Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Soká

    senior tag

    válasz bbchris #7116 üzenetére

    Köszi az infót, nálam nem jellemző, hogy 2-5méternél többet vágjak egyszerre, főleg nem szünetek nélkül.

    Ha beszabadulnék egyszer valamelyik körfűrészlap forgalmazó raktárába, szívesen végignéznék néhány lapot egy megfelelő élvonalzóval, szinte biztos vagyok abban, hogy találnék bizonyos eltéréseket.
    Én már nem egyszer vágattam vízzel, lézerrel különféle vastartalmú lemezeket, mindig volt vetemedés. Nyilván a Freud, Pilana és a többiek tudják a dörgést, de óhatatlan, hogy mozogjon a lemez, ha vágják.
    Évekig szórakoztam egy rozsdamentes "plecsnivel (10cm), amit gyártattam hol így, hol úgy (síkköszörülés, optikai csiszolás, marás, stb.) mindig volt benne egy kis torzulás, hol több-hol kevesebb. Gyakorlati jelentősége nem volt, egyszerűen csak a kíváncsiság hajtott. Szóval 30cm átmérőnél már az is csoda számomra, ha csak 1-2tized van benne.

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #7139 üzenetére

    Én már elvesztettem kicsit a fonalat, olyan szorítóról van szó, mint amit mutattam korábban?
    Pont ilyen, vagy más?

  • Soká

    senior tag

    válasz mdk01 #7233 üzenetére

    Nem oly régen, egy másik, szintén nem nyelvész topikban, hasonló problémák adódtak. Akinek szólt a kritika, leginkább "csakazértsem" kívánt változtatni... A remény tehát csekély...

    hermányi mester,
    egyfelől szeretnélek megnyugtatni: a probléma nem elsősorban helyesírás-jellegű. Annak is lehet nevezni, de a helyesírási probléma leginkább csak az arra kényes emberek szemét zavarja, ellenben a te írásmódoddal, ami kimondottan nehezen olvasható. Ez nem helyesírási, hanem tagolási probléma. Nincs eleje, meg nincs vége a mondatnak. És abból, hogy mdk kartárs vbéleményére úgy reagáltál, ahogyan, abból látszik, hogy nem először vetik a szemedre ebbéli hiányosságaidat. És megnyugtatlak, ahogyan egyre többen koptatják a billentyűt, és egyre többen olvasnak, úgy nő azon emberek száma, akik igyekeznek betartani bizonyos normákat. És egyre cikibb lesz sms-szinten kommunikálni.

    Mondok egy példát, valószínűleg nem fog tetszeni, de hidd el, sok a hasonlóság:
    ha valaki egy társaságban folyamatosan fingik, és ezért szólnak is neki, akkor nem biztos, hogy az a legkézenfekvőbb válasz, hogy én 12 éve így szoktam csinálni.

    Nyilván megtiltani nem lehet, hogy artikulálatlanul írjál, de ha már szeretnél eszmecserét folytatni az itteniekkel, akkor, hidd el nekünk, megpróbáltuk már: nem jelent heroikus küzdelmet az, hogy kitegyük a mondat végére a pontot.

  • Soká

    senior tag

    válasz bbchris #7237 üzenetére

    "s tényleg meglepve tapasztaltam hogy vannak bizony az új fűrészlapok közt is "enyhén tányérosak "

    És engem most megnyugtattál :) nagyon nehéz előállítani acéllemezből egy síkot úgy, hogy hengerelem, hőkezelem, kivágom, forrasztom, stb. Valószínűleg még az is számít, hogy a hengerelt anyag széléből vagy közepéből vágták-e a lapot? És annak is örülök, hogy megemlítetted a "gagyi" kategóriát, mert bizony én is azt tapasztaltam, hogy a Parkside körfórészhez adott két fűrészlap nagyon is pontos, éppen csak bolhafing méretű vídiabetét van bennük...

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz runner 125 #7271 üzenetére

    Az üveg alapvetően hideg tapintású valami. Még egy márvány betétes íróasztalon sem jó igazán naphosszat nyugtatni a kezet. Én is inkább lebeszélnélek róla. Nagyon látszik rajta minden kosz, furcsa módon sérülékenyebb, mint gondolnád. Jól mutat, de inkább csak fotón :) Ez számítógépasztal, ha nem tévedek, igazából szükségét sem látom, hogy átlátszó legyen, a kábelrengeteg úgy még inkább látszik.
    De ez csak privát vélemény.

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #7277 üzenetére

    Amit most akcióztak, az nem élléc szorító, ez másra való. Amikor én vettem a magam élléc szorítóit ugyanígy le voltak árazva.
    Amit "felesnek" neveztél, az másfélszer súlyosabb darab, tehát nem kevésbé merev!

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #7279 üzenetére

    Hasonlóképpen, mint most, legalább a felére, különben nem éreztem volna késztetést a megvásárlásukra :)
    Az unimaxnál leginkább azt érdemes megvenni, amit éppen akcióznak, egyébként nem biztos, hogy megérné. Szóval, akinek nem azonnal kell valami, érdemes figyelni a leárazásaikat. Az összes száras marójukat ilyen akció során vásárolgattam, de az utóbbi hónapokban például azokat nem árazzák le. A szorítók közül most ez éri meg leginkább, dec. végén talán benevezek egy készletre.

  • Soká

    senior tag

    Mond nektek valamit az a márkanév, hogy Plastdur?
    Nagyon fapados kis honlap, de én használom a 3011-es jelű ragasztójukat és nem tudok róla semmi rosszat mondani. Egy jót viszont igen: ma vettem náluk egy kilós kiszerelésű dobozt és 700Ft volt, ami már csak azért is kedvező, mert amit tavalyelőtt vettem (0,6kg-osat) az akkor került a viszonteladóknál 1200Ft-ba...
    Szóval nem tudom, ki mivel ragaszt, mik az elvárásaitok, talán érdemes kipróbálni. De mondom, nekem túl nagy tapasztalatom nincs e téren, sőt, azt is mondhatnám, hogy amit idáig használtam, az mind jó volt, tehát nincsenek rossz tapasztalataim. Igaz én alapból ragaszkodom a D3-hoz és úgymond jobb vagy drágább ragasztókat vettem idáig.

  • Soká

    senior tag

    válasz runner 125 #7286 üzenetére

    Valamit én sem értek. Bocsánat, ha hülyeséget kérdezek, de a megrendelőnek az volt a gondja, hogy az "erezet" nem fut folyamatosan, ahol vége van az egyik elemnek és következik a másik? Üsse be a gugliba, hogy "laminált padló" és nézze meg a találatokat. A többségnél természetesen az erezet nem találkozik, ahogyan a valódi svédpadlónál sem, legfeljebb az okozza a változatosságot, hogy egyik típusnál nagyon domináns az erezet illetve színeltérés (ezt mondják rusztikusak), a másiknál meg kevésbé feltűnő. De miután a laminált cucc valójában "grafika" így megoldható, hogy tényleg végtelenítve legyen az erezet, de az még álságosabb.

    "Viszont a vágási részét nem értem.
    Mivel, ha pl elvágod, akkor már a vágott résznek nem lesz nútja, így h akasztod össze a másik elemmel? "

    Ezt sem értem. És vagy én nem értek valamit, vagy te nem csinálod szakszerűen a dolgot. A sor végén, amikor jön a fal, ugyebár vágni kell az anyagot, mindegy, hogy lamiról, szalagparkettáról, svédpadlóról van szó. A leeső darab sehova máshova nem kerülhet, mint a következő sor elejére, ott meg, a fal mellett, nincs szükség a "hiányzó" nútra.

  • Soká

    senior tag

    válasz runner 125 #7301 üzenetére

    "thyeby írta nekem, h úgy lehetett volna még az erezetet tökéletesíteni, h megvágom a laminált padlót,"

    Ja, így már értem! :)

  • Soká

    senior tag

    válasz kaje2 #7303 üzenetére

    Bocsánat, először visszakérdezek: miért akarod házilag?
    És: egyenesen akarsz vágni, vagy ívben?
    És milyen szerszámaid vannak hozzá?

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #7307 üzenetére

    Szerintem ne törd a fejed a laminált padlóelem toldásán, mert nincs jó megoldás. Ahogyan bútorlapot sem szokás toldani.
    De ha ez lenne a túlélésem kulcsa, akkor felsőmaróval átlapolva gyógyítanám össze.

  • Soká

    senior tag

    válasz kalman7 #7318 üzenetére

    Annyiban helyesbíteni kell magamat, hogy nem 700, hanem bruttó 800Ft volt az ára az 1kg-nak.. (a telefonban még mintha ötszázvalamennyit mondtak volna, de lehet, hogy az úgymond nagyker ár.)
    Az a ragasztó, amit én használtam, az kimondottan expressz, tehát neked nem olyan kellene. Nekem éppen az az előnyös, ha gyorsan köt, hamar felszabadulnak a szorítóim, ragaszthatom a következő munkadarabot. Olyan nagy felületet meg nagyon ritkán ragasztok, ahol hosszasan kell bajlódni a kenegetéssel, illesztéssel, stb.
    Hozzám viszonylag közel esnek (bár nem is én jártam náluk, hanem a feleségem). Meg kell kérdezni, postáznak-e, vagy vannak-e viszonteladóik, bár az utóbbi esetekben nyilván már nem drágább a cucc. Egyébként jót nevettem, mert azt kérdezték, hogy 1kg-os vagy 100kg-os kiszerelést kérek? Szóval szerintem ők inkább üzemeknek gyártanak, ami viszont bizalomgerjesztő, ha egy nagyfogyasztónak megfelel a minőség, akkor valószínűleg nem lehet rossz.

  • Soká

    senior tag

    válasz facsi2945 #7339 üzenetére

    Nem az én asztalom, így talán bele sem kellene kotyognom, de minden attól függ, hogy pontosan milyen minőségben kell legyártani az ilyesmit? Három kényes pontja van a dolognak:
    1. méretpontosság (hány tizedmm a tűréshatár)
    2. milyenek legyenek a kockák élei?
    3. milyen minőségű a felület?

    Ne lepődj meg ha netán tripla különbségű árajánlatot kapsz! És nem biztos, hogy a legolcsóbbal jársz a legjobban.
    Nem tudom, ki csinálja majd meg, de én őszintén kíváncsi lennék a gyártás részleteire, egyszerűen a hatékonyság miatt.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #7346 üzenetére

    thyeby,

    köszi a technológiai leírást! :)
    Számomra a 6. ponttól érdekes a dolog. Tehát a darabolás. Miután nálad ez "létszükséglet" én biztosan kitalálnék valami más technikát a "szemre illesztés" helyett. Nem azt akarom mondani ezzel, hogy ne tudnál pontosan dolgozni így, de azért fárasztó ez a fajta odafigyelés. Azt tökéletesen értem, hogy miért nem teszel oda ütközőt, azzal tényleg csak a baj van, de biztosan lenne rá más megoldás is. Sőt, szinte biztos vagyok abban, hogy erre létezik "gyári" készség, ha nem, akkor el kellene gondolkodnom rajta, hátha ebből fogok meggazdagodni. :)
    Anélkül, hogy teljesen végiggondolnám, a következők jutnak eszembe:
    - egészen vékony lemezből (ki kell kísérletezni, 0,5-1mm vagy még vékonyabb?) csinálni ütközőt, ami arra elég, hogy ütközzön az anyag, de vágás után könnyen kifordul onnan
    - az ütköző egység magára a fejező részre van rászerelve úgy, hogy a teljes átvágás előtti pillanatban egy rugó felkapja az ütközőt, amjd amikor emeled a fűrészt megint visszatér az ütköző állapotba
    - az ütközőt le-fel egy pedál segítségével lehet működtetni, a lábad úgyis szabad :)

    Mindhárom verzióhoz tartoz(hat)na egy kis levegős rásegítés, vagyis vagy elfújatod a levágott munkadarabot, vagy elszippantod.

    Mondom, ezek csak a hirtelen ötleteim, szerintem mindegyik kivitelezhető.

    A lakkozás jó kis kérdés, én, amikor pártucat kockaszerű tárgyat kellett csinálnom, akkor szépen leraktam őket egy nagy tálcára, mondjuk 10×10 kockát, lefújtam egy oldalát, tálcát cseréltem, stb. Aztán a megfújt tálca kockáit soronként átforgattam, ugyebár négyszer, aztán a macerásabb utolsó két oldalt. Most, hogy írom, be kell látnom, elég körülményes :), de mondom, az én "kockáim" nagyobbak voltak, kevesebben voltak, stb.

    A darabolásról még annyi jutott eszembe, hogy én valószínűleg, ha már ilyen ezres mennyiségről van szó, akkor asztali körfűrészen vágnám, egyszerre annyi pálcával, ami elfér a fűrészlap és a szögvezető között. Az ütköző rövid lenne, tehát csak a fűrészlap vonaláig érne, a leeső darabok tolnák egymást, szabadon. És persze ehhez még inkább ideális lenne, olyan körfűrész asztal, aminek "tili-tolizható" az asztala. Formatizáló asztalnak hívják rendesen? Ennek még abból a szempontból is előnye lehet, hogy a gérvágó hajlamos a munkadarab túloldalán kiszőrözni az anyagot ugyebár, ha viszont több van egymás mellett összeszorítva, akkor megtámasztják egymást és nincs ilyen gond. Persze a gérvágónál is oda szoktam tenni hátfal gyanánt egy lécet a munkadarab mögé és az is jó szolgálatot tehet.

    Szerintem te határozd meg, hogy milyen anyagból legyen a kocka, mert a megrendelőnek majdhogynem mindegy. Abból kell csinálni, ami a legszebben darabolható. Ne legyen nagyon puhafa.

    itt van még egyáltalán a tisztelt megrendelő? :)

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #7364 üzenetére

    Formatizáló asztal:
    a másfél milliós gép derék dolog, de szerintem, éppen azt, amit te csinálsz, azt olcsóbb géppel is abszolválni lehet. Nyilván több ügyeskedéssel, nem folyamatos üzemben, de jó minőségben. Akár még a "legcikibb" Parkside körfűrészasztallal is, amilyet én vettem szeptemberben. Nyilván arra nem alkalmas, hogy folyamatosan menjen, de éppen az ilyen kockagyártás úgyis szakaszos szakaszosan végezhető, lehet úgy szervezni a munkát, hogy ne melegedjen túl a gép.
    De itt van ez az öntöttvas, 200kilós masina 250.000Ft-ért. Még ha be is kell fejezni rajta a gyártást, szerintem akkor is megéri. Mérete alapján táblákat is lehetne rajta tologatni, bár nyilván bútorlapot nem ezzel kell vágni. Valószínűleg én hamarabb vennék egy ilyet, mint mondjuk Metabót ugyanennyiért, vagy egy kék Boscht.
    Tologatható asztallal meg van több kisebb gép is: Einhell, zöld Bosch stb. - bár tudom, ezeket nem nagyon illik emberszámba venni :)

    "A rúdanyagból kerekek szeletelése viszont nem jól kivitelezhető..."

    Két csík ragasztószalag, lenyomod egy hungarocell darabbal, talán megfogja annyira, hogy tolni lehessen. Vagy a rudak egyik végét bevágod, bele egy hasonló vastagságú fa/műanyag lemezke, máris nem forognak el. de ezek csak hirtelen ötletek...

    A sűrített levegő valóban csak port csinál, viszont el tudom képzelni, hogy egy megfelelő erejű porszívóval és egy közbenső tartállyal a munkadarabok szépen összegyűjthetőek.

    Mennyibe kerül egy olyan lézervágó, ami szóba jöhetne?

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #7369 üzenetére

    Köszi! Irreálisnak tűnik... de ezt nem vitaindítónak szánva mondom.

  • Soká

    senior tag

    válasz kaje2 #7366 üzenetére

    http://prohardver.hu/tema/asztalos_klub/hsz_7304-7304.html

    Erre válaszoltál már? Nem nekem, magadnak!
    Azt kellene tudni, hogy milyen minőségi elvárásaid vannak? mert ha nerm baj, hogy kipattogzik a bútorlap, akkor tk. bármelyik olcsó körfűrészt megveheted, bele egy nagyon jó lapot, aztán mehet.
    Amit linkeltem előbb thiebynek 200.000-t, arra például az van írva, hogy:
    "Ez a megoldás természetesen nem tudja teljes mértékben helyettesíteni az elővágó tárcsás fűrészelés minőségét, de ez a megoldás olcsóbb, mind a gép, mind a fűrésztárcsa beszerzését illetően."

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #7372 üzenetére

    "semmilyen gépet nem szabad megvenni, amíg ki nem próbáltam."

    Jaj, hát nem is azért linkeltem, hogy holnap ilyet vegyél :) Sőt, én intenélek óvatosságra. Csupán azért linkeltem, mert olcsónak gondolom. És az "olcsóságot" is csak azért mondom, mert csak az unimax oldalán találkozom olyannal, hogy egy nagyobbacska gép esetében az egy kilóra eső ár, közelít (felülről) az 1000Ft-hoz. Lehet, hogy van akinek furcsa ez a számolási mód, de a nehezebb gépek ugyebár vasöntvényből vannak és bizony ha valaki öntetni akar valamit és megmunkáltatni, akkor egészen biztos, hogy nem ússza meg 1000Ft/kg áron.

    Nekem sem helyem, sem három fázisom, hogy egy ilyen gépet üzemeltessek, de az biztos, hogy ha ilyet venni szeretnék, akkor jelezném a cég felé, hogy mutassanak egy ilyet élőben, aztán majd döntök. Ha azt mondják, hogy nincs bemutatótermük, akkor még mindig ott a lehetőség, hogy megkérdezzék egy korábbi vevőjüket, hajlandó lenne-e fogadni engem rövid tapasztalatcserére. Ha ilyet sem tudnak ajánlani, akkor valószínűleg jobb elkerülni a gépet.

  • Soká

    senior tag

    válasz runner 125 #7384 üzenetére

    Ha már megvan, akkor egyelőre örülj neki és használd! :) Aztán majd meglátod, hogy mi zavar benne és ráérsz akkor tuningolni. (melegíted mint a hátsó szélvédőt :) )

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #7391 üzenetére

    Az unimaxos gépről, meg a kapexről is lenne értelme beszélni, de úgy, hogy egyikünk sem használt még ilyet, nincs sok értelme. Az Einhellről tudnánk, hiszen mindketten használjuk, de arról meg úgy látom felesleges :)
    Ha nem haragszol meg, amíg csak a verebek csiripelnek a kapexről, addig nekem semmi bajom azzal a géppel. Mindig akadnak ellendrukkerek, akik vagy akarattal vagy tudatlanságból fals információkat keringtetnek. Per pillanat Te is felkaptál egy morzsát, se forrás, se pontos hibamegjelölés, csak a végső konklúzió, hogy, konstrukcióhibás a kapex és milyen "izé" a festool. Kicsit azt érzem, hogy savanyú a szőlő. A magam logikája szerint, ha tényleg egyértelmű hibáról lenne szó, azt minden Festool tulaj azonnal jelezné. Aki ilyen gépet vesz, az többek között presztízsből is teszi, nagyon jól tudva, hogy kifizette azt a felárat, amit a "legjobb" címért fizetnie kellett. És ha csalódik, akkor nem marad csendben.

    Tegnap egyébként láttam a szogker.hu -nál a DeWalt gérvágódat 100.000-ért. Sajnos nem volt időm alaposabban szemügyre venni, mert rám telefonált a kedves feleségem, akit a gyerkőccel az autóban hagytam. De úgy, első "ráncigálásra" nagyon masszív darabnak tűnt.

  • Soká

    senior tag

    thyeby,
    bocs a kérdésért, de hanyas is a te gérvágód típusszáma? 702? 703? már elfelejtettem...
    Visszalapoztam 2 hónapot de átsiklottam felette, szörnyű a memóriám.

    Amit én néztem legutóbb(707), arról kiderült, hogy "tili-tolis" csak olyan ügyesen van elrejtve, hogy elsőre nem jöttem rá. :)

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #7410 üzenetére

    Köszi! Közben én is kisakkoztam, hogy csak az a gép lehet, amelyik nem dönthető.
    A 707-nek viszonylag kicsi a teljesítménye. És azt én is érzékeltem, hogy igen combos rugók működnek benne. De nekem tetszik, hogy a védőburkolatot hüvelyk(?)ujjal is lehet fel-le működtetni, nem csak a fűrész lenyomásával, ahogyan például a Metabomnál. Vannak vágások amikor a porvédő görgője toláskor "rámászik" a munkadarabra, ami bizony 1-2tizedmiliméternyire képes eltéríteni a fűrészlapot. Ilyenkor jó lenne, ha hüvelykujjal meg tudnám emelni a védőburkolatot. Nem tudom, akarattal van-e így megcsinálva (szerintem nem) de ezt a védőburkolatot hátra lehet húzni és a görgőt beszorítani úgy, hogy ne ugorjon vissza s ne takarja a fűrészlapot munka közben. Kényes vágásoknál szoktam ezt alkalmazni, de azért oda kell figyelnem, véletlenül se nyúljak a lassan megálló fűrészlap útjába.

  • Soká

    senior tag

    válasz epitokoldala #7416 üzenetére

    Jaj, félve néztem meg, hogy mi lesz, ha dolgozol "miattam", de nekem meg az új sem fog tetszeni :)
    De meg kell, hogy nyugtassam magamat, és téged, nekem egyértelműen jobban tetszik!! Jó lenne látni egymás mellett a kettőt, de szerintem ez határozottan jobb!! Arra lennék inkább kíváncsi, hogy másoknak melyik tetszik jobban, mert végülis nem én vagyok a mérvadó.

    Mondok egy egészen apró "hibát", ami természetesen csak egy tipográfus szemét szúrja, a laikus észre sem veszi és csak "szőrözésnek" tartja:
    nézd meg a fejlécben az "oldala" szót. Jó nagy betűmérettel szedted, így jól látszanak azok a problémák, amik a font saját problémái: a betűk egymástól mért távolsága nagyon nem egyenletes. Pontosabban egyenletes az, mert következetesen ugyanannyi, csakhogy a szem nem ugyanazokat a távolságokat kívánná meg. Ezért aztán a "da" kicsit összecsúszik a többi betű meg távol áll egymástól. Kicsit túlhangsúlyozva a problémát: o l da l a Ezt hívják egyébként egalizálásnak.
    Mondom, akinek rááll erre a szeme, azt zavarja kicsit, de emiatt most nehogy hozzányúlj, mert sok hasonló apró anomáliát lehetne még mondani, de nem ezen van a lényeg!! Átlátható, jó az oldal! Ha már nem tudod hova talicskázni a bevételt, akkor esetleg keress majd meg egy grafikust! :)

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #7419 üzenetére

    thyeby,
    lehet, hogy úgy tűnik, hogy kacsintgatok, de valójában nem szándékozom váltani. Annak idején én nem egy 30ezres metabót vettem meg, arról sok rosszat hallottam, hanem ami majd triplájába került. Ráadásul ez volt az a gépem, aminek a kiválasztásán a legtöbbet agyaltam. Ezzel együtt vannak gyermekbetegségei, de azokat többé-kevésbé lehet gyógyítani. Szóval venni most nem fogok újat, legfeljebb csak akkor ha valami nagyon-nagyon alkalmi áron kerül elém.
    Nekem fontos a vonó funkció, tehát a 702-es csakis másodgépként jöhetne szóba. Persze, hogy melyik lenne a "másod" az már más kérdés :)
    Viszont éppen azért, mert érdekel ez a géptípus, igyekszem nyitott szemmel járni.

    Amit a figyelem lankadásáról írtál, az rám duplán igaz, nagyon ábrándozó típus vagyok, hamar elkalandoznak a gondolataim, ami ugyan monotonitástűrővé tesz, de veszélyes üzemnél mégsem jó.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #7430 üzenetére

    Engem nem könnyű táncba vinni :)
    Jelenleg még a pénztárcám sem örülne neki. :)

    Tegnap nézegettem egyébként a DeWalt gérvágókat, a Mártonét is. Te valószínűleg azért vehetted meg a 702-t olyan jó áron, mert kifutó széria. Érdekes módon a deWalt nemzetközi honlapja nagyon hasonlatos minden országban, de például a magyar honlapon még ott van a 702 és társai, viszont az angol verzióban már csak a 71x számúak.

    És számomra újdonság, hogy a metabo is előrukkolt új gépekkel, amelyek ránézésre bizalomgerjesztőek (igaz az áruk is DeWalt kategória...)
    Erre gondolok, például.

    Lehet, hogy csak nekem érdekes a dolog, de az utóbbi 1-2 évben számomra eléggé nehezen értelmezhető logikával, egyfajta lóugrásban jelentetett meg gérvágókat a Metabo. Másfél éve, amikor a KGS255 jelű gépet megvettem, azon még Elektra Bekum felirat volt, tehát egyértelműen nem a saját fejlesztésük volt. Aztán pár héttel rá, megjelent egy újabb, de nagyon hasonló szériájuk, ami, akkor engem bosszantó módon, feltűnően olcsón került a piacra (70.000körül), noha a paraméterei alapján egyértelműen jobbnak mutatkozott.
    Most meg itt van ez az újabb, zöld széria, ami design szempontjából egészen más.
    De azt sem értettem igazán, hogy miért kell nagyon egyforma számozással tök különböző gépeket piacra dobni?
    KGS254
    KGS254IPlus
    KGS254Plus

    Abszolút nem értem a logikáját...

