Bevezető, tartozékok
Október 29-én hivatalosan is elstartolt a Windows Phone 8, a Microsoft pontosan két hete, egy Jessica Albával fűszerezett rendezvényen rántotta le a leplet a végleges verzióról. Első körben három gyártó mobiljai lesznek kaphatóak az új rendszerrel, a HTC és a Nokia kettő, a Samsung egy modellt pakol a boltok polcaira. Míg utóbbi megjelenésének pontos dátuma egyelőre nem ismert, előbbi kettő teljes mellszélességgel támad a karácsonyi szezonban. Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a csúcsmodellek közül kettő már szerkesztőségünkben pihen, a Lumia 920-at Bocha kollégám nyüstöli, a mai teszt pedig a HTC gyártmányú Windows Phone 8X-ről fog szólni.
Már tesztalanyunk neve is mutatja, hogy nem egy átlagos Windows Phone mobillal van dolgunk, a készülék ugyanis szabad fordításban a Windows Phone referenciamodellje (az angol szaksajtó a signature, azaz magyarul aláírás, kézjegy szót használja). Hogy pontosan mit jelent a signature státusz, nem lehet tudni; megkérdeztük a HTC magyarországi képviseletét, a válasz alapján ez optimalizálás és szoftveres támogatást jelent. A telefon másik érdekessége, hogy a Beats Audio támogatás mellé egy beépített audioerősítőt kapunk. A HTC androidos mobiljai már több ízben érkeztek Beats Audióval, ami eddig mindössze egy előre beállított hangzásprofilt jelentett, így nem tulajdonítottam nagy jelentőséget a dolognak, ám a teszt során hamar kiderült, többről van most szó.
A Speedshoptól kölcsönkapott készülék egy apró fehér dobozban érkezett, mely nagyrészt a szokásos tartozékokat rejtette. A kézikönyvek mellett egy microUSB-kábelt, egy töltőfejet és egy sztereó headsetet is tartalmaz a pakk. A füles hangminősége átlagos, a kényelmi faktor szintén lehetne jobb, a tömör műanyagból álló fejekhez nem kapunk gumiharangokat vagy egyéb, a fülnek kedves kiegészítőt.
Külső
A HTC formatervezői részlege remek munkát végzett a készülékház megalkotásakor, a 8X elképesztően jól néz ki. A 132,35 x 66,2 x 10,12 milliméteres méretekkel rendelkező telefon karcsúbbnak tűnik az enyhén vékonyodó kivitelnek, az érzésre a 130 grammos tömeg is rásegít. A mobilnak a One X-hez hasonlóan egy unibody, azaz egyetlen összefüggő darabból álló ház ad otthont, összeszerelésre utaló nyomokat nem is érdemes keresni. Az anyaghasználat szintén hasonlít az említett droidra, a borítás polikarbonátból van, így a karcolásoknak is az átlagnál jobban ellenáll a ház. Nálunk egy fekete kivitel járt, de a mobil további színekben (sötétlila, vörös és sárga) is a boltok polcaira fog majd kerülni.
Az előlap tetején a hangszórórács látható, melynek jobb oldalán egy LED állapotjelző kapott helyet. A 2,1 megapixeles előlapi kamera a bal felső sarokban csücsül, széles látószög, F2.0 apertúra és 1080p felbontású videórögzítés jellemzik. A kijelző 4,3 hüvelykes képátlóval és 720 x 1280 képpontos felbontással rendelkezik, melynek köszönhetően igen impozáns 341 ppi pixelsűrűséget mondhat magáénak. Recés pixeleket és éleket csak a sasszeműek, illetve a mikroszkóppal támadók vesznek észre, a megjelenített kép tűéles. A One X-ben már bizonyított Super LCD 2 technológia most is brillírozik, a jelenleg elérhető egyik legjobb megoldást remek színek, óriási betekintési szögek és korrekt fényerő jellemzik. Az RGB mátrixot használó kijelző a sérülések ellen is védve van a Gorilla Glass 2 technológiának köszönhetően, az érintéseket kapacitív technológiával érzékeli. Nem utolsósorban a képernyő mérete is tökéletes (legalábbis jelen sorok írójának), egy kézzel is könnyen átérhető, kezelhető a mobil.
