Schenzhen K300 - süt a nap, hallod?

Előzmények

Manapság, amikor a vezeték nélküliség van divatban, folyamatosan bombázzák a vásárlókat mindenféle formájú/márkájú/kialakítású headsetekkel, sőt, már a szolgáltatók is adnak ajándékba, vagy igen olcsón bizonyos telefonokhoz ilyen füleseket. Nemrég megjelent sztereó Bluetooth headset körképünk alapján azt vettük észre, hogy igenis nagy kereslet van ezekre, még a legextrémebb darabokra is. Legutolsó Speedshopban tett látogatásunk alkalmával tűnt fel mostani tesztünk alanya, ami mellett nem tudtunk szó nélkül elmenni. Korábban már találkoztunk hasonlóval, méghozzá a Motorola és az Oakley együttműködése során. Jelen tesztünk hőse ezen modell farvizein evezve próbálja azon vásárlókat elcsábítani, akiknek a fent említett termék túl drága volt, azonban mégis úgy érzik, hogy nem tudnak élni napszemüvegbe épített headset nélkül. Valószínűleg kevesen lesznek.

Elsőre féltem, hogy február elején, mínusz húsz fokban nem fognak normálisnak nézni az emberek az utcán, amint egy szolidan villogó szemüvegbe beszélek, de utána megnyugodtam, mivel kipróbáltam, és rájöttem, hogy valószínűleg az életben nem fogok ilyenben az utcán mutatkozni.

Szemüveg

A szemüvegre tekintve egyetlen dolog jut azonnal eszembe: Batman. Képzeljünk el egy teljesen fekete műanyag keretet, amely annyira kemény anyagból készült, hogy abszolút nem simul az ember fejéhez. Ehhez még tegyük hozzá a keret tetején látható csipkézést, valamint a jobb szárból kilógó fülhallgatót, és máris összeáll a kép. Mindössze a denevérember jelét hiányoltam az oldaláról.

Kicsit komolyabban hozzáállva a témához, érdekes megállapításokat vonhatunk le. A szemüveg maga egy nem túl ismert kínai cég, a Schenzhen East-Tech Electronic Co. Ltd terméke, amelyhez mellékelnek egy fekete (napsütéshez), és egy barna (félhomályban vezetéshez) cserélhető lencsét is. A papucs (az a rész, ami az orrunkra illeszkedik) nem állítható, így mindenki jó alaposan próbálja fel vásárlás előtt, mivel kénytelen lesz együtt élni az alapbeállítással. A lencsékkel kapcsolatban viszont meglepődtem. Az összhatásból valami használhatatlan, fényvédés-mentes vacakra számítottam, azonban barátnőm elsétált vele egy optikai szalonba, ahol bemérette, és a lencsék a káros sugarak 95%-át megszűrik. Csak összehasonlításképpen mondom, hogy a legprofibb szemüvegek sem hoznak 98%-nál jobb eredményt, ráadásul azokat nem bámulja meg egy optikai üzlet teljes személyzete.

Headset

Előre sejtettem, hogy itt bajok lesznek, de akkor még nem sejtettem mennyire.

A fülbe illesztéskor már gyanús volt a téma, ugyanis nem ért el a hallójáratomig a headset kábele, csak ha kicsit kijjebb húztam a helyéről, ilyenkor azonban mindössze két vezeték kötötte össze a napszemüveggel. Erősen féltettem, hogy már a tesztet sem éli így túl. Ilyen problémám ráadásul nem csak nekem volt vele, környezetem férfitagjai közül senkinek nem érte el a fülét a hangszóró. Ezért az alábbi szemléltetőkép is barátnőm segítségével készült.

A használat tulajdonképpen nem bonyolult. Legelőször az elülső gombot kell nyomva tartanunk a párosításhoz, egy Motorola V3 (abból is a pink verzió) azonnal megtalálta a szemüveget, majd beütöttük a párosításhoz szükséges négy darab nullát, és voilá, máris kéken villogott a szemüveg oldala, ezzel jelezve, hogy használatba vettük. Ez után már a headseten lévő két gomb segítségével tudjuk állítani a hangerőt, elfogadni, vagy elutasítani a bejövő hívásokat, valamint az utoljára tárcsázott számot újrahívni. Minden alapfunkciót tud tehát a készülék, 1.2-es Bluetooth szabvány található ugyanis benne.

Tapasztalat, vélemény

Elsőre jó poénnak véltem a dolgot, és valóban kíváncsi is voltam rá, azonban 10-15 perc használat után már siralmasnak éreztem az összképet. Gyakorlatilag ha a fülünkbe illesztjük a fülhallgatót, akkor a szemüveget ezzel arcunkhoz szögeztük, sem mozgatni, sem állítgatni nem tudjuk anélkül, hogy ne esne ki a fülünkből. Ez pedig akkor is gyakran előfordul, ha csak használjuk, és nem csinálunk semmit.

A hangminőség az általam eddig hallott legalacsonyabb minőségű headsetét is képes volt alulmúlni, pedig az egy fuvarozó ismerősöm sokat használt, és sokszor forrasztott vezetékes headsete volt. Sajnos ez igaz mind a mikrofon, mind a hangszóró részre. Előbbinek oka az, hogy a szemüveg oldalán van az érzékelő, így elég messze található a szánktól.

A kialakítás, az anyaghasználat, mind-mind olyan összképet sugall, amit a piacon vágnak hozzánk „olco” jeligével. A készülék tartóssága nagy kérdés, a headsetet és a fülhallgatót összekapcsoló vékony drótokból kiindulva nem vagyok meggyőződve a csúcsminőségről.

A bal szárba épített, 180 mAh teljesítményű, Lithium-Polymer akkumulátor sem szerepelt fényesen. Három óra beszélgetési időt bírt (a specifikáció öt órát említ), majd pirosan villogva lemerült, és már csak offline üzemmódban használhattuk, azaz napszemüvegként. Utána töltőre kell helyeznünk, a töltés két óráig tart. Ez már önmagában is vicces, azonban már most a szemünk előtt lebeg, ahogy egy nyaralásra való csomagoláskor elhangzik a „Drágám, a napszemüvegem töltőjét ne hagyd itthon!” mondat.

Pedig maga az ötlet jó. Ki ne szeretett volna a 007-eshez hasonló cuccokkal mászkálni? Most itt van egy. Egyenesen Kínából.


Polacheck

A Schenzhen East-Tech K300 a Speedshop jóvoltából jutott el hozzánk.

Előzmények