Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #28255 üzenetére

    Nyilván a gpu offload akkor hatékony, ha közös memória címtérbe tudnak dolgozni és nem kell másolni az adatot (vagy legalább nem pcie keresztül.)

    Ez mikor jön? Jön?
    Mikor jön a hsa végre?
    Mikor jön a 8-12-16 magos proci igpvel?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz #20844032 #28268 üzenetére

    Az elégedetlenség érthető.
    De valójában a PS3 $599 áron debütált, míg a PS4 $399-en. Tehát harmadával olcsóbb és ez persze meg is látszik a beépített hardver erején. Ez nálunk azért nem érződött, érződik, mert a dollág erősödött, a forint meg folyamatosan gyengül.

    Persze nem azt mondom, hogy a gyenge, de olcsó PS jó. És lehet, hogy konzolról PC-re játékot áthozni egyszerűbb lett, csak egy nyilván ez a vásárlónak nem igazán fog látszódni.

    Ha megkérdezel valakit, aki rendszeresen vett videokártyákat az elmúlt 10-15 évben, biztosan azt fogja mondani, hogy a videokártyák drágultak. Ugyanaz a tier.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz #20844032 #28275 üzenetére

    Abu jóslatait oszd el kettővel És vonjál ki belőle kettőt.
    Mert
    A) vagy abu hírforrása egyfajta izgatott a tervektől, vagy maga abu "izgul", de a lényeg, hogy abu jóslatai mindig terveken alapulnak, elképzeléseken. Az amd tervein, elképzelésein, ami ennek a nempublikus változata, belső marketing , ami abuhoz mégis kiszivárog. Abu ezt mondja el. Egy tervet. Például azt, hogy ha majd x86 alapú konzol van, milyen könnyű lesz programozni, meg az amd majd így mekkora piaci részesedést szerez, és hogy a kutya sem fog nvidiára optimalizálni, amikor konzolról portolva amd kártyán alapból kész. Ez volt az elképzelés. A terv, a vágy, a cél. Aztán ami lett, az már többmimdentől függött.
    B) például pont attól, hogy piac más szereplői mit lépnek, mit gondolnak, terveznek és tesznek. Abu elképzelés-terv interpretációiból mindig hiányzik a valóságnak ez a része is.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #28362 üzenetére

    Ennek a fejlesztési stratégiának a célja a 0day driver a játékokhoz?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz jacint78 #28414 üzenetére

    Szerintem Ez a geometria miatt lehet.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz #45185024 #28418 üzenetére

    Attól még GDDR5X-szel jöhet. Ha jól tudom, az eddigiek is elérhették a 12gbps sebességet.
    1080 10gbps GDDR5X -> 2080 12gbps GDDR5X
    1070 8gbps GDDR5X -> 2070 10Gbps GDDR5X

    Aztán a ti megjelenhet gddr6-tal jövőre.
    Vagy a 16gbps GDDR5X mikor is jön?

    Nem, a volta nem fog emiatt késni, csak max más konfigurációval jön, nem a legfejlettebb, legoptimálisabbal

    Amit ez a késés kellemetlenül érinthet az megint az Amd. A vega11 ugyanis a pletykák (drága hbm2) szerint hagyományos gddr6 rammal szerezve érkezne. És akkor ez tényleg nem jön 2018 előtt.

    Persze tegyük hozzá, pletykák szerint a hbbc nem működik a gddr memóriatípussal, mert túl nagy az írási késleltetése. A samsungnál készül a hbm olcsó változata, de nem tudom, az mikor lesz elérhető, de pont arra készül, hogy mainstream kártyákra is ráférjen (árban)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz #45997568 #28613 üzenetére

    Egyszer vettem egy androidos telefont. Viszonylag jó áron volt, odafigyeltem, hogy jó ár/érték arányú legyen, mert sose költenék 50-60e forintnál többet egy telefonra. Örültwm, hogy van egy okostelefonom. Használtam. Vagyis egy idő után csak próbáltam. Az a szar elkézdett fagyni, belassulni, legszívesebben földhöz vágtam volna. Amikor már telefonálásra is alig lehetett használni, akkor vettem egy újat. Sokat gondolkodtam, mert az 80e volt, szívtam a fogam, hogy milyen drága. Ennél többet biztos nem adtam volna ki. De örültem, mert kétszer annyit tudott és nagyobb is volt. Végre volt egy használható készülékem. Vagyis csak azt hittem. Ez az android nagyon szar. Fél év alatt elhasználódik. 80e forint egy ilyen ócskavasért. Elképesztő, lehúzhatná magát a google, meg a samsung.

    Sok szenvedés után vettem egy új úphone-t. Ez a telefon egy csoda. Gyors, kényelmes, használható, már nagyon bánom, hogy szenvedtem az androiddal. Senkinek nem ajánlom, hogy akár egy lyukas garast is adjon egy androidos készülékért. Az iphone király. Végre csak úgy használom a készüléket, ahelyett, hogy szenvednék a gondokkal, meg hogy legyen elég ram. Nagyon elégedett vagyok. Az android meg szar úgy ahogy van. Aki még mindig olyat használ, az hülyé, csak magát kínozza. Akinek valódi telefon kell, vegyen iphone-t.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz tailor74 #28624 üzenetére

    Igaz történetek összefoglalása azoktól, akik megfontoltan/költséghatékonyságot szem előtt tartva (spórolósan) vásároltak Androidos készüléket még az okostelefonos időszak délelőttjén, néhány éve, majd majd az olcsó készülék felett érzett elégedetlenségüket a márkára/OS-re hárítva bevásároltak egy sokak által ajánlott tuti készüléket majd az amúgy gyakran 2-3-szoros árkülönbözetet teljes mértékben figyelmen kívül hagyva elégedettségüknek is a márkát/OS-t dícsérve adtak hangot.

    A kapcsolat ott van, hogy ugyanez megfigyelhető a GPU-k piacán is. Talán azzal az apró különbséggel, hogy míg Androidos készülék volt prémium felsőkategória, ami pont úgy nem küzdött az belépőszintre jellemző avulással, mint az iphone, addig az AMD jelenleg nem kínál a P10 felett terméket.
    Én úgy látom, hogy akik most a (1070-1080) váltásuk során a korábbi AMD-s időszak nehézségei, gyengélkedései utáni elégedettségüknek adnak hangot, nem azonos árkategóriában vásárolt termékkel elégedettek. (Ez persze nem zárja ki, hogy legyen ilyen is) és minden így szerzett előnyt a márkaváltással azonosítanak és nem az árkategória-váltással.

    Konkrétan: azt mondják, megérte márkát váltanom, nem pedig azt, hogy megérte másfélszer többet ráköltenem.

    Most az urak nyilván nekem fognak esni, hogy de az AMD nem kínált alternatívát és kénytelenek voltak átmenni a másik márkára. Ez igaz. Csak elsősorban nem a márkaváltás hozta az fps-eket, hanem a másfél-kétszer magasabb ár.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz #00137984 #28646 üzenetére

    Én teljesen megértem az, hogy többre, jobbra vágytál Te, vagy bárki, aki 1070-re vagy afölötti Nvidia kártyát vásárolt. Ahogy mondtam, az is igaz, hogy ebben a termékkategóriában az AMD nem kínált portékát.

    Ha azt mondaná bárki, hogy jobbra vágytam, ezért megadtam az árát, kizárásos alapon az nvidiának, ezzel nincs semmi gond.

    Ami nem szerencsés az az, hogy az összehasonlítást márka és nem árkategória szinten teszi meg valaki és márkára vonatkozólag von le következtetéseket.
    Olcsó Android => szar android
    Iphone, ami ugyan drága, de jó => Az Iphone király
    Az iphone tényleg király, de a különbséget nem az iphone<>android adja, hanem főképp a 80k<>250k árkülönbözet.

    Mondom, én tökre megértem, hogy jobb teljesítményre vágytál. De nem fair márkára vonakozó következtetéseket levonni úgy, hogy 60-70e-s AMD kártya => AMD szar, 130-140e-s nvidia kártya => nividia istenkirály. Vehettél volna 80e-ért 1060-at is.

    Az se fair, hogy megjelenéskori árakat hasonlítasz közel egy évvel későbbi árakhoz. Ez megtörténhetett volna akkor is, ha nvidiát vettél volna tavaly nyáron is (1060) 120eFt-ért, és fél évvel később moroghattál volna, hogy hát milyen gyenge ahhoz képest, hogy milyen drága volt és most meg már 135-ért megkapnám az 1070-et (zárójelben: induláskor 190e volt) Ez az általad márkákhoz kötött jelenség sem márkafüggő valójában

    A forint értéktelenedése mindkét gyártót egyaránt érinti. Az se márkafüggő, hogy 3-4 évvel ezelőtt még egy mainstream kártya 50e volt, most meg már 80.

    Egyébként valószínűleg nagyon jó időben vásároltad az 1070-et. Én örülök, hogy örülsz és elégedett vagy, csak azt lásd be, hogy az elégedettséged oka elsősorban nem a márkaváltásnak köszönhető, hanem annak, hogy relatíve többet áldoztál a videokártyádra. (mert ha csak a márka lenne a döntő, vehettél volna 1060-at)

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    raja pakolhat
    A radeonnak vége
    AMD is doomed
    Nvidia overVolta'd Vega

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz olle #28760 üzenetére

    Valami baj van azzal hogy benyúltam a marketing dumát?
    Világosan érthető hogy az Nvidia lenyomta az AMD at A napnál Világosabb vagy jobb kártyája van gyorsabb erősebb kevesebb fogyasztása van ezért nem érdemes az a Endre pazarolni az időt Ez az üzenet nem?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #28816 üzenetére

    Csodálatosak ezek a képességek, egyet kell értsek az előttem szólókkal, és az is fantasztikus, hogy jövőbeni problémákat szimuláló tesztprogramokban elképesztően jót megy a Vega. Van itt még egy aprócska probléma, amin az AMD elkezdhetne dolgozni: piaci részesedés.
    Persze ez elsősorban az ő problémájuk és csak közvetetten a vásárlóké, de hát mégse érdektelen. Itt vannak például ezek a remek jövőbeni képességek: értem én, hogy megveregetik egymás vállás, meg a háttérben esetleg a MS és más fejlesztők is kezet csókolnak nekik, hogy megoldanak olyan problémákat, amik majd csak 1-2 év múlva fognak felmerülni és akkor nem kell majd vakarnia a fejét a fejlesztőnek, hogy na ezzel most mit csináljunk. Állati jó, hogy az ipar nem áll bele évekre egy problémába, mert van valaki, aki már évekkel ezelőtt gondolt rá, pénzt, időt nem sajnálva belefektetett abba, hogy irányt mutasson. De nekik nem rossz érzés, hogy a folyamatos innovációikból nem lesz nagy pénz, nem lesz elismerés, nem lesz részesedés, nem tódulnak a vásárlók nagy számban, a médiának csak az az elvetemült és elfogult technomániás szelete tapsol, mint Abu85 és Charlie, mindenki más meg azt mondja: "yeah, very promising, yet still Nvidia/intel is better"
    ?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz ÁdiBá #28848 üzenetére

