Bevezető
Jaj, minden telefon olyan nagy, két kéz kell hozzá, péklapát az összes, miért nem gyártanak kicsi okostelefont? Nos, barátom, itt van neked a Soyes XS, ami kisebb, mint egy doboz cigi, mégis teljes értékű okostelefonnak mondhatjuk — nyilván rengeteg kompromisszummal. Bevallom, hogy nem fűztem nagy reményeket ehhez a termékhez, speciel ezt is a wish.com-ról rendeltük, de ez nem az átverős kategória (bár azért van egy-két funkció, amit nem tud, pedig hirdették bőszen), egy csomó másik, jobb nevű kínai webshop is forgalmazza, ráadásul ez már a második generáció, a friss(!) modell, szóval el is kértek érte 30 lepedőt. Ami egyébként nem is okvetlenül elrugaszkodott összeg a tudásához képest.
De ennek a tesztnek most nem az lesz a sarokpontja, hogy mit hazudtak össze a neten róla, hanem az, hogy van-e ennek bármi értelme. Mármint azon túl, hogy bárhol előveszed, hirtelen megszűnik a covid-távolságtartás összes írott és íratlan szabálya és mindenki meg akarja fogdosni, mert annyira szürreális, hogy olyan, mint egy iPhone, ami összement a mosásban. Ez. Tényleg. Kicsi.
Viszont nyilván nem kell nagyon magyarázni, hogy az Android azért alapvetően ennél lényegesen nagyobb kijelzőre készült, az sem lesz meglepő, hogy 30 ezer forintért valami őskövület hardvert fogunk csak találni belül, nyilván az akkumulátortól sem várhatunk több napos üzemidőt ekkora méretben, a kamerákról is lehet sejteni, hogy messze állnak majd a tökéletestől, de előrebocsátom, hogy minden félelmem ellenére a termék a tesztidőszak alatt hibátlanul működött, még ha sok esetben a nem létező hajamat is akartam kitépni, amikor szövegbevitelre került a sor. Az már más kérdés, hogy szerintem ez értelmetlenül kicsi és nem igazán látom, hogy mi értelme van ennyire túlzásba esni. Mármint azon túl, hogy állati vicces, meghökkentő és rá lehet mondani, hogy a világ egyik legkisebb, teljes funkcionalitású okostelefonja.
Doboz, külső
Nagyon kis pici a doboz is, más gyártók ekkora csomagba Bluetooth headsetet tesznek, de itt nem csak magát a telefont fogjuk kitúrni alulról, hanem még tartozékok is vannak. Rögtön első meglepetésként van egy Type-C végű kábelünk, ami azért különös, mert amikor a telefon hardverét fejlesztették (2016-ban), akkor a Type-C még a fasorban sem volt, elvileg nem kéne működnie. És nem is működik, illetve nem is működik akármivel, van a szerkesztőségben egy raklapnyi kábelünk, a Soyes XS csak olyan madzaggal volt hajlandó üzemelni, aminek a másik fele USB-A, de így sem ment mindegyik. Szóval itt valami turpisság van belül, sanszos, hogy bele van építve egy Type-C-ről microUSB-re konvertáló bigyó, mert még az is feltűnt, hogy a Type-C headsetekkel sem beszélget, magyarán nem ad ki áramot ezen a porton.
Kapunk még egy áttetsző szilikon tokocskát, egy kijelzővédő plexit, illetve egy kis kártyát, amin a forgalmazó hálálkodik, hogy nála vásároltuk meg ezt a csodálatos terméket. Amely valóban ultramini, be tudom zárni a tenyerembe, pedig nem vagyok lapátkezű. Három hüvelykes a kijelző átlója, 480 x 854 pixeles felbontással (WVGA), egész kevés káva maradt oldalt, de egyszerűbb, ha ideírom a fizikai méreteket: 91 x 47 x 9,8 milliméter. Amúgy nem dráma a kijelző, egész jók a betekintési szögek, rátettük a műszert is, ami 367 nites fénysűrűséget mutatott, ezzel sem kell szégyenkezni. Akármilyen más telefont tesz mellé az ember, a Soyes XS valószerűtlenül törpének fog tűnni mellette, itt alant egy Poco M3-mal együtt fotózkodik:
Ehhez képest látszólag minden adott, amit egy okostelefonnak képviselnie kell, vannak hangerőt szabályozó gombok, bekapcsoló billentyű, SIM-fiókot is fogunk találni. Ez trükkös, hiszen nincs sok helyünk, így hát úgy oldották meg a dolgot, hogy a tálca alsó és felső részére is lehet tenni kártyát. Az elsődleges SIM egy micro méretű modul, ezen lesz 4G adatkapcsolat, a másik egy nanoSIM lehet, de ez csak 2G-t tud használni. Memóriakártya egyik helyett sem tehető be, tehát a bővítés lehetősége nem adott. Nincs 3,5 mm-es jack csatlakozó sem, a Tpye-C-re kötött headset pedig nem működik.
Alul fogunk látni a Type-C mellett két pöttyözött felületet, de itt nincs hangszóró, az egyetlen pont, ahol hang hagyja el a terméket, az a kijelző feletti beszédhangszóró, amiből az is következik, hogy az általános hangminőség nem lesz túl acélos. Az előlapon a felső káván elfért egy kamera is, ami arcazonosításra is képes, de nincs értesítési LED, ami pedig ennél nagyobb baj, hogy fény- és közelségszenzor sem került ide, tehát lőttek az automatikus fényerőnek, illetve beszélgetés közben a fülünkhöz emelt mobil nem zárja le magát. Mivel nagyon pici a termék, ezért ez nálam nem okozott problémát, nem tudok az arcommal véletlenszerű eseménysorozatot beindítani, mert egyszerűen nem ér el odáig a telefon alja.
A hátlapon nincs sok látnivaló, a bal felső sarokban van egy kamera és egy villanó. A terméket nem lehet szétszedni, az anyaghasználat plasztik, de egész jól össze van rakva, nincsenek illesztési hibák, viszont az oldalsó gombok lötyögnek a helyükön. Ettől függetlenül első blikkre tényleg megvan az az érzés, hogy ez egy kicsinyített iPhone, az arányok, a formák és a színek is az Apple termékét idézik, csak lényegesen kisebb méretben.
Hardver, UI
Sejthető, hogy egy 30 ezer forintos telefonban nem fogunk egy atomerőmű képességét közelítő hardvert találni, a Soyes XS meghajtásáért egy ősrégi MediaTek lapka, az MT6737 felelős, ami 2016-ban mutatkozott be és már akkor is a legolcsóbb telefonokba került bele. Ez a négymagos chipset magonként 1,3 GHz-es órajelen ketyeg, a Mali T720-as GPU pedig szintén elég karcsú a grafikus képességek kapcsán. Viszont nem spóroltak a RAM-mal, 3 GB került a termékbe (de létezik valamivel olcsóbban 2 GB-tal szerelt változat is), ehhez pedig 32 GB belső tárhely jár esetünkben.
Hirdetés
Mivel iszonyú régi a vas, ezért a szokásos sebességteszt alkalmazásaink el sem indultak a készüléken, ez annyiból mindegy, hogy egyrészt tudjuk a hardver alapján, hogy már a közepesen komplex programok is akadozva futnak, másrészt viszont egyedi kezelőfelületet kapott a telefon és elég ügyesen optimalizáltak valakik ott a messzi Kínában, szóval ahhoz képest, hogy milyen régivágású a vas, a Soyes XS használata egyáltalán nem egy kínszenvedés. Pörög a menü, gyorsan nyílnak az alkalmazások, a relatív bőkezű memória miatt elég sok app a háttérben tud maradni, könnyű köztük váltani, a görgetés sem döcög, ha nem tudnám, hogy egy MT6737 van benne, akkor simán elhinném, hogy egy generációval frissebb a hardver.
A menürendszer nagyon ügyesen palástolja, hogy itt egy baromi régi Android dolgozik a háttérben, konkrétan a 6.0-s Marshmallow, a legutolsó biztonsági frissítés 2017 májusában történt, igen nagy összegeket tennék arra fel, hogy a soha az életben nem kap ennél újabb rendszert. Ha nincsenek különleges elvárásaink, akkor a Soyes XS igazából egy használható termék, de ne terheljük túl, viszont a levelezés, a közösségi oldalak, a böngészés, de még a navigáció is működik, bár nem nagyon tudom, hogy milyen autós tartóban marad meg, esetleg egy mágneses megoldással lehet szórakozni, de tegyük azt is hozzá, hogy egy 3 hüvelykes kijelzőn nézni a térképet a kocsiban azért már lehet, hogy akár balesetveszélyes is.
A menürendszert alaposan átdolgozták, nincs alkalmazásmenü, a gyári ikonok pedig a korábbi iPhone-okból származtathatók, noha nem kellett volna ennyire ragaszkodni az Apple világához, de ez a becsípődés nem újkeletű a kínai C-brandeknél. A kijelző kis mérete miatt csak három ikon fér el egy sorban, oldalirányban lehet lapozgatni, de mivel ez Android, ezért mappázhatunk is. A virtuális alsó gombsor eltüntethető, felülről pedig a gyorskapcsolók és az értesítések tálcája húzható le. Természetesen widgeteket is ki lehet pakolni, a háttérkép sem kell legyen a fekete semmi, a fényerőt viszont kézzel állíthatjuk. A rendszer tud magyarul, kizárólag az arc alapú azonosítás és a szoftverfrissítés (Face Lock) beállításait nem fordították le, de úgy egyébként szinte minden funkció és felület magyarul kommunikál.
A gyári alkalmazáskínálat kapcsán csak a legszükségesebbekre szorítkoztak, a Google szolgáltatások mindössze egy darab Play Áruházban öltenek testet, tehát az összes egyéb Google bigyót nekünk kell letölteni. Van viszont diktafon, fájlkezelő, számológép, email kliens és AOSP böngésző. A kezelhetőség Achilles-pontja a virtuális gombsor, amivel önmagában nem lenne gond, de ekkora területen azért komoly koncentráció kell ahhoz, hogy ne üssünk túl sokat félre, bár a kijelző érintésérzékenységének pontossága elég jó, de virsli ujjakkal a termék ilyen jellegű kezelése meglehetősen ellenjavallt. Az arc alapú feloldás közepes hatékonyságú és nem is túl gyors, de mivel ujjlenyomat-olvasó nincs, ezért az illetéktelen használattól vagy ezzel, vagy a klasszikus PIN-kód / minta kombinációval tudjuk védeni az eszközt.
Multimédia
Teljesen egyértelmű volt, hogy a kamerás felhozatallal lesz probléma, 30 lepedős telefonról beszélünk, ne várjunk inkább tőle semmi jót. A neten tök random információk vannak arról, hogy milyen felbontású modulokról van szó, hol 5, hol 8, hol 13 megapixel szerepel. Ha megnézem a készített fotók pixelszámát, akkor az előlapi egységnél 8 megapixeles kép keletkezik, a hátlapon pedig 13 megapixeles lesz az eredmény, de első ránézésre is teljesen egyértelmű, hogy ezek interpolált, digitálisan nagyított fotók, amelyek valószínűleg eredeti valójukban is igen gyenge színvonalúak, mutatok példákat a hátsó modul képességeit szemléltetve:
Életlen, kontraszt nélküli, beégett, zajos, vagy ahogyan a művelt szakújságíró mondaná egy szóval: pocsék. Ezt tudja a Soyes XS, és nyilván ezen a ponton tényleg halál mindegy, hogy 5, vagy 8 megapixeles a szenzor, ami valójában ezt a rettenetet rögzíti, este meg aztán tényleg game over. Az előlapi termés egy fokkal talán jobb (itt egy példa), de nyilván az is határeset, szóval persze megvannak a 6-os Android beállításai (ISO, fehéregyensúly, meg a többiek), de ez is lényegtelen, ez a kamera valóban nagyon csirke. Videót VGA-ban rögzít, a rend kedvéért legyen itt egy példa, de gondolom sejthető, hogy ez sem túl ütőképes, még ha a rettentő Hauwei m40 szintjét valószínűleg soha és semmi nem fogja már alulmúlni.
A zenei eszköztár sem tartozik a termék erényei közé, az AOSP lejátszó persze teszi a dolgát, de a felső hangszóróra érkező minőség inkább bántó, mintsem hallgatható, jack nincs, a Type-C-n nem megy ki hang (egy ASUS ROG és egy alapszintű Xiaomi füles volt kéznél, de hiába), a Bluetooth viszont működik rendesen. FM-rádióra nyilván ne számítsunk, equalizer szintén nincs, szóval multimédiás szempontból a Soyes XS mondhatni, hogy pusztán jelzésértékű produkcióra képes.
Adatátvitel, akkumulátor
Van 4G, ez mindenképpen meglepő fordulat volt, igaz, hogy csak az egyik SIM-en, de működik. Viszont a B20 támogatás hiányzik, tehát nem fog tudni mindenhol LTE-re fellépni hazánkban. A WiFi modul is üzemképes, persze nem lát 5 GHz-es hálózatokat, de ez nem is volt elvárás. A GPS sem maradt ki, persze sokkal kevesebb szabványt ismer a telefon, mint általában a mostani friss termékek, de nem is kellett túl sokat várnom arra, hogy lássak pozíciót. A Bluetooth-ra azt tippelném, hogy 4.0-s, ezzel nem volt gond, a Type-C proton pedig a saját kábelével adatkommunikáció is összehozható számítógéppel, még ha a jelek szerint ez egy microUSB a belsejét tekintve. A gyári böngésző egész fürge, legalábbis ha már letöltődtek a tartalmak, akkor a görgetési sebesség kielégítő, ettől még persze egy ekkora kijelzőn netezni nem lesz egy kifejezett élmény.
A beszélgetési hangminőséggel viszont vannak problémáim. A túloldalon nem panaszkodott senki, ügyesen paraméterezték a mikrofont a termék alján, amely bár igen távol esik a szájunktól, de mégsem okoz ez problémát, senkinek nem tűnt fel, hogy egy roppant pici telefont használok. Nekem viszont nagyon nem volt komfortos a beszélgetőpartnereimet hallgatni, mert a felső hangszóró kifejezetten éles, érces tónusú és megdöbbentően hangos, ha a minimálisra húzom le a beszélgetési hangerőt, akkor is majd bereped a dobhártyám. Kifejezetten kellemetlen az összhatás, volt egy 45 perces hívásom pont akkor, amikor a kártyám a tesztkészülékben tartózkodott, hát aznap már nem nagyon akartam telefonálni senkivel.
És akkor a Soyes XS leginkább necces pontjához érkeztünk: az akkumulátor elképesztően gyengécske. A DevCheck szerint 1100 mAh-s a telep, a dobozon nincs erre vonatkoztatott infó, pedig még a kínai szöveget is lefordítottam, de igazából mindegy, a telefon fél nap alatt lemerül. Készenléti állapotban is óránként 12%-ot csökken a töltöttség, ha használjuk is életvitelszerűen, akkor 6-8 óra alatt kiüti magát. Mondjuk tölt, mint a villám, egy ekkora telepet pikk-pakk meg lehet etetni még 5 wattos töltőfejjel is, de ez nem vigasztalja a júzert a mindennapok során.
Pro | |
---|---|
Jól optimalizált rendszer | |
Cuki | |
Vannak tartozékok | |
Kontra | |
Gyenge beszélgetési hangminőség | |
Vészesen karcsú akkumulátoros üzemidő | |
Nehézkes szövegbevitel | |
Pontozás | |
Kialakítás, védelem | 7 pont |
Kijelző | 6 pont |
Sebesség | 5 pont |
Szoftverfelület | 7 pont |
Fotózás, videózás | 2 pont |
Hangminőség | 3 pont |
Adatkommunikáció | 4 pont |
Üzemidő | 1 pont |
Ár/érték arány | 6 pont |
Indulóár (3/32 GB, HUF) | 30 000 |
Összegzés. Egyrészt és másrészt. Ahhoz képest, hogy mennyibe kerül igazából nem szörnyű, a mérete miatt mindenképpen egyedi és mókás termék. Meglepően gördülékeny a kőkori hardver ellenére is, amit ígér, azt hellyel-közzel teljesíti, egész jól össze van rakva, még tokot és kijelzővédőt is adnak mellé, magyar a menü, a kezelhetőség is vállalható, amíg nem akarunk szöveget bevinni. De a hangszóró, a kamera, az akkumulátor már nagyon karcsú és ezek azért zárójelbe tudják tenni a készülék életképességét erősen. Viszont értékeltem, hogy bár ez a cucc is a wish.com-ról jött, mégsem éreztem, hogy át akarnak verni, amit ígért, azt nagyjából tudja, bizonyos pontokon még jobb is, mint vártam (kijelző, optimalizáció), látszik, hogy van benne mérnöki munkaóra, de maga a koncepció annak ellenére is relatív életképtelen, hogy az ötlet jópofa. Nyilván 30 lepedőért nem vártunk csodát, igazából még azt is mondanám, hogy ennyi pénzt meg is ér, de a beszélgetési hangminőség és az akkumulátoros üzemidő pont két olyan, sarkalatos pont, ami alapvetően befolyásolja, hogy egy telefonként meghatározható eszköz mennyire felel meg a legfontosabb funkcióknak, ez pedig itt erősen határeset. Nem mondom, hogy nem volt szórakoztató napokig egy kis mütyürrel létezni, de készüljünk fel arra, hogy ha egy Soyes XS-t vételezünk, akkor azért ne dobjuk el a korábbi telefonunkat egy ideig, mert lehet, hogy bármennyire is tréfásnak tűnik a dolog, a mindennapokban az ember azért mégiscsak valami olyan terméket használna, amin nem idegtépő a szövegbevitel, hallja rendesen a másik felet és nem kell már délben egy konnektort keresni vele.
Bog
Specifikáció
![]() |
Külső | |
---|---|---|
Méretek | 92 x 47,8 x 8 milliméter | |
Tömeg | 97 gramm | |
Színvariációk | fekete, bézs, lila-kék | |
Kijelző képátlója | 3 hüvelyk | |
Képaránya | 16:9 | |
Felbontása | 480 x 854 pixel (326 ppi) | |
Típusa, frekvenciája | IPS LCD, 60 Hz | |
Értesítő LED | nincs | |
Biometrikus védelem | arcfelismerés | |
Hardver | ||
SoC típusa, csíkszélessége | MediaTek MT6737T, 28 nm | |
Processzor | 4 x 1,3 GHz-es Cortex-A53 | |
Grafikus chip | Mali 720 | |
RAM, tárhely mérete | 3/32 GB | |
Memória bővítése | nincs | |
Adatátvitel | ||
Technológiák | 2G / 3G / 4G | |
Frekvenciasávok | nincs adat | |
SIM-foglalat | 1 x nanoSIM + 1 x microSIM | |
eSIM támogatás | nincs | |
Bluetooth | 4.0 (A2DP, LE) | |
WiFi | 802.11 b/g/n (HotSpot) | |
USB | USB 2.0 (Type-C?) | |
Navigáció | A-GPS, GPS | |
NFC | nincs | |
Infra | nincs | |
Szoftver | ||
Rendszer, felület | Android 6 Marshmallow | |
Multimédia | ||
Hátlapi kamerarendszer | 8 megapixel, autofókusz | |
Előlapi kamerarendszer | 5 megapixel, fixfókusz | |
Videófelvétel | VGA | |
Jack kimenet | nincs | |
FM-rádió | nincs | |
Üzemidő | ||
Akkumulátor | 1100 mAh lítium-ion | |
Vezetékes töltés | 5 watt | |
Vezetékmentes töltés | nincs | |
Egyebek | ||
Giroszkóp, gyorsulásmérő |