Hirdetés

Redmi Note 14 Pro+ 5G - a tizenhármas átka

Olyan jól sikerült a széria tavalyi csúcskiadása, hogy amíg piacon van, borsot törhet utódja orra alá.

Bevezető, doboz tartalma

Alapvetéssé, megkerülhetetlen fogalommá vált a Redmi a középkategóriában az elmúlt évtizedben. Január 21-én a Xiaomi bejelentette, hogy a legújabb Redmi Note széria öt taggal érkezik Magyarországra, köztük a Redmi Note 14, a Note 14 5G, a Note 14 Pro, a Note 14 Pro 5G és mai tesztalanyunk, a csúcsmodellnek számító Redmi Note 14 Pro+ 5G. Vagyis csak ennek nincs 4G-s párja.


[+]

A csúcsmodell esetén 199 990 forint az ajánlott fogyasztói ár hazánkban a hivatalos forgalmazásban, ez megegyezik a tavalyi modell kezdőárával. Viszont 12 GB-ra nőtt az operatív memória és duplázták a tárhelyet, 256 GB-ról 512 GB-ra. Van éjfekete, levendula lila és fagyoskék fantázianevet viselő színváltozat, hozzánk a fekete jutott el. Az értékesítés január 23-tól indul is hazánkban, egyből ott lesznek az új telefonok az operátori kínálatban, és február 9-ig (vagy a készlet erejéig) a vásárlók egy Redmi Buds 6 vezeték nélküli fülhallgatót és egy Redmi Watch 5 Active aktivitáskövető órát is kapnak ajándékba a telefon mellé.

A gyári védőtokbanA gyári védőtokban A gyári védőtokban [+]

A doboz tartalmáról a Xiaomi és a Redmi telefonok kapcsán általában eddig azt írtuk, hogy változatlanul megtalálható benne a gyorstöltős adapter, a védőtok, a kábel, illetve ott a fólia a telefon kijelzőjén. Idén változás történt az életbe lépett EU-s szabályok okán, így a töltő fali adapter része már nem jelenti a doboz tartalmának részét. A kábel maradt, viszont egyik vége USB-C (ez megy ugye a telefonba), a másik USB-A (ez megy a töltőbe), és látható, hogy van egy extra pin az USB-A csatlakozóban, tehát megy Xiaomi töltőfejjel a gyorstöltés. A telefon egyébként 120 wattot képes felvenni a márka saját Hypercharge adapterén keresztül, és az EU-n kívül forgalmazott modellekben a GSMArena korábbi cikke szerint mellékelik is ezt a telefonhoz.


[+]

A tok a szokásos sötétszürke TPU védő, a sarkoknál a kijelző fölé emelkedik, így talán jobban megvédi az ívelt panelt az esés okozta kártól. Van még egy SIM-tálcát nyitó tű a csomagban, a tálcára két nanoSIM-et tehetünk, de egyébként a telefon támogatja az eSIM-ek aktiválását is. Arra viszont figyelnünk kell, hogy egyszerre csak két aktív vonalat tud kezelni, és a tesztmodellel szerzett tapasztalatink alapján a gyári beállításokkal a második fizikai SIM ki van kapcsolva. Helyette eSIM vonal van alapértelmezésként. Ezt a rendszerbeállítások között az eSIM opció deaktiválásával tudjuk kikapcsolni, miután ezt megcsináltuk nálunk egyből felismerte a Telekom és a Yettel kártyáját is a Note 14 Pro+ a SIM-tálcáról. És egy első világbeli panasz az oldal végére: a gyárilag felhelyezett kijelzővédő fólia alatt buborékok voltak a csomag kibontását követően. Ezt csak azért említem meg, mert elgondolkodathatja egyszeri vásárlót, milyen minőségellenőrzés van ott a gyártósor végén? Másrészt kicsit alávág a buborékos fólia látványa annak, hogy egyébként a Redmi Note 14 Pro+ összeszerelési minősége tök rendben van, ahogy az anyaghasználat is tök oké.


[+]

Külső, kijelző

Hozzánk a fekete modellt juttatta el a Xiaomi tesztre, ami egy üvegszendvics alumínium töltelékkel. Gorilla Glass Victus 2 van a kijelzőn, Gorilla Glass 7i a hátlapon, a kettő között meg alumínium keret. A fehér változat ugyanez, a lila színű modell hátlapja viszont szilikon-polimer, mert bőr hatását kelti. A készülékház IP68-as szabványnak megfelelően bírja a port és a vizet, 210 grammjával nem tűnik nehéznek sem 162,5 x 74,7 x 8,8 milliméteréhez képest sem. Ez sem egykezes mobil, és ugyan a hátlapi üveg szépen ívelődik a keretre a fogást elősegítve, én inkább a gyári tokban tartottam, mert az üveg hátlap csúszós. A kamerasziget kiáll a síkból, de mivel középre került, így nem billeg az asztalra fektetett telefon böködésekor sem.