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #7433 üzenetére

    Én azért azt mondom, hogy kell valami logikának lennie a számozásban és nem csak úgy találomra. Ez is munka a marketingeseknek. És biztosan van is valami logika a metabós számozásnál, legfeljebb nem informálni akarnak vele, hanem dezinformálni...

    Aki tárgyakat készít sorozatban (Te is) az tudja, hogy az egyik legnehezebben megvalósítható dolog, az állandó minőség. És minél komplikáltabb egy tárgy, annál több az anomália. Már a görögök is tudták, hogy nem lehet ugyanabba a folyóba...

    Az Elektra beckumot szerintem egyszerűen csak felvásárolta a Metabo.
    Van nekem egy szalagcsiszolóm, Holz-her, ma Festool néven kapni. Ez is csak üzlet. Lásd Elu/DeWalt.

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #7532 üzenetére

    Nálunk ikeás csúszásgátló van, de fekete. Markánsan elüt a lépcsőlaptól, de engem nem zavar, szeretem az "őszinte" megoldásokat. Nagyon hatékony, meredek lépcsőnél nagyon ajánlatos. Furcsa módon nem is nagyon látszik rajta a szennyeződés. Átlátszó színben nem hinném, hogy létezik, mert maga az érdesítő anyag (tk. smirgliről van szó) nem az.

  • Soká

    senior tag

    válasz JánosIstván #7587 üzenetére

    Szia,
    nem akarlak megbántani, de ez nem érdekes ötlet, amit idehoztál a fórumra, hanem - már bocsánat a kifejezésért - inkább eszetlenségnek tűnik. Tudom, ez most barátságtalanul hangzik, meg igazságtalan is, mert éppen azt hagytad ki a történetből, hogy miért is akarsz te jurtát készíteni, illetve, hogy miért gondolod azt, hogy ha gipszkartonból :W csinálsz valami ??? formájú tárgyat, akkor azt jurtának lehet nevezni. Lehet, hogy most azt fogod mondani, hogy én egy megátalkodott liberálbolsevik akárki vagyok, de én meg úgy gondolom, hogy te űznél csúfot a múltunkból, ha betonból meg gipszkartonból próbálsz "ősmagyarkodni".
    Na, ezek után, vagy érted, hogy miért ráncolom a homlokomat vagy menthetetlen a további diskurzusunk. De, ha mutatsz hajlandóságot újragondolni a jurtaépítési terveidet, illetve az okait, akkor azt tanácsolnám neked, hogy ezt ne a prohardver asztalostopikjában próbáld realizálni. Bocsánat, hogy nem nézem ki a tisztelt topiklakókból, hogy kisujjukban van a jurtaépítés csínja-binja, de szinte biztos vagyok abban, hogy létezik ennek jobb fóruma is. A megfelelő leírásokról nem is beszélve. Ha meg netán én értettem félre, és Te nem jurtát akarsz építeni, csupán valami jurta-formájú modern akármit, akkor építész fórumot kellene megkeresni. Minden esetre a lehető legneccesebb az ilyesmi, amikor valaki úgy csinál, mintha, de nem veszi észre a dologban rejlő anakronizmusokat.
    Ha kívülállóként tanácsolhatom: vagy építs egy valódi jurtát azoknak az ismereteknek a felhasználásával, amit eleink építkezéséről tudunk, és légy korhű, vagy ne akard jurtának nevezni, meg jurtaformára építeni azt ami nem az.
    Csak, hogy értsd, amit leírtál, úgy hangzik, mintha emeletes kockaházat akarna építeni valaki fából, bőrből, meg kötelekből és ehhez kérné a segítséget.
    Bocsánat, ha nagyon félreértettelek, de azt hiszem nagyon félreérthető is voltál...

  • Soká

    senior tag

    válasz JánosIstván #7589 üzenetére

    Annak azért örülök, hogy nem kaptad fel a vizet, mert kissé nyers (de legalább őszinte) voltam, a nekem elsőre elég hajmeresztőnek tűnő ötleted okán. Persze valószínűleg csak a szóhasználat tévesztet meg engem. Minden esetre én nem nevezném jurtának inkább jurtaformát idéző könnyűszerkezetes épületnek, ami formáját és funkcióját tekintve talán emlékeztet arra, ami miatt jurtának gondolod a tervedet. Nem tudom, hol laksz, de érdemes lenne bemenned a településed szerinti illetékes építési szakhatósághoz és megkérdezni, hogy ehhez kell-e építési engedély? (Szerintem kell. Igazi jurtához nem, ehhez igen.) Ezt nem azért javaslom, hogy mindenképpen engedélyezéssel kezd, a te szabad akaratod, hogy betartod-e a szabályokat, inkább csak azért javaslom, hogy legalább tudd, mennyire érdemes nagydobra verni a dolgot, és hogy a szomszédaid jóindulatával mennyire kell majd számolnod.

    Ami a segítséget illeti, ha merő hagyományőrzésből egy valódi jurtát szeretnél, akkor arra biztosan találsz szakirodalmat és megfelelő, segítőkész embereket. Amit Te szeretnél, az véleményem szerint meghaladja azt, amit ingyen, fórumozós formában elvárhat az ember ismeretlenektől. Ráadásul, én úgy érzem, hogy nagyon a részletkérdések felől közelítesz a témához, és ne haragudj, ha azt mondom, így nagyon kontárkodás-szaga van a dolognak. Lehet, hogy nincs igazam, de én így érzem. Persze az is lehet, hogy neked tökéletesen megfelelne egy ilyen, általam összetákoltnak nevezett valami, de éppen a mérete okán ez már nem gyerekjáték. Még egy kocsibeálló esetén is azt javasolnám egy barkácsoló ezermesternek, hogy nézesse meg a tervét egy építészetben vagy statikában jártas személlyel, mert ha a széltől vagy hótól összeroskad az építménye, több kárt okoz, mint hasznot.
    Ha nem jurtát, hanem egy jurtaformájú épületet szeretnél, akkor többé-kevésbé elfelejtheted azokat a szép kifejezéseket, amiket használsz, mert nem csak magadat téveszted meg vele, de másokat is.

    Nyilván nem rám tartozik, de mire is szeretnéd használni az építményedet? Ezt megint csak azért kérdezem, mert ha megkeresel a problémáddal egy építészt, akkor ő is fel fogja tenni a kérdést. Nem árt tudni, hogy milyen funkcióval, terheléssel számolsz, ez is befolyásolja a végeredményt.

    És még valami, hogy értsd, miért is berzenkedem annyira: a jurta, az egy természetes anyagokból készült, rugalmas vázszerkezetre feszített, oldható kötésekkel rendelkező, alap nélküli, lágyanyag konstrukció.
    Ehhez képest Te jurtának nevezel valamit, ami betonnal van alapozva, gipszkartonnal merevítve, kőzetgyapottal bélelve. Hidd el, hiába hasonlít majd az épületed egy jurtához, valójában semmi köze sem lesz hozzá. De még formailag sem nagyon értem a dolgot, a jurtának éppen az a sajátossága, hogy nincs rajta sík felület, kíváncsi vagyok, Te hogyan fogod ezt "kiszabni" gipszkartonból? Mit szólnak majd a szellemek a sok sarokhoz? :)

    És arra is kíváncsi lennék, mit szólnak ehhez azok, akik tényleg készítenek jurtákat?
    http://hajdudorogiijasz.lapunk.hu/?modul=forum&a=53186

    Ezt meg csak a szép képek miatt:
    http://www.youtube.com/watch?v=Wno0XryMsMM

  • Soká

    senior tag

    válasz JánosIstván #7596 üzenetére

    Tényleg félreértjük egymást...
    Én nem vagyok hagyományőrző, pontosabban tisztelem én a hagyományainkat, de nem jutna eszembe jurtát építeni, sem hagyományos, sem gipszkartonos kivitelben :)

    Az a baj, tudod, hogy mindig elakadok a miérteknél? Miért akarsz hőszigetelni egy olyan "házat", amin 2méteres lyuk tátong középen? Vagy ez be lesz üvegezve, ahogyan egy jurtában szokás? :) Mert addig a párazáró fólia értelmét sem látom.

    De, hogy ne legyek, teljesen hiábavaló. A tíz méteres átmérő nagyon nagy, hiába van középen két oszlop, azért az amit te riglifának nevezel, az majd 5 méter hosszan, úgy, hogy csak a két vége rögzül, elég ingatag. Oda rendesen méretezett szarufák kellenének szerintem. Nézd meg egy ház tetőszerkezetét, képzeld el, hogy a szarufák helyén vastagabb "cseréplécek" vannak. Ráadásul 5×5cm-es lécben gondolkodsz, sokkal szerencsésebb lenne statikus szempontból egy élére állított téglatest keresztmetszet.
    A jurta nagyon okosan van kitalálva, mert a kis keresztmetszetű "fonott" anyag önmagában is rugalmas, ráadásul a csomópontjai sem merevek, mint egy összeácsolt vagy szegezett, csavarozott tetőszerkezeté. Gondold el, ha nem merev kellően a szerkezeted, akkor hogyan marad rajta a rideg, repedésre hajlamos gipszkarton? És hogy néznek ki az illesztések?
    Miért nem inkább a cirkuszi sátor építési elvéből indulsz ki? Egy feszített szerkezettel többre mennél. Az semmivel nem kevésbé hasonlít egy jurtához, mint amit te vázoltál.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #7597 üzenetére

    Ezt azért sok tucat ember építette, sok köbméter fából :)
    http://www.okotaj.hu/szamok/09/sully07.html
    Jelenleg a pusztulás szélén áll. De ott is a ki nem talált (legalábbis nem realizált) funkció miatt van a gond.

    Kár, hogy nincs ácstopik. Vagy van? - nem néztem.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #7651 üzenetére

    írtam valamit, de sztorno :)

    egyébként üdv mindenkinek! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    Én is mindenkit labszabászatba irányítok, ha laminált forgácslapról van szó, talán egyszer szórakoztam ilyesmivel, amikor háromszög formájú alkatrészre volt szükségem, és hát nem lehetetlen megoldani a feladatot, de természetesen nem éri meg. Már nem emlékszem pontosan, hogyan csináltam, de ha most kezdenék neki, akkor az első az lenne, hogy snitzerrel vagy valami vídia karctűvel alaposan előrajzolom a vágást. Lényeg az, hogy a karcoláson kívül haladjon a körfűrész. Utána a levágott lapot felsőmaróval kell körbemarni.
    Az eredmény:
    - háromszor dolgoztam (karcolgatás, vágás, marás)
    - elkoptattam vele egy felsőmarószárat

    Anyagilag biztosan nem éri meg.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #7728 üzenetére

    Én is csak azért csináltam magamnak, mert három darab háromszög kellett és azt hiszem a labszabászatban is addig szeretnek, amíg egyenesen és derékszögben kell vágni. :)
    Ott vágattam ki a befoglaló méretet, és otthon oldottam meg a többit.

    Márton,
    karcolni azért ajánlatos szerintem, mert elég vacak a laminálás a bútorlapon, a házi körfűrész is kétséges minőségű és bizony nem mindegy, hogy 1 mm-t kell csak lemarni vagy egy egész centit, ha netán annyit pattog ki. No, és ott a kérdés, hogy mekkora ráhagyással vágj? Ha kicsivel és lepattog, akkor nem tudod tartani a méretet, ha meg sokat hagysz rá és sikerül pattogzásmentesen vágnod, akkor marhatsz egy csomót feleslegesen. Ezért is jobb meghagyni a rontást a lapszabászatnak és csak a jót átvenni.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #7730 üzenetére

    No, igen a porról nem is beszélve!
    Én ugye magamnak dolgozgatok elsősorban, az meg fából készül. Ez a háromszöges munka egy pelenkázó"asztal" két oldalfala és elválasztója volt. Annyiból azért nem hazudtoltam meg magamat, hogy bükkel végig élkeményfáztam az egészet. 12 éve csináltam és éppen múlt héten számoltam fel véglegesen, négy gyerkőcöt kiszolgált, de gyakorlatilag teljesen ép. A lapját most befogtam ideiglenes munkaasztalnak.

    Ha már forgácslapból készül valami, akkor én nagyon tudnám ajánlani mindenkinek körbe egy vastag keretszerű élkeményfázást. Egészen jó dizájnt lehet kihozni belőle, még úgy is vagány, ha sima fehér bútorlapról van szó, színessel, mintással meg méginkább.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #7733 üzenetére

    "S hogyan tetted rá? Simán ragasztóval?"