    miért nincs készlet?
    miért nincs sehol a Vega?
    Ryzen eladások
    Az intelnek milyen forradalmian új szériája van, amit előkapva visszaküldi az AMD-t a sarokba, mint a bulldozeres időkben?
    - Megújította a magok közötti kommunikációt, ahogy amúgy is tette volna, hogy több magot tudjon rátenni egy lapkára.
    - a threadripper miatt kényszerűségből lehozta a 4x5 cellás Xeon processzorokat a HEDT szegmensbe, ebből lesz majd a 12-18 magos változat.
    - A következő generációs processorok i7 csúcsa 6 magos lesz, ahogy már régóta lennie kellett volna.
    - Folyamatosan fejleszti a gyártástechnológiáját, ahoggy amúgy is tette volna.
    Én azt látom, hogy az intel a megszokott és tervezett tevékenységen túl az eddig a magasabb profit érdekében mesterségesen visszafogott fejlődést ereszti ki. De egyelőre nincs szó dédelgetett überarchitektúráról. Nem kell túlzásokba se esni, arról sincs szó, hogy az AMD maholnap letaszítja a trónról az intelt. Nyilván ehhez sem a technológiai lehetőségek nem adottak, és az intelnek viszont adottak lennének azok a pénzügyi lehetőségei, amelyekkel egy technológiai kihívást sikeresen hárítani tud. (ahogy tette anno)
    Viszont verseny az lehet. Ha mindazok, amiket felsoroltam kijönnek az inteltől, akkor
    a) legalább több érték kiadására kényszerült az intel feladva a korábbi mesterséges visszafogást
    b) az előrelépés az intel részéről az AMD-t is árversenyre készteti, tehát mindenképpen lehetőség nyílik arra, hogy olcsóbban jussunk hozzá a nagyobb teljesítményhez. Ez a következő években nyilvánvalóan a magok számában fog kibontakozni. És ebbe a versenybe - nincs mese - ezúttal az intel is kénytelen belépni.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz ÁdiBá #28852 üzenetére

    Nem sok értelme van a jövő termékeiből a múltban tett összehasonlítások alapján választani. Ne azért vegyél intel terméket, mert 3-4 évvel ezelőtt nem volt alternatíva.
    Ettől persze még láthatod a jelenlegi kínálatot az inteltől a magad részére jobbnak. Lehet, hogy neked nem is 6magosban hanem a 8 vagy 10 magosban kéne gondolkodnod inkább.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz ÁdiBá #28870 üzenetére

    Szerintem Ez a tendencia megváltozik, de ennek részleteivel nem akarom tovább offolni ezt a topicot.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    New Geforce will be incremental

    tl:dr
    A következő geforce még nem az igazi volta (kivéve persze a V100)
    A következő geforce még nem hbm2
    A TSMC 12nm valójában csak optimalizált 16FF

    Nem lényeges, hogy a cikk tartalma igaz-e. Bizonyára tényleg azt gondolja az nvidia, hogy nyugodtan ticktockolhat, mert van abban a helyzetben, mint az intel volt évekig a CPU piacon.

    A lényeg ez a megállapítás:
    "The dedicated follower of Pascal is now "a Pascal influenced design derived shrink down". With Maxwell architecture, Nvidia chose to optimise the GPU for better memory management. Back then, it became apparent to Nvidia that HBM and HBM 2 would not become mainstream in time for Pascal. Fudzilla already mentioned the fact that Pascal follower will not use HBM 2 memory."

    Vajon a Vega lesz az AMD maxwell momentuma?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #28914 üzenetére

    azt nem értem, hogy a "HBCC"-hez miért szükséges x86?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #28916 üzenetére

    Arm vagy power alapon működne(működik)?

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #28924 üzenetére

    Ha az.nvidia kap licencet, csak erre használhatná? (Jogipag, vagy technikailag)

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #28926 üzenetére

    Arra gondolsz, hogy a xeon phinek legalább ezzel a fícsörrél nem kell versenyeznie az nvidiával?

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #28945 üzenetére

    "órajt gajz, hózit goin"

    Automatikus aláíró kedvencem:
    Kaby Lake eggs

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #28998 üzenetére

    a Vega11 4 GB-tal jön majd csak, igaz? 1 HBM torony lesz és megcsinálják L alakban a chipet?
    Vagy 2db hbm lesz kisebb kapacitással?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #29001 üzenetére

    Vega10 esetén akkor látnám életképesnek, ha egy nagyon vágott verziót adnának nagyon olcsón, ami annyira selejt, hogy nem megy rajta kompletten az egyik HBM , vagy az egyik memóriavezérlő - és így még mindig gyorsabb, mint a vega11.

    Azért tettek le végül a 4GB-os teljes, vagy kissé vágott vegáról, mert eladhatatlan, vagy mert nem minden fog 100%-osan kompatibilisen működni a HBCC-vel és 8GB-tal még eldöcög majd valahogy de a 4GB ilyen esetekben vállalhatatlanul kevés lenne?

    Arra a kérdésre explicit nem válaszoltál, hogy megépítheti-e az AMD a vega11-et úgy, hogy L alakban építi a HBM köré a grafikus chipet és akkor csak egy torony kell. Ami lehet 4GB is, meg 8 GB is.

    Vega11-nek elégnek kell lennie a fele sávszél is, de akkor már 2Ghz-cel.

    (Sávszél sezmponjából persze járható út lenne a HBM-et alacsonyabb órajelen járatni is: 2 torony 8GB, 1.6Mhz)

    De ha igaz, amit Yutaninak írtál, hogy 2 core végülis nem lesz, akkor 4GB vega11 csak úgy jöhet létre, ha
    - 2 tornyos a vega11, de egyiket letiltják
    - 1 tornyos a vega11
    (feltéve, hogy A HBM tornyokból nem lehet szinteket letiltani.)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Crytek #29361 üzenetére

    Viccesek Ezek a tonnaszám linkelt noname játékokról szóló orosz tesztek, amelyek egytől egyig azt mutatják: szarAMD

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Milka 78 #29379 üzenetére

    Ha már doom, akkor telefrag...

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz huskydog17 #29384 üzenetére

    Miről beszélsz? Az amd pokolian lekaszabolja az alatta levő kártyákat.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Puma K #29401 üzenetére

    Ha a potenciális hashrate igaz, a minerek az összes RX Vega-t el fogják vinni. Az is felmerült - nem bennem - hogy a boundle csomag csak púder arra, hogy drágábban adhassák el a minereknek, akik $100-ral drágábban is boldogan viszik majd mind egy szálig, cserébe semmit nem fognak majd felhasználni a csomagkapcsolt kedvezményből, mert nem kell nekik.
    Ha a vega gcn5 architektúrával az AMD egy kicsit visszahelyezte magát a professzionális piacra, akkor nyugodtan kijelenthetjük, hogy valójában ez volt az elsődleges cél. Raja is ezt nyilatkozta, hogy még nem érzi azt, hogy mindenkit lesöpörtek, de visszakerültek az asztalra. Más kérdés, hogy Oliverdának igaza van - ha igaza van -, hogy ide is csak papíron kerültek vissza, mert mindenki csak lehümmögi, aztán nem vásárol. Erről abuval hosszan vitatkoztak, én nem tudom mi az igazság, de az bizonyos, hogy az nvidiát itt lépésre kényszerítették. Ennek eredménye persze még mindig lehet az, hogymindenki örül, hogy kijött a Vega FE és senki nem veszi, hanem megy megvenni a quadro driverrel kiegészült TitanXp-t. De ha ez a számítás még nem is jött esetleg be 100%-osan, és tényleg csak papíron kerültek vissza az asztalra, még semmi gond, ha a teljes készletet felvásárolják a minerek és rajtuk marad 100 FE kártya.

    Azt hiszem Jim Anderson azt nyilatkozta pár hónapja, hogy ehhez hasonló felállásra kell számítani VeGA esetén is:

    Az utolsó pillanatig még lehet reménykedni abban, hogy ahogy a Ryzen végső teljesítménye sem volt ismert az utolsó pillanatig, úgy itt is jöhet még az utolsó pillanatban a csodadriver, és persze ahogy a Ryzen se hagyott állva minden intel CPU-t, úgy itt is lehetnek tradeoff-ok.

    De egyébként nem érdemes csodára várni, Abu azt jelezte, hogy decemberre fog beérni a szoftver. Aztán vagy igen, vagy nem.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Crytek #29444 üzenetére

    Jézus, hát itt meg mi történt? Hogy mászott a 980ti az 1080-ra? Béta?
    Hah, furykát még mindig alázza az 1080ti.
    ;]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #29472 üzenetére

    Az mitől lehet, hogy az eleve súlyos szűk keresztmetszetekkel rendelkező fijihez +40% shaderből alig +20-25% teljesítmény jött ki a hawaiihoz képest. A fijinek elviekben 25%-kal magasabb volt a rendelkezésre álló sávszélessége is, de valójában hibás volt, ezért a névleges sávszéleségnek csak 3/4-e jött ki belőle. Lényegében ez a hiba is tekinthető szűk keresztmetszetnek. Illetve tudvalevő, hogy a geometria is súlyos korlátozó tényező volt, na meg maga az órajel is, ami minden részegység teljesítményére kihat képest az annak jól ismert szűk keresztmetszeteinek kiküszöbölését (primitive shader, dsbr, új memória, stb) célzó VEGA 50%-kal magasabb órajelen mindössze 30%-kal magasabb teljesítményt ad?

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #29484 üzenetére

    Akkor ne legyen semmi baja a fiji sávszéljével.
    BF1-ben is csak 30%-kal ad nagyobb teljesítményt a leak alapján a 50%-kal magasabb órajelű vega.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Raymond #29486 üzenetére

    igen, igen, és a leírásban is pontatlan voltam:
    Az eleve szűk keresztmetszetekkel küszködő fijinél 50%-kal magasabb óra jelen (ami önmagában is része a szűk keresztmetszetek megszüntetését célzó intézkedéseknek) csak 20-30%-kal magasabb teljesítmény.

    (Ez azt jelenti, hogy látszólag nemhogy feloldottak volna szűk keresztmetszetet a fijiből, hanem még több lett. Nemhogy javult volna a fps/flops arány, hanem romlott)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz pengwin #29966 üzenetére

    Ahhoz nem fér kétség, hogy az nvidia jobban teljesít, de azért az nem teljesen igaz hogy nem volt fejlődés.
    A magas órajel problémát jelent az amdnek. Az alacsony órajel az nvidia architektúrákkal szemben mindenképpen hátrányt jelent, amit a több feldolgozóval nem lehet ledolgozni, mert az egyes részegységeknek van késlelteése, ami a magasabb frekvenciával csökken, a több feldolgozóval csak a hasznos munka egy része gyorsul.

    Ezért van az, hogy az nvidia kártyáknak jobb a frametimejuk és kevésbé komplex képeknél (alacsonyabb felbontás), ahol jobban számít a késleltetés, mint a feldolgozók szélessége, az nvidia magasabb eredményeket ér el.

    Legalábbis az órajel komoly része ennek.

    Az amd mindig ott "rontotta el" a hawaiit is, fijit is, a polarist is, és most a vegát is, hogy egy kijelölt performancí target elérése érdekében feláldozta a hatékonyságot. Rendre: titan, titan x, 970, 1080
    Ha nem lett volna cél elérni ezek teljesítményét, nem kellett volna túltekerni a frekvenciát és hozzá a feszültséget. Hsm mindig elmondja, h 5% teljesítményről lemondva 30-35% fogyasztástól lehet megszabadulni.

    Ez most a vegával is pont így van.
    Persze én nem tudom megítélni, hogy melyiknek jobb a marketing értéke : ha pascallal versneyképes hatékonysággal jön, de nem éri el az 1080, vagy így, hogy köhögve, prüszkölve, csattogva, de versenyképes teljesítményt nyújt. Most a hatékonyságot hiányoljuk, és sokan azt mondják, mit érdekel a fogyasztás, más esetben lehet, hogy fordítva lenne. Tény ami tény, az amd látszólag lemaradásban van.

    Persze a hardver nem minden. A kép másik felét a driver és a játékfejlesztők adják.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Erdei88 #30007 üzenetére

    felkészülni a polaris kártyák tömeges becsapódására a használtpiacon

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #30010 üzenetére

    szerintem egyébként az AMD nem fog már polarist gyártani. Decemberben itt a vega11.

    Mármint bejelentik, hogy januárban lesz egy event, amin bemutatják, és elmondják, hogy februárban van release tesztekkel és már márciusban kapható lesz a boltokban

    Erre a fennmaradó rövid időre még a bányászoknak is felesleges a korábban előirányzottnál többet gyártani.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz #45997568 #30084 üzenetére

    Az nvidia kártyák pár generáció óta gyárilag korrektül -
    100-200mhz - húzhatók relatív fogyasztástöbblet mellett. Az amd kártyák ehhez képest már gyárilag határig vannak.feazítve, jóval kisebb mértékben lehet az AIB kártyát húzni és jóval nagyobb arányú foygasztásbeli árat kell fizetni érte.

    Valami Nvidiás kitalálhatta, hogy ah aib kártyák megváltják a világot. Ehhez képest az amdnél gyakran csak a vállalhatatlanul hangos hűtést cserélik az amúgyis túlpörgetett lapka fölött.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Raymond #30204 üzenetére

    Nekem is demotion-nak hangzik a levele tartalma.

    De!

    Az AMD-t, A vezetést, a CEO-t nem érhette meglepetésként a Vega teljesítménye. Nézd mi volt az FAD-on:

    Nem hazudtak már akkor se atekintetben hogy a Vega10 nem fogja befogni a 2017.ben a prémium szegmens tetejét. Ezzel együtt persze reménykedtünk, reménykedhettünk egy underpromise&overdeliver végkifejletben.

    az RTG-t és Raja-t maximum azért lehetne felelősségre vonni, hogy idén év elejétől nem kezelte megfelelően a PR-t kezdve a dobos videoval, aminek az eredménye az, hogy a csalódott vásárlók(, vásárolni kívánók, fanok, vagy amdben csalódott nvidia vásárlók, nvidiát olcsóbban vásárolni kívánók, vagy rosszaakarók) most a fejét akarják venni.

    De valójában a Vega professzionális vonatkozásból egy elég jó termék lett. Raja azt is elmondta szintén a FAD-on (ezt egyszer Oliverda linkelte is direktben), hogy az AMD részéről hiba volt azt gondolni, hogy a dVGA piacnak befellegzett és hogy alapjaiban/alapjaitól kell rendbetenniük a GPU architektúrát és hogy ennek az útnak az elején vannak. Örül, hogy legalább visszakerültek a grafikonokra.

    Az AMD tudta, tudhatta, hogy a Vega géming szempontból nem lesz mindentvivő. És mégha ezért a szoftveres részleg felelőssé tehető is, mert nem készült el a rajtra a szoftver, valójában az AMD vezetését nem érhette meglepetésként.

    Két eset lehetséges:
    1) Azt nem tudjjuk, hogy minden nyilvános információ ellenére az AMD vezetése esetleg nem várt-e többet Rajától. Lehet, hogy többet, jobbat vártak. Lehet, hogy Raja tavasszal még azt ígérte, őszre kész lesz és nem lett. Lehet, hogy hiába ROCm, hiába a jó compute teljesítmény, hiába a jó hardver, ha nem hozott sikert (pénzt)
    2) És lehet akármilyen jó mérnök vagy vezető Raja, a nép többet, nagyobb sikert várt és elkezdtek huhogni, hogy Raja fejének hullania kell. Tehát ha lefokozzák, háttérbe szorítják, akkor annak pusztán PR oka is lehet függetlenül attól, hogy az AMD vezetése szerint a teljesítménye megfelelő volt.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz velizare #30279 üzenetére

    A kérdés jogos, de ha a pascal/maxwell jól/jobban skálázódik a shaderek és más részegységek számával (utalnék itt arra, hogy kimérték, hogy ugyanazon a frekvencián sok esetben alig gyorsabb a V64, mint a V56 és ez arra utal, hogy a shaderek nem hasznosulnak), vagyis az architektúra jól skálázódik széltében valamint az órajelet is jól tudják emelni anélkül, hogy csillagászati magasságokba emelkedne a fogyasztás, akkor az sajnos pont 2:0 oda. Ez a probléma az AMD-t, és a GCN-t,a fiji óta sújtja.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz HSM #30294 üzenetére

    Naked is elmondom:

    Az nvidia a fermitől indult, és ezt most hagyjuk is, ugorjunk a keplerre, ahol még nagyjából fejfej mellett haladtak és akkor innen az nvidia tényleg biztos csak pucolt, csiszolt, vágott, de egy olyan architektúrát hozott össze, amely kiválóan skálázódik a feldolgozóegységek mennyiségével (és talán ezt a volta 3.5-4k shader számával is megőrzi) és kiválóan skálázódik a frekvencia is.
    És igen, igazad van, az nvidia nem csinált egyebet, mint ezt a két potméter, amivel jól skálázódik, tekergette finoman fölfelé.

    Abu mindig azt mondta, ha valaki a frekvenciát kezdi felfelé tolni, azt jelenti, az architektúra elérte a skálázódásának határát. Az.nvidia viszont fegyvert kovácsolt a magasabb frekvenciából, hiszen ha ha minden feldolgozóegység magasabb frekvencián üzemel, alacsonyabb lehet. Frametime, és alacsony felbontáson el lehet érni magas fpst.

    Ezzel szemben a tahitivel debütált GCN már a csak 40%-kal szélesebb hawaiival elérte a feldolgozóegységek szélességével való skálázódásának határát, és fekvemciával pedig soha nem skálázódott. Ennyi, a hawaiival az amd elérte a gcn hatékony skálázódásának határát és már csak a shader számot tudták növelni, amit láttunk a fijiben, mennyire hasznosult.

    Persze mindig hozzá kell tenni, a hardver nem minden. A szoftver, illetve hogy hogy íródnak a szoftverek az nagyon nem mindegy. Most itt nem feltétlen a túltesszelálásra gondolok, de persze az is. Az amd és az nvidia is renxelkezik egy hardverrrel és az ahhoz illeszkedő szoftveres vízióval. Mindkettőnek olyan hardvere van, ami csak a neki szánt szoftveres környezetben működik ideálisan. Mint a curlingben a sikálók, úgy igyekeznek a cégek a szoftveres környezetet abba az irányba terelni, ami a saját érkező hardverének fekszik. Ebben nem is szerepet játszik a piaci részesedés.

    Néhány éve abu arról értekezett, hogy az összes játék motor át fog állni a hagyományos vertex meg mittomém milyen futószalagokról compute futószalagokra. Minden így fog menni. Legalábbis ez volt az amd víziója, amelyet felvázolt, émelygő hardvert épített és amelynek kivitelezésére a hardvere érkeztéig néhány küzdelmes év áll rendelkezésre.

    Mi történt? Sikeresen átvitték a lowlevel apikat, ismert az szsinkron compute fogalma is. Hát ennyi. Azt, hogy minden játékmotor olyan legyen, mint a doom, az nvidia sikeresen védte, sőt mindent megtett azért, hogy olyan szoftverek szülessenek, amik az ő hardveren futnak jól.

    A még aktiválásra váró vega fícsörök valóban érdekesek lehetnek. De ha érkezik is, raja szabadságával elég valószínűvé vált, hogy azt december előtt nem fogják bevetni tényleg.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz HSM #30303 üzenetére

    Ehhez annyit tennék hozzá, hogy nem volt nehéz a piaci részesedésükkel"kierőszakolni" a kellő figyelmet a fejlesztőktől.

    Én is ezt mondtam. Csak szerintem...

    Itt igazából a két cég eltérő stratégiájáról beszélnék még. A zöldek nagyon jól megcsinálták, hogy a DX11-hez nagyban hozzászabták a hardverét, ezzel nagy előnyt húztak az ezt használó címekben. Az piros oldal viszont túlzottan egy újabb API-ra készült, más paradigmákkal, és ez így elég nehezen volt keresztülvihető a sok ellenérdek mellett.... Erre csak rátett egy lapáttal, hogy mindenkinek hirtelen nagyon fontos lett a Maxwell-nél a perf/watt arány.... Én elsősorban a piaci stratégia különbözőségében látom a nagy difit, amit viszont évekkel a termék előtt kell lefektetni, szval nyugodtan mondhatom, a zöldek varázsgömbje most jobban működött, és elsősorban én ennek tulajdonítom, amit most látunk. Jobban taktikáztak, jobban megsejtették, hogyan fog alakulni a piac. :K Persze, ehhez társítottak egy közel hibátlan kivitelezést is, ez sem mellékes

    Szerintem a szoftveres környezet nem annyira rajtuk kívül álló, környezeti tényező, ami szépen lassan az idő haladtával lépeget előre egy a fejlesztők eredője által kijelölt természetes úton. Nem.

    A zöldek nem csak nagyon jól megcsinálták, hogy a DX11-hez hozzászabták a hardvert. Azt is. De nem csak passzívan (jósgömböt nézve) szemlélték, hogy vajon sikerül-e eltalálni az igényeket, hanem amikor elkötelezték magukat egy DX11-hez passzoló hardver mellett, közben mindent megtettek azért, hogy a hardverükhöz passzoljon az uralkodó api, middleware és más szoftveres környezet. Ebben - ahogy mondod - nagy segítségükre volt a piaci részesedés és a nyers pénztömeg.

    És a pirosoldal sem túlzottan egy újabb apira készült, mintha csak belenéztek volna 4 éve a jósgömbbe, hogy vajon mit hoz majd a szél és passzívan szemlélték, hogy jaj félrelőttünk. Nagyonis mindent megtettek azért, hogy a hardverhez - ami mellett elköteleződtek - megfelelő szoftveres környezet legyen. Megírták a Mantle-t, lett DX12, lett Vulkan, mindaz, amiket Abu "lódít" nekünk, az mind az AMD PR munkája: hogy majd a low level api lesz a megváltó, hogy majd az Async Compute, na majd az, az a jövő.Ez nem csak nekünk, olvasóknak szólt, hanem az egész gpu-szoftver-ökoszisztémának.

    Nem a varázsgömbbe nézés sikerült jobban az Nvidiának, mintha a hardver tervezésétől csak szabadesésben szemlélné, hogy mennyire messze ér földet a szoftver. Az nvidiának az események, a a használt apik, a motorok, a használt fícsörök és az egész szoftveres környezet befolyásolása, a saját hardverének megfelelő irányba terelgetése sikerült jobban.
    Nem csak a hardver kivitelezése sikerült hibátlanul, hanem a szoftveres környezeté is (és itt most nem a bugmentes driverre gondolok), meg persze a kezdetektől jobb marketing, mindshare.

    Tehát nem csináltak egy istentelenül jó hardver és társították hozzá egy hibátlan kivitelezést is amolyan ráadásként. Hanem csináltak egy hardvert, ami a maga nemében jó és hibátlanul végrehajtották hozzá a hardvernek fekvő szoftveres környezet kialakítását.

    Hogy értsd mire gondolok: ha az AMD-nek sikerült volna a szoftveres vízióját keresztülvinni, és ma compute futószalagot használnának a motorok sokat párhuzamosan és aszinkron is, meg minden az nvidia helyett a GCN gyorskódokat használná és nvidia effektek helyett AMD effekteket alkalmazna, nem tesszelálna túl, stb, (és persze a grafikonok is ennek megfelelően alakulnának)
    akkor ma arról beszélnénk, hogy milyen elavult, régimódi hardvere van az nvidiának, nem igaz, hogy képtelenek előállni a piaci trendeknek megfelelő új architektúrával, ami ráerősít a compute képességekre és mi a francért pazarolják a tranzisztort ROP-okra, meg kihasználatlan geometriai kapacitásokra, és más dedikált egységekre, és milyen bénák, hogy még egy normális hardveres ütemezőt se tudnak összedobni, amijük volt, azt is kidobták a keplerrel és most emulálniuk kell. Amatőrök, nem tudnak GPU-t tervezni, generációk óta képtelenek egy jó új architektúrát kihozni, csak ötlettelenül tolják a hardverbe a shadereket és emelik az órajelet. Húzzák inkább le a rolót. (És persze mocskos nvidia, amiért drága az amd GPU)

    De ez nem véletlenül, meg magától, téves jóslás, vagy csupán valami 3-4 évvel ezelőtt elhibázott tervezési döntés miatt, a legkevésbé sem rajtuk kívül álló okokból nem alakult így, hanem mert a két cég közül a piacon az nvidia tudta jobban érvényesíteni az akaratát.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz HSM #30306 üzenetére

    Az, hogy esetleg pont nem közvetlenül az nvidia akadályozta meg, hogy a mantle elődjéből 2 évvel korábban Szülessen meg a dx12, az még nem igazolja, hogy az amd és az nvidia csak jósgömbbe nézve próbál sok évre előre hardvert tervezni. Csupán árnyalja a helyzetet, azt mutatja meg, hogy az amd és az nvidia akarata a piac történéseiben nem feltétlen egymás komplementerei. Ez talán túlzás. De legalább ekkore túlzás az is, hogy semmilyen ráhatást nem gyakorolnak, puzstán passzív elszenvédői vagy haszonélvezői az eseményeknek, amit nem befolyásolnak, csak megjósolni próbálnak.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz cskamacska #30313 üzenetére

    Nincs semmiféle gonosz nvidia. Ez a gonosz nvidiázás pont az a fajta demagógia, amivel a nvidia pr és hitvallók igyekeznek magukat értékmentes technokratának vallva letagadni a piacbefolyásoló tevékenységet. Mert a közönségnek könnyebb azonosulni egy jól eltalált gigászi mérnöki teljesítmény elképzelésével, vagy közgazdasági lózungokkal, mintha egy középszerű termék sikere a jóságon felül azon is múlna, milyen sikerrel képes a cég apró szorgos csápokkal a piaci viszonyokat úgy alakítani, hogy az elég jó terméke kiválónak látsszon.

    Szó sincs persze arról se, hogy itt mindent az nvidia irányítana. Csupán arról, hogy a teljesítményt ne úgy képzeljük el, mint egy egyszereplős sportjátékot. Pl gerelyhajítás, ahol a dobás után már nincs ráhatásod. Nem úgy megy, hogy A versenyző felkészül, nekifut, háááát, nem lesz elég gyors, hajít, megy, megy, megy, kiváló dobás... is lehetett volna, de elszámította a szélirányt, és a páratartalmat, ezért sajnos csak egy közepes dobás lett. Az égre nézve biztos elvakította a nap.
    B játékos felkészül, nekifut, na ez igen, micsoda sebesség, hajít, és fantasztikus.

    Sokkal inkább a curlingre hasonlít. Nekifutás ott is van, kell a jól irányzott lökés, jó sebesség, jó irány. De hogy a golyó tényleg odaérjen, ahová szánták, folyamatosan egyengetik az útját a kefékkel. Egyrészt. Másrészt ha az ellenfél jól elhelyezte már a golyóit, akkor egy kiválóan irányzott lökéssel és fantasztikus kefemunkával is lehetséges, hogy nem jutsz be a cél közepére, mert eltérít az ellenfél egy jól elhelyezett golyója és a legjobb lökéseid is csak lepattannak a cél irányából az ellenfél golyóiról.

    Ez az a szitu, hogy annak a csapatnak, amelyik beljebb van, pop-corn rágcsálása mellett különösebb kínlódás nélkül elég csak újabb és újabb golyókat begurítani az útba, amivel megakadályozhatja az ellenfél legjobb lökéseinek célba érését is.

    Ahogy mondtam, lehet, hogy az amd és az nvidia piacbefolyásoló tevékenysége nem egymás kompelemter halmaza, biztos van, ami nem azért sikerül, mert a másik nem ellenkezett és biztos van, ami nem azért nem sikerült, mert a másik keresztbetett. De abban is biztos lehetsz, hogy nem úgy készülnek a hardverek, hogy belenéznek a jósgömbbe, vajon mi lesz 4 év múlva, hanem úgy, hogy kijelölnek a hardvernek egy olyan konstrukciót, amiről azt gondolják, hogy hozzá fogják tudni kanyarítani az ipar fejlődését. Nyilván persze ha valaki az működő helyzetre készít hardvert, abban lesz érdekelt és azért fog megtenni mindent, hogy a szoftver ökoszisztéma status quoja ne változzon.

    Lehet, hogy az amd terveinek nem csak az nvidia "gáncsoskodása" szabott határt, hanem a microsoft is keresztbe tett más elképzeléseivel, de már önmagában az mantle létezése is azt bizonyítja, hogy nem csak belenéztek a jósgömbbe, hogy vajon eljön-e négy év múlva a már koros dx11 helyett az explicit apik ideje, hanem nagyonis tettek ezért: átadták a kódot dx12,vulkan alapnak és megírták a mantlet is, hogy kémyszerítsék a nagy szereplőket. Lehet, hogy az amdnek nem sikerült a tervei szerint ez a művelet és lehet, hogy ehhez látszólag az nvidiának nincs sok köze, de a lényeg a küzdelem. Az nvidia oldaláról ugyanennek a küzdelemnek az eleme a gameworks, meg a túltesszeláció. Csak épp az amd próbálja status quoból kimozdítani a piacot, kevés sikerrel, ezért a kudarcai sokkal látványosabbak, mint az nvidia status quo megtartására irányult sikeres műveletei: ez beleolvad a "piac lassan mozdul" narratívába.

    És még mindig nem gonosz nvidia. Ügyes és sikeres nvidia. Egy szóval nem mondom, hogy amit az amd csinál, vagy csinálni akar, az a fejlődés, az a tuti.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz HSM #30336 üzenetére

    Akkor Szerintem alapvetően egyetértünk.

    A draw call probléma. Ilyenekről beszélek én is. Látni kell persze, hogy alapvetően az amd próbálta a piacot kimozdítani a status quoból annak érdekében, hogy a szoftveres környezetet adoptáljon egy alapvetően compute orientált gpu architektúrának jobban fekvő apit. Az amd be akart törni a gpujával a hpc piacra, ehhhez készült a gcn (gurítottak egyet) és igyekeztek a szoftveres környezetet a gcnnek megfelelően alakítani. A draw call probléma felvetése ennek része. Abu ezzel kapcsolatban lehozta a csillagokat az égről, hogy mennyivel jobb lesz. Bármilyen jónak tűnt is, Végülis nem sikerült az amdnek eltekerni a piacot abba az irányba, hogy ez meghatározó tényező legyen. Ennek sok oka lehet, de a lényeg: nem sikerült.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Crytek #30342 üzenetére

    Ha tényleg jön az 1070ti és az nem egy pipe cleaner volta, mint a 750ti volt, akkor a volta tényleg nem jön már idén; 1-2 hónapra nem hozná ki az nvidia egy új kártyát.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz HSM #30370 üzenetére

    Ebben az a szép, hogy az FP32/FP64 eredményeket fogyasztás emelkedése nélkül és azonos méretben hozza. Ezt persze nyilván a gyártástechnológiának is köszönheti... azt is, hogy többet tudtak belepakolni és azt is. A gyártástechnológia adta teljesítmény előnyöket pedig a fogyasztás kordában tartására tudták használni, nem kellett még 50-100mhz plusz miatt kilőni vele a tetőt.

    A volta legalább szintetikus tesztekben teljesít. Hozza a névleges paramétereket, skálázódik. A vega compute tekintetében egyébként szerintem rendben levő termék. De persze ne legyünk naívak, ha az amd holnap piacra dobna egy a voltánál kétszer gyorsabb, és kétszer kevesebbet fogyasztó kecses compute szörnyeteget, akkor se fordulna a piac overnight, akkor is több gyorsítót és gput adna el.az nvidia.

    De ezzel együtt sajnks vega 17prim/clock meg még csak papíron létezik.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #30375 üzenetére

    Bejött... úgy érted jelképes és tiszavirág életű sikereket értek el?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #30379 üzenetére

    Jó, ez igaz, hogy ez a manőver sikerült, de ez még csak pillanatnyi siker, illanó mámor. Ráadásul azt látni, hogy a kezdeti dx12+async apró sikerek mintha egálba billentettték volna az erőviszonyokat, addigra most már a dx12-ben sem egyértelmű az előny.

    Középső rész. .. tulajdonképpen ha dx11-ben használhatók voltak a fast pathok, és ezek hiányában rosszabb lesz a teljesítmény, akkor kinek fog érdekében állni átállni rá?

    A microsofton kívül. De persze az is látható, hogy ez az átállás, amihez az amd már rég igazodott( és eddig csak hátránya volt belőle ), és amihez az nvidia vagy igazodik, vagy lemarad, csak akkor fog beköetkezni, ha és amikor az nvidia is úgy akarja. Összességében az amd nem óriásit fog profitálni a bindless, meg SM6, stb eredményeképp, legföljebb csak nem lemaradni. Ezt nem nevezném sikernek.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz szmörlock007 #30382 üzenetére

    Úgy vettem észre, hogy abu alapos és jószándékú ember: szívéhez közel áll a szolíd tévedések kedves korrigálása. Eközben el szokott ejteni néhány friss vagy nem széleskörben ismert infót. Ezért szoktam provokálni.

    Ma például megtudhattuk, hogy a dx11-ben a geforceok fast patht használnak, ami dx12-ben nem elérhető (még), és ez megmagyarázza, hogy miért lassabb a dx12 a dx11-hez képest.
    Valamint azt is, hogy a jövőre érkező 8 magos intel procik, lehet hogy még mindig 14nm-en érkeznek majd.

    Persze ezeket vagy elhiszi az ember, vagy nem. Abu nem az abszolút igazságot mondja, hanem a saját legjobb ismereteit.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz 4264adam #30392 üzenetére

    RX 470-570. Háromnegyed éve ezeket 62-70eFt-ért lehetett kapni, ami alig több, mimt az 53e, cserébe másfél-kétszer jobb. Mára persze kiderült, hogy a GTX1050Ti alkalmatlan a miningra...

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák