Új Atom lapkák érkeztek

Bevezető

Az Intel számos kudarcba fulladt próbálkozás után tavaly sikeresen betört az okostelefon-piacra: megjelent az Atom Z2460 és Z2480 lapkakészlet. A Medfield kódnévre hallgató SoC-család tudása megjelenésekor nagyjából a középkategóriás SoC-k szintjén volt, a gyártók félve álltak be a platform mögé. Az Intelnek tehát muszáj volt lépnie: ha releváns versenyzővé szeretne válni a virágkorát élő okostelefon-piacon, valami komolyabbal kell előrukkolnia. Egy mag manapság már nem menő, a vásárlók pedig nem tudják, mi az a HyperThreading, így ezen ismeretek hiányában hajlamosak a gyakran gyengébb, ám kétmagos processzorral szerelt telefonokra voksolni.

A helyzettel természetesen az Intel is száz százalékig tisztában volt, gőzerővel fejlesztették a Medfield utódját. A CES-en már meg is szellőztették az újdonságot, ám néhány részleten kívül a sötétben tapogatóztunk. A barcelonai Mobile World Congress-en tartott sajtótájékoztató során viszont minden részletre fény derült, a CloverTrail+ művésznevű platform három taggal rendelkezik, a leírás alapján pedig sokkal versenyképesebbnek tűnik, mint a tavalyi próbálkozás - igaz, a CloverTrail+ sem rendelkezik kimondottan előremutató kvalitásokkal.

Motorola RAZR i
Motorola RAZR i - Atom Z2480 alapokon

Az előző generációs Atom Z2460 és Z2480 egy egymagos, maximum 1,6 GHz vagy 2 GHz órajelű processzort és egy PowerVR SGX 540 grafikus egységet tartalmazott, maximum 1 GB RAM-ot és 1280 x 1024 képpontos felbontást kezelt. Az elterjedtsége visszafogott maradt, a leghíresebb Medfield-alapú készülékek listája a Motorola Razr i, a Lenovo K800 és a ZTE Grand X In neveket tartalmazza. Magyarországra csak utóbbi jutott el hivatalosan, mi viszont a Motorola versenyzőjére is rátenyereltünk. Az általános benyomások jók voltak: bár a szintetikus teszteken az Intel megoldása sok esetben csúnyán alulmaradt a konkurenciával szemben, a működési sebességre nem volt panasz. Ezek után mi is érdeklődőek voltunk, hogyan képzeli el az Intel a Medfield jövőjét, így kíváncsian toppantunk be a gyártó standjára, ahol mindenről felvilágosítást kaptunk.

A CloverTrail+ platform

A CloverTrail+ nagy vonalakban a Medfield fejlesztése, az új család jelenleg három tagot tartalmaz, melyek közt mindössze a processzormagok és a grafikus gyorsító órajelében van eltérés. A csíkszélesség továbbra is 32 nanométeres, a lapka alapterülete 14 x 14 milliméretes. A processzor utasításkészlete x86, két Saltwell magot tartalmaz, melyek mellé egyenként 512 kB L2 cache jár. A magok maximális órajele a Z2580 esetén 2 GHz, a Z2560 esetén 1,6 GHz, a Z2520 esetén pedig 1,2 GHz. A két mag miatt a párhuzamosított alkalmazások sem szenvednek csorbát, a HyperThreading technológiának köszönhetően magonként egyszerre két szálon (azaz a processzoron belül összesen négy szálon) futhatnak a számítási műveletek. A memóriakezelő kétcsatornás, maximum 2 GB-nyi LP-DDR2 RAM-mal birkózik meg.


A CloverTrail+ lapkák felépítése

A grafikus gyorsító szerepét újfent egy PowerVR lapka tölti be, az elődben használt SGX540 helyett az SGX544MP2 mellé tette le a voksát az Intel mérnökgárdája. A GPU órajele modellenként eltér, a Z2580 esetén 533 MHz-ben, a Z2560 400 MHz-ben, a Z2520 300 MHz-ben van maximalizálva. Az SGX544MP2 támogatja az OpenGL ES2.0 és az OpenVG1.1 szabványokat és legfeljebb 1920 x 1200 képpontos felbontású kijelzőket tud meghajtani, azaz a Nexus 10 megjelenítője már megfeküdné a gyomrát. HDMI-kimeneten keresztül Full HD, azaz 1920 x 1080 pixel a maximum felbontás, amit ki tud pumpálni magából. A hardveres kódoló és dekodoló szintén Full HD-t kezel másodpercenként 30 képkockás sebességgel, előbbi a H.264, MPEG4 és H.263, utóbbi a H.264, MPEG4, VC1, WMV9 és H.263 szabványokat támogatja. A Smart Sound technológia hardveres hangfeldolgozást jelöl, alacsony fogyasztásra kihegyezve.

A képfeldolgozó egység legfeljebb 16 megapixeles felbontású fotókat tud készíteni (persze megfelelő szenzorral ellátott kamera mellett), ha egy egyszeri állóképről van szó. A burst mód, azaz a sorozatfelvétel másodpercenként 15 képet képet tud lőni, itt azonban 8 megapixel a maximum. Az extra szolgáltatások között van a javított HDR, a szoftveres képstabilizáció, a mozgáskompenzáció és a zajcsökkentéssel felvértezett éjszakai mód. Az úgynevezett all smiles/no blinks mód egy speciális eljárást takar, mely csoportképek esetén a pislogások és a mosolyok szűrésére irányul.

Az energiatakarékosságért a Burst Performance technológia felel, melynek köszönhetően a lapka csak az adott feladat elvégzéséig skálázza maximumra a magok órajelét. A processzor intelligensen váltogat a C6 készenléti mód, az alacsony frekvenciás mód (LFM), a magas frekcenciás mód (HFM) és a maximális órajel között az aktuális igénynek megfelelően.

Hálózat, jövőkép

A CloverTrail+ lapkák mellé jelenleg az XMM 6360 modem társítható, mely 2G- és 3G-lefedettséget kínál az egész világon, köszönhetően a négysávos GSM-egységnek és az ötnormás UMTS-kezelésnek. Mobilhálózaton lógva az elméleti maximális letöltési sebesség 42, a feltöltési pedig 11,5 Mbps. Az XMM 6360 nagy hiányossága az LTE-támogatás, a rivális megoldások számára ez nem probléma (az NVIDIA Tegra 4i integrált 4G-modemmel érkezik), az Egyesült Államok piacain ez komoly hátránynak számít. Az igazság kedvéért meg kell jegyezni, hogy a CloverTrail+ mellé az XMM 7160 egység is passzol, mely 100/50-es LTE-támogatással operál, ám ez év végéig nem lesz elérhető, így az idén megjelenő eszközök esetében be kell érnünk az XMM 6360-nal.


Lenovo IdeaPhone K900, az első fecske

Idén mintha kisebb lenne az érdeklődés az Intel újdonsága iránt: a tavalyi MWC során legalább öt Atom meghajtású mobilt próbálhattunk ki a chipsetgyártó standján, most viszont (a referenciamodellt nem számítva) mindössze egy telefon árválkodott a pulton. A Lenovo K900-ról van szó, mely ízig-vérig csúcsgépnek ígérkezik a specifikáció alapján, a rövid nyüstölés alatt viszont érezni lehetett, hogy messze nem végleges még a szoftvere. Ezzel ellentétben viszont a referenciagépen úgy hasított az Android 4.2, mint forró kés a vajban, tehát a hardver megfelelőnek tűnik. Nemrég a ZTE is bejelentette, hogy beáll a platform mögé, ám a tervekről egyelőre nincs hivatalos információ, mi a Grand X In utódját vizionáljuk a hírben.

A tudatos vásárlók körében hátráltató tényező lehet az x86 utasításkészlet, mely az okostelefonok körében egyeduralkodó ARM-architektúrát váltja. Ez a natív kódot is tartalmazó alkalmazások esetében lehet probléma (az Intel szerint a Play Store kínálatának 75 százaléka nem ilyen), ez esetben egy speciális emulációs eljárással próbálkozik a lapka. Ez a problémák nagy részét áthidalja, állítólag a kínálat 90-95 százaléka minden gond nélkül fut x86-on is. Az Intel egyébként úgy tűnik, fontosnak tartja a naprakészséget, az új Atom lapkák mellé Android 4.2 az ajánlás, azaz ehhez lesz gyári támogatás.

A piacnak jó lenne egy újabb szereplő, aki meg tudja szorongatni a Qualcomm és az NVIDIA hegemóniáját, de a lehetséges versenyzők közül nem biztos, hogy az Intelnek van erre a legtöbb esélye. A gyártó ugyan óriási tapasztalattal rendelkezik az asztali platformokban, ami jól jöhet az okostelefon- és PC-platformok konvergenciája miatt, ám egyelőre még várni kell a mobilos áttörésre, véleményünk szerint nem az új Atom lapkák fogják elhozni a kánaánt. A CloverTrail+ versenyképes megoldásnak tűnik, ám semmi korszakalkotót nem tud felmutatni, ami a konkurencia fölé helyezné - az árazás épp ezért kulcsfontosságú lehet. A készülékgyártók egyelőre visszafogott érdeklődést tanúsítanak a CloverTrail+ felé, telefon nélkül pedig értelemszerűen nincsenek eladások. Az Atom meghajtású eszközök tehát úgy néz ki, idén is megmaradnak a telefonrajongók dédelgetett álmainak; olyanfajta ínyencség ez, amit az ember lazán előpattint egy egyetemi Rendszeroptimalizálás előadás szünetében, de egy szűk körön kívül nem sokan fogják értékelni.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés