Samsung Wave 525 - fodrozódik a víz

Bevezető

Kellett kicsit várni arra, hogy az első Wave után piacra kerüljön a többi olyan gép is, amelyekben a Samsung saját fejlesztésű, bada névre hallgató rendszere dolgozik. Nemrég már nálunk járt a Wave 723, most itt van a még egyszerűbb kistesó, amelyről érdemes tudni rögtön az elején, hogy a 3G is kimaradt a szolgáltatások közül. A Samsung megmondta már korábban, hogy a bada családot először lefelé bővítik, ennek eredménye többek között jelenlegi tesztalanyunk, amelyet az XXL GSM-től hoztunk el. Hivatalosan S5250 a típusszám.

Samsung Wave 525
[+]

A bada rendszer nagy elánnal startolt a nyáron, fejlesztői versenyek kapcsolódtak hozzá, illetve egy tényleg remekül sikerült készülék, amely hardveresen a mai napig ott van az élmezőnyben. Az S8500 árát is úgy lőtte be a gyártó, hogy igazán vevőcsalogató konstrukciónak számított, kisebb kilengésektől eltekintve az első Wave a mai napig tartja az árát. Szerkesztőségi berkekben sokan használjuk a mai napig is ezt a telefont, dr. Kind leginkább fejleszt rá, de a hétköznapok során is megállja a helyét.

Samsung Wave 525
[+]

Egy operációs rendszer viszont akkor lesz erős, ha jelentős számú készüléken fut, s azokat el is lehet adni. Ez nyitja meg az utat ahhoz, hogy a mögétett alkalmazásbolt tényleg fejlődjön, a fejlesztők érdemesnek tartsák a platformot arra, hogy sokféle szoftvert készítsenek hozzá. A tényleg jól sikerült start után a bada viszont kicsit megtorpant, de talán most újra lendületet vehet, bár ahhoz pont tesztünk alanya önmagában azért kevés lesz. Nyilván azért érdemes lefelé bővíteni a portfóliót, mert így az ár csökkenésével szélesebb körben elterjedhet a bada, de ezzel persze az is együttjár, hogy a Samsungnak fel kell vennie a versenyt az egyre olcsóbb androidos és Symbian rendszerű készülékekkel. Előbbiekkel házon belül is, ami biztos okoz némi fejtörést Koreában.

Külső

A legkisebb Wave nagyon hasonlít a 723-ra, meg úgy általában az összes középkategóriás, érintős Samsung telefonra. Míg az S8500 külsejét tekintve is viszonylag egyedi gépezet volt, addig az olcsóbb Wave mobilok teljesen tucatszerűek, pedig a felhasználók ebben az árkategóriában már sokszor a külcsín alapján is döntenek. A gyártónál is tudniuk kellene, hogy az átlagjúzert nem érdekli, hogy S-Class, S60, 1.6, vagy bada nevű dolgok vannak az adott készülékben, van egy minimum funkcionalitás, amit az ember elvár a pénzéért, s csak kis százaléka a felhasználóknak válogat mondjuk annak alapján, hogy milyen szoftverek érhetőek el az adott platformra. Ebben a közegben pedig igenis számít a design, ami ezúttal nem sikerült kiemelkedőre.

Samsung Wave 525
[+]

A doboz korrekt. Felvevőgombos, sztereó füles, adatkábel és töltő alkotja a csomagoláson belül hentergő tartozékok halmazát, a kézikönyv elég vaskosra sikeredett. A készülékre valami speciális technológiával hurkázták rá a fóliát, mert nem lehetett egyben leszedni, pedig nem tűnik különösebben sérülékenynek a telefon egyetlen eleme sem. Mindent plasztik borít, a hátlap pöttyözött felülete kissé érdes, de ez inkább előny, legalább nem csúszik ki könnyen a kezünkből.

Samsung Wave 525
[+]

Az előlapon a 3,2 inches, 240x400 pixeles kijelző domborít, amely ezúttal TFT, de érintési technológia szempontjából kapacitív, tehát jól reagál a finom ujjmozdulatokra is. Felette a gyártói felirat, illetve a hangszóró található, alul három darab gombunk van, a két szélsővel a híváskezelés, a középsővel a menübe való belépés oldható meg. Oldalt sem bonyolult a képlet: balra a hangerőt szabályozó billentyűk kerültek, jobb oldalon pedig a kamera gyorsgombja és a kijelző lezárását és feloldását megoldani hivatott kezelőszerv kapott helyet.

Samsung Wave 525
[+]

A szabványoknak a kis Wave megfelel, felső részén 3,5 mm-es jack dugasz tátong, mellette egy elhúzható ajtó mögött figyel a microUSB bemenet. A hátlapon csak a kamera négyzetes alakú motívuma keltheti fel a figyelmet, a borítást leszedni viszont körömpróbáló művelet. Pedig egyszer biztosan meg kell bontani a telefont, hiszen a hátlap lekaparása után oldalról tudjuk becsúsztatni a SIM-et és a microSD-t is. Ez utóbbi nem az alapcsomag része, akinek nem elég a belső, 100 megabájtos felhasználói terület, kénytelen lesz beruházni egy izmosabb bővítőlapkára.

Menü, rendszer

Ez a Wave hardveresen biztos, hogy nem az a Wave, amit annak idején nem tudtunk megtorpanásra bírni. Az S8500 igen komoly vasat kapott, nyilván a sokkal kevesebbet tudó testvér műanyag burkolata alatt valami egyszerűbb megoldás manifesztálódik, de a Samsung nem közöl erről semmi kézzelfogható adatot. Viszont hiába alacsonyabb a kijelző felbontása, a bada rendszer ezen a készülék korántsem tud annyira lenyűgözően futni, nem mondom, hogy gáz, de körülbelül egy hasonló árú, 1.6-os Androiddal szerelt telefon szintjén van.

Samsung Wave 525

Samsung Wave 525

A rendszer viszont egy az egyben a nagyobb testvérben látottak kisebb felbontású kijelzőre átrajzolt verziója. A feloldás is ugyanúgy történik, vagy a valamilyen irányba elhúzzuk a háttére pakolt virtuális „fóliát“, vagy az elmulasztott eseményeket jelző puzzle-darabokat mozgatjuk a lukas helyre. A kezdőképernyő alapból három oldalas, de bővíthető, működik fektetett nézetben is (itt lehet törölni a felesleges oldalakat), widgeteket az alsó sorból lehet felrámolni, ezeknek száma korlátozott, de a lényegesek ott vannak (óra, képek, e-mail, barátok, stb). A menübe a középső gombbal haladhatunk be, ez alapból két oldalas, az ikonok átrendezhetőek, s további oldallal nyolc bővülhet a letöltött alkalmazások függvényében. Érdekes, hogy ezúttal csak a fehér háttér érhető el, betűtípusból van viszont csajosabb kivitel is, bár a telefon semennyire nem feminim. A készülék – ha nem is szélsebes – teljesen röccenésmentesen teszi a dolgát, a bada rendszert jól sikerült optimalizálni a gyengébb hardverre is.

Samsung Wave 525

A névjegyzék igen sokoldalú. Mindenféle adatok felvihetőek egy-egy névhez, erre nem lehet panasz (feleség és gyerek neve is, ha kell), ráadásul van közösségi szolgáltatásokkal való kapcsolat is. Importálhatóak kontaktok Gmail, Yahoo és Windows Live adatbázisokból, Exchange szerverről, illetve Facebookról, Twitterről és MySpace-ről. Számomra öröm, hogy nem húzza be a névjegyzékbe a szoftver az összes online ismerőst kérdés nélkül, hanem mi válogathatjuk össze, hogy kiket szeretnénk a kontaktok között látni. Az így összeszedett arcokat ezt követően össze lehet kötni a telefonkönyv korábbi, „klasszikus“ módon tárolt bejegyzésekkel, de arra figyeljünk, hogy a SIM kártyán levő nevekkel ez nem oldható meg. Ha viszont megvan a kapcsolat, akkor a névjegyzékből mindenkiről megnézhető, hogy hova és mit postolt, elérhetőek az illető fotói, további elérhetőségei is. Ezzel az egésszel egyszer kell szöszölni egy kicsit, de után nagyon praktikus aktív webkettes júzereknek, hogy mindenki ott van a telefonban, aki fontos.

Samsung Wave 525

Az üzenetkezelés is kellemes, bár innen egyből nem lehet valakinek mondjuk Facebook üzenetet írni, de a jól összerendezett kontaktok esetén a rendszer az illető összes telefonszámát és e-mail címét felkínálja az írás komponálásakor. Álló nézetben is teljes QWERTY kiosztást kapunk, de a 240 pixel széles felbontás ehhez nem ideális, elég sokat ütöttem félre. Viszont elforgatva teljesen más a helyzet, így elég szellős a kialakítás, igen gyorsan lehet így szöveget bevinni. Az ékezetes betűket az adott karakter hosszas megnyomásával lehet előhozni, mivel készülékünk még nem tudott magyarul, ezért a nagyon speciális hazai betűket nem tudtuk előcsiholni. Az e-mail kliens is képes Exchange szerverekkel együttműködni, a csatolmányok kezelése sem okoz problémát.

Samsung Wave 525

Samsung Wave 525

A naptár igen nívós. Képes frissülni a webről is (Facebook és Exchange forrásokból), kétféle típusú bejegyzést fogad: találkozó és évforduló. Ezekbe alapvetően minden bele is zsúfolható. Érdekes, hogy nincs heti nézet, pedig ez elvárható lenne. A különböző forrásokból érkező bejegyzéseket más színnel jeleníti meg a felület. A vekker több időpont megjegyzésére képes, van stopper, időzítő és világóra is. A számológép azonban csak alapfunkciós. Az Office dokumentumok megtekintéséhez a Picsel Viewer használható, ez elég gyors, szerkeszteni viszont nem lehet a segítségével.

Multimédia

A hátlapon található kamera 3,2 megapixeles felbontással bír, de semmi egyéb okosság nincs hozzá. Hiányzik a vaku, sajnos autofókusz sincs. Az egyetlen extra, hogy geotagging információkat is tárolhat az elkészült képekhez a rendszer, ami rögtön azt is feltételezi, hogy van GPS vevő a telefonban. A fotózási módok között találunk panoráma funkciót, sorozatfelvételt és mosolyfotózást is. Van többek között éjszakai mód, néhány effekt, videót csak QVGA felbontásban képes rögzíteni a készülék.

A fent elhelyezkedő tesztfelvételek megfelelnek a specifikáció alapján elvártaknak. Nem kiemelkedőek, de jól tükrözik a telefon képességeit, sötétebb környezetben az eredmény zajos, a vonalélesség nem tökéletes, s elég sok ponton felfedezhető elmosódottság. A színek viszont élénkek, jó fényviszonyok között a kis Wave megfelelően teljesít. A képek visszanézésekor van kétujjas nagyítási lehetőség (multitouch), ami viszont láthatóan megizzasztja a hardvert, itt igen darabos a felület, lassú a reakcióidő.

Samsung Wave 525

A zenei képességekkel nincs komoly gond, a lejátszó albumborítót is mutat, van előre készített sémákból építkező equalizer, néhány további effekt is használható (mélyhang, koncert, széles sztereó), ismétlődés, random lejátszás elérhető. Ha a lejátszó használatban van, akkor a készenléti kijelző felső részét lehúzva tudunk számot váltani, a lock screen tetejéről pedig egy CD lemez lóg be lelkesen, ezt anélkül is lehet izgatni, hogy a kijelzőt feloldanánk. A kihangosított teljesítmény közepes, fülessel jobb a helyzet, a gyári tartozék erős közepes produkciót nyújt. A repertoár része a zenefelismerővel és RDS-sel is ellátott FM-rádió, amihez okvetlenül szükséges headset csatlakoztatása.

Adatátvitel, egyebek

A kis Wave legnagyobb hiányossága, hogy nincs benne 3G. Maximum EDGE kapcsolatot tud használni mobilinternet szempontjából, viszont nagyon örömteli, hogy a WLAN nem maradt ki. A vételi érzékenység ebben az esetben érzésem szeint az átlagosnál picit gyengébb, de ha megvan a kapcsolat, akkor szépen jönnek az adatok. Így már van értelme a jól használható böngészőnek (flash nincs), a Facebook és Twitter kliensnek, illetve a YouTube alkalmazásnak is. A GPS viszont még mindig viszonylag felesleges, lévén jelenleg nincs elérhető navigációs szoftver a bada platformra (bár remélhetőleg az NDrive-ra már nem kell sokat várni).

Samsung Wave 525

Lokális szinten Bluetooth 3.0 áll rendelkezésünkre, illetve USB kapcsolat. Utóbbihoz a KIES nevű Samsung szoftver szükségeltetik, ennek hiányában még a memóriakártya tartalma sem látszik a számítógépről. Érdemes még foglalkozni a bada rendszer mellé fejlesztett online alkalmazásbolttal is, lassan ugyan, de szaporodnak az értelmesebb programok, bár a kínálat még így is szűkös. Viszont jelen pillanatban még minden ingyen van, többek között a FIFA10 is.

Samsung Wave 525

A hátlap alatt tehénkedő akkumulátor névleges kapacitása 1200 mAh. Ez bőven elég, a kis Wave két-három naponta kér csak enni, ez a művelet pedig hálózati töltőről és adatkábelről is megvalósítható.

Samsung Wave 525
[+]

Értékelés: Samsung GT-S5250 Wave 525
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. A Wave 525 pillanatnyilag a legolcsóbb bada rendszerű telefon, 50 ezer forint alatt indult. Ez kellemes (főleg, ha a nagyobb 723 kissé elszállt árát vesszük alapul), de valahogy nem áll össze a kép mégsem. Ha valakinek csak trendi és érintős telefon kell, akkor egy sereg másfée modell közül választhat, Android rendszerűt is talál, de a zárt platformok is meg fognak felelni az igényeinek. Tesztalanyunk viszont okostelefon, számos nagyon kellemes megoldással rendelkezik a bada platform használata miatt (Exchange szinkronizáció, közösségi szolgáltatások, remek naptár), de sok helyen fapados (nincs 3G, mass storage), furcsa egyveleg. A hétköznapok során jól használató a készülék, a hangminőség kifogástalan, a fektetett QWERTY gombsoron jól lehet üzeneteket írni, de nem látom a piaci rést. Ha ennyi pénzért keresek okostelefont, akkor egy olcsóbb Android mellé teszem a voksom, ott tutira van 3G, nagyságrendekkel több az alkalmazás és legalább a Google Maps rajta pihen. Tudása alapján a Nokia 5250 ellenfele lehetne a gép, csak éppen az legalább 10 lepedővel olcsóbb, bár néhány paraméterben gyengébb is. Viszont csak kicsit kell rádobni, hogy legyen egy LG Optimus, vagy egy Sony Ericsson X8 a kezünkben. Nem rossz ajánlat a kis Wave, de egyáltalán nem kiemelkedő, viszont ha egy picit még csökken az ára, akkor megérdemli a Tetszett plecsnit, amit most halványan ugyan, de megelőlegezek neki.

Samsung S5250 Wave 525

Bog

A Samsung Wave 525-öt az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Wave 525 (S5250)
Samsung S5250 Általános
Technológia GSM
Méret 109.5 x 55 x 11.9 milliméter
Tömeg 100 gramm
Színvariációk fekete, szürke
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 400 pixel
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 100 MB ROM
Memória bővíthetősége MicroSD (SDHC)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van (3.0 és A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / igen
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform bada 1.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van, alkalmazással
Extra szoftverek YouTube, Facebook, Twitter, Samsung Apps, Picsel Viewer
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (320x240 @ 24fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS, AF)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 700 óra
Beszélgetési idő 6,2 óra
Egyebek
giroszenzor, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, TouchWiz 3.0

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés