Vodafone 527 - a Sagem útja

Bevezető

A Vodafone – több más szolgáltatóhoz hasonlóan – néha kidob saját márkás telefonokat a piacra. Persze ezeket nyilván nem az angol központban szerelik össze lelkes ügyfélszolgálatosok túlórában, hanem egyszerűen átcsomagolnak valami távol-keleti cuccot. Alapvetően két beszállítóval dolgoznak (ha az egyes piacokon megjelenő HTC alapú modelleket nem számítjuk), az egyik a Huawei, a másik pedig a Sagem. Egyelőre.

Vodafone 527
[+]

A Sagem márka mára már önálló formában nem létezik a mobiltelefonok piacán. A Safran csoporthoz tartozó cég már korábban is Ázsiába helyezte át a gyártást, mostantól pedig önálló gyártóként gyakorlatilag megszűnt, ám a termelés nem állt le, csak a jövőben már nem ezen a néven jönnek ki a telefonok, hanem egy-egy szolgáltató logója alatt, illetve bedolgoznak a Sony Ericsson számára is, lásd W302. A döntés háttereit csak találgatni lehet, de nyilvánvaló, hogy ha egyébként is bekerülne a szolgáltató kínálatba a készülék, akkor saját ügyfélszolgálat, képviselet, marketing és értékesítési osztályok fenntartása csak költség, s talán az így felszabaduló pénzből több jut a kutatás-fejlesztésre, ami igencsak ráférne a jobbára olcsó tömegtermékek gyártására szakosodott cégnél.

Vodafone 527
[+]

A Vodafone 527 dobozás még sok helyen felbukkan a Sagem név, nyilván ez a későbbiekben kevésbé lesz majd látható, de ez a modell még akkor készült, amikor a Sagem önálló gyártóként is létezett. Ezzel együtt abszolút szolgáltatói szemmel kialakított telefonról van szó, olcsó, árához képest viszonylag kellemes specifikációkkal rendelkezik, de mindenhol levakarhatatlanul Vodafone, nem is beszélve a menürendszerről. A GSM Takácstól kapott eszköz hetyke kis piros dobozban érkezik, s csak a legszükségesebb tartozékokat rejti a csomag.

Külső

Rondának nem mondható az olcsó Sagem termék. Lekerekeített éleivel kellemesen simul a kézbe, pont annyira vékony, amennyire érdemes ezt a trendet meglovagolni. A készülék oldalán végigfutó ezüst csík ad némi komolyságot a telefonnak, bár – nem tudni, hogy emiatt történt-e így – gombok nem kerültek a telefon szélére, csak egy ajtó, ahová a headset és a töltő csatlakoztatható. Sajnos a formátum a Sagem saját szabványa, semmivel sem kompatibilis. A dedikált hangerőt szabályozó gombok hiánya fájó pont, így egy kicsit macerás beszélgetés közben piszkálni a kommunikáció hangosságát.

Vodafone 527
[+]

Szemből nézve korrekt kis cucc a Vodafone 527, egész pofás, a gombok elrendezése logikus, s bár egy klasszikus gombsorból és navigációs billentyűkből már túl sok variációt nem lehet úgy kihozni, hogy a készülék ne hasonlítson semmire, itt ez most egészen jól sikerült. A kijelző alatt ülő kezelőszervek közé ékelt ezüstös sávok, s a hangsúlyosan kör alakú d-pad elrendezése nem indukál olyan gondolatokat, hogy ezt most erről, vagy amarról a gyártóról lopták el. A billentyűzet szép, nagy, fehér feliratokat kapott, a kékes háttérfény viszont nem egyenletes, a fényforrás valahol középen, az ötös gomb körül helyezkedik el, innen távolabb már halovány.

Vodafone 527
[+]

A nyomáspont kicsit kemény, de még nem veszélyes. Az általános összeszerelési minőség rendben van, a felhasznált műanyagok milyensége felsőbb kategóriákban is elmenne, recsegés-ropogás nem jellemző. Nem a mostanában divatos puha anyagokból építkezik a ház, inkább kemény, de kellemes tapintású burkolatokat találhatunk rajta.

Vodafone 527
[+]

A hátlap egyedi, hiszen ez a luggatott felület könnyen megkülönböztethetővé teszi a készüléket egyéb gyártók termékeitől. A horizontálisan végighúzódó sáv az egyetlen szemet megragadó formai elem, ennek egyik végében a szolgáltatói identitást sugalló logó, a másik felén pedig a VGA kamera optikája húzódik meg. A hátlapot körömmel kell lepattintani, így férhetünk hozzá a microSD kártya nyílásához, de szerencsére az akkumulátort nem kell miatta kivakarni.

