Samsung Gear 2 és Gear 2 Neo - kényelmesebb viseletek

Előszó, külső

A tavalyi év végén a Galaxy Note 3-mal egyszerre bemutatkozó Samsung Galaxy Gear okosóra egy innovatív megoldás volt, de már az első pillanattól fogva tudni lehetett róla, hogy nem lesz egy különösebben elterjedt kiegészítő. Ennek elsődleges oka a vállalat üzletpolitikai döntése volt, a kiegészítő ugyanis csak az aktuális csúcsmodellekkel volt hajlandó együttműködni, ráadásul nem is volt épp filléres tétel. Ugyanakkor jól meghatározott egy irányt, amiből már látni lehetett, hogy érdemes lehet várni az eszközök második generációjára, amit a gyártó viszonylag hamar be is jelentett, nem vártak vele a Note 4-ig. Ráadásul rögtön három efféle eszköz is bemutatkozott, a döbbenetesen menő Gear Fit mellett a Gear 2 és a Gear 2 Neo is porondra lépett a barcelonai Mobile World Congress kiállításon az év elején.

Samsung Gear 2 és Gear 2 Neo
[+] Samsung Gear 2 Neo és Gear 2

A Galaxy nem véletlenül nincs ott az újdonságok nevében, az operációs rendszer ugyanis már nem Androidra, hanem Tizenre épül, ami a Galaxy Gear tulajdonosok számára nem túlságosan jó hír, az előző generációs órára ugyanis nem biztos, hogy minden új szoftver elérhető lesz. A Gear 2 és a Gear 2 Neo között tudásukat tekintve árnyalatnyi különbségek vannak, a Neo az olcsóbb verzió, ami kevesebb fémet tartalmaz és hiányzik belőle a kamera, egyébként ugyanolyan képességekkel bírnak. A komplett rendszer lecserélésétől függetlenül a legnagyobb változás a dizájnnál érhető tetten, a második generációs koreai okosórák ugyanis jelentősen kecsesebbek, mint elődjük volt. Egy karóra esetén a papíron leírt kiterjedés nem feltétlenül érzékelteti a kényelmi faktort; a második generációs órák 36,9 x 58,4 x 10 milliméteres mérete csak árnyalatnyival tűnik jobbnak a Galaxy Gear 36,8 x 56,6 x 11,1 milliméteres kiterjedésénél, de nagyon fontos különbség, hogy a kamera és a hangszóró is átkerült a szíjról magába az óratestbe, aminek köszönhetően a szíj felső része már nem merev, ez pedig sokkal kényelmesebb viseletté teszi az új órákat, főleg a kisebb csuklóval rendelkező emberek számára, ráadásul a szíjakat szabadon lehet cserélgetni is, nem csak a Samsung által gyártott megoldásokra, bár ők is kínálnak pár színvariációt. A kényelemmel kapcsolatban egyébként tényleg nem érheti kritika a Gear 2-t és a Neót.

Samsung Gear 2 és Gear 2 Neo
[+]

A Gear 2 és a Gear 2 Neo közötti anyaghasználatbeli különbséget jól szemlélteti, hogy a Gear 2 13 grammal nehezebb olcsóbb testvérénél (68 és 55 grammos értékekről beszélhetünk). A gyártó ettől függetlenül mindkét óráról azt mondja, hogy bárki számára ajánlottak, a Neo esetében pedig előnyként van kiemelve az ellenállóbb kivitelezés. Bár a szerkesztőség tagjainak szívét a fémes betéteket tartalmazó verzió jobban megdobogtatta, voltak ismerőseink, akik a műanyagból készült Neóra jobban vágytak, ami sportoláshoz már csak kisebb tömege miatt is jobb választás lehet. Az mindenesetre kijelenthető, hogy mindkét eszközt nagyon jól összerakták, és bár minőségükben nyilván nem érik el a csúcskategóriás svájci karórákat, elektronikai eszközként tökéletesen megállják a helyüket, egyedül a szíj csatlakozásánál lehet nyekergő hangot előcsalni a két modellből, de csak akkor, ha nem a csuklónkon vannak. Előrelépés történt a porral és vízzel szembeni védettség területén is, mindkét modell IP67-es besorolású, azaz teljes mértékben védettek a porral szemben, víz alatt pedig 1 méteres mélységig akár fél órán át is kibírják. Úszáshoz tehát nem ajánlottak, de egy kis esőtől biztosan nem lesz bajuk, továbbá valószínűleg azt is túlélik, ha tusolás közben az ember csuklóján maradnak.

Samsung Gear 2 Neo
[+] Samsung Gear 2 Neo

A kijelző kapcsán nem fedezhető fel érdemi változás a Galaxy Gearhez képest, az 1,63 hüvelykes képátlójú, 320 x 320 pixeles felbontású Super AMOLED panel gyönyörű képet ad, pixelsűrűsége is megfelelő (278 ppi), napfényben is jól olvasható. Bár az elődmodell kezelése a gesztusmozdulatoknak köszönhetően teljesen logikus volt, a gyártó variált valamennyit, aminek következtében az előlap alján megjelent egy méretes gomb, mely funkcióját tekintve olyan, mintha az okostelefonos home billentyű és lezáró billentyű keveréke lenne. Az oldalsó részek üresnek tűnnek, de több dolog is van errefelé; felül mindkét modellnél található egy infra LED (nem IrDA), a sima Gear 2-nél pedig egy 2 megapixeles, autofókuszos kamera is helyet kapott. Az oldalsó részeken a töltőtányér csatlakoztatását lehetővé tevő vájatok kaptak helyet a kihangosító hangszórója és a mikrofon társaságában. Izgalmas azonban az óratest hátulja, azaz a bőrünkkel érintkező rész is, ahol a töltésnél használatos érintkezősor, valamint a pulzusmérő szenzor kapott helyett.

Kompatibilitás, személyre szabhatóság

A Samsung Galaxy Gear egyik legnagyobb problémája a gyenge készüléktámogatottság volt, a kiegészítő gyakorlatilag csak a csúcsmodellekkel volt hajlandó együttműködni. A helyzet a második generációnál valamennyivel jobb, a támogatott készülékek a következők: Note 2, Note 3, Note 3, S3, S4, S4 Zoom, S4 Active, S4 mini, S5, Mega 6.3, Mega 5.8, Grand 2, Note 10.1, Note Pro 12.2, Tab Pro 12.2, 10.1 és 8.4 A Tab 4 táblagépcsaládot csak a Gear Fit támogatja, a Gear 2 és a Gear 2 Neo nem. A Gear 2 család kapcsán a Samsung egéybként 1,5 GB RAM-ot, legalább 4.3-mas Android verziót és Bluetooth 4.0-t ír elő, úgyhogy a jövőben ezeknek a feltételeknek eleget tevő készülékek valószínűleg támogatottak lesznek. A Fitnél RAM-ból elég 1 GB is.

Samsung Gear 2 Neo
[+] Samsung Gear 2 Neo

Hardveres paraméterek tekintetében a Gear 2 és a Gear 2 Neo megegyezik, mindkét készülék szíve egy Samsung Exynos 3250 típusú SoC, amivel egy korábbi készülékben sem találkoztunk és gyakorlatilag csak azt tudjuk róla, hogy processzora kétmagos, magonként 1 GHz-es órajelű. A RAM mérete 512 MB, a belső tárhely pedig 4 GB-os. Ezen a területen leginkább zenéket fognak tárolni a leendő tulajdonosok, Bluetooth fejhallgatóval ugyanis különálló zenelejátszó eszközként is lehet használni mind a Gear 2-t, mind a Neót, ami főleg futáskor jön jól, mert a fitnessz funkciók szintén működnek csatlakoztatott telefon nélkül is, habár GPS azért nincs a termékekben. A sebesség makulátlan, a rendszer gyors és megbízható, úgy tűnik, hogy a Tizen jó választás volt a koreaiak részéről.

Samsung Gear 2
[+] Samsung Gear 2

A Gear 2 egy vérbeli okosóra, hiszen gyakorlatilag minden olyan funkciót ellát, amit egy efféle kiegészítőtől elvárhatunk. Erőteljes fejlődés tapasztalható viszont az offline szolgáltatások tekintetében, rengeteg dolgot ugyanis akkor is tud, ha nincs hozzá csatlakoztatva okostelefon. Bizonyos szempontból továbbra is nehezen érthető, hogy a gyártó miért csak a saját készülékeivel tette kompatibilissé az órát, amikor azokra is egy külön szoftver, a Samsung Gear Manager telepítése szükséges a működéshez. A csatlakoztatás gyerekjáték, ha egyszer összelőttük a telefont és az órát, mindig meg fogják találni egymást. A személyre szabhatósággal kapcsolatban senki nem panaszkodhat, háttérnek egyszerű színeket, kameraképeket és kimondottan látványos háttérképeket is be lehet rakni, többféle digitális és analóg óra is elérhető, előbbiek egy részénél ikonokat vagy épp időjárás előrejelzést is el lehet helyezni; ráadásul ezeket a beállításokat a Gear Manageren vagy magán az órán keresztül is elintézhetjük. Betűtípusból négy, betűméretből három áll rendelkezésre, személyre szabható a kijelző alatti gomb dupla megnyomása, valamint az is megadható, hogy az ikonok mekkora méretűek legyenek az óra menüjében. A kis ikonok azt jelentik, hogy egy oldalon négy darab jelenik meg egy kétszer kettes mátrixban, nagy ikonok esetén minden menüpont egy saját oldalt kap; akármelyiket is választjuk, az oldalak között horizontálisan tudunk lapozgatni. A kijelző nem forog el a karunkon, a töltőpulton viszont hajlandó megtenni a dolgot.

Samsung Gear 2 Neo
[+] Samsung Gear 2 Neo

Az óra kijelzője energiatakarékossági okokból alapvetően ki van kapcsolva, felébreszteni pedig két módon lehet; vagy megnyomjuk a kijelző alatti gombot, vagy magunk felé fordítjuk, utóbbi ha nem is 100 százalékos, de nagyon jó hatékonysággal működik, a mozdulatot a giroszenzor érzékeli. A menürendszer több szintű, a beállításokon belül is például külön almenük is vannak. Egyet visszalépni úgy lehet, ha fentről lefelé végighúzzuk az ujjunkat a kijelzőn, a kezdőképernyőre (ami maga az óra) pedig a gomb megnyomásával lehet eljutni.

Samsung Gear 2 Neo
[+] Samsung Gear 2 Neo

A kezelés kényelmes, a menüstruktúra logikusan felépített. Kényelmi funkció, hogy a csatlakoztatott okostelefon képernyőzára nem kapcsol be, ha a közelben van az óra, illetve nyilván működik a megtalálom funkció is, mindkét eszközről meg tudjuk csörgetni a másikat, ha nem találjuk.

Funkciók

A Gear 2 legfontosabb funkció természetesen a csatlakoztatott szolgáltatások. Ha aktív a Bluetooth kapcsolat az okostelefonnal és úgy is állítottuk be a dolgokat, mindenféle értesítést megkapunk, legyen szó bejövő hívásokról, üzenetekről, emailekről vagy gyakorlatilag bármi másról, amit engedélyezünk. Ha akarjuk, még a freemium játékok figyelmeztetései is megjelenhetnek, gyakorlatilag bármit engedélyezhetünk, ami a telefonon tud értesítést küldeni, ezeket a beállításokat viszont csak a Gear Manageren keresztül tudjuk piszkálni, magán az órán nem. Megmaradt az intelligens átjátszás funkció, ami az órán megtekintett értesítést egyből átrakja az okostelefon kijelzőjére, ha azt megemeljük. Persze az értesítéseket intelligens módon lehet korlátozni is, ha épp használjuk az okostelefont (vagy táblagépet), akkor az aközben érkező notifikációk nem fognak megjelenni a Gearen.

Samsung Gear 2 menürendszer Samsung Gear 2 menürendszer

Bejövő hívás esetén az óra képes csörögni vagy rezegni is, de a kettőre együtt sajnos nem képes, valószínűleg nincs benne dedikált vibramotor, hanem a hangszóróval keltik a rezgést, mint a régi, szép időkben. A beszélgetést lebonyolíthatjuk magán az órán keresztül is, a Galaxy Gear kapcsán az arcokra mosolyt csaló formázz kagylót a kezeddel mozdulatra nincs szükség, nem fogjuk jobban hallani beszélgetőpartnerünket. A Gear 2-vel utcán telefonálni szinte lehetetlen, csendes környezetben pedig egy viszonylag halk kihangosítóként egyenértékű. A bejövő hívásokat akár el is utasíthatjuk az órán keresztül, ilyenkor egyből küldhetünk egyet az előre definiált SMS-ekből is, melyben tudatjuk, hogy miért is nyomtuk meg a piros gombot. Az üzenetek és az emailek egyébként jól olvashatóan, megvágás nélkül jelennek meg az apró kijelzőn, a csatolt fájloknál viszont csak azok létezéséről ad tudomást az óra, megnyitni nem igazán tudja őket. A kis kijelzőn keresztül is elérhetjük a telefonkönyvet, a tárcsázót és a hívásnaplót, melyek közül ez utóbbi a leghasznosabb, de bizonyos helyzetekben a többi létezésének is örülni fogunk.

Samsung Gear 2 menürendszer Samsung Gear 2 menürendszer

Samsung Gear 2 menürendszer Samsung Gear 2 menürendszer

A trendeknek megfelelően a testmozgás monitorozása egy hangsúlyos tevékenység a Gear 2-ben. A beépített pulzusszámláló működik, azonban sportolásnál az általa mért értékeket nem szabad készpénzként kezelni, a csuklón át történő mérés orvosi szempontból nem elfogadott, ami az eszköz ingadozása fényében nem is meglepő; volt olyan, hogy 190-es után 90-es pulzust mért egy percen belül. A lépésszámláló viszont jól működik, nálunk 10 százalékon belüli volt a hibahatára. A testmozgás menüpontban futás, gyaloglás, kerékpározás és túrázás közül választhatunk, illetve van külön alvás monitorozás is.

Samsung Gear 2 menürendszer Samsung Gear 2 menürendszer

Az S Voice rendszeres használói örülhetnek, a funkció a Gearen is elérhető. Hangrögzítésre is van lehetőség, de ott érthetetlen módon legfeljebb 5 percet vehetünk fel egy fájlba. Jó móka és korrektül működik az alapvetően televíziókkal és klímaberendezésekkel együttműködő WatchON távvezérlő, mely az infra LED-et használja az irányításhoz, tehát először be kell tanítanunk. Probléma vele kapcsolatban, hogy egyszerre csak egy eszközt lehet csatlakoztatni hozzá, ha mást irányítanánk, mint amit beállítottunk, törölnünk kell az előzőnek a profilját. Extra funkció az időjárás megjelenítése, az időzítő, a stopperóra, de az ezeket tartalmazó menüpontba kerülnek a feltelepített appok is.

Ezeket a Gear Managerből kell telepítenünk, a Samsung szerint jelenleg 200-nál is több szoftver érhető el a platformra, melyek között ingyenes és fizetős alkotásokat is találni. Ezek egy része óra, melyek között 500 forintos témákat is találni, ami elég húzós, ennyiért valódi órát is lehet kapni. Kalkulátorból fél tucatot is találni, van továbbá pár játék is, a Flappy Bird klón nagyon szórakoztató a kis kijelzőn, de a 2048-cal is el lehet lenni. A kínálat mindenesetre elég szerény, sokkal több van ebben a platformban, mint ami a cikk megírásának pillanatában látszik.

Zenelejátszó, kamera, összegzés

A 4 GB-os belső tárhely azért lényeges, mert a Gear 2 képes önálló zenelejátszó eszközként is működni, igaz, szabványos fülhallgató kimenet hiányában kicsit korlátolt az, hogy min tudjuk hallgatni a muzsikát, gyakorlatilag a zenére teljesen alkalmatlan kihangosítón kívül csak sztereó Bluetooth headsetek és hangszórók jöhetnek szóba. Szerencsére egy fejhallgató csatlakoztatása miatt nem kell bontani a kapcsolatot a telefonnal, ez persze így logikus is. A zenelejátszó szoftver egyébként nem tud túl sokat, ismétlés és shuffle funkció vannak, illetve ID3-tagek alapján hagyja kiválasztani a lejátszani kívánt zenét. A háttérben természetesen képes futni.

Samsung Gear 2 Neo
[+] Samsung Gear 2 Neo

A Gear 2 kamerája nem egy nagy eresztés, szűkösek a beállítási lehetőségek is, a fotókhoz csatolhatunk hangjegyzetet és a képarányt tudjuk változtatni. Nem is kell tőle sokat várni, inkább sebtiben előtt képek kapcsán jöhet jól, bár a minőség elég gyatra, nagyon kicsi a dinamikatartomány, mintha zavarná a fény a kamerát - pedig abból dolgozik. Sunnyogós képeket nem fogunk tudni lőni, az exponálás hangja ugyanis nem kikapcsolható.

A Gear 2 és a Gear 2 Neo is 300 mAh-s akkumulátorral rendelkezik. Bár a külföldi sajtó az elődnél jobb üzemidőről beszél, mi nem éreztünk nagy előrelépést, lévén már a Galaxy Gear is simán működött 2-3 napig a csuklónkon. Nagyjából ugyanerre képesek az újdonságok is, a Samsung szerint 5-6 nap a maximum, amit ki lehet hozni a témából, ha nagyon keveset használjuk az órát.

Samsung Gear 2 Neo
[+] Samsung Gear 2 Neo

A Samsung Gear 2 a Galaxy Gear egykori kezdőárával megegyező összegért, azaz bruttó 100 ezer forintért vihető haza, míg a Gear 2 Neóért 70 ezret kell fizetni. A 30 százalékos árkülönbséget alapvetően sem az anyaghasználat, sem a 2 megapixeles kamera megléte nem indokolja, úgyhogy aki nem ragaszkodik ahhoz, hogy a karórája kerete fémből legyen, az nyugodtan válassza az olcsóbb verziót, főleg azért, mert tartósságban valószínűleg nincs lényeges különbség. Bár elsőre egyébként úgy tűnhet, a modern okosórák között nem mondhatónak drágának a Samsung újdonságai. A Pebble Steel pont a kettő között helyezkedik el, a Sony Smartwatch 2 olcsóbb, míg az itthon nem igazán elérhető Adidas miCoach Smart Run és a Qualcomm Toq drágább. A dizájnbeli fejlődést, a korrekt funkcionalitást és a megbízható működést ennek fényében bátran jutalmazzuk egy tetszett plecsnivel.

Samsung Gear 2 és Gear 2 Neo

Bocha feat. Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés