Xiaomi Mi A3 – egy csepp ellentmondás

Fura egyveleg a harmadik Android One rendszerű Xiaomi, ami tripla kamerát kínál hátul jófajta üzemidővel, ám csak HD kijelzővel és eggyel régebbi Androiddal, mint ami egy kínai Redmin fut.

Hirdetés

Kamerák, multimédia

A Mi A3 32 megapixeles kamerát kínál elöl, ami feleslegesen nagy felbontás, 8 megapixel bőven elegendő lenne, mindenesetre kellő mennyiségű részlet rögzül és a szoftveres portrémód is rendben, egy példa. Akad pár effekt, arcszépítő funkció, HDR és képernyővillanó. Hátul három kamera van, de nincs három látószög: ehelyett a 2x-es zoom digitális, a rendszer egészen pontosan az 1/2” méretű, 48 megapixeles IMX586 szenzor felvételéből vág. A quad-bayer szűrő miatt egyébként 12 megapixelen rögzülnek alapból a felvételek (f/1,79-es blende), pixel binning többelemes képfeldolgozással összegyúrva, a PD-autofókusz kellően gyors.


[+]

Akad egy 8 megapixeles ultraszéles kamera fixfókusszal (118 fokos látószög, f/2,2-es blende), illetve egy mélységérzékelős a portrémódhoz, teljesen vállalható eredménnyel. A MIUI-s szoftver a bekapcsoló dupla lenyomására hamar indul és minden alapbeállítás elérhető rajta, az automata HDR-t és az opcionális, 48 megapixeles rögzítést beleértve. Akad éjjeli mód, de csak a főkamerához, illetve kézi mindkét látószöghöz. Végül panoráma és egy sor effekt is kérhető, plusz közepes erejű LED villanó.

Az első oszlop 48 megapixeles képei mutatják: ez a felbontás leginkább a pixel binning feldolgozásról szól, nem látom értelmét használni, különben is jobb a dinamika 12 megapixelen (2. oszlop). A fehéregyensúly mindig a helyén, a vonalélesség pedig a fák, ágak és hasonló részek környékén elég jó, bár ebből szoftveres élesítés is kiveszi a részét. A hasonló tónusú háttereket viszont túlságosan egybemossa a feldolgozó algoritmus, és ez jóval nyilvánvalóbb a szerényebb képességű és felbontású, ultraszéles kamera eredményein. Persze mindig jól jön ez a látószög, még ha szűkebb dinamikával is dolgozik. A zoomképek nem az igaziak (4. oszlop): több részlet marad 48 megapixelből kézzel vágva, mint a 2x ikonra bökve – láttunk már ettől a szenzortól sokkal jobb nagyított fotót. A makrókra ellenben kellő mennyiségű részlet jut, az érintőfókusz támogatását meghálálva.

Példásan teljesít a főkamera este, sőt: a képzajt figyelembe véve kevésbé szűr, mint nappal, így elsőre is korrekt képek születnek, ha picit néha sötétek is (1. oszlop). Ezen az esti mód javít, a dinamikát is megtolva, a dolog viszont részletveszteséggel jár (2. oszlop). Az ultraszéles eredmények újfent aláhúzzák az apró optika és szenzor korlátait, sötétben már nem igazán van értelme bevetni (3. oszlop), míg a zoomképek a főkamera előnyeit és a vágás/digitális nagyítás hátrányait húzzák alá.

Ezt a Google Kamera verziót telepítve egyébként sikerült a főkamerával megkerülni a Xiaomi képfeldolgozását, és az említett hátterek esetében több részlet meg is marad, míg az expozíció némileg pontosabb (a gyári szoftver néha túlexponál). Mindenképp jó alternatíva ez a szoftver, és biztos megoldják majd az ultraszéles modul használatát is vele. Este viszont a Xiaomi szoftvere az ügyesebb, a Google éjjeli módját pedig nagyon nehéz bemozdulás nélkül megtartani, optikai stabilizálás ugyanis nincs.

A legtöbb részlet nyilván a DNG RAW nyersfájlokból nyerhető ki, ehhez a Manual Camera és a Camera RAW szoftver segítségét vettem igénybe. Az árnyékos részeken azonban előkerültek érdekes elszíneződések.

A legnagyobb videofelbontás 4K 30 FPS-sel, de csak a főkamera esetében, bármiféle stabilizálás nélkül, remek vonalélességgel. A 1080p-s felvétel részletessége sajnos középszerű, valószínűleg a jófajta elektronikus képstabilizálás ront az élességen, ami viszont tényleg ügyesen egyensúlyozza ki a mozgás és a remegés kellemetlen hatásait.

Az ultraszéles optika csak 1080p-n tud rögzíteni, szintén közepes részletességgel. Sajnos a két lencse között sincs mód felvétel közben váltani. A sztereó hang korrekt, nincs túlszűrve.

Amikor ma egy középkategóriás mobil is korrekt kamerákat kínál, a Mi A3 kiemelkedni nem tud, mivel gépészkedni kell módok és szoftverek között, hogy szituációtól függően ráakadjon az ember a legjobb eredményre. Egyszerűen más szinten van egy drágább, de nem csúcsáras Mi 9 SE tripla látószöges csomagja, és jóval kiegyensúlyozottabb a Pixel 3a egyetlen kamerája.

[+]

A Play Zene előadók, albumok, dalok, műfajok és listák szerint rendszerez, a WMA formátumot nem játssza le. Akad hangszínszabályzó és füles csatlakoztatásával működésre bírható FM-rádió, szerencsére 3,5 milliméteres kimenettel. Arra korrekt minőségű, dinamikus és részletes hang jut, csak nem éppen acélos maximális hangerővel.


[+]

A monó hangszórót letakarni könnyű és meghallani sem nehéz, mert egész erélyesen szól, és meglehetősen tisztán. Magas és középtartományokban a legerősebb, de egy kevés mély hang is kiárad alul, ami örvendetes. A fapados videolejátszó 4K klipeket ugyan meghajt, de a feliratok vagy ritkább kódolások megjelenítéséhez jól jön egy VLC Player telepítése. A Netflix streamel ugyan HD felbontáson, de HDR-ben nem, míg a Prime Video alacsony felbontáson közvetít.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés