Toshiba G910 - UFO invázió!

Előszó, a doboz tartalmaz

Nincs egy éve sem annak, hogy a Toshiba kéziszámítógépeket gyártó üzletága feltámadt poraiból, aminek eredménye a kiváló G900-as típusú gép volt, melyet annak idején jól meg is dicsértünk, jogosan. A cikk elején örvendeztünk, hogy jönnek majd az új gépek, így is történt, bár erre ugye kellett várnunk jópár hónapot. A lényeg, hogy a patinás gyártó nemrég újabb modelleket dobott piacra, melyek közül elsőként az említett modell utódjának tekinthető G910 jutott el hozzánk. Előzetesben annyit, hogy nagyon-nagyon furcsán néz ki, először kicsit el is kalandoztam a bevezető megírásakor, az eredmény a keretben olvasható, csak hogy mindenki reggele jól induljon.


[+]

G910, az UFO

A köztudatban az UFO kifejezés a földönkívüli lények űrhajóit jelöli, holott eredetileg a katonai repülésben alkalmazták, minden azonosítatlan repülő tárgyat így aposztrofáltak. Az idegen lények a történelemben több helyen is feltűntek, bár kétségtelen, hogy az előző század amatőr UFO-hívői bolygatták meg leginkább az efféle dolgokra fogékonyak gondolatvilágát. Pedig régebbről is előhozhatunk hihetetlen dolgokat: egy nyugat-afrikai törzs, a dogonok eredetmondája szerint őseiknek a Szíriusz csillagról érkezett lények, a nommók adták át a bölcsességet. Az egészben az a furcsa, hogy a mondákban olyan információk vannak a Szíriuszról, melyekre tudósaink csak jóval később jöttek rá. A hidegháború idejére már bebizonyosodott, hogy nincs élet a naprendszer többi bolygóján, de mivel a szembenálló felek külön központokat hoztak létre az azonosítatlan tárgyak (azaz az ellenséges kémrepülők) megfigyelésére, az UFO-mániás polgárok víziói újabb ugródeszkát kaptak. Most pedig itt van a Toshiba G910, mely ismét felerősítheti az idegenek iránti rajongást, külseje alapján ugyanis teljes bizonyossággal kijelenthetjük, hogy ET hozta a Marsról...

Bár az újdonság elődjéhez hasonlóan egy QWERTY billentyűzettel és WVGA kijelzővel ellátott Pocket PC, nagyon sokban különböznek. Míg a G900 az úgymond "klasszikus QWERTY PDA-s" vonalat erősíti, a G910 amolyan kommunikátoros kialakítású, azaz szétnyitható, nem pedig szétcsúsztatható. Az efféle megoldás a PDA-k között nem túl elterjedt, hirtelen csak a HTC Universal jut eszembe - okostelefonok között viszont említhetem az Asus M930-at vagy épp a Nokia E90-et.

Hirdetés

A MobilX által biztosított tesztpéldány egy közepes méretű, fekete színű dobozban érkezett, mely a gép mellett hálózati töltőt, adatkábelt, miniUSB -> 3,5 mm jack átalakítót és egy sztereó fülhallgatót rejtett.

I want to believe...

Külső jegyek

Konzervatívabb beállítottságú olvasóimtól ezúton kérnék elnézést az előző oldalon lévő képért. Szóval a Portégé G910 egy érdekes külsejű gép, a klasszikus kommunikátoros formavilágra hajaz, ebből adódóan elég méretes, 183 grammot nyom, 19,8 mm vastag, zsebben ezt sem fogja senki hordani. Anyaghasználata jónak mondható, a plasztik részek ugyan gyűjtik az ujjlenyomatokat, de igen kellemes tapintásúak. A dizájnt feldobandó a mérnökök pakoltak némi bőrhatású részt is a gépre, a hátlap nagyobb része ebből az anyagból készült, ami gépelés közben biztos fogást garantál a G910-nek.


[+]

Az előlap kialakítása egy nagy kérdőjelet rajzolt a fejem fölé. Adott egy hatalmas felület, rajta egy telefonhangszóróval, két LED-del, egy ötirányú d-paddal, a híváskezdeményező/befejező gombpárossal, valamint egy leírhatatlanul apró kijelzővel, amit az Ericsson T10 lőrése is kiröhög. Állapotjelző megjelenítő, mondhatnánk, de nem, a kétsoros OLED cuccot ugyanis tárcsázásra is SMS olvasásra is használhatjuk - azaz használhatnánk, a gyakorlatban szerintem legfeljebb a pontos idő megtekintésére alkalmas. Érthetetlen, hogy a gyártó miért pont ezen spórolt, véleményem szerint sokkal használhatóbb lenne az egész vas, ha kintre is egy nagyobb méretű panel került volna, mint mondjuk a Nokia E90-nél. A hátlapról már volt szó, szerencsére nincs rajta sok dolog, egyedül a kamera lencséje árválkodik az egyik sarokban - aminél hülyébb helyre egyébként semmiképp nem kerülhetett volna, de erre kicsit később térek ki.


[+]

A felső részre került a bekapcsológomb és a microSD kártyahely, utóbbi fedlapjának kipiszkálásához nem árt némi köröm vagy egy megfelelő segédeszköz. Jobb oldalon találjuk az ujjlenyomatolvasót, a hangerőszabályzó gombpárost, valamint az audiokimenetet, melybe a gyári 3,5 mm-es jack átalakítót dughatjuk bele. Ennyi erővel rakhattak volna alapból szabványos kimenetet, de azért így sem rossz.


[+]

Az ellenkező oldalon a nyitómechanika terpeszkedik, alulra pedig a miniUSB csatlakozó került, tőle jobbra a mágikus Qualcomm 3G CDMA feliratot olvashatják az érdeklődők. A stylust a felnyitható rész egyik oldalából tudjuk előbányászni, vastagsága egy fogpiszkálóéval vetekszik, ugyanakkor nagyon kemény anyagból készült, úgyhogy tartósnak tűnik - csak kényelmetlen.


[+]

Kinyitva már egész más látvány tárul a szemeink elé. A G910 billentyűzete, kialakítása egyszerre high-tech és visszafogott, első ránézésre süt róla az átgondoltság. A felső rész közepén terpeszkedik a 3 hüvelyk átlójú, 800 x 480 pixeles érintőkijelző, melyet jobbról és balról egy-egy érintőgombokat rejtő fekete rész fog közre. A jobb felső sarokban természetesen megtalálható a videótelefonáláshoz szükséges másodlagos kamera.


[+]

Alul találjuk a QWERTY kiosztású klaviatúrát, melyre talán a "wow" a legjobb kifejezés. A gombok nagyon nagyok, kellemes nyomásponttal rendelkeznek, tapintásuk is jó, élmény rajtuk gépelni, arról nem is beszélve, hogy igen gyors adatbevitelt tesznek lehetővé. A háttérvilágítás kék színű, ez nekem valahogy nem illett az egyébként zöldes árnyalatú feliratokhoz, de annyi baj legyen.

Vas, sebesség, adatkommunikáció

A Windows Mobile 6 Professional operációs rendszert futtató masina lelke így 528 MHz-es Qualcomm MSM7200 processzor, ami mellett 128 MB RAM és 256 MB ROM teljesít szolgálatot. Programok futtatására 49, adattárolásra pedig 127 MB memóriát használhatunk, utóbbit természetesen bővíthetjük microSD kártyával, a foglalat SDHC-kompatibilis.


[+]

Most jönnének a sebességtesztek... sajnos a kis ET nem volt jóban velük. Ez részben érthető, a VsBenchmarkot valószínűleg az kavarta meg, hogy a kijelző csak és kizárólag 800 x 480-as állásban működik, nem lehet elforgatni. Az már egy másik kérdés, hogy a Pocket PC Mark miért nem volt hajlandó lefutni, jobb híján tudjuk be annak, hogy Anton Tomow remekműve bizony nem egy mai alkotás. Ezen tények fényében sajnos csak szubjektíven tudok írni a masina sebességéről. Nos, közepes. A képernyőváltásokra sajnos sokszor várni kell, a görgetés sem épp folyamatos, ennek oka minden bizonnyal a nagyfelbontású megjelenítő környékén keresendő. Az alkalmazások futtatásával szerencsére nem volt baj, legalábbis, ha elindultak.


[+]

Bal felül lakik a stylus

A készülékbe épített GSM-modul háromnormás (900/1800/1900 MHz), de az eszöközt használhatjuk harmadik generációs hálózaton is. A leggyorsabb adatátviteli mód a HSDPA, a WiFi 802.11b/g kompatibilis. Bluetooth természetesen van, 2.0-s, támogatja az A2DP-t. A masinában található beépített GPS-vevő, pozícionálni tudtam vele, a sebesség közepes, microSD-s iGO viszont épp nem volt nálam, úgyhogy a navigációs sajnos nem tudtam kipróbálni. Mondjuk efféle célokra a gép már kialakítása miatt sem igazán alkalmas.

Programok, telefonálás

A Today képernyőn semmi extra plug-innel nem találkozhatunk, még egy gyorsindító sor sincs. Igazság szerint erre nincs is nagy szükség, mivel az alapvető alkalmazásokat elindíthajtuk a képernyő két szélén lévő érintőgombokkal, vagy használhatjuk az ujjlenyomat-olvasót. Utóbbi véleményem szerint ez egy kevésbé hatékony módja a programok indításának, mivel először magát a Fingerprint Launcher nevű alkalmazást elővarázsolnunk ahhoz, hogy bármit tehessünk. Az olvasó egyébként jól működik, nem nagyon téveszt, viszont tényleg rossz helyre került, elég érdekesen kell tartanunk a gépet ahhoz, hogy használni tudjuk.

A menüben akad pár finomság. Van egy képet szöveggé alakító alkalmazás, mely nem csak névjegykártyák, hanem különálló szövegek digitalizálására is alkalmas, sőt, képes a gépen tárolt képfájlokból is dolgozni. Hatásfoka megkérdőjelezhető, a magyar szövegekkel gyakorlatilag nem tud mit kezdeni.

Különlegességnek mondható az Opera Mobile böngésző is, melyből a 8.65-ös verzió lett telepítve a masinára. Bár az Office programcsalád is a gyári kínálat részét képezi, a gyártó feltelepítette a Picsel Viewer nevű dokumentumolvasó cuccot is. A beállítások között semmi extrát nem találhatunk, azt viszont mégegyszer megjegyezném, hogy a masina képernyőjét nem lehet elforgatni, ami bizony szoftveres inkompatibilitást okozhat.

A telefonálás roppant kényelmetlen a masinával. Beszélgetéshez ugye össze kell csuknunk, tárcsázni viszont "bentről", a nagy képernyőről érdemes, mivel a kinti apróságon csak számot tudunk beírni, d-pad segítségével, borzalmas. Egy hívás indítása tehát így néz ki: kinyitjuk a gépet, elmászunk az Outlookba kiválasztunk egy számot, megnyomjuk az előlapi hívásindító gombot, gyorsan összecsukjuk a gépet, majd beszélünk. A hangminőség sem az igazi, beszélgetőpartnereim panaszkodtak arra, hogy rosszul hallanak. A plusz móka viszont az, hogy a hívás befejezése után a G910 hajlamos volt kikapcsolni magát. A telefonálással kapcsolatos szoftverek egyébként egytől egyig gyáriak, ami ennél a platformnál nem hátrány, az üzenetkezelés és a névjegyzék sem hagy kívánnivalót maga után.

Multimédia

A kamera 2 megapixeles, autofókuszos, gyenge fényviszonyok között LED-es fény segíti működését. A telefonálás egy élmény a géppel... a gondok ott kezdődnek, hogy a kijelző és a kamera nem párhuzamos egymással, úgy 20 fokos eltérés van közöttük. Másrészt a kamera fényképezőskor a jobb alsó sarokba kerül, minden normális ember ott fogná meg a gépet, de ezt nem lehet. Harmadrészt nincs egy rendes, háromállású exponálógomb, úgyhogy a fókuszálás is furcsa élmény, én rendszerint ész nélkül nyomkodtam a gombot és vártam, hogy történjen valami.

Toshiba G910

A legnagyobb elérhető felbontás fotóknál 1600 x 1200, videóknál pedig 320 x 240 pixel. A képminőség borzalmas, színek gyakorlatilag nincsenek, a dinamikatartomány a béka ülepe alatt, a sötétzaj jelentős mértékű. Arról nem is beszélve, hogy a fókuszálás, meg eleve a fényképezés annyi időt vesz igénybe, amennyi alatt egy átlagos telefonnal is simán lövünk három képet. A szoftver nem kínál fel túl sok beállítási lehetőséget, a képméret mellett a jpeg-tömörítés mértékét és a fehéregyensúlyt állíthatjuk, bónuszként van pár effekt.

Zenelejátszás terén sem túl jó a masina, mivel szofverként csak a Windows Media Playert használhatjuk, ami ugye funkcionalitás terén erősen hiányos. A hangminőség kihangosítva elég jó, a G910 maximális hangerőn sem torzít, igaz, nem is túl hangos. A gyári füles kissé dobozhangú, ízléstől függ, hogy valakinek megfelel-e, én lecserélném, ha G910 tulaj lennék.

Akku, szumma

Az akkumulátor 1320 mAh-s, cserélhető. A nagyfelbontású kijelző erősen igénybe veszi, a gépet átlagos használat mellett naponta kell tölteni.


[+]

Összegzés: a cikk elolvasása után valószínűleg mindenki rájött, hogy a G910-től nem vagyok elájulva. Kialakítása furcsa, én nem tudnám használni, ugyanakkor a kommunikátorokon felnőttek egy csoportja biztos, hogy üdvözölni fogja az új formavilágot, Pocket PC-k között ugyanis nem igazán volt még ilyen. A gép papíron nagyon erős, adatkommunikációs képességekben sem szenved hiányt, ugyanakkor több helyen ordít róla az átgondolatlanság, arról a hatalmas hibáról nem is beszélve, hogy telefonálás után néha kikapcsol - reméljük, hogy egy jövőbeli szoftverfrissítés orvosolni fogja ezt az aprónak nem nevezhető malőrt. A kijelző szép, ugyanakkor zabálja az áramot - mindenkinek el kell dönteni, hogy számára mi a fontos. Plecsni nincs.

Bocha

A készüléket a MobilX biztosította.
A készülék megvásárolható online a www.mobilx.hu címen.
Info vonal: +36-52-501-868

Specifikáció

Toshiba Portégé G910
Technológia Háromnormás GSM/GPRS/EDGE (900/1800/1900 MHz)
+UMTS/HSDPA (850/1900/2100 MHz)
Operációs rendszer Windows Mobile 6.0 Professional
Méret 117 x 64 x 19.8 mm
Tömeg 183 gramm
Processzor 528 MHz-es Qualcomm MSM7200
ROM/RAM 256 / 128 MB (127/ 49 MB szabadon felhasználható)
Kijelző 3 hüvelyk átlójú, 800 x 480 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség microSD (SDHC-kompatibilis)
WiFi 802.11b/g
Infra / Bluetooth van / 2.0 (A2DP is)
GPS vevő van
Audio átalakítóval 3,5 mm-es jack kimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 2 megapixeles, autofókuszos
+ másodlagos kamera videótelefonáláshoz
Akkumulátor 1320 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb Ujjlenyomat olvasó, gpsOneXTRA Assistance

Azóta történt

Előzmények