A Microsoft előírásainak megfelelően a panel alatt három gomb kapott helyet, melyek kapacitív módon érzékelik a püfölést. A bal oldali billentyű a visszalépésre szolgál, hosszan lenyomva tartva az alkalmazásváltó felületet varázsolhatjuk elő. A középső gomb a főképernyőre küldi a felhasználót, hosszú érintésre a magyarul nem tudó hangvezérlő ugrik elő. A jobb szélen található vezérlőelem a keresőt indítja el.
Az enyhén íves hátlap matt polikarbonátból van, mely viszonylag jó hatásfokkal véd az ujjlenyomatok és sérülések ellen. A kamera felül, egy kör alakú keretben kapott helyet, mellette a LED lámpácska csücsül, középen egy diszkrét HTC felirat olvasható, alul egy Beats logó kacsint vissza. A külső hangszóró a One X-en tapasztalható módon került kialakításra, különálló hangszórórács helyett egy rakás apró furat került a fedlap alsó fertályára. A hangminőség mobilos közegben kiváló, a magas hangerő mellett a dinamikatartomány meglepően széles, mély és magas hangokkal is találkozni. A külső hangszóró minőségének tekintetében a 8X tehát a piac egyik (ha nem a) legjobbja.
A telefon oldalán a Windows Phone platformon megszokott gombok és interfészek kaptak helyet. A hangerőt jobboldalt lehet szabályozni, ugyanitt található a fényképező gyorsgombja is, amely hosszan nyomva a képernyőzárról is a kameraszoftverbe dobja a felhasználót. A ki- és bekapcsoló gomb és a 3,5 milliméteres kimenet felül kapott helyet, alul mindössze a microUSB-aljzat árválkodik. A microSIM-foglalatot rejtő tálcácskát a készülék bal oldalából lehet előhúzni. A fizikai gombok kialakítása nem az igazi, a billentyűk ugyanis túl alacsonyan ülnek, a nagy nyomáspont miatt így még egy hét használat után sem mindig sikerül elsőre benyomni őket.
Hardver, rendszer, extrák
A telefon lelke egy Qualcomm MSM8960 lapkakészlet, amely a negyedik generációs Snpadragon család Plus szegmensébe tartozik. A 28 nanométeres csíkszélességű SoC egy kétmagos, magonként 1,5 GHz órajelű, ARMv7 utasításkészletű Krait processzort és egy Adreno 225 grafikus gyorsítót tartalmaz. Ezek mellett 1 GB 500 MHz órajelű kétcsatornás LP-DDR2 RAM és 16 GB belső tárhely áll a felhasználó rendelkezésére, utóbbit (bár a WP8 már kezeli a memóriakártyákat) nem lehet bővíteni. A működési sebességre nem lehet panasz, az animációk folyamatosak, az alkalmazások gyorsan megnyílnak, az összetett weboldalak megjelenítése sem okoz gondot a masinának. Egyedül a térképszoftver és fura módon a zenelejátszó hajlamos megakadni, ám utóbbi csak ritkán tesz ilyet. Alapesetben nem melegszik a masina, hosszan tartó masszív terhelés mellett a felső részen érezhető némi hőemelkedés a felső fertályon, ám ez bőven a tolerálható szinten van. Érdekesség, hogy immár WP8-ra is elérhető az androidos körökben népszerű AnTuTu szintetikus tesztprogram, melyben 11485 pontot ért el a HTC üdvöskéje.
A telefonon a Windows Phone 8 fut, így szoftveresen egy nagyon friss gépről van szó, a Microsoft mobil operációs rendszerével szerelt telefonok ugyanis alig pár hete vannak a piacon. A redmondi szoftveróriás szigorú megkötései miatt a gyártók nem nyúlhatnak bele a rendszerbe, azaz sem a felhasználói felületet, sem az alap szoftverek kínálatát nem módosíthatják. Így ezek bemutatásától eltekintünk a mai cikkben, további információért a részletes bemutatónkat ajánljuk, melyben mindenre fény derül.
Az extra szoftverek és szolgáltatások azonban nincsenek kizárva a a játékból, a cégek pedig jellemzően élnek ezzel a lehetőséggel. A HTC öt bónusz alkalmazással készült, melyeket már a régebbi, Windows Phone 7.5-tel telepített mobilokról is ismerheti az ember. A Fotó korrekció egy egyszerű képszerkesztőt takar, a Vaku elemlámpává varázsolja a mobilt, a Konverter mértékegységeket és pénznemeket tud átváltani. A Csatlakozástelepítő a hálózatspecifikus beállításokat végzi el, a HTC névre hallgató program az aktuális időjárást, részvényadatokat és híreket jeleníti meg. A beállítások között található figyelmes telefon menüpont is csak a HTC mobiljain érhető el, itt három, a telefonban található szenzorok adataira épülő szolgáltatást érhetünk el. A csengés hangereje mozgatással csökkenthető, fejre fordítással némítható a mobil, zsebben hordva pedig automatikus hangerőtöbbletet kapnak az értesítési hangok.
A telefon egy dedikált audioerősítővel szerelt hangchipet is tartalmaz (a maximális feszültség 2,5 V), amely a 3,5 milliméteres kimenet jelére van jótékony hatással. A Beats Audio támogatás tehát már nem csak a hangerő növeléséről és egy szoftveres hangszínszabályzóról szól, a HTC megoldása simán hozza a mobilos körökben etalonnak tartott Wolfson DAC szintjét, egy komolyabb fülessel igen jó zenei élményre lehet számítani. A beállítások között egy erre vonatkozó menüpontot is találunk, melyben csupán a Beats Audio ki- és bekapcsolása érhető el, a kézi hangszínszabályzó sajnos kimaradt.
Kamera, adatkommunikáció, akkumulátor
A hátlapon egy autofókuszos, LED villanóval, BSI-szenzorral és 28 milliméteres F2.0 lencsével ellátott kamerát találunk, mellyel legfeljebb 8 megapixeles, azaz 3264 x 2448 képpontos felbontású fényképeket lőhetünk. A kameraszoftverben állíthatunk a felbontáson, a fehéregyensúlyon, az expozíción, a kontraszton, a telítettségen, az élességen és az érzékenységen, bekapcsolhatjuk az arcfelismerés funkciót és lencséket is aktiválhatunk. A HTC nagyon büszke a saját dedikált képfeldolgozó chip munkájára, mi viszont nem estünk hanyatt a teljesítményétől. Bár a képek kisebb méretben jól néznek ki, száz százalékos módban már előjönnek a hibák: az ég beleég a fotókba, a zajszűrő algoritmus szétmossa a részleteket. Videókat legfeljebb 1920 x 1080 képpontos felbontásban lehet rögzíteni, az így kapott felvételek vállalható minőségűek; erről a nappali és az éjjeli tesztvideón is meg lehet győződni.
Adatkommunikációs szempontból korrekt a felhozatal, néhány szabványtól eltekintve mindenre képes a masina. A négysávos (850/900/1800/1900 MHz) GSM-egység mellé egy szintén négynormás (850/900/1900/2100 MHz) UMTS-lapka társul, mobilhálózaton lógva legfeljebb HSPA+ sebességre számíthatunk. Természetesen WiFi (802.11 a/b/g/n, 2.4 és 5GHz), Bluetooth (3.1, A2DP-támogatással) és NFC is van a tarsolyban, a pozicionálás a-GPS és GLONASS alapon is megy. Javították a WP7-re jellemző, A2DP headset támogatásakor előkerülő hibát is, a kékfogon keresztül csatlakozó füles immár a videók hangját is lejátssza. Telefonálás közben a hangminőséggel nem volt probléma, a beszéd mindkét oldalon tiszta és érthető volt.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 8 pont |
Anyaghasználat | 10 pont |
Összeszerelés minősége | 10 pont |
Kijelző mérete, minősége | 10 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 8 pont |
Sebesség | 9 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 7 pont |
Felhasználói felület élménye | 9 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 9 pont |
PIM funkciók | 9 pont |
Adatkommunikációs képességek | 8 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 7 pont |
Audio | 8 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 6 pont |
Ár/érték aránya | 6 pont |
Hogyan értékelünk? |
A hátlap alatt egy 1800 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátor lapul, melyet nem lehet kioperálni a mobilból. A felső kategóriás okostelefonok között ma már átlagosnak tekinthető kapacitáshoz igazodik a rendelkezésre állási idő is, egy feltöltéssel körülbelül egy napig bírja a mobil, az egy hetes próbamenet során minden este enni kért a HTC újdonsága. Ezen lehet némiképp javítani, ha az ember bekapcsolja az üzemidő elnyújtására szolgáló takarékos üzemmódot.
Ezt nyújtja tehát a HTC Windows Phone 8-as csúcsgépe. A formatervezők ismét remekeltek, a 8X irtó jól néz ki, az anyaghasználat és az összeszerelés kifogástalan, a méret pedig ideális. A 4,3 hüvelykes képátló ellenére kompromisszumot sem kell kötnünk, a HD felbontású panel tűéles képet ad, a Super LCD 2 a mai napig az egyik legjobb kijelzőtechnológia a piacon. Sajnos azért sikerült némileg mellényúlni, az oldalsó gombok tervezőitől én rövid úton megválnék, a készülékházból alig kimagasló, nagy nyomáspontú billentyűk sokat rontanak az ergonómián. Pirospontot érdemel viszont a Beats Audio és a beépített erősítő, a 3,5 milliméteres kimeneten keresztül kiváló hangminőség érhető el, arról nem is beszélve, hogy kihangosítva is jól szól a telefon. A hardver versenyképes, az adatkommunikációs képességek rendben vannak, a kamerán viszont faraghattak volna még egy sort. A WP8 kellemes sebességgel, akadástól mentesen teszi a dolgát, ám sajnos az Áruház kínálata nem tud versenyezni az Android és az iOS alkalmazásboltjával.
A készülék kártyafüggetlen konstrukcióban 160 ezer magyar forintba kerül, ami még nyitóárként is nagyon sok pénz egy telefonért. Ezért az árért viszont az eddigi legjobb Windows Phone készüléket kapja az ember, ami hazazavarja az összes eddigi WP7-es modellt, nagy valószínűséggel pedig az első körös WP8-as kínálat sem fog felérni hozzá. Plecsni szinten nehéz dolgom van, a Windows Phone platform ugyanis nem való mindenkinek, a nap mint nap alkalmazásokat telepítő, a telefonon futó rendszert végletekig finomhangoló felhasználók valószínűleg elkerülik a Microsoft platformját. Ha azonban az ember egy egyszerűen kezelhető, könnyen elsajátítható, látványos, egy rakás integrált funkcióval rendelkező mobilt szeretne és nem zavarja felhasználói felület testre szabásának és az alkalmazások kínálatának korlátozottsága, nem fog csalódni a 8X-ben. A lenti plecsni tehát az utóbbi célcsoportnak szól.
![]() |
Windows Phone 8X by HTC |
dr. Kind
A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!
A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikációk
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM/UMTS | |
Méret | 132,35 x 66,2 x 10,12 milliméter | |
Tömeg | 130 gramm | |
Színvariációk | fekete, sötétlila, sárga, vörös | |
SIM-foglalat | microSIM | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 4,3 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 720 x 1280 pixel (341 ppi) | |
Kijelző típusa | Kapacitív, multi-touch Super LCD 2 | |
Színárnyalatok száma | 16 millió | |
Hardver | ||
SoC típusa | Qualcomm MSM8960 | |
Processzor típusa | Dual-core 1,5 GHz Krait | |
Processzor csíkszélessége | 28 nm | |
Processzor utasításkészlete | ARMv7 | |
Grafikus chip | Adreno 225 | |
RAM mérete | 1 GB | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | korlátlan | |
SMS memória | korlátlan | |
Szabadon felhasználható belső tárhely | 16 GB | |
Memória bővíthetősége | nincs | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 850/900/1900/2100 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / van / van | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 3.1 (A2DP) | |
WiFi | 802.11a/b/g/n, 2,4 és 5 GHz, hotspot | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / nincs | |
GPS vevő | van | |
NFC | van | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | csak néma/rezgés | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | nincs | |
Ébresztés | van | |
Prediktív szövegbevitel | van (magyar nyelven is) | |
Szoftverek | ||
Platform | Windows Phone 8 | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | ? | |
Játékok | telepíthető | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | HTC, Vaku, Konverter, Csatlakozástelepítő, Fotó korrekció | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 8 megapixel, autofókusz, BSI szenzor, LED villanó, 28 milliméteres F2.0 lencse | |
Másodlagos kamera | 2.1 megapixeles, 1080p videócsevegés, BSI szenzor | |
Videófelvétel | van (1080p) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | nincs | |
FM-rádió | nincs | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1800 mAh-s lítium-ion | |
Készenléti idő | ? | |
Beszélgetési idő | ? | |
Internetezési idő | ? | |
Zenelejátszási idő | ? | |
Videólejátszási idő | ? | |
Egyebek | ||
3,5 mm-es audio kimenet, Gorilla Glass 2 kijelző, dedikált audioerősítő, giroszenzor, digitális iránytű, fényérzékelő, közelségérzékelő |