Vodafone Smart 4 NFC - az árlistából sem tűnik ki

Bevezető

A Vodafone elég régóta forgalmaz saját neve alatt egyszerűbb, olcsó készülékeket. Még jóval az okostelefonos éra beköszönte előtt akadt számos filléres darab, ezek főleg a Sagem, az Alcatel és a Huawei műhelyéből kerültek ki. Aztán ez a trend folytatódott akkor, amikor már az érintős-androidos vonal volt a menő, láttunk ZTE, sőt Lenovo alapokra építkező tableteket is piros logóval. Ezeknek a termékeknek az a lényegük, hogy igen kedvező áron kaphatók, mivel a gyártó nagy példányszámban készíti őket, de nem kell foglalkoznia a logisztikával és a marketinggel, ezt megteszi helyette az operátor.

Vodafone Smart 4
[+]

A Vodafone Smart sorozata már sok tagot számlál. Mi is teszteltük a korábbi modelleket, az első még Vodafone 858 Smart néven futott, sőt már ezt is megelőzte a Vodafone 845 (by Huawei). Tavaly kettévált a sorozat, megjelent a Smart Mini (by Alcatel), ebből lett azóta Smart 4 mini, amit már megnyomkodhattunk, most pedig idefújta a szél a Smart 4-et, aminek egyébként külföldi piacokon létezik egy Smart 4 turbo nevű variánsa 4G képességekkel és némiképp komolyabb tudással. Ezt nyilván a hazai Vodafone egyelőre nem erőlteti, mert még nincs 4G hálózatuk, úgyhogy most a Smart 4 NFC-s verziójával ismerkedünk meg.

Vodafone Smart 4
[+]

Illetve megismerkedünk egy új névvel is, a Yulong ugyanis pont úgy hangzik, mint ami: egy kínai gyártó. Yulong telefonokat ritkán vet partra Tihanynál a Balaton, pedig lenyomta Kínában félkézzel az Apple-t és a Huawei-t, egy tavalyi statisztika alapján a harmadik legtöbb készüléket adták el. Akkor hogyan lehet, hogy nem hallottunk róla? Hát úgy, hogy választottak maguknak egy külföldön kicsit jobban csengő nevet. A Coolpad okostelefonok pedig azóta még az Egyesült Államok piacára is bekerültek, az ottani MetroPCS szolgáltató volt az első, amelyik felvette a kínálatába a Yulong egyik készülékét. Szóval ne ijedjen meg senki, amikor a Smart 4 akkumulátora alatt megtalálja a Yulong nevet, nem egy nyeretlen kétévesről van szó, 1993-ban alapították ugyanis a céget.

Hirdetés

Doboz, külső

A csomagolás egyszerű, a piros-fekete doboz nem rejt túl sok extrát, van benne egy microUSB kábel, egy töltőfej és egy zenehallgatásra alapvetően alkalmatlan headset, ami viszont korrektül működik, ha csak beszélgetni akarunk a segítségével. A doboz alján vannak a legfontosabb technikai paraméterek, ezek átböngészése már egyértelműsíti, hogy a most éppen 30 lepedőbe kerülő telefon az alsóbb osztályokban játszik.

Vodafone Smart 4 és a doboza
[+]

Erre az érzésre a formaterv sem cáfol rá, sok fantázia nincs a Yulong-Coolpad-Vodafone konglomerátum által összerakott masinában. Az előlapot 4,5 hüvelykes kijelző foglalja el, alul felül elég sok ráhagyással, ettől kicsit régimódinak hat a készülék. Maga a megjelenítő nem egy nagy eresztés, a TFT panel betekintési szöge oldalról és felülről jónak mondható, kicsit lentről nézve azonban azonnal invertálódnak a színek. A 854 x 480 pixeles felbontás ennyi pénzért oké, a fényerő maximum közepes, napfényben a kezünkkel kell árnyékolnunk, hogy lássunk valamit.

Kijelző-teszt
Mérés Vodafone Smart 4 ZTE Blade V Huawei Y530 Vodafone Smart 4 mini
Fehér fényerő 401 nit 297 nit 398 nit 270 nit
Fekete fényerő 0,31 nit 0,31 nit 0,61 nit 0,27 nit
Kontrasztarány 1297:1 960:1 603:1 1000:1
Színhőmérséklet 8632 K 8272 K 10496 K 11686 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Vodafone Smart 4 kézben tartva
[+]

A kijelző felett előlapi kamera ücsörög, a menüben állítható automatikus fényerő, de ez talán valami véletlen, mert igen szűk a leghalványabb és a legfényesebb opció közötti tartomány. Van egyébként fényérzékelő is a felső részen, de nálunk pont semennyire nem működött. Az alul látható érintőgombok fehér színű megvilágítást kaptak, ennek időtartama szabadon paraméterezhető. A csatlakozók a telefon tetején vannak, itt van a 3,5 mm-es jack bemenet ls a microUSB lukacskája is itt tátong.

Vodafone Smart 4
[+]

A készüléknek a bal oldalán vannak a hangerőt szabályozó gombok, jobbra tették a kijelző feloldását és lezárását indukáló billentyűt. Ha a hátlapot le szeretnénk venni, akkor egyrészt gitárpengető körmökre lesz szükségünk, másrészt arra, hogy bal alul megtaláljuk azt a kis rést, ahol elvileg alá lehet nyúlni a burkolatnak. Nagyon passzentosan ül a helyén, visszatenni sem olyan nagyon egyszerű, de ha sikerül lehámozni, akkor normál méretű SIM-hez és microSD foglalathoz jutunk. Az akkumulátor cserélhető.

Vodafone Smart 4 hátlap
[+]

A hátlap sem túl ingergazdag, az operátori emblémán túlmenően fent a vakuval megtámogatott kamerát fogjuk megtalálni, lent pedig egy aprócska hangszórót. Ez jelentősen elhalkul, ha a készüléket nem valami kemény felületre tesszük le. Az anyaghasználat plasztik, nem vészesen bántó, inkább olyan átlagos a minőség, de ettől eltekintve jól össze van rakva a készülék.

Hardver, menü

Annak ellenére, hogy a kínai Yulong a gyártó, nem MediaTek, hanem Qualcomm chipsetet találunk a készülékben. No, azért nem kell hasraesni, az MS8210 nem izomtibor, a Snapdragon 200-as, kétmagos, 1,2 GHz-en ketyegő processzor azért kellő erőt biztosít ahhoz, hogy különösebb akadásokra ne derüljön fény. Az Adreno 305-ös GPU ehhez jó társaság, a képet a fél gigányi RAM árnyalja valamelyest, de ebben az árkategóriában még viszonylag ritka az olyan készülék, ami ennél többet nyújtana. Ilyesmit a ZTE Blade V és Blade Q mini ad kissé drágábban, no meg kínai importból származó, viszonylag ismeretlen gépek. Nem mintha a Yulong olyan baromi híres lenne hazánkban.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Vodafone Smart 4 Huawei Ascend Y330 Alcatel OT Pop C3 Vodafone Smart 4 mini
Quadrant Standard 5117 pont 3519 pont 2936 pont 3478 pont
Linpack for Android (single) 75,119 MF. / 1,12 s 57,697 MF. / 1,45 s 56,913 MF. / 1,57 s 54,508 MF. / 1,54 s
Linpack for Android (multi) 129,644 MF. / 1,30 s 88,353 MF. / 1,91 s 74,499 MF. / 2,26 s 80,702 MF. / 2,09 s
Smartbench 2012 Prod. 2802 pont 2153 pont 2171 pont 2163 pont
Smartbench 2012 Games 2648 pont 2179 pont 1888 pont 2001 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 13031 pont 10608 pont 11043 pont 10816 pont
Geekbench 3 (single) 325 pont 314 pont 289 pont 310 pont
Geekbench 3 (multi) 598 pont 518 pont 468 pont 527 pont

A sebességteszteknél is kijön a Qualcomm megoldásának előnye a konkurensekkel szemben, ebben az árfekvésben ez a masina mindenképpen a gyorsabbak közé tartozik. Nem túl izmos viszont a belső tárterület, a telefon bekacsolása után alig 2 gigányi szabad helyünk van, s mivel a rendszer a 4.4.2-es Androidra épül, ezért ez ijesztő, hiszen erre az jellemző, hogy az alkalmazásokat nemigen tudjuk majd egy esetleg bővítőkártyára száműzni. A Smart 4-ben viszont ez nincs tiltva, simán átrámoltam egy sereg appot a microSD-re.

Vodafone Smart 4 kezdőképernyő Vodafone Smart 4 menü

A felület elég egyszerű, csak szőrmentén nyúlt bele a gyártó és a szolgáltató abba, amit a Google kínál. Van néhány, a használatot segítő tipp piros köntösben, akad néhány Vodafone-közeli alkalmazás, pár saját widget, de ebben ki is merül az extrát listája. A brit központú szolgáltató felhős elérést, McAfee biztonsági szoftvert, más telefonról való átköltözést segítő appot és frissítési segédet ad hozzá a rendszerhez, ezek egyébként a főoldalon egy mappába csoportosítva üldögélnek. Ugyanez a helyzet a Google szolgáltatásokkal is, ezek is egy helyen érhetők el, itt megvan minden, amitől Android az Android, a térkép, a Chrome böngésző, a Play Zene, a Drive, a YouTube és a Hangouts is ide kerültek.

Vodafone Smart 4 file explorer Vodafone Smart 4 zseblámpa

Vodafone Smart 4 beállítások Vodafone Smart 4 X-Office

Hozzáadott szoftver ezen felül is akad, egyrészt van egy zseblámpa, a fájlok kezelését az ES File Explorer végzi el, jegyzeteléshez a Keep nyújt segítséget, az irodai funkciókat az X-Office látja el. Ezzel szerkeszteni és létrehozni is tudunk dokumentumokat. A sort az NFC Task Launcher zárja, ez a kis segédprogram abban segít, hogy tageket olvassunk és írjunk. Ebből rögtön mindenki arra is következtethet, hogy a Smart 4-ben van NFC is.

Multimédia

A hátlapra tett kamera igencsak vérszegény. Az 5 megapixeles felbontás és a vaku még bizakodásra ad okot, de nincs autofókusz, ami már előrevetíti, hogy mire számíthatunk. A beállítsok szűkösek, mindenképpen 16:9-ben óhajt fotózni a telefon a legnagyobb felbontást használva, kapcsolható a geotagging, van néhány jelenetmód, időzítő, vaku, panoráma, a fehéregyensúlyt és az expozíciót is tudjuk állítani. A kereső kissé darabosan követi azt, amit lát az optika, az exponálásra és a képek mentésére is várni kell, pedig elvileg ennek a hardvernek ez nem kéne gondot okozzon.

Hát a közeli képekről mindenképpen mondjunk le. Ha kellő távolságban vagyunk a témától, akkor azért nem olyan szörnyű a helyzet, persze van zaj, a vonalélesség is csak elméleti, de a színeket eltalálja a szoftver és a dinamikatartomány sem tragikusan szűk. Persze ezzel együtt ezek a fotók még mindig irtó messze vannak attól, hogy kiváltsanak egy bármilyen fényképezőgépet. A vaku egyébként nem rossz, kissé sárgás fényt ad, hogy természetesebb legyen a végeredmény, de sem a képek, sem pedig a videók minősége nem említhető egy lapon a komolyabb telefonok produkciójával. Mozgóképet egyébként 720p-ben vesz fel a kütyü, videózás közben nyílik arra is lehetőségünk, hogy a kijelzőt megérintve fotózzunk is.

Vodafone Smart 4 zenelejátszó Vodafone Smart 4 equlaizer

Mozizni is lehet telefonnal, a hardver elbírja a Full HD felbontású filmeket is, de a gyári lejátszónak számos formátummal gondja akad, így aztán alternatív megoldások után kell néznünk a Play Áruház segítségével. A zenei repertoár maximum átlagos, az FM-rádió megléte örömteli, működtetése headset csatlakoztatását igényli. A lejátszó az Android sajátja, van benne equalizer, mutat albumborítókat, a hátlapra tett hangszóró pedig kifejezetten korrekt, elég hangos és meglepően tisztán szól még maximumra tekerve is.

Adatátvitel, akkumulátor

Nincs 4G, de ez senkit sem fog érdekelni ezen az árszinten. HSPA kapcsolatra azonban képes a termék, a maximális letöltési sebesség elméletben akár 21 Mbps is lehet. A gyári böngésző alapból a Vodafone nemzetközi oldalára dobja az embert, de ez módosítható. Sem ezzel, sem pedig a Chrome-mal nincs a világon semmi probléma, mindkettő gyorsan betölti az oldalakat, a kétujjas nagyítás is gördülékenyen zajlik. Ha nincs mobilnetes csomagunk, akkor használhatjuk a WiFi-t, ez az átlagnál kicsit gyengébben veszi a jelet.

Vodafone Smart 4 böngésző Vodafone Smart 4 böngésző

A további adatkommunikációs repertoár része a GPS, ami villámgyorsan talál pozíciót és stabilan tartja is azt. A Bluetooth 4.0-s verziószámú, s már esett szó arról is, hogy van NFC chip is a hátlap alatt. Ha alaposan beletúrunk a csomagba, akkor fogunk találni két taget is, amelyek öntapadósak és programozhatók a telefonon levő alkalmazás segítségével. Számítógéphez kötve USB-n keresztül tölt a készülék és természetesen másolgathatunk is.

Vodafone Smart 4 NFC alkalmazás Vodafone Smart 4 energiatakarékos beállítások

Az akkumulátor 1880 mAh teljesítményű, ami nem hangzik túl soknak, de nem túl éhes ez a hardver és az a kijelző, tehát messze nem tragikus az üzemidő. Körülbelül másfél-két napig ketyeg töltő nélkül a Smart 4, ami átlagos értéknek számít. Akad egy akkumulátor-kímélő menüpont a beállítások között, ennek segítségével visszavehetjük a CPU teljesítményét, lelőhetjük az adatátviteli szolgáltatásokat, csökkenthetjük a fényerőt, ha a töltöttség 20%-os érték alá zuhanna.

Vodafone Smart 4 akkumulátor
[+]

Értékelés: Vodafone Smart 4 NFC
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Ha azt mondom, hogy egy sima TFT kijelzős, kétmagos, fél giga RAM-mal felszerelt masináért kérnek el feltöltőkártyával 30 lepedőt, akkor azért ez nem egy kiemelkedően jó ajánlat. A Nokia Lumia 520 csupán egy ezressel drágább. A Sony Xperia M is elvihető ennyiért (1 GB RAM-mal, autofókuszos kamerával), a Huawei Y330 pedig jelentősen olcsóbb, de valamivel gyengébb is. Szóval innen nézve a Smart 4 nem egy nyerő ajánlat, holott vannak pozitívumai is, mint az NFC (ami nélkül azért bőven lehet élni), a friss, 4.4.2-es rendszer, a korrekt hangszóró és Qualcomm processzor. De ez még így is karcsú, mert ennyiért már - főleg egy szolgáltatói, brandelt eszköznél - elvárhatnánk valami combosabb pluszt, egy IPS panelt, duplaennyi RAM-ot, autofókuszt, durvább akkumulátort. Így viszont - bár a Vodafone Smart 4 egy abszolút használható, belépő szintű okostelefon - mi azon a véleményen vagyunk, hogy inkább keresnénk egy olcsóbb, vagy egy nevesebb ajánlatot, ugyanis ilyesmit nem nehéz találni. Persze a saját márkás készülékek árával az operátor még valószínűleg játszhat, ha nagyon nem fogy, akkor simán elképzelhető, hogy 5 ezrest is faragnak majd az árából, úgy már elgondolkodtató választás lehet. Plecsnit viszont tőlünk most ezen az áron nem kap, elsősorban a nem túl acélos kijelző és a harmatos kamera fosztja meg az elismeréstől hangsúlyozva, hogy ezek elnézhető hibák akkor, ha majd esetleg olcsóbb lesz a telefon. A nemzetközi Vodafone pont a napokban rukkolt elő hivatalosan is a Smart 4 turbo és a Smart 4 power nevű modellekkel (utóbbiban már qHD panel van), ezek jóval izgalmasabbnak tűnnek, mint a hazai piacon most elérhető Smart 4. Ha kapható válnak, akkor azokat is megnézzük, mert lehet, hogy most már a saját márkás modelleknek sem kell szükségszerűen a legalsóbb ligákban focizniuk.

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Vodafone Smart 4 NFC
Vodafone Smart 4 NFC Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 134,7 x 66 x 10,6 milliméter
Tömeg 152 gramm
Színvariációk fekete-szürke
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (217 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8210
Processzor típusa 1,2 GHz-es, kétmagos
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 305
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB
Szabadon felhasználható tárhely 2,1 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Vodafone Cloud, Vodafone Protect, Memory Manager, fájlkezelő, X-Office, zseblámpa, NFC tag reader
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, fixfókusz, ledes villanó
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 720p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1880 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 621 óra
Beszélgetési idő ? óra
Töltési idő 2 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, fényérzékelő, 2db NFC tag a dobozban

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés