Nőknek szól
Női telefon többféleképpen keletkezhet. Az egyszerűbb megoldás, hogy fogunk egy teljesen átlagos készüléket és rózsaszínre színezzük itt-ott, így jött létre mondjuk a Nokia 3500. A komolyabb verzió viszont úgy készül, hogy az egész modellt már a tervezéskor alávetik az elsődleges szempontnak: birtoklási vágyat ébresszen egy nőben. Egy olyan nőben, amit az adott gyártó tipikus nőnek gondol. A Samsung nem új játékos ezen a pályán, az A400 és az E500-E570 már ezen az elven jött létre.
Mindenekelőtt külsőre kell gyúrni. A gyártók szerint a nők a csecsebecse jellegű, finom, az átlagnál jobban díszített mobilokra buknak. A Nokia L’Amour szériája is ennek mentén készült, de a Samsung előző ilyen jellegű telefonjai is erre törekedtek. Ez megfigyelhető az L310 esetében is, bőven fogunk találni dekorációt, giccsbe hajló mintákat és cuki részleteket rajta.
A gyártótól úgy kaptam meg a készüléket, hogy kollektív kaján vigyor is járt hozzá: ezt mindenképpen neked szántuk, tudjuk, hogy mennyire rajongasz az ilyesmiért. Köszönöm. Eddig is általában nálam landoltak ezek a készülékek (elég ha csak az eddigi három Hello Kitty rettenetre gondolok), mindig nehéz egy ilyen telefont úgy megítélni, hogy a célcsoport nem én vagyok. Most viszont válaszlépésre szántuk el magunkat: az L310-ről tőlünk teljesen független lányok véleményét is kikértük, ezeket a cikk végén találja majd meg az olvasó.
Külső
Első pillantásra meglepően diszkrét külseje van az L310-nek. A csillogó fekete bevonat már nem számít kuriózumnak (ennek főleg az LG Chocolate sorozata az oka), a készülék szélén végigfutó drappmetál (?) csík is simán elviselhető. A fedlapon elsőre csak a kamerát körülvevő, csillogó kövecskékkel díszített, aranyszínű perem fedezhető fel, aztán feltűnik a halványan derengő virágminta a fekete burkolat alatt. Ez természetesen aktívan villog (narancsos színben), ha bejövő hívásunk van, de ha akarjuk, akkor is olykor-olykor felizzik, ha a készülék nyugalmi állapotban leledzik. A minta alatt pirosan izzó boríték jelzi a beérkezett üzeneteket, ám a nem fogadott hívást semmiféle módon nem tudatja a telefon, ami külső kijelző hiányában elég nagy hiba.
A hátlapon visszaköszön ugyanez az indás motívum, itt jobban látható. A készülék bal oldalán a hangerőt szabályozhatjuk két jókora billentyűvel, s ideköltözött a gyártóra jellemző adat és töltőcsatlakozó is. A telefon jobb felén csak a memóriakártya nyílásának ajtaja fedezhető fel. Az aranyozott oldalsó csík a készülék hátán kiöblösödik: ebből keletkezik a fedlap zsanérja. Érdekes apróságot lehet itt megfigyelni: a zsanéron van egy kiálló pöcök, aminek az a szerepe, hogy nem hagyja a felnyíló telefont egy bizonyos szögnél hátrább dőlni.
A kinyitás után jön rá az ember igazán, hogy az L310-et miért nők kezébe szánták a tervezők. Bronz, drapp és platina a belső kialakítás színvilága, burjánzik a kijelző mellett a növényzet, minden csillog-villog, az oldalról-hátulról eddig diszkrétnek látszó zsanér Biedermeier szekrények lábára emlékeztető formai megoldással fordul magából ki és csavarodik át a telefon jobb oldaláról a balra. A szépség ugyan ízlés kérdése, de kétségtelen, hogy a készüléknek van egy egyedi, koherens stílusa, amit következetesen végigvittek minden formai elemen a tervezők.
A kinyitott készülék fedlapjának belső oldalára került a kijelző, amely bizony lehetett volna nagyobb is: hely lenne rá. A billentyűzettel sem vagyok kibékülve, a hosszúkás elrendezésű gombsor ugyanis túl nagy manővereket kíván meg a rajta dolgozó ujjaktól, amely női kezek méretét figyelembe véve nem éppen felhasználóbarát megoldás. A középen ülő OK gomb ugyan kap megvilágítást, de a mellette terpeszkedő panel, amellyel négy irányban lehet közlekedni a menüben sajnos teljes sötétségbe burkolózik.
Menü, alapfunkciók
A 176x220 pixeles kijelző csak 1,8 inches átlóval bír. A menü a Samsung által használt újabb BlackUI erősen módosított verziója, természetesen nőies motívumokkal feldobva. Az E950-ben és a G600-ban is hasonló ikonokat találhatunk, ám a színséma itt vagy barackvirág, vagy arany lehet. Új téma készítésére nincsen lehetőség. A főképernyő háttere lehet bármi, de az adott országnak megfelelő animált kép úgyis verhetetlen. A gyorsmenü alapállapotból a felfele billentyűvel hozható elő, az OK gomb pedig egyből dobná fel a szerencsétlen júzert a WAP-ra, egyszerűen hihetetlen, hogy ezt az alapvető baromságot évek óta képtelen kinőni a Samsung és rendre visszaköszön.
A menüben való bóklászásról készült egy 3 perces videó is, amely alant tekinthető meg:
A telefonkönyv a szokásos opciókat kínálja. 1000 név fér a belső memóriába, ezekhez több telefonszám, email cím, szülinap, megjegyzés, kép és csengőhang tartozhat. Az L310 egyszerre listázza a SIM és a belső memória bejegyzéseit, a keresés gyors, a névjegyzék tehát teljesen megfelelő. Az üzenetkezeléssel sincs komoly probléma, még email kliens is van. SMS-ből 200 darabot hajlandó befogadni a kis Samsung, a multimédia üzenetek és az emailek pedig a belső, 20 megabájtos kapacitáson osztozkodnak. A szövegbevitelt T9 segítheti, a gombok nyomáspontját kicsit szokni kell, nagyon fent vannak.
A szervezőfunkciók között a szokásos Samsung naptár néz velünk farkasszemet, havi, heti és napi bontásban hajlandó listázni tennivalóinkat, amelyek négy csoportra oszthatóak: találkozó, évforduló, egyéb és feladat. Az ébresztőóra több időpont megjegyzésére hajlandó (konkrétan öt különböző riasztást konfigurálhatunk), a számológép alapfunkciós, a világóra térképet is mutat, a stopper, az időzítő és a mértékegység-átváltó nem számít meglepetésnek.
Életmód
Külön menüpontba kerültek a nőies funkciók, de így volt ez már az E570 esetében is. Itt hat almenüpontunk van, szépen kivesézgethetjük őket, kezdve a teljesen felesleges illatmintával. Ez elkér egy csomó információt (milyen az idő, hogyan vagyunk felöltözve, milyen színt szeretünk épp, stb), s ebből felépít egy illatmintát, ami természetesen nem szagolható meg, de a készülék szépen leírja az illatra jellemző tulajdonságokat. A szóhasználat Kiskegyed-szintű, a dolognak pedig konkrétan nulla értelme van.
A bevásárlólista is ismerős korábbról, itt öt „szatyrunk” van, amelyekbe tetszőleges dolgokat pakolhatunk, s azokat mindig visszanézhetjük. Részemről maradnék a kis papírra felírt listánál, pedig az L310 nagy újdonsága, hogy a tárgyakhoz képet is készíthetünk, ami nyilván arra jó, ha telefont birtokló hölgy annyira ostoba, hogy a „kenyér” szó hallatán nem tud asszociálni a nevezett pékárura, akkor a kép alapján megtalálja a közértben.
Aminek azonban valóban lehet haszna, az a menzesznaptár (az L310 pirossal jelöli meg azokat a napokat, amelyeknél piros dolgokra lehet számítani, naranccsal pedig azokat, amikor kizárólag pozitív családtervezés fennforgása esetén érdemes lepedőakrobatikát gyakorolni), esetleg a testtömeg index, a kalóriaszámláló (1 óra szex: 180 Kcal), illetve a bioritmus kijelző. Esetemben ez utóbbi a cikk írásának időpontjában a lehetséges legramatyabb állapotban volt, fizikálisan egy zéró vagyok, érzelmileg dettó, agyilag pedig csak kissé zokni. Úgyhogy ennek alapján tessenek megítélni jelen írás színvonalát, megértésüket köszönöm (és viszont kívánom).
Multimédia
A fedlapon levő optika 2 megapixeles felbontásra képes, fixfókuszos, vaku nincs. Ennek megfelelően nem is igyekeztek annyira a mérnökök, hogy a fotózási tulajdonságokat kidomborítsák, álló keresőt kapunk, de szerencsére az opciók között sokféle lehetőséget találhatunk. Állíthatjuk az ISO értéket, van sorozatfelvétel, időzítő, effektek, keretek, környezeti profilok. Megdöbbentően jó fotókat sikerült lőni, bár sötétebb helyeken igen erősen zajosak a felvételek. Videorögzítés csak 176x144 pixelben lehetséges, ami igen vékony teljesítmény. Tesztképek alant helyezkednek el, kattintásra megnőnek.
Zenei téren már kevésbé jeleskedik a kis Samsung, bár MP3 lejátszó és FM-rádió is található a palettán, utóbbi RDS képességekkel is rendelkezik. A készülék kihangosítva nem produkál vészes minőséget, fülessel nyilván jobbat nyújt, ám a lejátszónak van két igen nagy hibája. Egyrészt nincs equalizer, ez még megbocsátható lenne, de hogy 2008-ban egy újonnan fejlesztett és piacra dobott Samsung készülék nem tudja a háttérben futtatni a zenelejátszót… szomorú, hogy ezt még mindig le kell írjuk.
Vannak viszont profilok a telefonban, amelyek igen kellemesen paraméterezhetőek. Az L310 tud rezegni és csörögni egyszerre, de az üzenetjelző hangoknál már megint nincs arra esélyünk, hogy bármi mást válasszunk, mint az előre betáplált négyféle lehetőség. Ez pont egy olyan készüléknél nevetséges, amely olyan célcsoportnak készül, akik adnak az ilyesmire. A multimédiához sorolható még az Image Editor, amely alapszintű képszerkesztést tesz lehetővé, illetve emlékezzünk meg a hét játékról is, sorrendben: Cannonball, Freekick (focis játék egy női telefonban, bravó), innentől pedig csak demo verziók, úgymint: Midnight Pool, Minigolf, Paris Hilton’s Diamond Quest (muáááh), Tetris Mania, Asphalt 2.
Adatkommunikáció, akkumulátor
GPRS és EDGE hálózatokon tud adatot cserélni az L310. Sajnos a 3G kimaradt a repertoárból, pedig a Nokia 7390 pont az ilyen többletfunkciók miatt tudott sikeres lenni menedzseranyuk körében. A beépített OpenWave böngésző csak korlátozottan tud HTML oldalakat megjelníteni, de egyrészt EDGE sebességgel ez valahol mindegy is, másrészt pedig egy Opera Mini letöltése után klasszisokkal kellemesebben böngethetünk.
Lokális szinten 2.0-s, sztereó Bluetooth adatátviteli lehetőségünk van. A zenelejátszó szoftver akár két Bluetooth fülessel is megküzd egyidőben, ez jól jöhet mondjuk hosszú társasutazások során, ha már nincs miről beszélgetni a partnerünkkel. USB kapcsolatra is van lehetőség, ilyenkor vagy a mellékelt szoftver segítségével turkálunk a telefonkönyvben, üzenetekben, vagy egyszerűen a memóriakártya tartalmát tallózhatjuk az oprendszer használatával.
A hátlap alatt ülő akkumulátor átlagos teljesítményre képes. Ha nem piszkáljuk sokat, akkor 3-4 napig is elketyeg az L310, erősebb igénybevétel esetén számítsunk arra, hogy kétnaponta töltőért kuncsorog a készülék.
Összegzés? Az L310 messze nem tökéletes, rengeteg hibája van. De lehet, hogy ez totálisan mindegy, mert nem elsősorban amiatt fog valaki mellette dönteni, mert tud rezegni és csörögni egyszerre, hanem csak a külső miatt. Erre viszont rendesen odafigyeltek a tervezők, egyedit alkottak, bár nem feltétlenül mindenki számára tetszőt. Hogy mennyire jött be a készülék a célcsoportnak, arra a következő oldalon található nem reprezentatív felmérésben próbáltuk megkeresni a választ.
A célcsoport véleménye
Az L310-zel Prometheus07 fórumtárs tett egy könnyed sétát, hogy random lányokat leszólítva megkérdezze véleményüket a telefonról. Át is adom a szót:
Bevallom, kicsit tartottam attól, hogyan reagálnak majd a megkérdezett hölgyemények, ha meglehetősen határozott léptekkel közeledek feléjük, kezemben forgatva a kis Samsungot. Néhányan talán azt gondolták, hogy majd megpróbálom jól rájuk sózni. Ezt megelőzve már jó előre jeleztem, hogy nem eladni szeretném, csak megmutatni. Előrelátásomnak hamar meglett a gyümölcse, ugyanis miután tisztázódott a szándékom, igazán lelkesen formáltak véleményt a készülékről.
Első körben máris dupla értékelést kaptunk, mivel a vizsgálóbizottság ezúttal kéttagúra sikeredett. Niki és Vera rendkívül segítőkésznek bizonyultak a tesztelésben. Mindketten szerfelett kedvelik a dekoratív telefonokat. Ezen a területen az ízlésesen díszített, kecses Samsung befutó volt náluk és „szoftverügyileg” is maximálisan kielégítette a hölgyek elvárásait (itt elsősorban a kezelhetőségre gondolok). Mindketten szívesen mutatkoznának az L310 társaságában, de azt is hozzátették, hogy márka hűek, és jelenlegi Sony Ericsson / LG típusú készülékeikkel is tökéletesen meg vannak elégedve. A menzesznaptár viszont belopta magát a szívükbe, arról érdeklődtek, hogy jelzi-e valamilyen módon a készülék a piros betűs napokat? (Igen, jelzi.)
Potenciális áldozatokból nincs hiány Budapesten. Következő tesztelőnk Tündi volt, akit érdekes szituációban kértem meg arra, hogy formáljon véleményt a telefonról. Egy közértben találtam rá az egyébként rendkívül szimpatikus hölgyre. Kölcsönösen segítettük egymás munkáját, ugyanis mondhatni egy cipőben jártunk, hiszen ő is véleményekre volt kíváncsi a nála található termékkel kapcsolatban, amely egy joghurtgyártó legújabb „sugar free” produktuma. Miközben ő ismerkedett a készülékkel, én bőszen kóstolgattam a különböző ízű joghurtokat. Tündi ugyan nagyon mutatósnak titulálta az L310-et, de őszintén bevallotta, hogy neki legkevésbé sem az esete, mivel ő inkább a férfiasabb, egyszerűbb kivitelezést kedveli. Ebben valószínűleg nagy szerepe van annak a néhány évnek, amelyben Tündi a Műszaki Főiskola padjait koptatta, és ragadt rá némi férfiúi mentalitás. Szerinte a készülék egy „plázacica” kezében mutatna tökéletes harmóniát használójával.
Bevallom, sokat gondolkodtam azon, hogy az elhangzott vélemények közül kié is lásson még napvilágot. A prioritási sorrendet végül az döntötte el, hogy a megkérdezett hölgy mennyire tűnt hitelesnek, illetve mennyi időnk volt arra, hogy a készülékről beszélgessünk. Ilyen szempontok alapján végül a párom, Liza mellett döntöttem. Nem mondanám, hogy magas kvalitással rendelkező telefonguru, azonban rendkívül alapos és őszinte véleményt tud formálni. Miután volt alkalma kívülről-belülről tüzetesen megnézni az L310-et, elmondta, hogy mielőtt megvásárolná a készüléket, mindenképp beszerezne egy antisztatikus törlőkendőt, az ujjlenyomatok eltávolításának céljából (valljuk be, hogy a készülék vonzza a szennyeződést). Mindezek mellett a többiekhez hasonlóan nagyon dekoratívnak találta a modellt. Külön tetszett neki a fémes „S” zsanér, a készülék kecsességének alappillére, amely tökéletesen harmonizál a fekete színnel, így eleganciát sugároz. Méreteit tekintve is női kézbe illik, ezt elsősorban karcsúságának köszönheti. Talán a kijelző nagyságát lehetne kicsit növelni, ezt a minimális szépséghibát azonban érdemben ellensúlyozza, a csilli-villi négyzetbe foglalt 2 megapixeles kamera, az MP3 lejátszó, illetve a beépített rádió.
Visszaveszem a szót, én Pannit kérdeztem meg, aki jelenleg Nokia 7370-et használ. Ő kritikusabban fogalmazott, sérelmezte a külső kijelző hiányát (pláne, hogy a nem fogadott hívások sem látszanak), kicsinek találta a belső képernyőt, túl nagynak a gombsor méretét. A kamera körüli díszítésre használt kifejezését nem idézném, maradjunk abban, hogy a giccses enyhe jelző szerinte, de ha csak egy tupírcsaj lenne, akit kizárólag a pasija hív, akkor oké.
Bog feat. Prometheus07
Specifikáció
Samsung L310 | ||
![]() | Általános | |
Technológia | GSM, UMTS | |
Méret | 93,4 x 44 x 17.9 mm | |
Tömeg | 98 gramm | |
Színvariációk | Fekete | |
Kijelző | ||
Belső kijelző átlója | 1,8 hüvelyk | |
Belső kijelző felbontása | 176 x 220 pixel | |
Belső kijelző típusa | TFT | |
Külső kijelző felbontása | - | |
Külső kijelző típusa | - | |
Színárnyalatok száma | 262.000 | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 1000 bejegyzés | |
SMS memória / max. MMS méret | 200 darab / 300 KB | |
Belső memória | 20 MB | |
Memória bővíthetősége | microSD | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | 900/1800/1900 MHz | |
GPRS / EDGE | Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps) | |
UMTS / HSDPA | nincs / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.0 (A2DP is) | |
WiFi | nincs | |
USB | 2.0 (egyedi Samsung csatlakozó) | |
Push-to-talk / RSS | nincs / nincs | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | T9 | |
Szoftverek | ||
Platform | Samsung BlackUI 2 | |
WAP / HTML böngésző | 2.0 / van | |
E-mail kliens | van (POP3, IMAP4, hitelesített) | |
Java | van, MIDP 2.0 | |
Játékok | 7 | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | Illatminta, biortimus, menzesznaptár, kalóriaszámláló, testtömeg index | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 2 megapixeles, fixfókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van (H.264 formátum, 176 x 144 pixel) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben nem fut | |
Hangszínszabályzó | nincs | |
FM-rádió | van | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 600 mAh-s Li-Ion | |
Készenléti idő | 350 óra | |
Beszélgetési idő | 3,5 óra | |
Egyebek | ||
- |