[+]

A keret balja üres, alulra került a SIM-tálca, mikrofon, USB 2.0-s Type-C csatlakozó és médiahangszóró. A 3,5 mm-es jack nem tért vissza, az USB-n keresztül lehet adapterrel hangot kivinni a telefonból vagy vezeték nélkül. A keret tetején mikrofon, a beszédhangszórónak vésett kivezetés, amivel sztereóban szólal meg a mobil, valamint infravörös port, amiért lehet szeretni a Redmi mobilokat. A hangszórók minősége közepes, sztereóban szólnak, de értékelhető mélyeket nem tud a telefon produkálni. Az infraporthoz a szokott módon előre telepítve megtalálható a Mi Távirányító a készüléken.


[+]

A keret jobbján a bekapcsoló és a hangerőszabályzó gombok. Ujjlenyomat-olvasó van a kijelzőbe építve, optikai érzékelőt kapunk meglehetősen alacsonyan. A telefon feloldásához használható még ezen kívül a 20 megapixeles előlapi kamera 2D-s arcfelismerése is. Az ujjlenyomat-olvasón hagyva ujjunkat a képernyőzár feloldása után a HyperOS felajánl QR-kód leolvasót vagy keresést, amit gyorsan el tudunk indítani.


[+]

Tavaly a Redmi Note 13 Pro+ a képernyő felőli oldalon változtatott sokat, a Redmi Note 14 Pro+ a hátlapra koncentrálta az újdonságait. A kamerasziget átrendezése viszont csak dizájnbeli változás, a kamerák száma és típusa változatlan, ugyanígy a 13-as modellhez viszonyítva a kijelző is. A panel 6,67 hüvelykes, szélein ívelt. Nem a kínai gyártóknál divatos mind a négy élén ívelt módon, felül és alul látható mennyiségű, de szimmetrikus káva maradt. Jobb és bal szélen viszont hajlik a panel valamennyire lefelé, pont annyira, hogy már szemmel látható legyen a fénytörés világos háttérnél egyből, amint nem pont szemből tekintünk rá.

A fényerővel nincs gond
A fényerővel nincs gond [+]

A 120 Hz-es maximális frissítésre képes AMOLED panel 1220 x 2712 pixelt kapott (446 ppi) 9:20 képarányon. Megvan a HDR10, HDR10+, HLG és DolbyVision támogatás, illetve a Widevine L1-es biztonsági szint, így tartalomfogyasztásra tökéletesen megfelel. A fényerő is rendben van, 519 nitet mértünk kézi maximumra, 1292 nitet automatikusra, ám az 1312 nites érték pontszerű maximumra elmarad a Xiaomi által bemondott 3000-nél. Ettől függetlenül a HDR tartalmak megjelenítésével nem volt gond. A képfrissítés viszont kicsit trükkös, csak 60-90-120 Hz-es értékek között képes váltogatni a panel, a gyári beállításokkal pedig szinte mindig 60 Hz-en dolgozik.


[+]

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Redmi Note 14 Pro+ 5G Vivo V40 5G Samsung Galaxy S23 FE Google Pixel 8a Honor 200 Motorola Edge 50 Neo
Képátló 6,67 hüvelyk 6,78 hüvelyk 6,4 hüvelyk 6,1 hüvelyk 6,7 hüvelyk 6,4 hüvelyk
Felbontás 1220 x 2712 1260 x 2800 1080 x 2340 1080 x 2400 1200 x 2664 1256 x 2760
Technológia HDR10+ Dolby Vision AMOLED HDR10+ AMOLED HDR10+ Dynamic AMOLED HDR10+ OLED 10 bit HDR10+ OLED HDR10+ LTPO P-OLED
Képfrissítés 60 / 120 Hz 60 / 120 Hz 60 / 120 Hz 60 / 120 Hz Adaptív 120 Hz 60 / 120 Hz
Fehér fényerő 519 / 1292 / 1312(p) nit 504 / 1396 nit 435 / 1327 nit 772 / 1499 nit 605 / 1209 nit 531 / 1636 nit
Fehér fényerő (min.) 2,1 nit 2,1 nit 1,6 nit 1,9 nit 1,6 nit 3,0 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 6934 K + kézi 7390 K + kézi 7280 K + kézi 6520 K + kézi 7280 K + kézi 6918 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Opció bekapcsolni az emeléssel vagy dupla koppal ébresztést. Van mindig éber (Always On) kijelzés, de csak koppintás után tíz másodpercre képes megjelenni, nem tényleg mindig éber. Beállíthatók értesítési effektek, amikor a kijelző ívelt szélei valamilyen színnel felvillannak, van éjszakai mód (Olvasómód néven) kékfényszűrővel, és van lehetőség az egyébként a korábbiaknál valósághűbben kalibrált kijelző színeit némileg kézzel átállítani. A PWM érték ugyanúgy 1920 Hz, mint a tavalyi modell esetén, erre vonatkozó beállítási lehetőséget nem találtam a szoftverben. A villódzásra érzékenyek ezt még valószínűleg kibírják fejfájás nélkül normál használat mellett.

Hirdetés

A kijelzőre vonatkozó további beállítások képernyőmentései a galériábanA kijelzőre vonatkozó további beállítások képernyőmentései a galériábanA kijelzőre vonatkozó további beállítások képernyőmentései a galériában A kijelzőre vonatkozó további beállítások képernyőmentései a galériában (forrás: Mobilaréna) [+]

Az automata fényerő állításáért rendes környezeti fényérzékelő dolgozik a telefonban, de a közelségérzékelő ismét virtuális. Tapasztalataim szerint hívás közben azért vállalható pontossággal kapcsolja és ébreszti a panelt, de át lehet verni azzal, ha a telefon fülünkhöz emeléséhez hasonló mozdulatot teszünk, és random elaltatja úgy is a kijelzőt.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Hardver, szoftver

Friss lapka került a Note 14 Pro+ készülékházába, a Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3. A TSMC-nél készülő 4 nanométeres SoC-t próbálták belőni a kissé vérszegény 7s Gen 2 és a meglehetősen erős 7+ Gen 2 közé, ez sikerült is a szintetikus teszteredményeket látva. A Snapdragon 7s Gen 3 is nyolcmagos CPU-t használ big.LITTLE elrendezésben három klaszterben: van egy 2,5 GHz-es és három 2,4 GHz-es Kryo Prime (Cortex-A720) mag, mellette négy 1,8 GHz-es Kryo Efficiency (Cortex-A520) takaréknak. A GPU egy Adreno 810-es. Van 12 GB LPDDR4x típusú operatív memóriánk, valamint 512 GB tárhelyünk, ami sebessége alapján UFS 2.2-es lehet. Alapból 6 GB-ot VRAM-ként átcsoportosít a HyperOS a tárhelyből, ez nettó felesleges, a Memóriabővítmény menüpont alatt ki lehet kapcsolni. Kikapcsoltuk, nem lett tőle lassabb a telefon, lévén, hogy a 12 GB memóriát sem eszi meg használat alatt.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A Snapdragon 7s Gen 3 és a telefon teljesítménye elég a mindennapi használathoz, és ha a Snapdragon 7s Gen 2-vel szerelt modellhez hasonlítjuk a tavalyi felhozatalból, akkor a CPU és GPU kombinált terhelése alatt láthatunk egy 20% feletti ugrást. De ez a modell a tavalyi szériából a Redmi Note 13 Pro 5G, nem pedig a Redmi Note 13 Pro+ 5G, amiben Dimensity 7200 Ultra dolgozott. Az pedig egy jóval erősebb lapka, ez pedig látszik is. A 14 Pro+ 5G friss modellként alig tud egy számjegyű százalékos előrelépést felmutatni, legyen szó CPU és GPU külön-külön vagy kombináltan történő terheléséről, sőt időnként — GPU hosszú távú terhelése — alul is marad. A több RAM és több tárhely hosszabb távon előnyére válhat a Note 14 Pro+ 5G-nek, de aki meg tud lenni egy 8/256 GB-os telefonnal, annak jelenleg 150 000 forintért jobb vétel a tavalyi Note 13 Pro+ még.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Redmi Note 14 Pro+ 5G Redmi Note 13 Pro+ Vivo V40 5G Google Pixel 8a Poco X6 Pro teljesítménymód Honor 200 Samsung Galaxy S23 FE
Rendszerchip Snapdragon 7s Gen 3 Dimensity 7200 Ultra Snapdragon 7 Gen 3 Google Tensor G3 Dimensity 8300 Ultra Snapdragon 7 Gen 3 Exynos 2200
AnTuTu 10 757 134 pont 744 588 pont 803 345 pont 968 350 pont 1 451 439 pont 784 779 pont 1 206 549 pont
3DMark Wildlife Extreme 1011 pont n/a 1479 pont 1759 pont 2925 pont 1482 1767 pont
Geekbench 6 (single/multi) 1173 / 3235 pont 1133 / 2726 pont 1147 / 2779 pont 1614 / 3748 pont 1408 / 4543 pont 1155 / 3180 pont 1604 / 3917 pont
GFXBench Car Chase onscreen 23 fps 31 fps 30 fps 59 fps 78 fps 32 fps 72 fps
GFXBench Car Chase offscreen 34 fps 43 fps 48 fps 76 fps 111 fps 48 fps 81 fps
GFXBench Man. onscreen 58 fps 82 fps 82 fps 60 fps 120 fps 60 fps 119 fps
GFXBench Man. offscreen 83 fps 111 fps 108 fps 193 fps 300 fps 106 fps 213 fps

Jó hír, hogy akármilyen benchmarkot futtattam, nem tudtam 39 Celsius-foknál magasabbra emelni a készülék belső hőmérsékletét, a hátlapon pedig a kamerakör alatt volt érezhető csak egy kis melegedés. Annyi, hogy tokkal már nem is volt érezhető. Pedig a teszteket a teljesítményorientált módban futtattam, ami bekapcsoláskor figyelmeztet, hogy akár a telefon túlmelegedéséhez is vezethet használata, szerencsére ilyen nem történt. Játszottam az Asphalt Legends és a Standoff 2 játékokkal is, előbbi intenzív grafikával, utóbbi valós idejű multiplayer mivoltával terheli a telefont, de stabil volt a 60 környéki képkocka-szám másodpercenként, és ezek sem melegítettek a telefonon.

3DMark eredmények3DMark eredmények3DMark eredmények3DMark eredmények 3DMark eredmények (forrás: Mobilaréna) [+]

Mondhatjuk, hogy már megszokott, hogy az év elején érkező Redmi Note-ok még egy tavalyi Androiddal érkeznek meg az európai országokba. Ez most sincs másként, az Android verzió a 14-es volt, rajta a HyperOS 1.0.6-os felület a teszteszközön. A biztonsági patch a 2024-es decemberi, ez teljesen rendben van. A HyperOS tartogat viszont pár újdonságot, melyek a Xiaomi 14T szériában például még nem voltak meg bemutatáskor, ezek AI-szolgáltatások.

A HyperOS felület ismerős lehet márA HyperOS felület ismerős lehet márA HyperOS felület ismerős lehet már A HyperOS felület ismerős lehet már (forrás: Mobilaréna) [+]

Ezek használatához szükséges lesz egy Xiaomi-fiók, és be is kell jelentkezni. Van képszerkesztő, felvett szöveg átírása, valós idejű fordítás, karikázva keresés, jegyzetösszesítés. Internetkapcsolatra van szükség a használatukhoz, a magyar nyelvet pedig jellemzően nem támogatják. Megpróbáltam, hogy a hangjegyzet képes-e felismerni az angol szöveget a magyar között, és igen, de lejátszva neki egy filmjelenetet, a beszélők megkülönböztetése és a mondatok elkülönítése beszélő szerint már nem ment tökéletesen.

Egy csomó nyelven ért az AI-szolgáltatások csomag, magyarul egyelőre nemEgy csomó nyelven ért az AI-szolgáltatások csomag, magyarul egyelőre nemEgy csomó nyelven ért az AI-szolgáltatások csomag, magyarul egyelőre nemEgy csomó nyelven ért az AI-szolgáltatások csomag, magyarul egyelőre nem Egy csomó nyelven ért az AI-szolgáltatások csomag, magyarul egyelőre nem (forrás: Mobilaréna) [+]

A képszerkesztővel a háttérben megváltoztathatjuk az eget, tudunk tárgyakat vagy személyeket eltávolítani a képről és kitölti akkor valamivel az MI a radírozott helyet, illetve bővíthetünk képünkön.

Hangrögzítő átírás (az első képen magyarul próbáltam neki beszélni), illetve AI képszerkesztőHangrögzítő átírás (az első képen magyarul próbáltam neki beszélni), illetve AI képszerkesztőHangrögzítő átírás (az első képen magyarul próbáltam neki beszélni), illetve AI képszerkesztőHangrögzítő átírás (az első képen magyarul próbáltam neki beszélni), illetve AI képszerkesztő Hangrögzítő átírás (az első képen magyarul próbáltam neki beszélni), illetve AI képszerkesztő (forrás: Mobilaréna) [+]

A HyperOS felület ismerős lehet, rengeteg beállítási lehetőséget rejt, egyben rengeteg bloatware is van előre telepítve, és a tesztre kapott modellen voltak reklámok is. A csúcskategóriában már elhagyta a Xiaomi ezt a modellt, de a középkategóriában úgy tűnik, nem tud továbblépni. A Google teljes csomagja mellett előre van telepítve külön alkalmazásbolt, Mi Videó, témaáruház, zenelejátszó, Tisztító, Game Center, Xiaomi Home és Community. De van OneDrive, Booking, Netflix, Facebook, TikTok, WPS Office, LinkedIN, Spotify, valamint egy féltucat játék is. Idén ugyan az appajánlók kimaradtak, de az értesítési sávban rendszeresen bombáz a Fájlkezelő, a Mi Videó, a Zene vagy épp a témaáruház minket, hogy nézzük meg a napi népszerű videókat, csekkoljuk az épp trendi témákat és betűtípusokat. Miért kell ezt? Ha akarom, majd megnyitom az appot és megnézem.

Kapunk azért bloatwaret most isKapunk azért bloatwaret most isKapunk azért bloatwaret most is Kapunk azért bloatwaret most is (forrás: Mobilaréna) [+]

A HyperOS egyébként sokoldalú és jól személyre szabható felület, ha az ember hajlandó felvenni a virtuális gumikesztyűt az első bekapcsolás után és kipucolni a rendszert a felesleges appoktól, letiltani az olyan értesítéseket, amik csak úgy jönnek. (Konkrétan nem nyitottam meg a Témák appot egyszer sem, ergo nem engedélyeztem, hogy értesítést küldjön, mégis önti a szerinte trendi dolgokat.) Felmerülhet a kérdés, akarunk-e egyáltalán ezzel a tisztogatással foglalkozni, amikor ilyen áron már van mondjuk Nothing Phone (2a) Plus vagy Google Pixel 8a is, amiken ugyanezt nem kell elvégezni és nincsenek teljesítményhátrányban sem.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az AI-szolgáltatások között vannak hasznosak, ha nem magyarul akarja használni az ember, ha saját nyelvünkön szeretnénk valamit csinálni, akkor a Gemini és a Google-féle karikázva keresés, valamint instant fordítás mehet már a telefonnal. Csak legyen hozzá internetkapcsolatunk, mert a teszt alatt úgy tűnt, nem lokálisan fut egyik sem.

Játékokra is elég a teljesítmény, játékgyorsító menüpont is van
Játékokra is elég a teljesítmény, játékgyorsító menüpont is van (forrás: Mobilaréna) [+]

A tesztidőszak alatt Android 14 futott a telefonon (HyperOS 1.0.6.0) a 2024.12.01-es biztonsági csomaggal, és mivel január 23-tól értékesítik is hazánkban a modellt, várhatóan ugyanezzel a verzióval érkezik majd meg az első vásárlókhoz is. A Xiaomi a legújabb Redmi szériára azt ígéri, hogy három Android-frissítést kap majd, vagyis az Android 18 lesz az utolsó rendszer rá, és 2028-ig érkeznek majd a biztonsági patchek is. Mivel a hardver nem tér el jelentősen az elődhöz képest, így a frissebb szoftver lehet nyomósabb érv az új modell mellett.

Kamera, fotók, videók


[+]

Pontosan ugyanaz a kamerahardver van az idei verzióban, mint ami a tavalyiban volt. A főkamera 200 megapixeles Samsung HP3 érzékelőt használ (OIS, f/1,65, 1/1,4”-es érzékelő, 7P lencsék). Van mellette egy 2 MP-es makró, ami OmniVision OV02B10 szenzorral dolgozik (f/2,4 és fix fókusz). Valamint találunk még egy 8 MP-es Sony IMX-355-öt az ultraszéles kamerában (f/2,2, 106 fokos látótér). Az előlapon ismét OmniVision szenzorral találkozhatunk a 20 megapixeles natív felbontású szelfikamerában (OV20B40 érzékelő, f/2,2, fix fókusz). A hátlapon ugyan átrendezték a kamerák formai megjelenését, de ennél többet nem tettek a dologba. Ott van az AI CAMERA felirat ugyan, de a képeket elnézve nem nyúltak az algoritmushoz sem.

200 MP főkamera

12,5 MP főkamera

Több részlet marad a teljes felbontásnál, de gyakorlatilag nem lesz jobb képünk. Sajnos nem voltak ideálisak a fényviszonyok a tesztidőszak alatt, de így pont kijön a képeken, hogy gyenge az algoritmus zajszűrése teljes felbontáson, ügyesebb 12 megapixelre összehúzva. Ugyanígy este az automatikusan bekapcsoló hosszabb záridő is jobb képet rak össze, mint a teljes felbontás, bár itt az az érdekes, hogy időnként az agresszív zajszűrés a vonalélesség rovására is megy, éjszakai módban (lásd lejjebb) pedig teljesen elrugaszkodik a valóságtól a rajzolat időnként. A főkamera egyébként gyorsan reagál, nappal a fókusszal sincs gond, esténként azért időnként az AF bizonytalanságba kerül és ide-oda ugrál.

12 MP főkamera, 2x nagyítás

12 MP főkamera, 4x nagyítás

Van lehetőség arra, hogy 200 MP-es felbontású, de kétszeres nagyítású képeket készítsünk. Ez nettó felesleges, nem is mutatok róla példát, mert ilyenkor a telefon a 200 MP-es fotóból kivágott 2x szenzorzoomos képet skálázza fel újra 200 MP-re. Értelme nincs. 12 MP-en több értelme van használni a kétszeres nagyítást, de a legjobb idén is a 4x opció, ami a legpontosabb élsimítást és zajszűrést biztosítja, illetve tök ügyesen kezeli a színeket, jobb a dinamika és a fehéregyensúly is. Ráadásul nem csak nappal, esti környezetben is jobban megy a négyszeres zoomnak, lásd a polgármesteri hivatalon a feliratot. Éjszakai módban valamiért nem lehet se a 2x, se a 4x nagyítást használni.

Éjszakai mód kézzel bekapcsolva (első sor: 8 MP ultraszéles, második sor: 12 MP főkamera)

A főkamera esetén az éjszakai mód sokat nem tesz hozzá a képek minőségéhez, az ultraszéles esetén van némi javulás. Viszont mivel az ultraszéles nappal is épp csak megüti a használhatóság szintjét, így este leginkább a felejtsük el kategóriába esik.

8 MP ultraszéles kamera

Egy olyan mezőnyben, ahol találni nagyobb felbontású és jóval potensebb ultraszéles egységeket, a Xiaomi ragaszkodása a 8 MP-hez kicsit érthetetlen. Biztos van még egy rakás IMX-355 náluk raktáron, de a felhasználó ennél már jobbat kap máshol ennyi pénzért. A fotók az ultraszélessel nappal is mosottak, fakók, nincs rajtuk éles vonal, este meg a tiszta homály kategória. De azt megadom a Redminek, hogy legalább kicsit sikerült közelebb hozni idén a főkamera és az ultraszéles színkezelését.

2 MP makró

Az ázsiai piacon fontos, hogy a telefonok le tudjanak olvasni QR-kódokat, legyenek azok bármilyen aprók, ezért érthető a makró megtartása. De értelmezhető minőségben fotózni ez az alacsony felbontású egység kevés. Hacsak nem akarunk egy alacsony érzékenységű filmes képet imitálni a makróinkkal, mert arra mondjuk pont jó ez a minőség.

20 MP előlapi kamera

Az előlapi kamera minőségével elégedett vagyok, részletesség és élesség terén. A dinamika itt is kicsit szűkös, de nem kell szégyenkeznünk majd ezekkel a szelfikkel nappal és este sem. Ami nem tetszett, hogy a portré mód úgy is szétmosta az arcomat és leradírozta róla az összes anyajegyem, hogy a beállítások között a szépítés funkciót kikapcsoltam.

Videók

A készülékkel rögzített videók megtekinthetők a beágyazott lejátszási listában. Az előlapi kamera nappal oké, bár szűk a dinamika és kissé fakó az összkép. Gyenge fények mellett esti környezetben nagyon zajos és ugyan van némi elektronikus stabiliázás, ennek működését nem igazán láthatjuk, ide-oda pattog a kép. Az viszont még nagyobb gond, hogy FHD-ban és 30 FPS-ben megáll a tudomány az előlapi kamera esetén, hiába a 20 megapixeles szenzor, hiába a 4K-s felvételek készítésére képes hármas ISP a Snapdragon szettben.

A 4K a hátlapon már megy 30 képkockával, de csak a főkamerát tudjuk ezzel a felbontással használni. Az ultraszéles kamera FHD-ban rögzíthet, viszont bármilyen felbontást és képkocka-sebességet állítsunk is be, nem fogunk tudni váltani rögzítés közben a széles és az ultraszéles kamera között. Ez gáz 2025-ben egy 200 000 forintot alulról kóstolgató árú telefontól. Az ultraszéles kamera amilyen gyenge fotóban, ugyanolyan videóban is. A széles látószögű főkamera viszont egy fokkal jobb, a stabilizáción lehetne még mit javítani, itt-ott azért a fókusz és az OIS nincs tökéletes összhangban. De az élesség oké, a zajszűrés is rendben van esti környezetben is. A hangot kissé élesen szűri, de még nem természetellenesen túlszűrt a végeredmény.

Adat, üzemidő, összegzés

Megvan a dual SIM képessége a telefonnak, két nanoSIM-et fogad, illetve telepíthető eSIM is. Viszont érdemes figyelni arra, hogy ha két fizikai SIM-et használunk, akkor először le kell tiltanunk a második kártyát a beállításokban ahhoz, hogy az eSIM-et használni tudjuk. Alapértelmezetten nanoSIM + eSIM kombináció van bekapcsolva, így ha nem érzékelné a második helyre berakott fizikai kártyát a telefon, a Beállítások - Mobilhálózatok menüpont alatt kapcsoljuk ki az eSIM opciót, majd indítsuk újra a telefont. Mi Telekom és Yettel kártyákkal próbáltuk ki az eszközt, az előző sorokban leírtakat tapasztaltam.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A le- és feltöltési sebességek átlagosak, rendben vannak, a mobilhálózaton keresztül történő hívások hangminősége oké, a beszédhangszóró tisztán és érthetően hallható, de nem a leghangosabb. A közelségérzékelő virtuális, viszont tapasztalatim szerint a kijelző minden hívás során időben és pontosan kapcsolt ki- és be. A Redmiben található Wi-Fi 6E modem támogatja a 2,4 GHz mellett az 5 GHz-et és a 6 GHz-et is. Adott az 5G, van NFC. Az USB 2.0-s Type-C csatlakozó OTG-képes, találni gyorsulásmérőt, környezeti fényérzékelőt, közelségérzékelőt, iránytűt, giroszkópot a telefonban, barométert nem. Kimaradt az UWB, nincs Qi töltés felvételére képes tekercs sem. A GNSS rendszer viszont gyors, városban 3 méteres pontossággal tudta meghatározni helyzetünket, a telefon két sávon tud kommunikálni műholdakkal (GPS L1 + L5, GALILEO, Glonass, QZSS, BDS). FM-rádiót nem találtunk a készülékben, 3,5 mm-es csatlakozó sincs, a Bluetooth verzió 5.4-es (A2DP, LE), a támogatott audiokodekek listája teljes: aptX Adaptive, LHDC, LDAC, AAC, SBC. A telefon tetején infravörös port távirányítóként történő használathoz.

[+]

A beépített akkumulátor 5110 mAh-s lítium-polimer telep. A PC Mark Work 3.0-s tesztjén 11 óra és 50 perces üzemidőt hozott valós használatot szimulálva, ez átlagosnak mondható, kiemelkedőnek nem. Összesen 18 óra és 35 perc aktív használatot tudtam viszont kisajtolni a telefonból úgy, hogy a tesztprogramok mellett játszottam, böngésztem és videót streameltem, ez már jobb eredmény, valahol a kettő között lehet majd a mindennapi használat során tapasztalt érték, vagyis két napot egy töltéssel elmegy az új Redmi csúcsmodell. A töltést a Xiaomi saját HyperCharge töltőjén keresztül 120 wattal veszi fel a telefon. A PD3-as és QC3-as szabványú töltőn viszont csak 50 wattot vett fel, amivel a teljes töltés egy órára nyúlt, a gyártó saját töltőjével ez az idő feleződhet.

Összegzés — Redmi Note 14 Pro+ 5G


[+]

Redmi Note 14 Pro+ 5G
Pro
IP68-as védelem, kecses ház
Remek kijelző, sztereó hangszórók
Gyors töltés, korrekt üzemidő
Bőséges RAM és tárhely
Sokoldalú adatkommunikáció
Kontra
A főkamera oké, a többi futottak még kategória
Videófelvételben gyenge: nincs 4K minden kamerához, nem lehet váltani a látószögek között rögzítés során
Ugyanaz a teljesítmény, mint a tavalyi modellben
Android 14-gyel (HyperOS 1-gyel) kerül piacra
Még mindig vannak hirdetések a rendszerben
Pontozás
Kialakítás, védelem 8 pont
Kijelző 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftverfelület 7 pont
Fotózás, videózás 6 pont
Hangminőség 7 pont
Adatkommunikáció 9 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 6 pont
Ár (12/512 GB, HUF) 199 990

Nem sok változás történt idén, és ugyan maradt a 199 990 forintos kezdő ár, valahogy kevesebbnek tűnik a csomag. Mert szó szerint kevesebb is, kapásból nem kapunk 120 wattos töltőt a dobozban. De idén elmaradt az újítás a kijelző terén is, bár remek a HDR10-es Dolby Vision panel, a tavalyi modellben is az. Az IP68-as védelem is pozitív, de az sem újdonság a szériában. Tavaly LPDDR5 memória és UFS 3.1-es tárhely volt, idén LPDDR4x-et és UFS 2.2-t kapunk egy kicsit dizájnosabb házban. A Snapdragon szettre váltás pedig csak pont annyi teljesítményelőnyt hoz, hogy még egymás mellé téve a két telefont se vegye észre az ember.

Egy szó, mint száz, ha valaki Redmi Note telefont szeretne és a legjobbat keresi ár-érték arányban, annak a Note 13 Pro+ 5G az ajánlott választás. De hogy továbbmenjek, a legnagyobb konkurens jelenleg házon belül a Xiaomi 14T, ami pont ugyanúgy 199 990 forintért érhető el a hivatalos értékesítési csatornákon, és egy sokkal jobb vétel, ha be tudjuk érni 256 GB beépített tárhellyel. A tavalyi Redmiben még nincsenek meg az AI-szolgáltatások, a 14T-ben ott vannak, de magyarul még nem igazán tudnak, hasznuk így jogosan kérdőjelezhető meg.

De nézzünk egy kicsit távolabbra is! Ezen az áron ott a Vivo V40 5G, a Honor 200 hasonlóan kecses kivitelben, jobb kameraképességekkel. Vagy a Google Pixel 8a és a Nothing Phone (2a) Plus letisztult szoftverrel, szintén jó kamerákkal, más esztétikával.

Alapvetés a Redmi a középkategóriában, viszont ránőtt a konkurencia az egykor egyértelműen ár-érték bajnok modellekre. A specifikációkat elnézve az idei szériában is lesz olyan tag, ami ütősebbre sikerült, de annak ellenére, hogy 2025-ös karácsonyi ajánlónkban valószínlűeg ott lesz már, bevezető áron a Pro Plus változatot most még nem tudjuk ajánlani.

A telefon a Xiaomi Magyarországtól érkezett hozzánk tesztre, köszönjük!

viragdani01

Specifikáció

Redmi Note 14 Pro+ 5G
Redmi Note 14 Pro+ 5G fekete Külső
Méretek 162,5 x 74,7 x 8,8 milliméter
Tömeg 210 gramm
Védelem IP68, Gorilla Glass Victus 2 a kijelzőn, Gorilla Glass 7i a hátlapon, alumínium keret
Színvariációk fekete, fehér, lila
Kijelző képátlója 6,67 hüvelyk
Képaránya 20:9
Felbontása 1220 x 2712 pixel (446 ppi)
Típusa, frekvenciája 10 bit, AMOLED, 120 Hz, HDR10+, DolbyVision
Értesítő LED mindig aktív kijelző (érintésre vagy bejövő értesítésre)
Biometrikus védelem Optikai ujjlenyomat-olvasó (kijelzőbe építve), 2D arcazonosítás
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3, 4 nm
Processzor 1 x 2,5 GHz Cortex-A720 + 3 x 2,4 GHz Cortex-A720 + 4 x 1,8 GHz Cortex-A520
Grafikus chip Adreno 810 (940 MHz)
RAM, tárhely mérete 12 / 512 GB (LPDDR4x / UFS 2.2)
Memória bővítése nincs
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G / 5G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/17/20/26/28/32/38/40/41/66
5G (N1/3/7/8/20/28/38/40/41/66/77/78)
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
eSIM támogatás van
Bluetooth 5.4 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac/6E (2,4 + 5 + 6 GHz, HotSpot, Direct)
USB USB 2.0 (Type-C, MTP, OTG)
Navigáció A-GPS, GPS (L1 + L5), GLONASS, Galileo, BeiDou
NFC van
Infra van
Szoftver
Rendszer, felület Android 14, HyperOS 1.0 a megjelenéskor
Szoftveres támogatás az ígéretek szerint Android 18-ig, biztonsági támogatás 2028-ig.
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 200 MP (1/1,4", 24 mm, f/1,65, PD-autofókusz, OIS)
8 MP ultraszéles (120 fokos látószög, f/2,2, fixfókusz)
2 MP makró (f/2,4, fixfókusz)
Előlapi kamerarendszer 20 megapixel (f/2,2, fixfókusz)
Videófelvétel 4K (30 fps), 1080p (30/60 fps)
Jack kimenet nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Akkumulátor 5100 mAh lítium-ion
Vezetékes töltés 120 watt HyperCharge, 50 watt PD/QC
Vezetékmentes töltés nincs
Egyebek
Giroszkóp, gyorsulásmérő, iránytű, fényérzékelő, virtuális közelségérzékelő, sztereó hangszóró, ívelt kijelző. Sztereó hangszórók, Dolby Atmos támogatás és Dolby Vision támogatás.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények