THL T200C - a boldogító technológia

Bevezető, tartozékok

A THL, mely egyébként a Technology Happy Life rövidítéséből származik, egy kínai okostelefongyártó vállalat, melynek központja nem meglepő módon Shenzhenben található. A cég kimondott célja az, hogy a készülékeket direktben a felhasználók számára értékesítse, így nem kell a szolgáltatói kínálatba való felvétellel bajlódniuk. A közvetlen elérésnek persze előnyei és hátrányai is vannak, előbbiek közé a könnyebb kiszolgálás, utóbbiakhoz pedig a kisebb felhasználószám elérése tartozik. A kereslet növelése érdekében a gyártó nem csak Távol-Keleten próbálkozik értékesíteni termékeit, hanem Amerikában, Nigériában és Oroszországban is piacon vannak már a legújabb modelljei.

THL T200C
[+]

A THL-nél nem aprózzák el a dolgokat, főleg olyan készülékeket árulnak, melyek a mai trendeknek megfelelően méretes kijelzővel rendelkeznek. A legnagyobb testvér nem más, mint tesztalanyunk, mely a T200C fantázianevet kapta (létezik egy T200S is, ám az nagyobb kijelzőfelbontással rendelkezik). A masina már a phablet kategória szerelmeseinek dobogtathatja meg a szívét, hiszen kézbe véve is elég testesnek mondható. A kínaiak persze tudták, hogy a kellemes ár mellett már hardveresen sem könnyű labdába rúgni, éppen ezért egy valódi nyolcmagos processzorral látták el újdonságukat, ami garantálja a kényelmes és problémamentes használatot.

THL T200C
[+]

A doboz végtelenül egyszerű, olyan, mint egy promó csomagolás, fehér, és a gyártó nevén kívül nincs rajta sem kép, sem pedig más felirat, legalábbis a tetején. Az alján azért ott vannak a legfontosabb technikai paraméterek. A tartalom azonban már egy kicsit izgalmasabb, belül található ugyanis maga a telefon, alatta pedig a tartozékok. A szokásos microUSB kábel, töltőfej és fülbe illeszkedő formájú headset mellett egy ajándék tokot is csomagolnak a gyárban, ezt megfejelvén pedig kapunk még öt darab kijelzővédő fóliát, ami jó ideig elég lesz majd. A készülék fekete és fehér színben kapható, hozzánk előbbi jutott el.

Külső

Mivel a készülék egy kedves olvasónk felajánlásából jutott el hozzánk, ő már a találkozó előtt felkészített, hogy egy valóságos lapátra számítsak. Nem füllentett, tényleg hatalmas jószág a THL újdonsága, azonban nem lehet azt mondani, hogy a széles káva, vagy a sok kihasználatlan hely miatt lenne így, hanem a kijelző mérete miatt nőtt ilyen nagyra a masina. A 160 x 83 x 9 milliméteres dimenziók jól szemléltetik őnagyságát, amely mellé egy elég combos, 208 grammos tömeg párosul, elég nehéz, telefonok között főleg. Az anyaghasználattal nincs gond, fém, műanyag és üveg a három fő alkotóelem, ezeket pedig kiváló minőségben szerelték össze, sehogy sem lehet recsegésre bírni a házat. Kézben tartva a kényelmes irányítástól messze vagyunk, itt bizony mindkét kezünkre szükség lesz, hogy a megjelenítő minden pontját elérjük.

THL T200C
[+]

Az előlapra ránézve elég tepsi a cucc, alul és felül van egy nagyjából két-két centiméteres fekete sáv, a széleken lévő káva viszont aránylag vékonyra sikeredett. A masina elejének tetején az öt megapixeles kamera, a ledes eseményjelző, a beszédhangszóró és a szokásos érzékelőszenzorok kaptak helyet, alulra viszont nem került semmi, pedig a vezérlőgombok bőven elfértek volna itt (ahogy az Alcatel OT Hero esetén láthattuk). A kijelző 6 hüvelykes képátlóval rendelkezik, felbontása pedig 720 x 1280 pixel (a korábban említett T200S modell Full HD felbontással operál), ezáltal 245 ppi képsűrűséget tud felmutatni a masina, ami nagyjából egy középkategóriás értéknek felel meg. Az OGS IPS LCD panel 16 millió színt jelenít meg, fényereje nagyon jó, viszonylag szép kép jellemzi, a betekintési szög sem rossz, bár oldalra fordítva egy kicsit már fakulnak a színek.

THL T200C
[+]

Kijelző-teszt
Mérés THL T200C Alcatel One Touch Hero ASUS Fonepad Note FHD 6 Nokia Lumia 1320
Fehér fényerő 429 nit 493 nit 450 nit 444 nit
Fekete fényerő 0,47 nit 0,50 nit 0,29 nit 0,41 nit
Kontrasztarány 912:1 985:1 1552:1 1084:1
Színhőmérséklet 11887 K 8372 K 7442 K 7785 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az átlagnál nagyobb tömeget az oldalakon körbefutó fém keretnek köszönhetjük, bár azért hozzá kell tenni, hogy nem vagyunk száz százalékosan meggyőződve arról, hogy tényleg ilyen anyagból épül fel ez a rész. Jobboldalra került a hangerőszabályzó billentyű, vele szemben pedig a bekapcsológomb látható, személyes véleményem szerint ennél rosszabb helyre nem is szerelhették volna (talán alulra), legalábbis jobb kézzel nagyon nehezen lehet elérni. Felül kapott helyet a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet és a microUSB csatlakozó, az alsó terület pedig a beszédmikrofonnak ad otthont.

THL T200C
[+]

Nem szúrták el a hátlapot sem, recézett felülettel rendelkező műanyag borítást kapott a T200C, ezáltal sokkal jobb lett a készülék tapintása, nem utolsó sorban pedig az ujjlenyomatok sem látszódnak meg rajta. Felül egy kicsit kidudorodik a tizenhárom megapixeles kamera, mellette bújik meg a ledes villanó és a másodlagos mikrofon.

THL T200C
[+] THL T200C vs. Sony Xperia Z

A hangszóró nyílása elég apró, elsőre aligha tudja elképzelni az ember, hogy innen normális hangminőség várható. A hátlap pár kapoccsal ragaszkodik a vázhoz, pár másodperc alatt le tudjuk venni, így megláthatjuk a hatalmas telepet, felette pedig a microSD kártya foglalatát. Két SIM fiókot fedezhetünk még fel, az egyik normál, a másik pedig micro méretű kártyákat fogad.

Hardver, szoftverezettség

A tudatos felépítés a hardveres erőforrásoknál is tetten érhető, a kínai gyártó igyekezett kielégíteni az igényeket. A burkolat alatt egy 28 nanométeres csíkszélességű MediaTek MT6592 lapkakészlet lakozik, mely magában foglal egy ARMv7 architektúrájú, nyolcmagos processzort. A Cortex-A7 magok maximálisan 1,7 GHz-re képesek felpörögni, a chipset pedig állandóan monitorozza a hőmérsékletet és az energiafelhasználást, hogy a teljesítmény mindig optimálisan alakuljon. A grafikus gyorsító sem kismiska, a Mali-450MP4 szinte minden feladattal megbirkózik, az alkalmazások egyidejű futtatásáról pedig a 2 GB RAM gondoskodik. A belső tárhely mérete 8 GB, ebből 6 GB-ot tudunk szabadon felhasználni. A helyszűkösséget a microSD foglalat segítségével tudjuk kiküszöbölni, akár a 32 GB-os kártyákkal is megküzd a telefon.

Teljesítmény-teszt
Benchmark THL T200C Alcatel One Touch Hero ASUS Fonepad Note FHD 6 Prestigio MultiPhone 7600
Quadrant Standard 13991 pont 5687 pont 7179 pont 5766 pont
Linpack for Android (single) 142,817 MF. / 0,59 s 74,512 MF. / 1,12 s 136,093 MF. / 0,62 s 73,797 MF. / 1,14 s
Linpack for Android (multi) 312,925 MF. / 0,54 s 194,316 MF. / 0,87 s 276,05 MF. / 0,61 s 224,291 MF. / 3,24 s
Smartbench 2012 Prod. 3431 pont 4337 pont 3142 pont 4612 pont
Smartbench 2012 Games 3210 pont 1442 pont 3132 pont 2319 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 26934 pont 15530 pont 20969 pont 16276 pont
Geekbench 3 (single) 436 pont 397 pont 533 pont 397 pont
Geekbench 3 (multi) 2318 pont 1296 pont 1287 pont 1274 pont

Jól látszik, hogy a nyolcmagos processzor azért oda tudja magát tenni, ha kell, nagyjából a Snapdragon 600-zal van egy szinten a chipset. Ennek eredményeképpen a konkurens megoldásokat legtöbbször állva hagyja a cucc, a négymagos MTK MT6589 például a fasorban sincs tesztalanyunkhoz képest. Szerencsére ezt a sebességet rendszerszinten is megkapjuk, alapműveletek, vagy komplexebb feladatok végrehajtása közben sem döcög a szoftver, ha pedig játékokra kerül a sor, akkor még a legújabb alkotásokkal is elboldogul a hardver. A rezgés erős, a melegedés viszont egyáltalán nem az, sőt, fél órát játszottam egy grafikailag megterhelő játékkal, és egy gyenge langyosodást éreztem csak a készülék felső részén.

THL T200C screen shot THL T200C screen shot

Alig van viszont még új szoftver erre a chipsetre, így meg kell elégednünk az Android 4.2.2 Jelly Beannel. Nem mintha ez nem lenne elég, de azért lassan bele lehetne kóstolni a KitKatbe is. A felülettel mindenesetre nem foglalkoztak sokat a gyártónál, teljesen ugyanolyan minden, mint az alap Androidnál, azaz a Holo UI-nál. Az ikonok dizájnja megmaradt, a menü és a főoldalak személyre szabhatók alkalmazásfelületekkel. A zárolt képernyőre szintén tehetünk widgeteket, így könnyebben el tudjuk olvasni az emaileket, vagy egyszerűen elindíthatjuk a kamerát. A legjobb fícsör viszont egyértelműen az, hogy gyárilag implementálva lett a virtuális vezérlőgombok elrejtésének lehetősége, így egy játék vagy böngészés során az egész képernyőt kihasználhatjuk, ha pedig szükségünk lenne újra ezekre a gombokra, akkor egy alulról felfelé irányuló mozdulattal újra láthatóvá válnak.

THL T200C screen shot THL T200C screen shot

A telefonra telepítették többek között a böngészőt, az email klienseket, számos Google applikációt (pl. YouTube), a zene- és videolejátszót, a navigációt, a Térképet, a hangfelvevőt. Ami érdekesség, hogy van egy ToDo programunk, ezzel emlékeztetőket lehet készíteni, illetve már a dobozból kivéve találunk egy Twidroyd Pro applikációt, amivel a Twitter fiókunkat tudjuk kezelni. További extrának számít az Iránytű és a zseblámpa, utóbbi természetesen a hátsó villanót használja fel.

Multimédia, kamera

Az előlapi kamera 5 megapixeles, a hátlapi optika pedig 13 megapixeles felbontásban képes a fotókat elkészíteni. Utóbbinál a 18 megapixeles lehetőséget is beállíthatjuk, ekkor a képek interpolált módon kerülnek elmentésre. Sötétebb fényviszonyok között a közepesen erős ledes villanó használható, nagyjából két méterig képes megvilágítani a környezetet. Kimondottan sok szoftveres extrával nem találkozhatunk, ám még így is számos beállításra van lehetőségünk. Többféle mód áll rendelkezésünkre; HDR, mosolyfelismerés, panoráma, arcszépítő, mozgáskövető (aka sorozatfelvétel), és tájkép. Eltárolhatjuk a GPS koordinátákat, megváltoztathatjuk a fehéregyensúlyt, a színhatást és a kép jellegét. Videókat Full HD felbontásban tudunk tárolni, méghozzá 30 képkocka / másodperc sebességgel.

THL T200C
[+]

A felső sorban található alkotások egyébként 12 (ennyit enged a szoftver), az alsó sorban lévő fotók pedig 18 megapixeles felbontásban készültek. Jól látható, hogy nagyítás nélkül még vállalható felvételek készülnek, viszont ha egy kicsit belezoomolunk a fotókba, akkor azonnal kiütköznek a hiányosságok. A vonalélesség szinte teljesen homályba vész, a zajt olyannyira próbálja elmosni az algoritmus, hogy a részletek teljesen megszűnnek, sok képen például alig látszódnak a kisebb tárgyak, levelek. A dinamikatartomány erős közepesnek mondható, a sötétben készült felvételek sem sokkal jobbak ennél, bár a vaku azért teljesíti a rábízott feladatokat. A videók használhatók, a teljes részletesség hiánya persze a tesztfilmen is jól látható, ám a képminőségnél talán egy kicsit jobb a helyzet.

THL T200C
[+]

A zenelejátszó gyári androidos felületet kapott, nem piszkálták, így a legfőbb funkciók könnyedén elérhetők. A dalokat albumok, előadók, számok és listák szerint rendezhetjük, Lejátszás közben megjelenik az albumborító, választhatunk keveréses és ismétléses üzemmódot, a hangeffekteken belül pedig különböző stílusok közül válogathatunk. A program fut a háttérben, így ilyenkor az értesítési függönyön keresztül tudjuk vezérelni. Szerencsére nem maradt ki az RDS-képes FM-rádió sem, működéséhez fülhallgató csatlakoztatása szükséges, vételi erőssége kimondottan jó. A hangminőség közepes, nem torzít, ám nem is elég egy szoba kitöltéséhez, nem erről kell a házibuliban zenét lejátszani és akkor senkit nem ér csalódás.

THL T200C screen shot THL T200C screen shot

A phabletek egyik előnye a videólejátszás, ugyanis ekkora kijelzőn már azért végig lehet nézni egy-két jó filmet. A hardver kiváló partner ehhez, nem csak a HD és Full HD, hanem a 2K felbontás sem okoz neki gondot, szép és folyamatos a megjelenítés. A szoftver nem kezeli egyébként a DivX formátumot, ehhez be kell lépni a Play Áruházba és valamilyen más programot kell letölteni.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A lapkakészlet mobilnetezés esetén optimális esetben akár 21,1 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességet ígér, az LTE tehát nem támogatott, bár átlagos felhasználásra így is elég lesz a készülék. Sokkal fontosabb, hogy a T200C két SIM-et kezel, ebből az egyik normál (mini), a másik pedig microSIM. A két kártya csakis készenlétben működik együtt, ha az egyikről hívást indítunk, akkor a másik lekapcsolódik a hálózatról. A hangminőség elég jó, a zajszűrést is szépen végzi a szoftver, kellemes csevegéseket bonyolíthatunk a készülék segítségével. A 802.11b/g/n szabványú WiFi és a 4.0-s Bluetooth mellett az NFC chip sem maradt ki a repertoárból, ami mindenképpen az egyik előnye a telefonnak. A navigáció sem lehet probléma, a beépített A-GPS modul elég könnyedén megtalálja a helyzetünket, autókázás közben sem veszíti el a jelet. A microUSB 2.0 csatlakozó OTG-képes, ezáltal külső eszközöket lehet a mobilhoz kapcsolni.

THL T200C screen shot THL T200C screen shot

A menüben azonnal feltűnik, hogy van Adobe Flash, amit természetesen böngészés közben előszeretettel lehet használni, hiszen így szinte minden honlap maradéktalanul betölthető. A SunSpider 1.0.2-ben egyébként 1090,2 ms eredménnyel rukkolt elő a telefon, ami nem rossz, a mindennapi használatban ez gyors internetezést és kiváló működést jelent. A nagy kijelző tökéletes partner böngészéshez, ha pedig két ujjal ránagyítunk a szövegre, akkor a sorok is a képernyő széléhez igazodva tördelődnek, így még olvashatóbb lesz a tartalom.

THL T200C
[+]

Értékelés: THL T200C
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Hiába a hatalmas akkuméret, a kapacitása csupán 2500 mAh. A lítium-ion teleptől eredetileg nem is vártam sokat, ám a MediaTek chipset alacsony fogyasztása meglepően jó üzemidőt produkált, másfél napig bátran elnyomogattam a telefont, mire megadta magát, így visszafogottabb használattal a két nap elérése sem jelenthet gondot.

A THL T200C mindenképpen érdekes termék. Egyrészt megnyerő, ugyanis jó látni, hogy a távol-keleti gyártók tényleg képesek közelíteni a nagyobb nevű gyártókhoz, bár azért sosem fogják teljesen ledolgozni a hátrányt, hiszen olyan érzése van az embernek, hogy mindig egy lépéssel az "A" brand mögött loholnak. Az igyekezet viszont egyértelműen a felhasználóknak kedvezhet, még inkább beindulhat az árverseny, és nem kell talán azt látni, hogy egy csúcskategóriás eszközért bő kétszázezer forintos összeget kell kiperkálni. A kínaiak újdonsága persze még messze áll a teljes siker elérésétől, hiszen sem a kamera, sem pedig a kijelző felbontása nem vetekszik a mai zászlóshajókkal, ám mivel a középkategória versenyzőjének szánták, ez nem is várható el tőle. A konkurensek között azonban könnyedén lehet előnyös pozícióban, mivel a nyolcmagos processzor nem csak keveset fogyaszt, hanem felveszi a kesztyűt egyes Qualcomm megoldásokkal, így valójában mindenre használható a telefon. Az NFC úgyszintén a napos oldalt erősíti, a dizájn sem rossz, plusz a megjelenítő képminőségére sem lehet panasz, bár a sima T200S még egy fokkal megfejeli ezt. Konkurensek között akad azért kihívó, az Alcatel OT Hero például jobb képernyővel, de jóval gyengébb hardverrel rendelkezik, az ASUS Fonepad Note FHD 6 pedig jó teljesítménnyel, de borsosabb árral hívja fel magára a figyelmet. A THL T200C ugyanis nagyjából 73 ezer forintba kerül (ebben a vám és az ÁFa is benne foglaltatik), ám a szervizháttér és a garancia kérdéses, így nem mindenki mer majd beleugrani egy ilyen termék vásárlásába. A leírt előnyök viszont mindenképpen tetszetőssé tették tesztalanyunkat, így ezt a plecsnit megérdemli most.

THL T200C

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

THL T200C
THL T200C Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 160 x 83 x 9 milliméter
Tömeg 208 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM + normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 6 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (245 ppi)
Kijelző típusa OGS IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6592
Processzor típusa 1,7 GHz-es nyolcmagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-450MP4
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8/16 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, Fájlkezelő, FM-rádió, Zseblámpa, ToDo emlékeztető
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080 @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • THL

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés