Bevezető
Barcelonában nyílt először lehetőségünk arra, hogy megtapogassuk az Samsung Ultra Edition sorozatának legújabb termékeit, amelyeknek ultrasága annyira kiemelt, hogy U betűvel jelzik ezt a gyártónál a típusszámban. Az XXL GSM jóvoltából hozzánk először az U600 jutott el, ami leginkább a D900 és az E900 házasságából született anorexiás gyermek benyomását keltette.
Már a szülők is szépek voltak, de az U600 egyszerűen fejedelmi formatervet kapott, szerintem most ez a legszebb Samsung a kínálatban. A koreai invázió ezen tagja kiemelt szerepet kap, hiszen a D900-as sikermodellt kell felváltania, így a tervezők beleadtak apait-anyait, az eredmény pedig tényleg igen meggyőző lett, az F300-zal elkövetett extrém formai kisiklást most kiköszörülte a gyártó.
Anyám első mondata az volt, hogy most azonnal cserélünk telefont. Villányban a csapat kicsit mosolygott, amikor elkezdtem a Vylyan pincében a hordókat fotózni, aztán az elkészült képek láttán megnyúlt az ábrázatuk. Egy olasz nokiás arc ült mellettem vacsoránál, és elismeréssel forgatta a kis Samsungot, hümmögött nagyon, amikor a specifikációkba beavattam, hogy ezt ilyen vékonyan és minőségérzettel tényleg nem kismiska megcsinálni.
Az U600 tehát sikert aratott. De persze ez a készülék sem lehet tökéletes, a tesztből ki fognak derülni a hibák is.
Külső
Nagyon szép. Kecses, elegáns, igazi kis műremek. 10,9 mm vastag, a slide vajpuhán csúszik fel és le, lötyögésnek, recsegésnek, ropogásnak nyoma sincs. (Azóta kiderült, hogy ez sajnos nem minden U600-nál van így.) A színválasztás tökéletes, a fedlap sötétszürkéje (más fényviszonyok között kékesszürke) rákanyarodik a telefon oldalára, ahol találkozik a hátlap ugyanilyen árnyalatú borításával, alul viszont egy centis ívben kikandikál a gombsort körbeölelő fekete műanyag.
A koncepció vitathatatlanul legszebb része a kör alakú navigációs gomb, amelynek lágy kiemelése mintha a kijelzőbe akarna beleharapni. A display körüli üvegszerű anyag lenyúlik a navigyűrű közepéig, ide két oldara egy-egy érintőgomb került, ezek a funkcióbillentyűk, a sötétszürke részen pedig szintén érintésérzékenyek a híváskezelő gombok. Érdekes a telefon alja is, hiszen rácsozott kialakítást kapott.
A készülék bal oldalán ezüstösen csillog a hangerőt szabályozó billentyű, alatt helyezkedik el az univerzális Samsung csatlakozó, amelybe a headset (gyári tartozék), az USB kábel (ez is), a töltő (természetesen ez is) és a TV-kimenet kábele (ez sajnos nem) dugható bele. A jobb oldalon csupán a kamera gyorsgombja és a microSD kártya bemeneti nyílása fedezhető fel.
A szétcsúsztatás után megszemlélhetjük az egyenletesen fehér háttérvilágítású, süllyesztett billentyűzetet, és itt éreztem először, hogy nem fenékig tejfel az U600, mivel az alsó sor nyomkodása kicsit furcsa volt. Miután egyetlen panelből készült a gombsor, ezért néha a 9-es és a 7-es gombokkal egyszerre megnyomásra került a kettőskereszt és a csillag is. Ehhez hozzá lehet ugyan szokni, de nem az igazi. Morogtam azért is, mert az összes gomb kap szép világítást, kivéve a híváskezelő billentyűket. Persze lehetne azzal védeni az U600-at, hogy sebaj, ezek úgyis kitapinthatóak, de azért...
A telefon tetején van a bekapcsológomb, ez nem csinál semmit ezen a funkción kívül, pedig reméltem, hogy hátha valami extra fícsör tartozik hozzá, de csak a háttérképről veszi le a feliratokat, ha megnyomjuk. Értelmét nem láttam. Ha feltoljuk a fedlapot, akkor bukkan elő hátul a 3,2 megapixeles kamera a vaku és a tükör társaságában.
Hirdetés
Kijelző, menü
Tűéles, kontrasztos képet ad a 240x320 pixeles ablak, mindezt 45x33 milliméteren teszi. A menürendszer a Samsungra jellemző BlackUI, ezúttal 12 ikonnal rendelkezik, de választható a listás nézet is. Ha napfényes helyre megyünk, akkor a fehér alapon fekete sémát érdemes kiválasztani, bár a másik (az inverz verzió) jobban passzol a készülék megjelenéséhez.
A D900 után az U600 is megkapta azt a témát, amely a háttérképet az adott ország egy nevezetességére kapcsolja, esetünkben a Parlament épülete látszik, nappal madarak repkednek felette, este kivilágított verzió látszik, egy-egy kósza hullócsillaggal. Barcelonában a Sagrada Familia volt az operátori kiírások mögött. Persze ez lecserélhető tetszőleges képre, és a tárcsázási betűtípus is négyféle (téma, lúdtoll, cetli, normál) variációt kínál. Hatalmas pirospont jár a Samsungnak azért, mert a teljes menürendszert érintve lehet állítani három lépcsőben a betűméretet, bár már a közepes is elég nagy. Kétféle betűtípus is van, bár sok különbség nincs köztük.
Maga a menü már megszokott a Samsungtól, bár felteszem, hogy még azért van olyan olvasónk, aki nem látott ilyesmit, tehát: a menüpontok számozottak, lehet őket így is vezérelni. A fekete, a fehér és a narancssárga dominál, de ami igazán egyedi, hogy bentebb haladva az ikonok mögé, az egyes menüpontok alatt nyíló almenük egyből látszanak, akármerre is kószálunk. Szintén Samsung sajátosság, hogy megjegyzi a szoftver, hogy merre kolbászoltunk legutóbb, és ilyen sorrenben dobja fel az opciókat. Szerethető funkció, bár eleinte megszokást igényel.
A menü sebessége egészen addig villámgyors volt, amíg bele nem toltam egy sima kis 64 megás microSD-t, ott azért elmerengett a szoftver kissé (olvasta be a fájlokat), aztán visszagyorsult, de azért ennek annyira nem örültem. Az érintőgomboktól én speciel irtózom, de ebben a felállásban nem zavaró, jó messze vannak egymástól, a P310-nél pedig már megedződtem, tehát nem volt velük sok gondom. Azzal viszont igen, hogy a navigációs gyűrű középső gombja megint a WAP-ra akar vinni (és ez megváltoztathatatlan), illetve azt sem szeretem, hogy az összecsukás után magába mélyedő kijelzőn semmi nem jelzi az elmulasztott eseményeket. Ezek csak akkor válnak láthatóvá, ha felébresztjük a készüléket.
Alapfunkciók
Kivételesen a híváslistával kezdenénk a funkciók felsorolását, mert két dolog is van, ami igen hasznos. Először is van tiltólista, az ide pakolt számoktól a telefon nem jelzi a hívást és az üzeneteket, de ami teljesen újszerű, hogy az időrendi listában nem csak a hívások, hanem az üzenetek is látszanak, és én rájöttem, hogy ez jó.
A telefonkönyv a szokásos funkciókkal bír, 1000 bejegyzés fér bele, akkor is, ha minden adatot felveszünk a név mellé (több telefonszám, email cím, megjegyzés, kép, csengőhang). Keresni könnyen és gyorsan lehet benne. Az üzenetkezelés is megújult, most már ha új üzenet írására adom a fejem, akkor vagy "üzenet", vagy "email" lehet, előbbibe viszont mindenféle becsatolható, és így küldés előtt átlényegül MMS-sé. Az is kellemes, hogy ha több képet szeretnék küldeni, akkor nem kell manuálisan új diákat felvennem, hanem ezt a szoftver automatikusan megoldja azzal együtt, hogy a fotókat intelligensen kicsinyíti a megfelelő mértékben. Külön kellemes az is, hogy a címzett megadásánál feljön az utolsó három használt kontakt, vagy telefonszám, ugyanez igaz a tárcsázásnál is. Miközben ütjük be a számokat, alul egy kis ablakban jelzi a szoftver, hogy szerinte kit akarunk felhívni. Apróságok ezek, de mosolyt csalnak a felhasználó arcára. Oh igen, még egy kellemes meglepetés: a telefon 1000 SMS tárolására képes.
A naptár érdemben nem változott, heti, havi és napi nézet van, előbbi kettőnél pirossal jelzi a találkozót, sárgával pedig az évfordulót a szoftver. Találkozó, évforduló és feladat vehető fel, mindegyikből összesen 100 darab lehet. Az ébresztőóra külön menüpontot kapott, négyféle időpontunk lehet, ezek ismétlődhetnek is. A világóránál - sajnos - eltűnt a Samsungra eddig jellemző térkép, most csak listánk van arról, hogy melyik városban mennyi az idő. Van stopper, időméreő, 1 óra hosszan rögzíteni képes diktafon (hívás közben is működik), a számológép alapfunkciós, de a zárójelekkel azért elbánik. A mértékegység-átváltó szinte mindennel elboldogul.
Ami új, az az úgynevezett intelligens kereső. Elvileg mindenben keres (üzenetekben, fájlnevekben, telefonkönyvben, menüpontokban), elég neki egy szótöredéket megadni, és máris kidobja a találatot. Gyakorlatilag ez nem jött ebben a formában mindig létre, az üzenetek szövegére nem tudtam találatokat produkálni, de a fájlnevekhez igen, ám csak azoknál működött, amik a belső memóriában voltak.
Multimédia
A kamerával érdemes kezdeni az ismerkedést. A 3,2 megapixel és az autofókusz bíztatóan hangzik, és valóban nem vall szégyent a kütyü, bár azért bele lehet kötni a fotókba. Egyrészt picit sötétek, bár az is igaz, hogy automatikus ISO-t használtam a kültéri képeknél, másrészt ahol sötétek, ott van némi zaj is. A beállításokkal sokat lehet játszani, vannak előre tárolt környezetek (lámpafény, napos, felhős, stb), a felbontás és a képminőség is variálható. Egészen meglepően színhű képeket tudtam lőni egy sötét pincében (oké, zajos, de az átlagos mobilokhoz képest rendben van), a makró is kifogástalan, az autofókusz ebben az esetben is működik.
A készüléket vízszintesen kell tartani a fotózáskor, így teljes képernyős a kereső. A beállítások elérhetőek egy horizontális sávban is, a gyors funkcióváltás és a fontosabb paraméterek egy gyorsmenübe kerültek, ahonnan talán egyszerűbben is hozzáférhetőek. A videórögzítés CIF felbontásban történhet, a fotókból pedig itt lent található egy csokor. Ha a készülék merül, akkor már nem enged fényképezni, a vaku pedig használható sima lámpának is, nem csak exponáláskor gyulladt ki. A kamera opciói között a névjegykártya-felismerés is szerepel.
A zenei funkciók egy MP3 lejátszóban csúcsosodnak ki. A szoftver ID3 tag-ek alapján rendezgeti a zenéinket, a kihangosított hangminőség az épp elmegy kategóriába kerül. A mellékelt fülesen egy darab felvevőgomb található, nem szedhető ketté, ezért saját jack dugós headset használatára nincs mód. A gyári füles minőségére a négyes alá kifejezés illik a legjobban. A lejátszó fut a háttérben, ahogy kell.
Van egy kellemes FM-rádió is, csak füles használatával működik, de kihangosítható. A Samsung háza táján ritka az RDS, de ebből a készülékből nem hagyták ki. Van műsoremlékeztető, ahová felvihetjük, ha nem akarunk lemaradni Bolgár úrról, ilyenkor riaszt a készülék és be is kapcsolja az adást. A diktafon nem működik a rádióval egyszerre, tehát az adás nem rögzíthető.
Az egyéb alkalmazások sorát gyarapítja egy sereg játék, amelyekből csak az első kettő full verzió (Bobby Carrot, TheLastAge), a többi csak demo, játsszál vele 30 másodpercet, aztán töltsd le pénzért. Pedig ez szolgáltatófüggetlen telefon. A java játékok szerencsére a belső, majdnem 60 megabájtos, dinamikus memóriába kerülnek. Említést érdemel még a képszerkesztő, amellyel az elkészült fotók alakíthatóak át, illetve a bélyegző, amely két kép egybemosására szolgál. Értelmét - főleg ez utóbbinak - nem láttam. Profilok nincsenek, de a rezgés és a csörgés végre megy egyszerre, üzenet érkezésekor is.
Adatkommunikáció, akkumulátor
A 3G hiánya nekem fájó. Egy ilyen - tényleg pöpec - telefonba be kellett volna rámolni. Helyette csak GPRS és EDGE átvitel van, a WAP-ot sehogy sem sikerült összeberhelnem, de a hibát ezúttal magamban keresem. Lokális adatátvitelre adott a 2.0-s, sztereó Bluetooth, illetve a mellékelt USB kábel.
Ha összekötjük a telefont a PC-vel, akkor működhet háttértárként (a memóriakártya tartalma külső meghajtóként látszik), lehet a készülék médiatár, ilyenkor a Media Player megpróbálja lejátszani a rajta tárolt zenéket, illetve adott a gyári szoftver egyéb szinkronizációs feladatokra. USB kábelen keresztül áramot is vesz fel a telefon.
A hátlap alatt lapuló akkumulátor a vékonyság ellenére hozza a két-három napos készenlétet még úgy is, hogy sokat maceráltam a készüléket. Ha merül, akkor kvázi tetszhalott lesz, MP3 és kamera kilőve, a fényerőt a szoftver leveszi és 10 percenként kukorékol, hogy enni kér.
Az U600 nagyon jól sikerült. Sok kis apróság teszi kellemessé egy olyan telefon használatát, amely az utóbbi idők egyik legszebb mobilja. Kezdőára sem vészesen magas, szinte mindent tud, amit egy oprendszer nélküli készüléktől az ember elvár, így hát nincs semmi akadálya annak, hogy rátegyük ezt a plecsnit:
![]() |
Samsung U600 |
Bog
A Samsung U600-at az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
Specifikációk
Samsung U600 | ||
![]() |
Technológia | GSM 850/900/1800/1900 |
Méret | 103,5x49.3x10,9 mm | |
Súly | 81g | |
Kijelző | 240x320 pixel, 262 ezer szín, TFT | |
Telefonkönyv | 1000 | |
SMS/MMS memória | 1000/60MB | |
Egyéb memória | T-Flash (micro SD) | |
Java | van | |
Vibra funkció | van, csengés közben is | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+2/van | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | nincs/van (2.0) - A2DP | |
Prediktív | magyar T9 | |
Hangtárcsázás | nincs | |
Hangrögzítõ | 60 perc | |
Hangvezérlés | nincs | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | van | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 800 mAh Li-Ion | |
Készenléti idõ | 250 óra | |
Beszélgetési idõ | 210 perc | |
Fényképezőgép | 3,2MP, CIF MPEG-4 videó, vaku | |
POP3 e-mail | van | |
WAP böngészõ | 2.0 | |
HTML böngészõ | van, JavaScript és keret kezeléssel | |
Játékok | 2 + 4 demo | |
Csengõhangok | MIDI, MP3,AAC, SMAF | |
Operációs rendszer | Samsung zárt OS | |
MP3 lejátszás | van, háttérben is | |
Egyebek | Sztereó Bluetooth átvitel, TV-out |