    Azt hiszem, igen. Ez csak kb. 1cm-es élfa, úgy gondoltam további túlzásokba nem esek, és gyakorlatilag nagyon jól tart. Egyébként, amit idáig élkeményfáztam (bükk rétegelt lapokat) ott végignútoltam rendesen, kb. 3cm-es lécből. Erről a pelenkázóról azért sejtettem, hogy egy idő után funkcióját veszti, és akkor még nem is gondoltam négy gyerkőcre...

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #7732 üzenetére

    Nem tudom, milyen vastag az a fehér lami, de gondold át jól a merevítést, mert az a legszarabb, amikor 1-2 év alatt a saját súlyától megereszkedik a forgácslap és máris nem tudsz pontosan vágni.
    Ami a centiskálát illeti: a praktikerben korábban árultak fillérekért olyan vékony kis mérőszalagot(narancssárga), amiben nem volt benne a szokásos homorúság, hogy merevebb legyen az acélszalag. Kiválóan alkalmas ilyen centiskálához.
    És én nem átallottam belemarni a helyét öntöttvasba sem :) Felsőmaróval... Több fogással óvatosan, kis fordulattal.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #7740 üzenetére

    Mártonnak is...

    Egy centi mély marást már nem mernék megkockáztatni. Valószínűleg semmilyen értelemben sem érné meg, hacsak valami tonnás cuccról van szó, amit lehetetlen mozdítani. De ott is van járhatóbb út szerintem. Amit én martam, az kb. 0,3-0,5mm mély horony. Egy mezei, noname ujjmarót (vagy nútmarónak hívják?) használtam, és talán 3-4 lépésből martam vele. Nem szólt szépen, de egészen kis fogásokkal elment. Egyik oldalról stabilan feltettem egy vezetősínt, aztán biztos kézzel lassan végigtoltam a felsőmarót.
    Ennyi. A szürkeöntvény elég lágy acélnak számít.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #7742 üzenetére

    Én csak azért egy oldalról rögzítettem, mert a másik oldalon vége volt a az asztalnak :)
    Igen, 0,1mm-ként haladtam nagyjából. A marónak gyakorlatilag mindig ugyanaz a pici sarka dolgozik a kis lépések miatt. De nem öltem meg vele a marót, nem csorbult ki. De én nem mernék mély árkot szántani vele, mert egy rossz mozdulat és jó esetben törik a maró, rossz esetben hazavágom az orsót. A fa ugyebár ki tud szakadni, ha hülyeséget csinál az ember, itt viszont az ember, meg a gép mutatja a kisebb ellenállást. Az is jó lenne, ha a forgási sebességet csökkenteni lehetne. A kenés sem hülyeség csak ilyen seb. mellett minden olajos lesz, csak a munkadarab nem :(

  • Soká

    senior tag

    válasz Sanyabá #7745 üzenetére

    Egy Makita felsőmaróval (3812C ha jól mondom fejből a számát, ha nem akkor a legnagyobb fordulatszabályzós gépük a régebbi szériából) és a legkisebb fordulaton, amit fejből megint csak nem tudok.
    De mondom, max. fél mm mélyen martam, több lépésben, ennyit meg mertem kockáztatni kézből.

    Arra vigyázzatok, hogy jó alaposan be kell fogni a marót, mert például az alumíniummarási kísérleteim ott futottak zátonyra, hogy az alu egyszerűen kihúzta a marót a tokmányból. Volt olyan, hogy egy alu lemez élébe akartam marni egy kis nútot, és azt vettem észre, hogy teljes vastagságában átmartam a lemezt :(( Ugyanezt eljátszottam bronzzal is.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #7756 üzenetére

    "Ha kirepül a marókés a patronból így, és nem is szemen, hanem csak lábujjon talál?"

    Na, nem akarok én túl sok szót pazarolni erre a témára, egyrészt mert off, másrészt mert szabálytalan használat, amit meg nem nagyon kellene reklámoznom, mert ha valakiben csak annyi marad meg emlékként, hogy faipari felsőmaróval vasat is lehet marni, aztán tényleg hülyeséget csinál... szóval nem venném lelkemre.

    Tehát még egyszer: szürkeöntvényt (ebből készülnek a gépipari berendezések általában) kis fordulatszámon, tizedmiliméteres lépésben, max. milliméteres mélységben, kis "előtolással", 6-8mm szélességben, védőszemüvegben. A SZÜRKEVAS SOKKAL KÖNNYEBBEN FORGÁCSOLHATÓ MINT A KÜLÖNFÉLE ACÉLÖTVÖZETEK!!
    Ha valaki belegondol, a tizedmiliméteres lépés olyan kicsi, hogy fában szinte megismételhetetlen. Már nem emlékszem, de kizártnak tartom, hogy ez a pirinyó fogás mondjuk 50cm hosszan olyan hőt termelne, amitől elenged a lapka forraszanyaga. Ez a fogás max. annyira elég, hogy kicsorbuljon a maró. Rossz érzésem támadt, amikor valaki rögtön 10mm-es mélységet vizionált magának.

    A marókés meg nem repül ki csak úgy a meghúzott patronból. A marószár kb.20mm mélyen van a patronban, az, hogy a munkadarab "kihúzza" azt jelenti, hogy kb. 3-5mm-t változik a pozíciója, akkora már hallani a gépen is, hogy jóval erősebben dolgozik a maró és jobban kell nyomni a gépet vagy a munkadarabot. Nem tartom valószínűnek, hogy egy egyébként meghúzott patronból úgy tud kiesni a marószár, hogy nem veszi észre az ember a hibát. Nem kúpos az a marószár, hogy kiessen, ha kicsit kijjebb jött.

  • Soká

    senior tag

    válasz Speciali #8188 üzenetére

    Osztom a véleményed. Azzal együtt nyilván meg lehet csinálni jól is az ilyen utólagos ügyeskedést, csak valószínűleg olyan szakember kell hozzá, aki tényleg érti a dolgok csínját-binját, másrészt nem sajnálja az időt mikroszkóp alatt ellenőrizni a futás pontosságát.
    Mindig mondom, valakinek vagy van érzéke egy bizonyos tűréshatár észleléséhez, vagy nincs, és utóbbi esetben szegénynek fogalma sem lesz arról, hogy a másik, aki megtanulta érzékelni a különbséget, miről is pampog.

  • Soká

    senior tag

    válasz takee27 #8196 üzenetére

    Ha tényleg csak háztartási méretekben akarsz vele lyukat fúrni és csempét lebontani (azaz nem pénzt akarsz keresni vele és nem feltörni a betonalapot) akkor valószínűleg megteszi egy barkácscélú gép is.
    Én anno egy sárga színű 1500W-os Einhellt vettem meg. BBH 1500 Ez már azt hiszem nem kapható.
    Betonaljzatot akartam vésni vele (4-5nm), no ahhoz kevésnek bizonyult (béreltünk egy alig nagyobb Makitát(?) az már bírta), de a csempét letolni, lyukat fúrni teljesen megfelel. Éppen a napokban fúrtam vele az alagsori mennyezetbe néhány lyukat tipliknek bringatároláshoz.
    Ha kicsit is iparszerű használatra szánod, akkor viszont ne ilyesmit vegyél.

  • Soká

    senior tag

    válasz fattyu666 #8217 üzenetére

    "sajnos amit ajánlott a vaterán, arról lekéstem :(("

    Én ma vagy holnap megyek az illetőhöz, majd megkérdezem, hogy lesz-e még neki, ha gondolod.
    Ezekkel az olcsó 12-es gépekkel az a baj, hogy csak a látszatát teremted meg a 12-es szárú marók használatának. Ha megnézed a talpát, láthatod, hogy csak egy kb. 50mm átmérőjű kés fér el benne. És ennél nagyobbal nem is biztos, hogy érdemes próbálkozni, mert maga az orsó vagy a csapágyazás nem visel el nagyobb szerszámot. Tehát éppen plattolni kétséges, hogy lehet-e vele... De azért akad jónéhány 12-es kés, amit befoghatsz vele. A fickó árul egy 6részes készletet, amit Vikusz is linkelt korábban, 6500Ft-ért, ami hihetetlenül olcsó, feltéve, ha használható. De idáig még senki sem panaszkodott rá. Érdekességképpen: a fotó szerint a kis fa dobozában dugópánt van, aminek darabja néhányszáz forint a boltokban idehaza :)

    Most nézem, a készletet már nem látom, de van újabb marógép fent.

  • Soká

    senior tag

    válasz fattyu666 #8229 üzenetére

    Nem tudom, "hivatalosan" hogyan "illik" plattolni, én jó géppel, jó szerszámmal sem próbáltam még egy lépésben. Valószínűleg ipari környezetben, nem asztalba épített felsőmaróval, hanem 30-as tengelyű (vagy hányas?) tárcsamaróval, jól megvezetve előtolva egy lépésben is menne, de az nem az én profilom :)

    Mondom, a gond annyi, hogy ezeknek az olcsó maróknak az orsója gyengébb (vagy az anyag, vagy a méretezés, vagy a gyártási pontatlanság okán) illetve a csapágyazása is kérdéses. Lényeg az, hogy ha egy nagyobb (nagy átmérőjű, vagy hosszú) marót fogsz bele, akkor enyhén üt. Ha meg üt, akkor az használat közben plusz terhet jelent a gépnek, hamarabb kopik el, fárad el az anyag. Arról nem beszélve, hogy rosszabb használni (remeg a gép) és csúnyább valamennyivel a vágáskép.

    Van nekem egy hosszú ujjmaróm (nem is ujjmaró, hanem csapágyas másolómaró) lényeg az, hogy kb. 50-60mm a kés hossza. Ezzel szoktam tesztelni a gépeket. Ha szinte nem is látszik hogy pörög, akkor jó az orsó, ha viszont gyengébb gépbe teszem, akkor annyit látok, mintha "életlen" lenne kicsit a csapágy látványa forgás közben - nyilván mert van bizonyos kilengése. Hogy ez a gyakorlatban mit jelent, nem tudom, mert nem is volt kedvem/merszem kipróbálni az ilyen gépet ekkora marófejjel. Konkrétan egy 1500W-os Kinzo felsőmaróról van szó, amit kisebb késekkel gond nélkül használtam (bár igazából csak próbálgattam) naggyal meg nem próbáltam, mert nem láttam szükségét, hogy igazoljam a feltevésemet, miszerint nem bírja az ekkora terhelést.

    A megvásárolt géped talpába nem tudsz besüllyeszteni egy 70-80-as átmérőjű plattolót, tehát ha ilyet szeretnél használni, a talpra rá kellene ügyeskedned egy plusz talpat, nagyobb belső nyílással.
    Ilyet én is csináltam a Makita gépemre, amikor kézből voltam kénytelen plattolni. Nagyobb átmérőjű póttalpat készítettem(MDF-ből), annyival is stabilabb a gép felfekvése.

  • Soká

    senior tag

    válasz Speciali #8313 üzenetére

    Hát lehet, hogy nem igaz, de ha módom van megválasztani egy "szakit", hogy kit engedjek be, akkor bizony engem is érdekel kicsit, hogy egyébként milyen életvitelű. Ha azt látom, hogy szórja a pénzt, akkor tudom, hogy könnyen jött, könnyen ment, lehetőleg ne én támogassam az ilyet. Hangsúlyozom: a jó szerszám nem ez a kategória önmagában. Viszont ha azt látom, hogy üti-vágja azt a jó szerszámot és nagymellénnyel azt mondja, hogy fogyóeszköz, akkor megintcsak nem akarok a szponzora lenni.
    De ezek már személyes preferenciák. Ha valaki dohányzik, akkor nem azért nem engedem be, mert büdöset csinál (persze, azért is) hanem mert inkább annak adom a pénzem, aki mondjuk a gyerekeire költi, nem másra. De ez csak elmélet, a gyakorlatban vagy van módom ezt ellenőrizni, vagy nincs. Az biztos, ha terepjáróval érkezik valószínűleg többet fog kérni, mintha kombi Astrával. :)
    de a legjobb, ha a Festo doboz egy bringára van rákötve, ugye? ;) ;)

    És bocsánatot kérek a dohányosoktól, nem akarom bántani őket, nyilván ők maguk is érzik, hogy egyre kisebb a dolog társadalmi elfogadottsága, ami talán nem baj, ha a leszokás felől nézzük a dolgot.

  • Soká

    senior tag

    válasz Speciali #8316 üzenetére

    Szerintem ne az irigység felől közelítsd meg a dolgot. Bár tényleg van akiben ez munkál, de én egyszerűen tudom a "Merci" ebben az aspektusban marketingköltség. Én pedig azt próbálom lefaragni. Ennyi.
    Van akinek az meggyőző, ha a vállalkozó nagymenő, nekem az, ha szerény és a munkára figyel, nem arra, hogy ránézésre mennyit akaszthat le rólam, mennyire vagyok szorult helyzetben, stb.

Új hozzászólás Aktív témák