Kijelző, menü

A készülék egyetlen ponton vérzik el, ez pedig a kijelző. Az, hogy a felbontás 128x160 pixeles nem olyan nagy meglepetés, ebben az árkategóriában még mindig ez a szokás. Sokkal nagyobb gond, hogy a mindössze 1,8 inches képátlóhoz olyan minőség társul, ami alapvetően megkérdőjelezi a telefon létjogosultságát. Ma, ezen a piacon, ezzel a rettenetesen fakó, életlen, homályos és szellemképes kijelzővel egyszerűen nem lehet labdába rúgni.

Vodafone 527
[+]

A kontrasztot valamelyest korrigálhatjuk a beállításokban (azért vicces, hogy a gyári érték használatával esélytelen bármit is kivenni a feliratokból), de hozott anyagból dolgozunk, ebből pedig nemigen lehet sokkal jobbat varázsolni. Napfényben abszolút halott a cucc, ha nem tökéletesen szemből nézzük, akkor pedig már össze-vissza változnak a színek, nagyon ósdi darab ez a kijelző, amely 4-5 évvel ezelőtt még rendben lett volna, de mára már szinte minden gyártó TFT megjelenítőt tesz még a legócskább telefonjaiba is.

Vodafone 527

A menü – nahát – a Vodafone színvilágát használja. A kilenc ikonos felépítésű főablak paraméterezhetősége nulla. Sem a háttér, sem a színséma, sem pedig az ikonok nem változtathatóak. A szoftver sebessége sem túl gyors, kicsit kényszeredetten teszi a dolgát, de szegény kijelző így sem tudja normálisan követni ezt. A rendszer olyan, hogy még akkor is várnom kell, ha az üzenet közé akarok belépni, mert „rendezés folyamatban”, s ezt három darab beérkezett üzenetnél is eljátssza. Ha bizonyos ideig nem piszkáljuk a telefont, akkor automatikusan visszalép a kezdőképernyőre, majd lezárja a gombokat és elsötétíti a képernyőt.

Funkcionalitás

A telefonkönyv kapacitása egy átlagember számára korlátlan, ugyanis a belső memóriába kerülnek a kontaktok. Oda, ahová a képek, a hangok és a zenék is tárolódnak, s amelynek mérete 5 MB. Egy névhez könnyedén felvehetőek a fontosabb információk (több szám, több email cím, weboldal), az emberekhez rendelt képek teljes kijelzőn látszódnak, ha az illető hív bennünket. A nem fogadott hívásról csak akkor értesülünk, ha a magára hagyott telefont megpiszkáljuk, a sötét kijelző kevéssé informatív, villogás, lámpácska, LED nincs.

Vodafone 527

Vodafone 527

Az üzenetkezelésnél semmi extrát nem fogunk találni, SMS és MMS támogatás van, email kliens viszont nincs. A telefon 100 darab szöveges üzenetet tud tárolni, az MMS-ek a központi memóriába kerülnek. Olvasás és szerkesztés közben van „zoom” funkció, amely nagyobb betűtípust használ, de nem vastagabbat, így nem tökéletesen ideális gyengébben látók számára. Közös szerkesztőfelületen dolgozik az SMS és az MMS, amennyiben multimédiás tartalmat csatolunk (max. 300KB), akkor az üzenet MMS-sé alakul át.

Vodafone 527

A naptár meglepően sokoldalú. A havi nézet mellett heti és napi bontás is akad, s alapvetően kétfajta bejegyzés rögzíthető: szöveges, illetve hangos. Utóbbinál a diktafon funkció segítségével rögzíthetjük az információkat. Előbbi esetben hatféle típusú feljegyzést kreálhatunk: találkozó, meeting, szülinap, esemény, szabadság és utazás. A vekker egyetlen időpontot kezel, de megadható, hogy mely napokon riasszon. Ezen felül alapfunkciós számológép és időzítő van még a repertoárban, stopper nincs.

Multimédia és egyebek

VGA kamera, juhéj. Hát olyan is, ez manapság már lassan az olcsó telefonokból is kiszorul, s felváltja az 1,3 megapixeles, mondjuk abban sincs sok köszönet a minőség kapcsán. Hajdanában még VGA felbontásban is egész jó képeket lőtt egy-két Sharp vagy Nokia, most meg ebből a szempontból is egyre véresebb optikákat láthatunk, összemosott, impresszionalista irányzatra hajazó alkotások születnek, ami maximum arra jó, hogy hívóképet kalapáljunk belőle. Lent egy csokor fotó, csak a szörnyűlködés kedvéért.

Vodafone 527

A zenei oldal első pozitívuma, hogy van FM-rádió. Éppen emiatt egy teljesen egyszerű, felvevőgombos sztereó headset is van a dobozban. A szoftver nagyon fapados, RDS nincs benne, az állomásokat kézzel tárolgathatjuk el, de legalább automatikus keresés akad. A zenelejátszó (hiszen a bővíthető memória miatt ez egyáltalán nem felesleges) is alapfunkciós darab, equalizer nincs, de - akárcsak az FM-rádió - fut a háttérben, ha szükséges. A hangminőségtől ne várjunk csodát.

Vodafone 527

Adatátviteli szempontból rettenetes a helyzet, hálózati technológiák közül csak GPRS van, ehhez persze alap WAP böngésző jár, lokális szinten viszont elvileg van Bluetooth, ami működik is, mégis sikerült kiborítania. Semmi extrát nem akartam, csak egy MP3 fájlt átnyomni a PC-ről. Párosítás sikeres, küldés sikeres, a készülék fogadta is, majd külön kérés nélkül el is kezdte a zene lejátszását, remek. Oké, hát ezt most nem fogom végighallgatni, mentsük le. Azt nem lehet. Egyáltalán. Nincs opció. Két dolgot lehet csinálni a már fogadott fájllal, lejátszani és elvetni. Pont. A játékok között csak demo alkalmazások akadnak.

Vodafone 527

A hátlap alatti akkumulátor talán valamennyire kárpótol, a vékonya Li-Ion telepre ugyan nincs ráírva a teljesítménye (hivatalos információt pedig a remek Vodafone honlap képtelen közölni), a kézikönyv sem tesz róla említést, de talán mindegy is, mert elketyeg gond nélkül 3-4 napig a telefon.

Vodafone 527
[+]

Összegzés. Jelenleg ez a kütyü prepaid kártyával 10 lepedőt kóstál. Ennyiért azonban rengeteg egyebet is vehetünk, most épp a T280 az egyik legjobb vétel, a W200i is ennyiért vihető, úgyhogy ha már lehet választani... fontoljuk meg. A Vodafone színekben továbbélő Sagem márka egyelőre a fejlődés legcsekélyebb jelét sem mutatja, talán majd az idő előrehladtával sikerül nekik is valami maradandót letenni az asztalra.

Bog

A Vodafone 527 a GSM Takács jóvoltából került hozzánk. Köszönjük.
A készülék megvásárolható online a www.gsmtakacs.hu címen.

Specifikáció

Vodafone (Sagem) 527
Vodafone 527Általános
TechnológiaGSM
Méret107 x 47 x 11,8 mm
Tömeg80 gramm
SzínvariációkFekete, szürke
Kijelző
Belső kijelző átlója1,8 hüvelyk
Kijelző felbontása128 x 160 pixel
Kijelző típusaCSTN (?)
Memória
Telefonkönyv kapacitásadinamikus
SMS memória / max. MMS méret100 / 300 KB
Belső memória10 MB
Memória bővíthetőségemicroSD (max 4GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok900/1800 MHz
GPRS / EDGEClass 10 (4+1/3+2) / nincs
UMTS / HSDPAnincs / nincs
IrDA / Bluetoothnincs / van
WiFinincs
USBvan, de a kábel nem tartozék
Push-to-talk / RSSnincs / nincs
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésa naptárnál
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelT9
Szoftverek
PlatformSagem Live
WAP / HTML böngésző2.0 / xHTML
E-mail kliensnincs
Javavan, MIDP 2.0
Játékokdemo
Valutakonverternincs
Extra szoftverek-
Multimédia
Fő kameraVGA felbontású, fixfókuszos
Másodlagos kameranincs
Videófelvételvan
Zenelejátszó szoftvervan, háttérben is fut
Hangszínszabályzónincs
FM-rádióvan
Üzemidő
Alap akkumulátorLi-Ion
Készenléti idő220 óra
Beszélgetési idő3 óra
Egyebek
-

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés