Sony Ericsson W760i - navigál a zene

Hirdetés

Navigáció

A W760i nagy dobása a beépített GPS. Ennek örömére igen gazdag almenüpontot találhatunk a navigációt jelző ikon mögött, amelynek két főszereplője van: a Google Maps és a Wayfinder. Az előbbi szoftver működtetéséhez nem szükséges a műholdas kapcsolat, pusztán a cellainformáció alapján is meg tudja határozni körülbelüli helyzetünket, amely nem hajszálpontos, hanem a toronysűrűségtől függően egy kör alakú területet jelöl meg a Google Maps, amelyen belül tartózkodunk valószínűleg. A megjelenített szatelit nézetű, vagy normál térkép jellegű kijelzéshez a netről rántja le az információkat a szoftver, gyorsan pozícionál és hamar ad információt – de csak tájékoztató jellegűt. Beltéren, műhold nélkül ez is hasznos lehet, de ha van a fejünk felett égbolt, akkor a Google Maps is veszi az adást, ha megtalálja a vevő a jelet, akkor szinte tökéletes pontossággal láthatjuk a kis kék pontocskát a megfelelő helyen.

Sony Ericsson W760

A lényeg egyébként nem ez (a Google Maps ugyanis több új Sony Ericsson telefonban is benne van), hanem a beépített GPS-vevő, illetve az ehhez kapcsolódó Wayfinder szoftver. A vevő érzékenysége sajnos nem túl jó. 10 percig figyelt az ablakban a telefon, mire megtalálta a megfelelő számú műholdat, utána szerencsére nem nagyon akarta ezeket elveszíteni, de akárcsak több külföldi forrás, mi is azt tapasztaltuk, hogy magas épületek között néha eltájolja magát, mert elveszik a jel. Update: a teszt megjelenésének napján tettem még egy kísérletet egy naaaaagy szabad placcon, s láss csodát: 2 percen belül már meg is volt a pozíció.

Sony Ericsson W760

Ha viszont ezzel nincs gond, akkor csupa dicséret illetheti a Wayfinder szoftver. Csalódott voltam, miután elindítottam, mert öles betűkkel a TeleAtlas szót fedeztem fel a képernyőn, amely cégnek hazánkat tekintve nem túl erős az adatbázisa, aztán rákerestem a lakóhelyemre és döbbenten vettem tudomásul, hogy a tavaly kialakított új utcácska is szerepel a térképen, kapubeállókkal dúsítva, ami azért nem rossz teljesítmény. Meglepetésem csak fokozódott, amikor tetszőleges kistelepülésekre keresve komplett utcatérképpel nézhettem farkasszemet: ez nem volt eddig jellemző a TeleAtlas alapú navigációs szoftverekre.

Sony Ericsson W760

Aztán kierült. Az egyik POI kapcsán megnyomtam a további információkat listázó gombot, és a Wayfinder forrásként azt tüntette fel, hogy Topmap. Erről viszont köztudott, hogy talán a legjobb hazai térképeket előállító cég nevéről van szó, amely mára már a Nav N Go tulajdona, de a jelek szerint a Wayfinderrel még így is sikerült megállapodni. Ez igazi, vaskos meglepetés, a Garmin XT mellett gyakorlatilag így ez a szoftver vált a második olyan megoldássá, amely itthon is jó hatásfokkal használható.

Sony Ericsson W760

A Wayfinder mellé a felhasználó gyárilag egy fia térképet sem kap. Viszont akármerre járunk, vagy tervezünk útvonalat, a megfelelő adatbázist szó nélkül lerántja a netről. Jelzem, hogy ez más a sokadik ilyen alkalmazás ebben a készülékben, tehát ha valaki teljesen ki óhajtja használni a W760i tudását, annak számolnia kell azzal, hogy érdemes lesz a mobilinternetre előfizetnie. A tervezés viszonylag gyors, a megjelenítésnél és a finomhangolásánál csak az alapvető paraméterek módosítására van lehetőség. 2D/3D nézet, éjszakai színek, fizetős utak engedélyezése… ilyesmik szerepelnek a repertoárban. Ha kicsinek tartjuk a kijelzőt ahhoz, hogy egy komplett térképet nézegessünk rajta, akkor van „Guide” mód is, amely csak a következő manőver öles ábráját mutatja. Hab a tortán, hogy a hangos navigációért egy petákot sem kell fizetnünk (pedig nem kell messzire menni az ellenpéldáért…), igaz, egyelőre csak angolul karattyol a csaj, de nem szükséges túl nagy szókincs a „turn left” megértéséhez. Update: a forgalomba kerülő modellek esetén ez az előny eltűnt, 40 fontocskát (kb 13 ezer HUF) kell leszurkolni az éves használatért.

Sony Ericsson W760

Egyszóval az a helyzet, hogy ez a Wayfinder, ebben a formában igen kellemesnek tűnik. Persze egy PNA funkcionalitásával nem ér fel, de ez azért mégiscsak egy sima mobiltelefon, amelyben egy Java nyelven írodott kis szoftver próbál navigálni – ehhez képest megdöbbentően jól sikerült. Ha a belső GPS miatt aggódunk, akkor kis beruházással vehetünk egy külső, Bluetooth kapcsolatot használó vevőt, a Wayfinder ugyanis ezt a lehetőséget is támogatja.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények