggel is. Fejkövető térhangzás nincs, és nincs közelségérzékelő sem a fülkagylókban, így nem áll meg automatikusan a zene, ha levesszük fejünkről a HQ51-et.
Az aktív zajzár erősségére is a Sony volt a 1More példája, de érzésre nem teljesül az a 42 dB-es ígéret, nem csinál tökéletes csöndet a fejhallgató a kifejezetten jó passzív izoláció ellenére sem. A környezetet azért sikerül tompítania, és 40% köré emelt hangerejű lejátszással már nem zavar be a külvilág, de az előbb említett okok (vezetékes módban zúgás, hangminőség romlása) nem vagyok kibékülve az aktív zajszűrés minőségével. A hangátengedő mód kicsit digitális zajjal jár, de érthetően beengedi a beszédhangokat, ugyanígy a beépített mikrofonok minősége sem túl acélos, de telefonálásra érthetően fog minket a túlsó fél hallani, ha nem túl zajos környezetben beszélünk.
Az üzemidőre összesen száz órányit ígér a gyártó ANC nélkül, mi vegyes használattal több mint három héten át használtuk a HQ51-et, mire lemerült. A teljes töltés másfél és két óra között van 15 W-os adapterről, és csak 10 wattot képes felvenni a fejhallgató. A gyártói infók szerint a beépített akkumulátor 720 mAh-s, és 80 perc kell neki a teljes töltéshez.
Összegzés — 1More SonoFlow Pro (HQ51)
Nem rossz, de nem is kiemelkedő a 1More SonoFlow Pro véleményem szerint. Ebben a húsz-huszonötezres ársávban én személy szerint inkább az EarFun Wave Pro fejhallgatót választanám tapasztalataim alapján. Személyes élmény híján a Soundcore Q20i-t nem merem egyértelműen ajánlani, de az Anker Soundcore termékei általában jók, megérhet egy próbát a vállalkozó szelleműeknek.
Ami tetszett, az a kényelmes, könnyű, bár szemüveggel együtt viselve már kicsit szűk kialakítás. Jó pont, hogy megy az ANC vezetékes kapcsolattal is, de furcsa, hogy ez mekkora zajjal jár. A hangminőséggel meg voltam elégedve, de a Sony-hoz való hasonlítgatás a gyártó részéről tipikus marketinges túlzás, nem tudja a HQ51 azt a tisztaságot biztosítani, mint az említett japán. Ugyanígy az ANC sem olyan erős, mint a piacvezető nagy márkáknál (Bose, Sony).
Mindezek ellenére a 21 ezer forintos kategóriában elfogadható mennyiségű kompromisszum megkötését kéri a 1More SonoFlow Pro, így ha valakinek nem olyan fontosak a beállítási lehetőségek, és inkább vezeték nélküli módban használná az eszközt, annak jó alternatíva lehet. Viszont ahhoz túl sok a kompromisszum, hogy plecsnivel díjazzuk.
A 1More SonoFlow Pro (HQ51) az MStore-tól érkezett hozzánk tesztre. Ide kattintva lehet náluk megrendelni.
viragdani01