Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz Raggie #45973 üzenetére

    Döbbenetes, hogy...
    ... mi is lehet itt a jelenség tulajdonképpen?

    Ilyen mennyiségben kerül felhelyezésre hibás CCD? Azt gondolnám a CCD-ket még rögzítés előtt tesztelik és válogatják működőképesség és képességek alapján. Máskülönben nem tudnák előre eldönteni, hogy mely CCD-k mennek desktopra és melyek EPYC vagy Threadripper felhasználásra.
    Háááát.... ez nem valószínű...

    Ilyen mennyiségben helyeznének fel tudottan hibás CCD-t a kupak stabilizása érdekében?
    De akkor az összesnek ilyennek kéne lennie, nem?
    Háááát.... ez sem valószínű...

    Ilyen mennyiségben hibásodna meg rögzítés közben egy-egy CCD?
    Ez ugye azt jelentené, hogy elég magas a meghibásodás aránya. És egy epyc esetén, ahol 13 chipletet helyeznek fel ez még hatványozottan érvényes.
    vagy
    Létezhet, hogy az AMD egyébként 2 működőképes CCD-vel szerelt példányok esetén tiltja le az egyik CCD-t?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #45990 üzenetére

    nocsak, a fák nem nőnek az égig.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #45990 üzenetére

    Állítólag...
    Míg korábban az 5nm-es gyártástechnológiára túljelentezés volt, addig most már kezd beesni a gyártókapacitás kihasználtsága 70% alá.
    [link]

    Nem teljesen egyértelmű, hogy ez a kurrens kapacitásra vonatkozik-e visszamondások miatt, és a tsmc a következő hetekben allokálhat kedvezményes áron másoknak, vagy a következő 1-2 évre érvényes foglalásokra kell érteni.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Petykemano #45993 üzenetére

    De másutt is ezt írják. Abban az értelemben, hogy kurrens kihasználtság. Sőt, azt is, hogy N7/N6 esetén 40% alá eshet. [link]

    Eredetileg innen: [link]

    Ez megmagyarázza, miért marad sokmindem N6-on az AMD-nél.

    Amit még hozzá akartam tenni az az, hogy azt gondolnám, hogy a félvezetők iránti kereslet ilyen mértékű csökkenésével szerintem minden más komponens árának is idővel csökkennie kéne.
    PCB, szubsztrát, VRM - Ezekre is mind visszaeshetett a kereslet. A legdrágább komponens talán egy gpuban a GDDR. De annak is csökkennie kéne. Egyrészt mivel a gpun és a konzolon kívül nem használja semmi. Előbbire biztosan súlyosan visszaesett a kereslet, utóbbira talán nem, vagy nem annyira, de a gpu kereslet negyedévente 13 millióról 6-ra esett vissza, PS5-ből meg most tartanak 30 milliónál 5 év alatt.
    Egyedül a hűtő alapanyagai (réz és alumínium) Azok amelyek más iparágakban is használatos, de utoljára mikor méztem, Azok is visszakorrigáltak a csúcs árból.

    Az energia ára persze magas még és a megmunkálás biztosan sok energiát használ. De a gáz ára is lefelé tendál manapság.
    A szállítási költség visszaállt.

    Egyedül az infláció miatt esetleg nagyobb mértékben növelt bérköltség marad meg. De egyrészt nem mindenhol akkora mértékű, mint nálunk. Euban 9.2% vllt tavaly. Tehát összessségében egy infláció körüli áremelkedés magyarázható lenne a bérköltségek emelkedésél.

    Szerintem csökkennie kéne az áraknak.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    Az utolsó MindFactory GPU eladási adat, amiket találtam 2022 31. heti
    [link]

    A 31. hét július vége lehetett. Az már Q3. Q3 már a bezuhant GPU eladásokról szólt.
    A beszámoló szerint 3600db GPU-t adtak el a MF-nál.

    Ami nem kevesebb, mint
    - a 29. heti 3470
    - a 23. heti 2935
    - a 17. heti 2825

    Az összetételben is mintha lenne némi elmozdulás a kifejezetten drágább felől a midrange felé.

    Itt van egy 40. heti: [link]
    4055 teljes eladási számmal.

    Van egy új gyűjtés, de nem annyira részletes [link]

    Nvidia: 1065
    AMD: 805
    Total: 1870

    A megfogalmazás alapján ez még nem teljes hét, a hét egészére összejöhet a 4000.

    Ez persze csupán egyetlen üzlet.
    Mindenesetre érdekes, hogy ennek az üzletnek a forgalma nem csökkent. Sőt, megkockáztatom, hogy az alacsonyabb árak és a jobb készlet miatt talán még nőtt is.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #46022 üzenetére

    Kretének.

    (De hozott anyagból dolgoznak.)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz huskydog17 #46038 üzenetére

    Kellemetlen a csengése, mivel
    - az amd volt a nagy támogatója, úttörője az explicit apiknak
    - a játék valamilyen AMD támogatással készült.

    De nem mondanám nagyon gáznak. A polaris egy 6-7 éves termék, elég idős már ahhoz, hogy ez-az új dolog ne legyen vele kompatibilis.
    A valódi probléma az, hogy ezalatt a 6-7 év alatt (kb tavaly év végéig) ebben a szegmensben stagnált a perf/$ mutató, így a polaris kártyák ma is nagy számban vannak használatban, nem cserélődtek le.

    Bár erre éppenséggel lehetne tekintettel is lenni, ha már AMds cím.
    Vajon megfeledkeztek volna a legszélesebb penetrációval rendelkező kártyájukról?
    Vagy lehet-e a támogatás felfüggesztésében szándékosság, tudatos átgondoltság: "vegyél újat, barátom"? Az AMD épp most készül a nagy volumenben gyártható navi33-mal piacot szerezni. (Állítólag) Lehet, hogy nem véletlen, hanem így jel, hogy "it is safe to upgrade now"?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz paprobert #46048 üzenetére

    Jebaited!

    Azt olvastam, Ubuntu/Linux alatt működik.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    Intel drops price of A750 to $249

    Egész jól hangzik, reméljük, apa kezdődik.

    A TPU adatbázis szerint a 3060, amihez az intel hasonlítja magát, 7%-kal jobb, a review során 1080p-ben 4%-kal. Ehhez képest az Intel ábrája elég sok játékban előnyt mutat már. A DX9-es API-hoz a drivert legalábbis megcsinálták.

    Talán indokolt lenne egy újramérés....
    (Ez alapján még azért nincs ott [link] )

    Mindenesetre az irány
    - hogy az Intel igyekszik a driver bütykölésével javítani a teljesítményt
    - csökkenti az árat

    Persze tudom, hogy az árcsökkentés azért lehet indokolt, merthogy állítólag az Intel ugyan leszállította a többmillió kártyát (A JPR jelentésre alapozva), azonban (a mindfactory számokra alapozva) látszólag nem veszik a vásárlók

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    AMD in its Q4-2022 earnings release call disclosed to investors that it "undershipped" chips in the second half of 2022 to keep prices (margins) high and save itself from unsold inventory, in the wake of a steep slump in the PC market. "We undershipped in Q3, we undershipped in Q4," AMD CEO Dr Lisa Su told investors. "We will undership, to a lesser extent, in Q1 [sic]," she added.

    [link]

    hóhó, ármanipuláció - ilyenért jár valami versenyhatósági kivizsgálás?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #46067 üzenetére

    a napokban mintha azt is hallottam volna valahol, hogy ez úgy történik, hogy lapkákat tartják vissza az AiB-októl. Tehát nem a kész kártyákat tartják bedobozolva raktárban, csak a alapkákat. Ez abból a szempontból logikus, hogy sokkal kevesebb helyet foglal és mondjuk a bezúzás (leírás) esetén sem a teljes $100-600-os (előállítási költségű) kártya értéke vész el, csak a $10-100-os lapkáé.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #46069 üzenetére

    Egyébként érdekes, hogy volt így is sales a gaming szegmensben. Részleteket persze nem ismerünk, csak annyit, hogy a csökkenő a GPU eladásokat a megnövekedett konzol chip gyártás kompenzálta.

    Egyébként annyira nem meglepő, ha így volt, hiszen a elmúlt 1-2 generáció során közel annyival nőttek az árak, mint amennyivel a teljesítmény is, nem is beszélve az elmúlt 2 év kripto-árairól nem is beszélve így valószínűleg elég sokan ugorhattak rá a GPU vásárlásra, amikor az árak csökkenő trendet vettek fel. Persze tudjuk, hogy nem reprezentatív, de a Steam Survey is arról árulkodik, hogy meglehetősen sok az elhalasztott vásárlás (1050-től 2060-ig bezárólag)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz HSM #46074 üzenetére

    "Elég káros, amikor óriási meggyőződéssel állít butaságokat valós állítások közé keverve, ráadásul "emberi nyelvezeten". Az esetleges rossz szándékú manipulációk lehetőségét nem is említve....
    Persze, ugyanez a veszély fennáll a hagyományos internet/keresők esetében is, de sokkal jobban ellenőrizhető a forrás, mint az Ai-chat esetén."

    Különös, ezt mintha én mondtam volna. Mondtam is, de asszem nem ezen a fórumon. Csak meglepődtem, mennyire ugyanezt gondolom. Eszembe is jutott Rehoboam, meg a Westworld. Szürreális lehet real life visszahallani a gondolataidat mástól, amit azért tudnak előrejelezni, mert a múltad teljes ismeretével párhuzamos szimulációkban gyorsabban előrejelezhető vagy, mint a saját kémiai neurontranszmittereid.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    https://prohardver.hu/hir/tsmc_reg_nem_tortent_olyan_ami_iden.html

    Kiváncsi vagyok, hogy a csökkenő kihasználtság kinek (a döntésének) fog kedvezni a végén.

    Az Nvidia monolitikus chipeket gyárt. A monolitikus chip ugyanakkor teljesítményhez általában kisebb lapkát igényel, és kisebb késleltetést jelent. hátránya értelemszerűen az, hogy bizonyos méret fölött a gyártás a hibás chipek miatt drága (sok a selejt), bizonyos méret fölé pedig nem is lehet menni. Ráadásul a finfet technológia kimerülésével egyre kevésbé skálázódnak bizonyos típusú áramkörök, így a kisebb tranzisztor ellenére a lapkaméret csökkenése csökkenő hatékonyságú.

    Az AMD a chipletek mellett tette le a voksát elég korán, hogy optimalizálja a waferhasználatot. Kisebb lapkák kevesebb selejtet, jobb válogatási lehetőséget biztosítanak és azáltal, hogy mindent a megfelelő gyártástechnológán készíthet, a waferfelhasználás is optimális lehet. Ez jelentheti azt is, hogy valami olcsóbb lehet és azt is, hogy több kapacitás állhat rendelkezésre.

    Egy fél évvel ezelőtt úgy tűnt, hogy az N5 kapacitások szűkössége és drágasága miatt AMD döntései (Chiplet + Navi33 N6-on tartása) lehet a helyes megközelítés, ami mind a költségek fékentartásában, mind pedig a kapacitáskihasználás vonatkozásában nyerő lehet (nem is beszélve a jövőbeni skálázódásról)

    Viszont ha az N5 ára (is) esetleg csökkenésnek indul és szabad kapacitások alakulnak ki, akkor könnyen lehet, hogy a végén az Nvidia megközelítése fordulhat nyerővé.

    Mert persze ha az N5 és N6 szabad kapacitás nő és az ár csökken, az persze az AMD számára is rejthet lehetőséget, de az ő esetükben számolni kell azzal is, hogy a szerelés (ide értve a Navi31 chipletezését és a CPU-k 3D tokozását is) lehet volumen-korlátos. (Vagy legalábbis nehezebben skálázható)

    De a nagyobb kapacitásban rendelkező, esetleg olcsóbbodó wafer a jelenleg nem túl magas tranzisztorhatékonyságú Intel GPU-k számára is kedvező környezet, hiszen jóval kisebb költség jellegű büntetés mellett versenyezhetnek pazarló lapkaméretű GPU-ikkal, mint tehették volna akkor, ha éles küzdelem zajlik a kapacitásokért.

    Persze nyilván a TSMC nem fog azonnal hanyatt-homlok pánikba esve kiárulni a kapacitásokat, de vajon fog-e átrendeződést eredményezni néhány alacsony kihasználtságú negyedév a GPU és/vagy CPU piacon? Lecsap-e valaki a szabad kapacitásra, hogy piacot szerezzen, vagy hogy alacsonyabb árszegmenseket is kiszolgáljon, vagy elengedik?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #46080 üzenetére

    Számomra rendkívül valószínűtlen ez a dolog, hogy ez az új 4090 máris megelőzi a 2 éve piacon lévő csúcs AMD kártyákat.

    Engem nem lep meg.
    Válságról válságra szűkülnek az erőforrások. A nyertes 10% (esetleg 20%) egyre nagyobb jövedelem és vagyon fölött diszponál (Természetesen a szupernyertes az 1%), a vesztes 80-90% pedig lesüllyed.

    Nem arról van szó, hogy egyre többen engedhetik meg maguknak a 4090-et, hanem arról, hogy azok, akik eddig is a legdrágább, legerősebb kártyát vették, egyre magasabb árat is megengedhetnek maguknak.

    Mindig is volt és lesz is egy olyan réteg, amelyik pénz nem számít alapon a legjobbat vásárolja. Nem biztos, hogy a következő hónapokban ugyanilyen dinamikusan fog növekedni.
    Viszont valószínű, hogy a következő, ami meg fog jelenni, az a 4070Ti.
    A ciki majd az lesz, ha kétes ár/érték arányú 4080 a 7900XT és 7900XTX együttes részarányát is meghaladja majd.

    Vígasztaljon, hogy dinamikusan növekedett az RX 6600 és 6700XT részesedése is az elmúlt hónapokban, amik között lehetett találn jónak számító ajánlatot. Persze ez így is csak tizedére elég, mint amit pl a 3050 és 3060 család hoz.

    (Ebből kiindulva természetesen ne legyenek illúzióink arról, hogy az előbb említett ciki helyzet be fog állni)

    Persze tudjuk, hogy a Steam survey nem reprezentatív és beszámolók tucatjai szóltak már arról, hogy Nvidia kártyával valamiért 4-5x gyakrabban kérdez be a steam, de ettől függetlenül én azon lepődöm meg, amikor Abu ennek ellenére mondja, hogy az AMD több N5 wafert allokált csak GPU-ra, mint az Nvidia. Vajon hol vannak azok a GPU-k és miért nem jelennek meg a steamben?

    (Természetesen nagy változást várni még akkor is irreális, ha abunak igaza van, mert a több wafer allokációból legfeljebb a JPR által mérhető piaci eladási részesedés lehet, míg a Steam HW survey piaci penetrációt mér, ami az elmúlt ~10 eladásainak minusz értékvesztés, forgalomból való kivonás eredőjének pillanatnyi állapotát mutatja.)

    @bertapet11: Touché!

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz HSM #46133 üzenetére

    > Érdekes lesz a Snowdrop2 is az AMD RT megoldásával.

    Úgymond, nem lesz semmi.
    Abu leírása alapján én azt szűrtem le, hogy a programozható eljárás abban segít, hogy ne legyen olyan nagy VRAM igénye az eljárásnak. Ebből ugyanúgy profitálhat majd AMD és NVidia kártya is. Elképzelhető, hogy mivel programozott, ezért az Nvidia fixfunkciós hardverei kevésbé/nem lesznek használhatók hozzá. Ez alapján talán egy hardvergyártók szempontjából kiegyensúlyozottabb RT teljesítmény jöhet ki.

    A "Semmi"-t tehát úgy kell értelmezni, hogy lehet, hogy szoftvertechnológia szempontjából egy hatékonyabb eljárás lesz, mint az NVidia által preferált mód, de mivel többletmunkával jár, ezért idővel ez is bekerül majd más "optimalizáció" jellegű kuriózumok sorába és mivel nem valószínű, hogy itt/emiatt az AMD átvenné az RT teljesítményben a dominanciát, ezért ez egy újabb ok lesz gúnyolódni azon, hogy "Abu technológia blablával ígérte, hogy az AMD átveszi a vezetést és nem lett belőle semmi" (miközben abu csak annyit mondott, hogy ez az eljárás hatékonyabb és az AMD emiatt ezt tartaná követendőnek)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz HSM #46138 üzenetére

    > Ami miatt hatékonyabban gyorsítótárazható is lesz egyből a BVH struktúra.

    Ha csak az AMD rendelkezne nagy méretű cache-sel, akkor érteném, de az Nvidia behozta a lemaradását az L2$ méretének megnövelésével.

    > Mivel Nv-n egyből ugrik a kötött fixfunkciós egységek használhatósága ekkor.

    Ez alapján nagyjából olyan erősorrendnek kéne kialakulnia kb, mint RT mód nélkül, nem?

    > Én arra számítok, az AMD mód jól fog futni, míg az Nv-re jönni fog egy hagyományos DXR alapú mód

    Miért gondolod, hogy egy olyan játékban, ahol megcsinálják ezt a programozhatóságot, fognak még foglalkozni azzal is, hogy az Nvidia által prefereált de hardveres erőforrásokban pazarlóbb DXR irányt is implementálják, hacsaknem jár az egyébként komoly teljesítményelőnnyel - persze megfelelő VRAM kapacitás mellett?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz HSM #46141 üzenetére

    > L2 miért nem egészen ugyanaz

    Nem ugyanaz a funkciójuk, ok. Akkor azt mondod, hogy a ez a compute shaderen futó bejárás azért nem működne jól a méretében közel ugyanakkora L2$-sel rendelkező Nvidia kártyán, mint a GPU cache rendszertől némileg távolságot tartó L3 victim cache-től eltérően, mert utóbbit nem szemeteli tele.
    Hát nem tudom. Nem állítom, hogy ne lehetne oylan felhasználási módot találni, amire az egyik jó, de a másik elvérzik tőle, de az eddigiek alapján eléggé kiegyenlítettnek tűnik a meccs.

    Lehet, hogy ez lesz az első use-case, amin az Nvidia féle L2$ elhasalna, de ha szerinted úgyis implementálják a DXR-féle utat is, akkor igazából mindegy.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz HSM #46147 üzenetére

    > Én erre számítok, hogy DXR lesz, és nem fog olyan jól futni, mint az AMD-specifikus kód.

    Legyen így.
    Ha így lesz, akkor volt értelme. (És csak a piaci penetráció vs extra munka kérdéskörön bukhat el)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #46150 üzenetére

    Nézd, én nem mélyedtem el ennyire a DXR rejtelmeiben, és hogy varázsol-e az Nvidia vagy sem.

    Abu sokat szokta szidni a DXR-t. HSM most azt állítja, hogy a jelenlegi szabványon kívüli megoldásban a memóriára nézve jóval kevésbé pazarlóan lehet megoldani. Én elhiszem.

    Én azt az egy részét értem az AMD hozzáállásának, hogy egy (szerintük) rossz RayTracing implementációhoz nem akarnak hardveres gyorsítót készíteni.

    De....

    Az eddig sosem működött, hogy az AMD hoz egy "jobb" megoldást és csak mert jobb az terjed. Pontosabban lehet, hogy a GPUk hőskorában, amikor még volt 30-40%-os piaci részesedése volt ilyen. De már a tesszeláció esetén is az történt, hogy az AMD formabontó módon betette a hardverbe, különösebben senkit nem érdekelt (úgy értve, hogy nem készült olyan szoftver, ami ezt használta volna, és hátrányba került volna emiatt az Nvidia), aztán amikor az Nvidia meghozta a saját megoldását a hardverbe, akkor meg még itt-ott kicsit meg is nyomták a használatát.

    Az AMD bizonyára sokmindent el tudott intézni, ki tudott könyökölni fű alatt (Mantle), de ahhoz, hogy te hozol valamilyen újdonságot a hardveredben és az arra írt szoftverekkel előnyhöz jutsz (hátrányba kerül a versenytársad) mielőtt még a versenytársad behozná a lemaradását, piaci penetráció kell.

    Ennek megfelelően nekem semmilyen illúzióm nincs afelől, hogy ha és amennyiben a későbbiekben beigazolódik, hogy az AMD megközelítése a programozhatóságról volt a helyes megközelítés, azon is, akkor is, abban is az Nvidia lesz majd a zászlóvivő. Abu majd hiába mondja, hogy 5 éve pofázom nektek, hogy a fixfunkciós hardver zsákutca, majd az lesz mondva az Nvidia fanok részéről, hogy azért kellett a fixfunkciós hardver a hőskorban, mert a kártyákban nem volt még akkor elég számítáci kapacitás. És végül ebben is az Nvidia lesz a nyerő.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz paprobert #46156 üzenetére

    Igen, csak Abu karizmájával (vs Nvidia) Abura nem az érvényes, hogy "Abunak nem igaza van, hanem igaza lesz", hanem hogy "Abu örökké téved"

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz paprobert #46161 üzenetére

    Én inkább úgy mondanám, hogy egy álló óra is naponta kétszer a pontos időt mutatja.

    Ami pedig Abut illeti...
    Azért nehéz kérdés - szerintem - mert nem mindig egyértelmű (talán saját maga számára sem), hogy amiket mond, amilyen álláspontot képvisel, az a szakma (grafikus szoftverfejlesztők) álláspontja, vagy az AMD mondja tollba.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    BestBuy price cuts (MSRP → new price):
    GeForce RTX 3090 Ti: $1999.99 → $879.99
    GeForce RTX 3080 Ti: $1199.99 → $719.99
    GeForce RTX 3080: $699.99 → $419.99
    GeForce RTX 3070: $599.99
    GeForce RTX 3060 Ti: $399.99
    GeForce RTX 3060: $329.99 → $299.99
    [link]

    Elszigetelt jelenség? Végkiárusítás?
    Lehet valami oka a mozgolódásnak?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    Normál körülmények között nem szoktam az ilyeneket felkapni. És nem is célom kereszteshadjáratot űzni.

    Csak volt jómúltkorjában ez a téma az AMD találgatósban lényegében arról, hogy miért őrződik meg az emlékekben jobban az AMD hibái és miért felejtődnek el az Nvidiáé és hogy ezzel összefüggésben vajon igaz vagy hamis percepció-e az, hogy az Nvidia drivere jobb és/vagy kevesebbszer tartalmaz hibát, mint az AMD? Pontosabban megfogalmazva, hogy tartalmaz-e az AMD driver annyival több mennyiségű, minőségű hibát vagy annyival gyakrabban, hogy az indokolja a piaci részesedést közötti hibát. [link]

    Azóta már azt is megállapítottam, hogy természetesen az AMD találgatósba be lett doba lelkes, de elégedetetlen AMD rajongók által, hogy nem jött két hónapja driver, meg hogy elhasal az AMD a varázslós játékban RT alatt és szörnyű.

    De érdekes módon az Nvidia találgatósban még egyetlen lelkes, de elégedetlen Nvidia rajongó sem hőbörgött azon, hogy az felhasználói élményét rontotta az Nvidia bughalmaz drivere discord használat közben.

    az RDNA2 driverfrissítés megérkezését követően felmerült problémák kapcsán Ismét fellángolt a vita. Mivel nekem szembejött ez, fenti téma köré mementóként álljon itt ez a két gyűjtés:
    [link]

    Ide idézném Fless szavait is:
    "Amíg egy kicsit is tájékozottabb OEM menedzser az AMD drivergondjai miatt síró emberkéket lát..."

    Nem végeztem számossági összehasonlítást, hogy vajon AMD driver probléma miatt síró emberek a redditen, vagy az Nvidia drivergondok miatt az Nvidia fórumán síró emberek lehetnek-e többen.
    Lehetséges volna, hogy a Geforce Experience regisztrációhoz kötött használata valójában intelligens damage control mechanizmus, amivel az NVidia betereli a saját fórumába a panaszokat ahelyett, hogy azt szétkürtölnék a redditre?

    Mivel azt nem is merném feltételezni, hogy esetleg az Nvidia irányában elkötelezettek járnának sírni a redditre az AMD driverproblémái miatt, ezért feltételezem az AMD-nek nincs ilyen fóruma, ahol a problémákat lehetne jelenteni/megosztani a közösséggel?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Busterftw #46192 üzenetére

    > miert lenne ez az Nvidia sara?

    :U
    Ha Nvidia kártyával tapasztalunk valamilyen problémát, az a MS hibája, az api hibája, az optimalizálatlan szoftver hibája, a third party szoftver hibája.
    Ha AMD kártyával tapasztalunk valamilyen problémát az az AMD driver hibája.

    > AMD-nel ha nem dupla annyi volt az entry, de sokkal tobb.
    Én nem állítottam, hogy melyik cégnél van több vagy kevesebb.
    Még csak azt sem, hogy mondanám, hogy a hibák mennyiségének 20-30-50%-kal magasabb mennyisége ne jelenthetne ez ennél lényegesen nagyobb eltérést a vásárlási hajlandóságban.

    Csak azt a kérdést feszegetem, hogy miért van az, hogy az emlékezetben az marad meg, hogy az Nvidia hibátlan, az AMD driver meg bughalmaz?
    És hogy vajon ennek oka lehet-e az, hogy például az AMD találgatósba, vagy a redditre mindig eltalál valaki valami AMD-vel összefüggő problémáról hangoskodni, az NVidia találgatósba meg nem.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Raymond #46195 üzenetére

    > Gondolom azert mert eszre se vettek.

    Micsoda szerencse!
    Gondolom, az AMD találgatósba meg azért került be hírértékkel a driverfrissítés hiánya, mert valakinek már elvonási tünetei voltak már a friss driver hiányától.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #46223 üzenetére

    Vajon
    - ez a gémer community-t célozza amolyan extra feature-ökkel, vagy ez a gamer közösségen túlnyúló piacra, általános célra irányul?
    - Ha utóbbi, akkor ehhez venned kell egy 100.000-500.000Ft-os videokártyát (vagy notebook esetén hasonló értéknövekedéssel kell kalkulálnod), vagy ez majd nemsokára a CPU-k részét képező IGP vagy más AI accelerator meg fogja oldani?
    Vagy zárt rendszer lesz és ilyen feature-ökre rá lehet építeni egy Nvidia eszközbrandet? (lásd: Apple)
    - És vajon hogy teszik teljesítményfüggővé? Másként megfogalmazva: milyen előnyök (vagy épp hátrányok) érhetnek ilyen felhasználási célok esetén kisebb vagy nagyobb teljesítményű kártya használata mellett?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    árak: [link]

    eléggé stagnál minden. Továbbra is.
    A nyár vége felé volt egy kis esés és ennyi.

    Ami csak azért érdekes, mert - ahogy a videoban is elhangzik - ha az új generáció tetejét úgy vezeted be, hogy a magasabb teljesítményért magasabb árat is kérsz, akkor az semmilyen nyomást nem fog helyezni a korábbi generációs / lejjebb levő termékek árazására.
    És végülis ez látható.

    Ami csak azért érdekes, merthogy arról volt szó, hogy hát az Nvidia biztos azért szabott meg az Ampere kártyáknak ilyen magas árat, mert elképesztően nagy készletek terhelik (b. szerint ez nem igaz már, Abu szerint a készlet valószínűleg lapka formájában az Nvidia raktáraiban csücsül és a partnerek nem rendelik) amin először túl akarnának adni.

    Vajon elégedettek lehetnek a mostani eladásokkal?
    Azt gondolhatják, hogy sem régi terméket leárazva, sem új terméket nem föléárazva nincs értelme kiadni, mert úgyis mindenki megvásárolta már a maga kis GPU-ját és senki nem rohanna úgyse a boltba?

    Vajon mikor érhet véget az elvileg átmeneti "csak az Ampere készlet kifuttatásáig" tartó feláras időszak?
    Vajon bődületesen sok még a készlet? vagy épp azért emelkedtek enyhén az árak decemberhez képest, mert fogyóban van?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #46234 üzenetére

    Pedig a jelenség nagyon hasonlatos ahhoz, amit az 5500XT 4GB esetén lehetett látni.
    Nem láttam ilyen gyártó és felbontásonkénti bontásban prezentált VRAM igény táblázattal, de élek a feltételezéssel, hogy a 8GB-ba épphogy nem fér bele. PIcit kilóg. A picit kilógást a PCIE még tudja kompenzálni, de mivel a PCIe lassabb a kellettnél, ezért a kompenzációs hatás is enyhe.
    Ugyanez történt a 4GB az 5500XT esetén is, csak ott a 4GB volt ez a határ.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    Amd vs Nvidia driver problémák - számokban
    [link]

    Tldw
    Ha a professzionális felhasználást kivesszük a képből, Nvidia driver problémából összességében valamivel több van, azonban ha a problémákat lebontjuk súlyosság/megoldhatóság szerint, akkor az AMD esetén valamivel több a nagy hatású, megkerülhetetlen probléma, míg az Nvidia esetén a közepes hatású probléma előfordulási aránya nagyobb. Persze nagyságrendi különbség nincs.
    A kutatás egyértelműen, számokkal támasztja alá, hogy az AMD driver ugyan valamivel több fejfájást okozhat, de az a percepció, hogy az "Nvidia driver egyszerűen csak jó, az AMD driver meg szar" nem megalapozott.

    Az AMD driver talán valami hasonló jelenség áldozata lehet, mint amit a covid vakcinák esetén lehetett megfigyelni: az Astrazeneca oltásról futótűzként terjedt, hogy vérrögképződést okozhat, ezért olcsósága ellenére hamar elfordultak tőle más oltóanyagok felé. Már akkor is felvetődött, hogy az ilyen hírek felfújása a konkurens oltóanyag beszállítók érdekében állhat. A versenyben maradt oltóanyagokról pedig még manapság is derülnek ki, hogy egyébként azok milyen súlyos, akár halálhoz vezető mellékhatásokkal járnak (pl szívizomgyulladás) Valójában tehát egyik sem kockázatmentes, de a pánikkeltéssel sikerült az egyik oltóanyagot teljesen lejáratni.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    TCO2 - Total Cost of Karbonlábnyom

    Elvileg a Meta állt elő egy "újfajta" (legalábbis eddig ritkán firtatott), zöld mutatóval, ami a környezezettudatosságot emeli egy olyan szintre azáltal, hogy a szerver infrastruktúra választásban nem csak az energiahatékonyságot és az számításhoz szükséges energia karbonlábnyomát, hanem már az adott szerver chip előállításához szükséges CO2 kibocsátást is figyelembe veszi.

    Ezen mutató alapján a kompakt monolitikus CPU-k a legkörnyezetbarátabbak, míg a chipletekből összeállított verziók pazarlók, környszezetszennyezők.

    A "TCO2" egy új komolyan veendő irány, egy valóban fontos szempont, amely meghatározhatja a jövőt,
    vagy ez szerver/cloud-mogulok új szeszélye, egy új, zöld buzzword, vegánság a techpiacon
    vagy ez az új Intel marketing stratégia (ami aligha lehet, mert az utolsó két (?) termékkel ők is vastagon érintettek)
    vagy valaki a Metánál próbálja ügyesen elsikálni az elhibázott választást?
    vagy a Meta próbálja magát zöldre festeni?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz HSM #46252 üzenetére

    Bocs, a forrást elfelejtettem megjelölni: [link]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz HSM #46257 üzenetére

    végülis akkor szerinted ki és kit akar megvezetni?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    JPR (Jon Peddie)


    Q4-re megállt a GPU eladások esése.
    Persze tegyük hozzá:
    - az összes elemzés szerint a mostanihoz képest decemberben még jobb árak voltak.
    - ünnepi szezon volt. Az elmúlt évek legalacsonyabb volumenét produkáló ünnepi szezonja. Ehhez képest a Q1 20-25%-os visszaesést szokott produkálni. (Kivéve persze 2020-2021, amikor a kriptovalutáknak minden nap karácsony volt)

    Persze recesszió, infláció és szankció is van, de az elmúlt 8 év egészét tekintve szerintem kijelenthetjük, hogy nem volt igaz, hogy a GPU vásárlók zsebében van pénz és el is lehet kérni ugyanazért többet - mármint persze abban az értelemben, hogy piac jellegének, volumenének átalakulása nélkül.
    Ez különösen a 2017 előtti időszakra érvényes, amihez képest a 2022Q3-Q4 a kb dupla mértékű áraival feleakkora volument produkált.
    Itt gyorsan hozzá is teszem, hogy 2017 és 2018 természeten egy outlier, mert 2017 táján is volt kriptoboom, amit alacsony árak követtek. Máskülönben az Nvidia 2018-ban a Turinggal kezdte az áremelési ciklust, ami meg is látszott a volumenen, amit csak a 2019Q3-ban elérhetővé vált RDNA és arra válaszul kiadott Super széria által teremtett verseny pezsdített fel újra.

    [link]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Petykemano #46263 üzenetére

    Ez még ide tartozik


    [link]

    Az valószínű, hogy az Intel nem a dobozos dGPU-k piacán szedi össze a 9%-os részesedést, hanem notebookokban, prebuilt gépekben.
    Abu az AMD részesedésének visszaesését azzal magyarázta, hogy felhagytak a 14nm-es Polaris 14 gyártásával. De végső soron akkor nem igazán sikerült pótolni.
    Így vagy úgy, de egyelőre úgy néz ki, hogy az Intel belépése valóban nem az Nvidia részesedésébe harapott bele, ahogy azt az alapján várni lehetett, hogy milyen gyakori az Intel+Nvidia kombináció, hanem az AMD részesedésébe.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán


    szegény AMD pont akkor nem nőtt meredeken, amikor az Intel és az Nvidia.
    Persze az is kérdés, hogy egyáltalán tudtaj-e volna nagyobb volumenben értékesíteni, vagy nem is lett volna több kapacitás?
    Mondjuk legalább vissza sem esett.

    Elnézést a tájékozatlanságomért, de kiváncsi lennék a Broadcom mivel szerepel ezen az ábrán?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz huskydog17 #46331 üzenetére

    Szerintem Magyarországon ehhez a dollárban számolt árhoz még hozzá kell adni a 27%-os áfát + párszázalék vámot.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz huskydog17 #46333 üzenetére

    Én úgy tudom, hogy az amerikai tagállamokban eltér a forgalmi adó mértéke, de bevallom, nem tudom, hogy az értékesítő székhelye, telephelye, az értékesítés helyszíne (raktár?) vagy a vásárló lakcíme alapján kell-e rászámolni.

    Én úgy tudom, hogy részben amiatt adnak meg nettó árat, merthogy nem mindegy, hogy melyik államból nézed, na meg azért is, hogy ne őket, hanem az államot hibáztasd, hogy mennyivel többet kell fizetni még az adóért is. (Valószínűleg Magyarországon is lenne csodálkozás, ha a cégek levonhatnák a megjelenített árból az áfát és azon túl a mindenféle forgalmi különadókat)

    Ebből nem is csinálnék hitvitát, de az is biztos, hogy az USÁban csak 5-10%-os a forgalmi adó, nem 27%. Tehát ha az msrp-be a vám és disztribúciós költségeket (ide értve a vámokat) bele is kalkuláljuk, már csak ennyivel is drágábbnak kellene lennie.

    Nemrégiben $249 lett az A750 hivatalos ára.
    Általában az árukeresőn 116-120e között szoktam látni. 27%-os áfával és 360Ft-os USD árral számolva nagyjából ki szokott jönni.
    Egyébként most épp 116eFt és 366, szinte fillérre kijön a $249.

    Én csak ezért gondolom, hogy az általad számolt forint ár túlságosan alacsony.

    (Itt csak zárójelben hozzátenném, hogy ha valaki a kereskedői nyereséget keresné, akkor nem feltétlenül gondolnám, hogy ez a 116e valamiféle ügyeskedős ár lenne, mert a $249 az ajánlott fogyasztói ár, amiben elvileg már belekalkulálva kellene lennie a szállításnak, esetleg a vámnak is. Tehát elvileg a magyar kisker/nagyker nem a Neweggtől rendeli $249-ért)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz huskydog17 #46336 üzenetére

    Engem nem zavar, hogy az Intel termékeket próbálod népszerűsíteni.
    Valóban, láthatólag csak az Intel igyekszik felkavarni az állóvizet, ezért megérdemlik a hírverést.

    Én csak arra kívántam felhívni a Te és mások figyelmét, hogy az általad alkalmazott átszámítási mód (nem számítva persze a kézközön, vagy ilyen félhivatalos tranzit-házhozszállításos módszereket) nem helyes és ne legyenek túlzott várakozásai a magyar boltokban tapasztalható árakkal kapcsolatban és ne is kezdje el a "felárral dolgozó, lehúzó magyar kisker bandában" keresni a boltban látott és az általad beharangozott árak közötti különbségre a magyarázatot.

    Szintén a Neweggen az AMD-től lehet kapni $230-ért RX 6600-at, ami valahol az A750 táján van nem számítva az RT-t. Ha ezt lehetne kapni annyiért, ahogy Te számoltad, már megvettem volna. Talán innen ered a rugózás a 27% árkülönbözeten.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz huskydog17 #46340 üzenetére

    :D

    > Ezt mi alapján szűrted le?

    Abból, hogy "akciós" Intel ajánlatokat linkeltél azzal a konnotációval, hogy szerinted ez milyen kedvező és jó ajánlat. Szerintem ez triviális. Szintén szerintem nem gond.

    > Akkor legközelebb nem írok oda átszámított árakat

    Ha jól értelek, akkor azt mondod, hogy Te csak fogtad és átváltottad forintra az amerikai webshop dollárban számolt árait tekintet nélkül arra, hogy egyébként az amerikai webshopokban látható árakhoz képest általában milyen "extrákkal" terhelt áron szokott megérkezni a magyar (vagy európai) boltba a termék.
    Ha így történt, akkor remélem sikerült felhívnom a figyelmedet, hogy ez nem ennyire egyszerű és legközelebb a forintosított árak számítása során figyelembe veszed az "extrákat", amik egy reális képhez vezetnek azzal kapcsolatban, hogy a fogyasztó milyen árakkal találkozhat magyar üzletben, vagy tényleg nem számítod át ilyen egyszerű, de félrevezető módon.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #46353 üzenetére

    A Samsung is régóta ígérgeti a GAAFET alapon készülő 3nm osztályú eljárását.
    Elvileg a 3LPE elvileg kész, a 3LPP viszont csak jövőre készül el. Végülis nem tudom, használja-e valaki. Az a gyanúm, hogy sajnos nem.
    Az, hogy az Intel 20A-n történt már tapeout nem biztos, hogy többet jelent ugyanennél, vagy annál, mint az eső 10nm-es lapkák, amelyek után még 2-3 évig dolgozni kellett az eljáráson, mire versenyképes kihozatalt és frekvenciát elért.

    A TSMC látszólag "bealudt" a GAAFET-tel. persze elvileg az ő részükről a finfet alapú N3 tudatos döntés volt, de már az elején lehetett tudni, hogy jelentkeznek problémák és hogy szélesebb körben majd csak az N3_ variánsok lesznek használva. Egyébként ha tudatos döntés volt, nem tudom, mit nyertek azzal, hogy finfeten csináltak N3-at. Úgy értem, hogy kijöhet a végén az, hogy végül mindenki elkínlódik a GAAFET-tel 2025-2026-ig, mire használható lesz, és közben kinek-kinek GAAFET vagy finfet alapon volt többé-kevésbé használhatatlan 3nmo osztályú eljárása.

    mostanában volt szó az Arrow Lake-ről. Asszem az 2024-ben lesz esedékes, de ebben lehet, hogy tévedek. Mindenesetre a jelenlegi pletykák szerint az IGP és a CPU rész is TSMC N3-on készülne. Persze lehet, hogy a végső döntés a gyárástechnológiák állapota alapján mostanában születik meg, de önmagában az, hogy az amúgy még nem túl jó kihozatallal rendelkező TSMC N3 versenyben van, nem arra utal, hogy az Intel 20A piacra kész lenne (jövőre)

    Persze nem akarnám leírni az Intelt, lehet, hogy az Intel 20A mondjuk egy esetleg két évvel is megelőzi végül az TSMC N2-t. Az biztos, hogy nagy lesz a gyártástechnológiai turbulencia a következő 2-3 évben. Kérdés, hogy mennyivel lehet jobban kijönni belőle úgy, hogy ha chipletekre bontod az architektúrádat? Mármint hogy már ez is egy rugalmassági tényező lehet, hogy nem egy egész chipet, hanem csak annak részeit kell erre vagy arra a gyártástechnológiára duplán tervezni backup céllal.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Devid_81 #46363 üzenetére

    Remélem az Nvidiához megy... 😃

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Egon #46373 üzenetére

    > Annál több esze van az nV vezetésének...

    Őszintén szólva én nem is annyira értem a Raja Koduri körülötti személyi kultuszt.
    Vannak szereplők, akiknek a nevéhez tényleg lehet valami jellegzetes és pozitív érdemet csatolni. De szerintem Raja Koduri nem ilyen, szerintem nem lehet elmondani róla, hogy letett volna az asztalra bármilyen olyan eredményt, amiért az az ismertség és tisztelet kijárna neki, ami körüllengi. Nyilván amit csinál, az nem one-man show, sokat számítanak a körülmények. Lehet mondani, hogy az AMD-nél a fiskális háttér, az Intelnél meg a tapaztalati háttér nem volt meg ahhoz, hogy Koduri az itt-ott eltöltött 5-6 év alatt kompetitív eredményt tudjon felmutatni. Persze azt is nézni kell, hogy lehetett-e volna jobban csinálni - lehet, hogy helyett más még ennyit se tudott volna összehozni abból, ami rendelkezésére áll. Emiatt elég nehéz megítélni, hogy ő most elrontotta, vagy épp emberfeletti erővel hozott össze a lehetőségekhez képest kimagasló eredményt, vagy bárki más is pont ugyanerre lett volna képest.

    Annyi biztosnak tűnik, hogy pl David Wang nevéhez azért jóval kevésbé kötődnek - akár pozitív, akár negatív előjellel - az RTG eredményei, én se azt nem látom, hogy az RTG megtáltosodott volna, s azt se, hogy Raja Koduri emberfeletti képességei tartották volna egyben a divíziót. Ez alapján Raja Koduri személye és jelentősége szerintem túlértékelt volt.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #46403 üzenetére

    Érdekes...

    Az elmúlt hetekben cikkeztek arról, hogy jön a CSGO2, ami tulajdonképpen a CSGO frissítése lesz. Új motort kap. Nem mélyedtem el benne, csak találkoztam vele.

    március 22-én cikkezték, hogy már tesztelik. [link]

    a steamDB alapán a legtöbbet játszott játékok között szerepel a CSGO és a top10-ben is toronymagasan a legtöbbet játszott és emellett az egyetlen, ami az elmúlt 3 hónapban elég meredeken emelkedett játékos szám tekintetében. [link]

    Nem lehet véletlen.
    Ugyanakkor az ugrásszerű növekedés márciusban történt, miközben a CSGO játékosok száma már januártól elkezdett emelkedni. Ha csupán arról lenne szó, hogy más platformon játszó játékosok vették felő a CSGO-t, akkor szerintem hasonló graduális emelkedést kellett volna látnunk a HW Survey adataiban is.

    Azt gondolom, hogy a Steam Hardware Survey nem annyira véletlenszerű, esetleges, mint amilyennek gondoljuk.
    Szerintem a Steam Hardware Survey-nek nem az a célja, hogy közérdekű statisztikai adatokat biztosíton a publikum számára amolyan érdekességképpen. Ez csupán mellék ág.
    Szerintem az alapvető célja, hogy a játékfejlesztőket szolgálja ki technikai adatokkal. Kvázi mint a piackutató/közvélménykutató cégek felmérései. A játékfejlesztő cégek megbízást adnak a Valve-nek, hogy mérje fel az általuk meghatározott, megcélozni kívánt játékosok hardverét, hogy ők arra tudják optimalizálni a játékukat.
    Ha történetesen egy-egy ilyen megrendelt felmérés célcsoportba tartozol, máris feldobódik a survey-ben való részvétel.

    Még én sem olvastam el sosem, de egészen biztosan benne van, hogy a felmérésben való részvétel jóváhagyásával azt is jóváhagyod, hogy valamilyen third party szervezetnek átadják a gyűjtött adatokat, ami feltehetőleg nem csupán a hardverre, hanem használati szokásokra is kiterjed. Na ez már olyan személyes adat kezelése, amit minden alkalommal jóvá kell hagyatni.

    Ha a Steam telepítve van a gépedre, akkor azt, hogy a profilod részeként tárolják a gép hardveres elemeit (amit ugye mi is látunk) az ÁSZF-be bele lehetne foglalni és nem hiszem, hogy bárkit is különösebben zavarná, hogy a Steam ezt tárolja, és adatbázist épít. Ehhez szerintem egyáltalán nem lenne szükség külön részvételi jóváhagyásra minden egyes alkalommal. Semmi értelme nem volna a kis létszámú mintavételre sem, vagy tényleg azt gondoljuk, hogy ha a Steam képes többmilliárd profilt kezelni, akkor problémát jelentene ezekhez a profilokhoz hardver-adatokat is tárolni és abból statisztikát készíteni és ezért kénytelen véletlenszerűen beválogatni felmérésbe néhány tíz vagy százezer profilt? Már önmagában a fent linkelt steamDB-n elérhető adatok, hogy ki mikor mivel játszik bizonyítja, hogy hogy ugyan dehogy.

    Úgyhogy valószínűleg az történhetett, hogy CSGO2 megjelenésének küszöbén a Valve végzett egy felmérést a potenciális CSGO2 játékosok között és ezek az adatok jelenhettek meg most a steam HW survey-ben.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    Természetesen aki $1000-1500-os kártyákban utazik, az nagyonis tapasztalhat komoly előrelépéseket, a maga módján "jóljárást", de már egy pár éve érzékelhető, tapasztalható, hogy mennyire nincs fejlődés (perf/$) a mainstreamben.
    Ez kissé szokatlan jelenség, hiszen azt szoktuk meg, hogy a prémium árrést a prémium minőséget/teljesítményt nyújtó termékeken szedik.

    Úgy szoktam mondani: A mainstream az új prémium

    A 3DCenter készített pár grafikont.

    kár, hogy a 10=>20, valamint a 20S=>30 váltás nem szerepel az ábrák között.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    Elmondom mégegyszer a véleményem a Steam HW Survey-ről.

    Szerintem ez nem nem statisztikai célú hardver-konfigurációkra vonatkozó felmérés.
    Ha kizárólag a hardverről szólna, akkor a Steam-nek elegendő lenne az ÁSZF-ben regisztrációkor elfogadtatni, esetleg valamilyen rejtett beállításnál opt-out módon kikapcsolhatóvá tenni.
    A Steamnek nem jelent gondot milliárdnyi felhasználói fiókot játékokkal, játékidővel, fórumokkal, üzenetekkel, stb nyilvántartartani, nem gondolhatjuk azt sem, hogy problémát jelentene ezeknek a felhasználóknak a hardveréről nyilvántartást vezetni.

    Egyrészt, azt, hogy ezekben az időről időre felmerülő felmérésekben való részvételi szándékot újra és újra ki kell nyilvánítani, azt sokkal inkább az indokolhatja, hogy nem csupán a hardvert mintavételezik, hanem más felhasználói szokásokat is és az is valószínű, hogy ezeket az adatokat a Steam nem kizárólag magának gyűjti, hanem megrendelésre.

    A megrendelt felmérésnek pedig nyilván nem terjed ki az összes Steam játékosra, hanem van egy a megrendelő által meghatározott célcsoportja. Pl: XYZ játékokkal játszó ilyen és olyan jellemző hardverrel rendelkező ilyen és ilyen korcsoportú, vagy földrészen elhelyezkedő játékosok

    Ez lehet a magyarázata annak, hogy miért szerepelhet gyakrabban felmérésben az, aki AAA játékokkal, vagy nagyon népszerű játékokkal játszik. (pl most a CSGO2 érkezését megelőzően CSGO)
    És a megrendelő általi célcsoport meghatározás lehet a magyarázata arra is, hogy miért kerülhet bele célcsoportba gyakrabban Nvidia felhasználó: mert maga megrendelő is azt gondolhatja, hogy annyira kevés az AMD felhasználó, hogy spórolás végett inkább kiszűri.

    Az eltérő célközönséget célzó megrendelt felmérések hardveres adatait aztán a Steam közzé teszi.

    Valójában persze nincs értelme. Mindenki jobban járna, ha az ÁSZF-ben elfogadtatnák, hogy a játékosok hardvereit statisztikázzák és abból készülne a SHWS.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Devid_81 #46537 üzenetére

    Lapkagyártásra talán nem használhatatlan.
    De packaging terén a Samsungtól még semmilyen gyakorlatban megvalósított terméket nem mutatott, de megkockáztatom, hogy komolyabb termékbejelentést sem láttunk. Az élen járó TSMC-t az Intel követi a Foveros és EMIB nevű technológiákkal, de ezek is azért elég ritkán használt eljárások, amikkel szerintem az Intel nagyon sokat szívott az elmúlt években.

    A chiplet és a packaging a jövő, sőt a ma egyik nagy dobása. Ebben a Samsung szerintem még a lapkagyártásnál is jobban le van maradva, kevesebb tapasztalattal rendelkezik. Nem tudom, hogy a TSMC vajon 3rd party hozott lapkát képes és/vagy hajlandó csomagolni. Amennyiben nem, akkor a Samsung tényleg csak monolitikus budget termékek gyártására lesz használható.

    Így szerintem legfeljebb mankónak nevezhető, alternatívának sajnos nem.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák