Samsung Z300/ZM60 - turbó

Bevezető

A cikk írásának időpontjában már mindhárom hazai szolgáltatónak van publikus 3G lefedettsége, bár a Vodafone még adós az erre épülő szolgáltatások zömével, például a videótelefonálással. Sebaj, a tesztkészüléket mi is a T-Mobile hálózatán próbálgattuk. Érdemes tehát lassan megfontolni, hogy új telefon vásárlásakor nem lenne-e kifizetődőbb már most új generációs készülékkel beújítani, ám ez a lefedettség kicsiny volta miatt (zömében Budapest) egyelőre a felhasználók csak szűk csoportjának lehet szempont.

A gyártók körében bevált szokás, hogy már piacon levő, sikeres modelljeiket turbózzák fel a 3G kompatibilitással, hiszen ebből nagy bukta nem lehet. Így tett a Nokia a 6680-nal, így tett a Sagem a MyV-85-tel, így tett a Sony Ericsson is a K600i-vel. A Samsung is ebbe az irányba halad, a Z300 gyakorlatilag egy E720 kicsit vaskosabb kivitele, néhány új funkcióval, néhány módosítással. Ez persze nem baj, az E720 jó telefon, de a gyártóra jellemző hibák abban is benne maradtak, ám ezektől a Z300 nagyrészt képes volt megszabadulni.

A Samsung egyébként is termékeny gyártó, sőt, egyenes a legtermékenyebb. Tavaly 164 új telefont mutattak be, minden második napon új készülékről számolhattunk be. Még úgy is figyelemre méltó ez a teljesítmény, ha tudjuk, hogy nagyjából 50 készülék csak a koreai piacra került ki, az exportra bemutatott több, mint 100 telefon igencsak erős mennyiség. Persze, legyinthetnek a fanyalgók, a Samsung minden modelljébe kisebb-nagyobb módosításokkal ugyanazt a belsőt pakolja, a desing sem túl változatos, így könnyű. Jogos a kritika, de szerencsére a tucatmodellek mellett a cég piacra küldött egy-két valóban exkluzív telefont, mint a P300, vagy az i300. Ennyi erővel tehát a Z300 is lehetne valami extra, de nem az. Csak simán jó.

A Z300-ról még azt érdemes tudni, hogy itthon hivatalosan nem kapható, viszont a T-Mobile változathoz bárki hozzájuthat, hiszen ZM60 néven árusítja a magenta szolgáltató kis hazánkban is. A teszt idejére sikerült szerezni egy ilyet is, csak az összehasonlítás véget, de néhány apróságtól eltekintve nincs számottevő különbség.

Külső

A 3G telefonok ma már nem ormótlanul nagyok. A Z300 sem lóg ki a mezőnyből, hajszálnyival dundibb csak társainál, ami csak akkor vehető észre, ha hever mellette mondjuk egy E860. Előre felhívnánk a figyelmet, hogy a készüléket nem hivatalosan a Samsungtól kaptuk (ha ezt olvassák, akkor talán ez változik a jövőben), hanem a GSM Studio üzletéből hoztuk el. Ezért – miután itthon nem sok Z300 szaladgál – ez egy olasz földről behozott modell, amely a TIM feliratból is kikövetkeztethetően a Telecom Italia hálózatára készült. Ez nyilván semmit nem von le a használati értékéből, de a menürendszer a T-Mobile és a Vodafone nyomán haladva megkapta az olaszok színvilágát.

A szép, de semmi extrát felvonultató design szimmetrikus kialakítású telefont eredményezett. Legfelül piciny UMTS felirat tudatja a nagyvilággal, hogy a harmadik generáció tagja a készülék, alatta kamera, ez alatt külső kijelző, még lentebb pedig a vaku fényforrása található. Ez azt is jelenti, hogy szokatlanul messze van a villanófény az optikától. Bal oldalon a headset bemenete, a hangerőgombok és az infraport találhatóak, a telefon jobb felén pedig a fotózáshoz szükséges gyorsbillentyű és a microSD kártya bementi nyílása lelhető fel. A készülék oldalainak hátsó részén foglal helyet egy-egy hangszóró, és a későbbiekben kiderül, hogy ez a megoldás audio szempontból igencsak előnyös.

A kinyitott telefon gombsora a Samsung hagyományai szerint épül fel. A navigációs gyűrű körül kicsit több billentyű van, hiszen ide került az MP3 lejátszó gyorsgombja, a videóhívás indítására szolgáló készség, és a gyorsmenü elérésére hivatott billentyű is. A kijelző alatt található a második számú kamera, amely VGA felbontásban képes fényképeket készíteni.

Hirdetés

Kijelző, menü

A külső kijelző a szokásos Samsung technológiát nyújtja. Marhára szép analóg órákat lehet kitenni, kár, hogy ezeket 15 másodperc múlva automatikusan lekapcsolja a telefon energiatakarékossági okokra hivatkozva. Állítható viszont, hogy az állapotsáv (akku, térerő, idő, események ikonjai) folyamatosan látszódjon, ez nem zabál annyi áramot, viszont rendkívül hasznos, hogy egy pillantással meggyőződhetünk arról, hogy mi a helyzet. A külső kijelzőre háttérkép is tehető, de sok értelme nincs, viszont megjelennek rajta a telefonszámokhoz rendelt fényképek, így könnyebb lehet a hívó azonosítása. (Zárójelben jegyeznénk meg, hogy a kicsi ideig nálunk vendégeskedő ZM60 külső kijelzőjén már rengeteg helyen nem volt elég fényes a kék pixel, ezért kimondottan rondán nézett ki, reméljük, hogy ez csak egyedi hiba volt.)

A fedlap belsején 176x220 pixeles, 262 ezer színű, TFT technológiával készült kijelző található. Ízig-vérig Samsung: finom, kontrasztos, erős fényű képernyő, kiemelkedően jónak találnánk, ha nem találkoztunk volna egy bizonyos D600 nevű telefonnal...

A menürendszer ismertetéséhez azt az alcímet adhatnánk, hogy „Így is lehet!” A TIM által áttervezett ikonok egyáltalán nem nyújtanak gagyi látványt, megfelelnek annak, amit egy normális grafikáról gondolunk, ugyanakkor magukon viselik a szolgáltató imázsát. Ha már minden operátornak az a heppje, hogy belerondítsanak a szebbnél szebb gyári designba, legalább tegyék azt stílussal, ahogyan a TIM is cselekedett. Bár az ikonok itt is kevés színből épülnek fel, azok animációja, illetve a megvalósításban tapasztalható koherencia miatt abszolút nem zavaróak a felhasználó számára.

A kilenc ikonos menü egyébként nem hordoz sok újdonságot. A már ismert Samsung logika alapján épül fel, a dolgok egyértelműek. Hasznos viszont a kedvencek gomb, amit megnyomva a legfontosabb funkciók a kijelző alsó részén foglalnak el egy sávot, így könnyen megvalósulhat például a profilváltás. No igen, ebben a Samsungban már profilok is vannak.

Telefonkönyv, üzenetek

A névjegyzék pompás. 1000 férőhelyes, és rengeteg információ tárolására képes. Számomra mindig öröm, ha egyszerre láthatóak a SIM kártya és a készülékmemória bejegyzései, most sincs másképp. Egy névhez több telefonszám, e-mail cím, postai cím, születésnap és honlap tartozhat, eddig semmi extra. De beírható az is, hogy milyen beosztásban, melyik vállalat, melyik részlegénél dolgozik az illető, és ami különösen jó, hogy nem csak kép és csengőhang csatolható a bejegyzéshez, hanem az üzenethang is lehet egyedi. A listázás gyors, a sorrend pedig vezeték, illetve keresztnév szerint is eldőlhet.

Az üzenetek területén is okozott meglepetést a Z300. A 200 férőhelyes SMS memória nem akkora fegyvertény, az üzenetírás viszont kimondottan élvezetes, hála a gyors szoftvernek és a jól pozícionált gomboknak. Egyetlen fájdalmam a smiley konstruálása volt, ugyanis a zárójel nincs kiosztva egyik billentyűhöz sem, hanem a kettőskereszt hosszas passzírozására bukkan fel egy olyan lista, amelynek a harmadik oldalán található meg a keresett karakter. Ez picit körülményes, ezért nem használtam, így kicsit cinikusan genya humort képviselhettem mások szemében, hiszen még a smiley-t sem pakoltam ki egy-egy vicccesnek szánt megjegyzés után.

A multimédia üzenetek kezelése sem okozott gondot, itt a maximálisan kezelt méret 300KB. Ami viszont szerkesztőségi ujjongást váltott ki, az az e-mail kliens kapcsán történt apró, de annál fontosabb fejlesztés: a Z300 már hajlandó kommunikálni hitelesített SMTP szerverekkel. Természetesen továbbra is kezel csatolmányokat, illetve automatikusan is felugrál a netre, amennyiben a felhasználó ezt külön beállítja.

Multimédia

Talán kezdjük a fényképezőgéppel, hogy a kevésbé sikerült dolgokon hamar túltegyük magunkat. Szóval ez az 1 megapixeles optika, hm, nos, nem az igazi. Bár a szoftver rendelkezik az összes samsungos extrával, amit megszokhattunk, de hiába a sok beállítási paraméter, egyszerűen hosszas küzdéssel sem sikerült épkézláb fotót kipréselnem belőle. Mindenesetre alant találhatóak hamvába hullt próbálkozásaim hírmondói:

A videófelvétel sem hoz nagy változást, itt 176x144 pixel lehet a felbontás, ami még mindig erősen az egérmozi kategória. A telefon belső memóriája 53 megabájt, ami kicsit szűkebb, mint az eddigi modellek esetén látottak, ám hála a microSD bővítési lehetőségnek a felső határt a pénztárcánk, valamint a technológia szabja meg. A Z300 esetén 512 megabájtban.

Kiemelkedőek viszont a hangképzési szolgáltatások. A hátlapon ficergő két hangfal eszméletlen erősséggel, és rendkívül tisztán szólaltatja meg a dallamokat, tényleg le a kalappal. Illetve még egy dolog: a Samsung Z300 az első olyan hagyományos készüléke a gyártónak, amelybe végre sikerült belepréselni egy nyamvadt vibramotort, így képes egyszerre csörögni és rezegni is, ráadásul kellemes intenzitással. Itt viszont végeszakad a dicshimnusznak: az MP3 lejátszás továbbra sem fut a háttérben, és sajnos kimaradt a sztereó Bluetooth fülesek támogatása is. A videólejátszó nem csak 3gp, hanem mp4 formátumú mozgófilmek visszaadására is képes.

A profilok is újdonságként értelmezhetőek, jótól lopni viszont nem szégyen, úgyhogy az összes beállítási paraméter ismerős lehet egy nem kicsinyke finn gyártó készülékeinek menürendszeréből.

Szervezőfunkciók, játékok

A naptárral nincs túl sok probléma, jobban mondva egyetlen probléma sem akad. Mind a havi, mind pedig a heti nézet tökéletesen átlátható, a bejegyzések négy csoportba tagozódhatnak, úgymint: teendő, évforduló, feladat, jegyzet. Előbbi kettő ismétlődhet, sőt a teendőnek lehet lejárata is. A feladat nem ismétlődik, viszont van neki prioritása, míg a jegyzet csak egy dátum és 100 karakternyi bevihető szöveg összessége. Teendőből 100, évfordulóból 50, feldatból és jegyzetből 20-20 darab tárolható. Kérdés: miért nem mehet ez az egész a belső memória terhére?

Az ébresztőóra is hajlamos ismétlődni, a hangerő brutális, a szundi pedig öt sovány percecske, mely összecsukott telefon esetén az oldalsó gombokkal tolható további öt percekkel arrébb. A számológép alapfunkciós, a világóra két időzónát mutathat. Nincs stopper, de van valutakonverter, illetve egy könnyed, 60 órányi hanganyag rögzítésére képes diktafon.

Két játékot pakoltak a tervezők a Z300-ba. A Power Inline X nevű okosság kicsit giccses pályákon görkorizó fiatalok irányításának feladatát rója a játékosra. Pofonegyszerű, és rendkívül egysíkú szórakozás ez. A The Last Age című programot rövid úton iktattam ki, amikor megtekintést nyert, hogy 3D robotokkal kell 3D robotok ellen fellépni, jelentős tűzerőt képviselve. Aki szereti, az éljen vele boldogul.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A Samsung Z300 szinte a teljes adatkommunikációs arzenált felvonultjatja. A Bluetooth kapcsolat mellett nem spórolták ki az infravörös portot sem. Adatkábel segítségével PC-hez is köthető, ilyenkor modemként is működhet. A 3G segítségével a net és a WAP az eddigiekhez képest fénysebességgel érkezik. A videóhívás is több-kevesebb hatékonysággal működött, erre – a legtöbb 3G modellhez hasonlóan – külön gombot is kapott a telefon.

A belső kamera elhelyezése miatt az asztalra hanyagul ledobott telefon kicsit alulnézetből mutatja a fejünket a másik fél számára, amely nem kedvez a nagy tokával rendelkező felhasználóknak. Természetesen a kihangosítás minősége tökéletesen megfelelő, a képátvitel egyáltalán nem akadozott, a másik fél arca a teljes kijelzőt is kitöltheti.

A hátlappal egybeépített akkumulátor átlagos használattal, némi videótelefonálással 2 napig bírja a kiképzést. Módunkban állt úgy is kipróbálni a telefont, hogy csak bekapcsolva tartottuk, így hat napig életben maradt. A töltés a szélesebb típusú Samsung csatlakozóval történhet, de két óránál nem emészt fel több időt.

Összegzés helyett legyen elég annyi, hogy a készülék immár egy hónapja van nálunk. Részemről rettenetesen megszerettem, kifejezetten jól kezelhető, a tudása bőven elegendő lehet egy átlagos felhasználó számára. Ha az MP3 menne a háttérben és a kamera nem lenne ilyen homályos, akkor rá is süthetnénk a kifejezetten ajánlott plecsnit. Így viszont „csak”:

Samsung Z300

Bog

A készülék kipróbálható és megvásárolható a GSM Studio Duna Plazaban.
Weboldal: www.gsm-studio.hu
Elérhetőség:
Tel: +36-70-5655655
Fax: +36-1-2370446
E-mail: gsmstudiodp@yahoo.com

Specifikációk

Samsung Z300
Technológia GSM 900/1800/1900/UMTS
Méret 89x47x25 mm
Súly 115 g
Kijelző 176x220 pixel, 262K szín, TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 200/53MB
Egyéb memória MicroSD
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítő 60 óra
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 950 mAh Li-Ion
Készenléti idő 180 óra
Beszélgetési idő 240 perc
Fényképezőgép 1 megapixel, 4x digit zoom, vaku, videó
POP3 e-mail van
WAP böngésző 2.0
HTML böngésző nincs
Játékok 2+JAVA
Csengőhangok 64 csatornás MIDI, MP3, AAC
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek két kamera, 3G

Azóta történt

Előzmények