Samsung Galaxy Y Pro DuoS - extrák nélkül dupláz

Két kártyát is képes kezelni, teljes billentyűzete van és Androidot futtat a Samsung új kétkártyás mobilja.

Bevezető, tartozékok

Ma már szinte minden az érintéssel való kezelésről szól. A mobilgyártók tucatszám dobják piacra az ilyen megoldású készülékeket, noha azért abban szinte mindenki egyetért, hogy ha a menü kezelése nem is, de a szövegbevitel mindenképp a fizikai billentyűkkel az igazi. Egész pontosan akkor a legjobb, ha teljes kiosztásunk van, hiszen ha valaki ehhez hozzászokik, villámsebesen lehet rajta gépelni.

Samsung Galaxy Y Pro DuoS
[+]

Jómagam is mondhatom példának, hiszen sosem voltam igazán QWERTY rajongó, ám mikor elkezdtem használni a Motorola Milestone mobilom, egy idő után teljesen odavoltam a gombokért és nem csak egy SMS, hanem egy hosszabb e-mail megírása is kényelmes és gyors volt. A Samsung sem kezdő már ebben, viszont elsősorban (legalábbis Európában) a klasszikus, BlackBerry-féle kialakítást részesítik előnyben. Mindezt most megfejelték egy kétkártyás megoldással, és megszületett a Galaxy Y Pro DuoS (számőrülteknek elárulom, hogy B5512 a típusjelzése). Hozzánk ezúttal a VIP-Phone küldte el a telefont.

Samsung Galaxy Y Pro DuoS
[+]

A Samsung egy ideje már meglehetősen helytakarékos dobozokat használ, ez sem kivétel. A csomagolásban elsőnek a telefonnal találkozunk, majd az alatta lévő tálcát kivéve rálelünk a tartozékokra. Hálózati töltő, adatkábel és egy 2 GB-os microSD kártya adapterrel, ezeket pakolta bele a gép. Füles az új módi szerint nincs, majd vesz a júzer magának olyat, amilyet szeretne (vagy használja a már meglévőjét).

Samsung Galaxy Y Pro DuoS
[+]

Külső

Már járt nálunk korábban a Galaxy Y Pro, aminek szinte ikertestvére a DuoS utónevű változat. Nálam viszont még korábban volt egy Galaxy Pro nevű modell is, ami csak kialakításában hasonlít, ám elég csúnya darab. Ez sem fog sosem formatervi díjat kapni, a legtöbb ilyen QWERTY tepsi nem a külsejével szeretne hódítani (közülük talán a legszebbek a BlackBerry-k, de szerintem a Nokia E72 se rossz). Sikerült egész jó arányok között tartani a méretét, nem lett túlzottan széles, egy kézzel sem problémás a használata. A fekete szín egyhangúságát csak az oldalt végigfutó, sötétszürkés fényes csík töri meg. A burkolat mindehol műanyagból készült, ám a hátlap ügyesen rájátszik a szálcsiszolt fémre emlékeztető mintájával, a trükk csak tapogatás után bukik le. Ettől függetlenül a minőségre nem lehet panasz, minden passzentosan illeszkedik, nincs lötyögés, nyikorgás, ezt mondjuk el is várjuk a Samsungtól (is). A hátlapra viszont annyit megjegyeznék, hogy kissé csúszósra sikerült a felülete.

Samsung Galaxy Y Pro DuoS
[+]

Az előlap tetején szokásosan a hangszóró helyezkedik el, amiről elmondható, hogy meglehetősen hangos és a hangminőség is megfelelő. Mellé egy előlapi kamera került, ami ezen a szinten elég ritka vendég (az egykártyás verzión nincs is ilyen). A másik felén egy közelségszenzor rejtőzködik, fényérzékelő nincs. A képernyő ezúttal nem olyan hangsúlyos, hiszen kell a hely a gomboknak. 2,6 hüvelykes képátlójával eléggé kilóg a mostani zsebtévék közül, amit megfejel a fekvő kialakítása és a csupán QVGA felbontása. Nem is várhatunk sokat tőle képminőség terén, a betekintési szög sem az erőssége, viszont relatíve jól olvasható kültéren is. Azt érdemes megjegyezni, hogy kapacitív mivolta ellenére nincs benne multi-touch, pedig ekkora méretben is jól jönne. A többi terület a billentyűzetnek jut, ami mindenképp a telefon egyik erőssége. A felső sorban a négy androidos billentyű fogja közre az optikai trackpad-et. Ennek érzékenységét érdemes a legkisebbre venni, bár megmondom őszintén, hogy nem sűrűn használtam az érintőképernyő mellett. Maga a QWERTY igazán jól sikerült. A gombok jól használhatók, nincsenek összezsúfolva, kellően kemények és határozott nyomáspontúak. Ebbe a képbe egyedül a kissé gyenge és egyenetlen megvilágítás rondít bele, illetve az, hogy a felső négy gomb egyáltalán nem kapott fényt.

Samsung Galaxy Y Pro DuoS
[+]

Hátulról már nincs ilyen sok látnivaló, a széleken lekerekített felület egyhangúságát csupán a Samsung felirat, illetve a felül lévő kamera töri meg. Mellette ott a kihangosító, aminél persze most is eljön az a gond, hogy sík felületre letéve veszít az egyébként elég nagy hangerejéből.

Samsung Galaxy Y Pro DuoS
[+]

Oldalt sincs sok dolog rajta, de legalább mindenhova jutott valami. Felül a 3,5 mm-es jack várakozik, jobboldalt felül pedig a bekapcsoló/lezáró billentyűt találjuk meg. Alulra került a mikrofon és a microUSB, míg balra a hangerőszabályzó lakik.

Hardver, szoftver

A burkolat alatt sem változtattak sokat az egykártyás változathoz képest. Mivel nem a NASA szupergépeknek akartak konkurenciát állítani, így szerény hardvert választottak. Már több alsókategóriás Samsungban felbukkant a Broadcom megoldása, ide is ez került. Egész konkrétan a BCM21553 jelű chip duruzsol benne, melyben egy 832 MHz-es ARM1136-os processzor számolja a biteket. Mindezt 384 MB RAM és egy szintén Broadcom grafikus gyorsító támogatja, de mint az sejthető, nem fogunk vele Quadrant rekordokat döntögetni. A készülék sebessége elfogadható, akadásokkal sűrűn fogunk találkozni, érezni, hogy a proci nincs a helyzet magaslatán, viszont mindennapi használatra még alkalmas.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy Y Pro DuoS Alcatel OT-918D Motorola XT532 ZTE Nova V6500
AnTuTu Benchmark 2023 pont 1904 pont 1759 pont 2574 pont
Linpack for Android (single) 9,84 MF. / 8,52 s 8,469 MF. / 9,9 s 9,747 MF. / 8,6 s 19,777 MF. / 4,24 s
Linpack for Android (multi) 8,553 MF. / 19,72 s 7,344 MF. / 22,97 s 8,488 MF. / 19,87 s 17,292 MF. / 9,75 s
Smartbench 2012 Prod. 302 pont N/A 352 pont 760 pont
Smartbench 2012 Games 906 pont N/A 1415 pont 1385 pont
Quadrant 2.0 919 pont 805 pont 678 pont 1211 pont

Samsung Galaxy Y Pro DuoS Samsung Galaxy Y Pro DuoS

A hardverhez illeszkedik a szoftver is, mivel az Android 2.3.6-os verzióját találjuk meg rajta. Könnyen kitalálható, hogy innen nem lesz továbblépés, a 4.0 vagy 4.1 verziókkal nem bírna el. Ugyancsak szokványos, hogy a rendszert megfejelték a TouchWiz felülettel, ami grafikailag és bizonyos helyeken funkcionálisan is felturbózza az alapokat. A fekvő képernyő miatt vannak specialitások, mint a jobb oldalra került, álló helyzetű menüsor. Főképernyőből maximum hét darab lehet, ami ezúttal jól is jöhet, hiszen a kis felbontás és méret mitt nincs sok hely.

Samsung Galaxy Y Pro DuoS Samsung Galaxy Y Pro DuoS

A menü oldalra lapozós, a sorrendet átszabhatjuk, illetve a jobb oldali menüben is a négyből három funkciót lecserélhetünk. A lehúzható státuszsorban meghagyták a gyorskapcsolókat, a zenét is tudjuk innen vezérelni. A névjegyzék, üzenetek, naptár szokásosak, aki már használt androidos Samsungot, annak semmi új nem lesz. Sajnos a kicsi kijelző a függőleges görgetésnél üt vissza a legjobban. Nem tudunk ugyanis nagyobbat pörgetni a listákon, illetve bizonytalan, hogy mikor mekkora léptetésnek veszi a mozdulatunkat, hiszen csak egy rövid területen tudjuk az ujjunkat használni.

Samsung Galaxy Y Pro DuoS Samsung Galaxy Y Pro DuoS

Adatkommunikáció, internet

Négysávos GSM és kétsávos 3G modult szereltek bele, GPRS és EDGE mindkét SIM-en van, 3G és HSPA viszont csak a SIM1 foglalatban. Utóbbi 7,2 Mbit letöltési és 5,76 Mbit letöltési sebességet biztosít. Természetesen a WiFi sem hiányzik, ráadásul b/g/n szabványt ismer és hotspotként is használható. A Bluetooth 3.0-s, sztereó támogatással, a kábeles megoldáshoz a microUSB használható. Ezen háttértárként működhet, az akku töltődik róla.

Samsung Galaxy Y Pro DuoS Samsung Galaxy Y Pro DuoS

A gyári böngészővel most sincs gond, a fektetett kijelző még jó is lenne a netezéshez, ám a kis felbontás, a multi-touch hiánya és a már említett görgetési nehézség mind nehezíti a dolgunk. Nyilván flash-ről ne is álmodjunk, de egyébként a lehetőségekhez képest meg tudunk nézni információkat. Ugyanezen okokból kifolyólag a Google Maps vagy más navigációs program használata sem túl nagy élmény, noha a GPS-vevővel semmi gond nincs.

Samsung Galaxy Y Pro DuoS Samsung Galaxy Y Pro DuoS

Persze a fő érdekesség úgyis a kétkártyás üzemmód, amit könnyen integráltak a rendszerbe. A két SIM egyszerre lehet hálózaton, ám hívás közben a másik nem elérhető, viszont jó pont, hogy a hálózatról nem dobja le (tehát csak dual standby van). A beállítások között elnevezhetjük őket, különböző ikont állíthatunk be hozzájuk, bármelyiket kikapcsolhajuk és kiválaszhatjuk, melyikről szeretnénk az adatkapcsolatot használni. Hívás vagy üzenet elküldése előtt az elsődleges kártyát könnyen módosíthatjuk. Ezt megtehetjük a státuszmenüből vagy a billentyűzeten lévő dedikált gombbal (utóbbi hosszú megnyomása a beállításokhoz visz minket), amit a térerőnél lévő kijelölés és egy apró ikon is jelöl. Hívásnál vagy üzenetnél természetesen látjuk, melyik kártyán történt a forgalmazás, úgyhogy ennél egyszerűbb nem nagyon lehetne.

Samsung Galaxy Y Pro DuoS Samsung Galaxy Y Pro DuoS

Multimédia

A hátlapon szerénykedő kamera 3,2 megapixeles érzékelőt rejt, amihez fix fókusz társul, LED viszont nem, tehát az elvárásainkat eszerint érdemes megszabni. A fényképezőben szintén jól jön a fekvő kijelző, ezzel a telefonnal álló helyzetben lehet „normál” fotókat készíteni. A kezelőfelület szokásos TouchWiz, könnyen elérhetők az opciók és van virtuális exponáló, de érdemesebb helyette az optikai gombot nyomkodni. Egy gombbal átkapcsolhatunk fotó és videó mód között, de az előlapi fényképezőt is használhatjuk. A beállítási lehetőségek között felbontást, fénymérési módot, fehéregyensúly, effektusokat, geocímkét találunk, szóval a szokásos alap felhozatal.

Samsung Galaxy Y Pro DuoS Samsung Galaxy Y Pro DuoS

Az elkészült fotók tulajdonképpen azt hozzák, amit előzetesen sejtettünk. A dinamikatartomány elég szűk, a világos részek kiégnek, a zajszűrés is jól fel van csavarva, a részletek emiatt elmosódnak, de összességében nem olyan katasztrofális a végeredmény, bizonyos körülmények között elfogadható fotókat lőhetünk vele. Videózás terén ez már nem annyira mondható el, hiszen a maximum QVGA felbontású felvételek nem sok élvezetet nyújtanak.

Samsung Galaxy Y Pro DuoS Samsung Galaxy Y Pro DuoS

Zenei téren jobb a felhozatal, a kicsit megtuningolt lejátszó szépen leválogatja a számokat, van albumborító, ismétlés és véletlen lejátszás is. Extraként kapunk hangszínszabályzót és 5.1-es térhangzást, melyből az utóbbi inkább vicc kategória. A készülékhez nem jár gyárilag fülhallgató, ezért ismét a saját Sony-mat vettem elő. Nem fog leszakadni a fülünk, viszont az átlagos szintet azért megüti a hangminőség. Ha már unjuk a saját zenéinket, akkor van FM-rádió is, ami RDS-es, az érzékenysége meg elég jó, gyorsan behangolható.

Samsung Galaxy Y Pro DuoS Samsung Galaxy Y Pro DuoS

Az extra programokról eddig nem sok szó esett, de ez annak is betudható, hogy nincs túl sok belőlük. A TouchWiz felülettel kapunk néhány extra widgetet (kevesebbet, mint a felsőbb kategóriás Samsungoknál), aztán van itt egy Jegyzet, a Social Hub is le van butítva, mert csak az SMS-t és e-mail fiókokat kezeli, a Facebookot nem. A Fájlok értelemszerűen egy fájlkezelőt rejt, a Samsung Apps a gyártó saját alkalmazásboltja. Mindenképp a leghasznosabb a Polaris Office dokumentumkezelő, főleg, hogy nem csak olvasásra, hanem szerkesztésre is képes. Van még diktafon és a Samsung Email, illetve Samsung IM névre keresztelt programok, utóbbi kettőt nem tudtam rávenni a működésre.

Samsung Galaxy Y Pro DuoS Samsung Galaxy Y Pro DuoS

Üzemidő, összegzés

A kétkártyás működés köztudottan több energiát igényel, úgyhogy a Samsung keresett egy erősebb akkut a hátlap alá. Igaz, az 1350 mAh-s kapacitás valóban több a sima Y Pro változatban lévőnél, azért nem számít kiemelkedőnek. Ennek ellenére igyekszik helytállni, ami annyit jelent, hogy egy napot még erősebb használat mellett is végigbír, ha pedig épp nem lógunk a neten vagy telefonálunk órákat, akkor a két nap sem kihívás számára.

Samsung Galaxy Y Pro DuoS
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy Y Pro DuoS
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 3 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A Samsung a Galaxy Y Pro DuoS esetében is a bevált receptet követte. Adott volt egy készülék, melybe egy második SIM foglalat és egy kicsit erősebb akkumulátor került és már mehetett is a boltok polcaira. Tulajdonképpen szinte csak ennyi a különbség a korábban már tesztelt egykártyás változathoz képest. Akárcsak korábban dr. Kind, úgy én is a QWERTY-t tudom kiemelni, mint a telefon legerősebb részét. A megvilágítását leszámítva nagyon jól lehet használni, kényelmessé és gyorssá teszi a gépelést. Ezen felül viszont egy alsókategóriás készülékkel van dolgunk, ami érződik a hardveren és a szoftveren is egyaránt. Mégis valamennyire unikum, hiszen kétkártyás QWERTY okostelefont nem sokan készítenek a nagy gyártók közül (a kínai kreációkat hagyjuk most). A Samsungról meg tudjuk, hogy ha már kitaláltak 100 kategóriát, akkor addig ügyködnek, amíg találnak egy 101-iket is. Mivel a billentyűzetet leszámítva semmiben sem emelkedik ki, ezért plecsnit sem adok neki, mivel különösebb érzelmet nem váltott ki belőlem, sem pozitív, sem negatív irányba. Kártyafüggetlenül a cikk írásakor 40 ezer forint környékén lehet megvenni, ami a hardver ismeretében kicsit sok, a QWERTY és a kétkártyás megoldás viszont ezt igyekszik ellensúlyozni.

Rusi

A tesztkészülék a VIP-Phone jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy Y Pro DuoS
Samsung Galaxy Y Pro DuoS Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 110,8 x 63,5 x 11,9 milliméter
Tömeg 112 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál, dual SIM
Kijelző
Kijelző átlója 2,6 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 240 pixel (154 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív TFT
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa Boradcom BCM21553
Processzor típusa 832 MHz ARM1136
Processzor csíkszélessége 65 nm
Processzor utasításkészlete ARMv6
Grafikus chip Boradcom VideoCore IV
RAM mérete 384 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 160 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz (SIM1)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.6
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Jegyzet, Social Hub, Fájlok, Samsung Apps, Polaris Office, Hangrögzítő, Samsung Email, Samsung IM
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixel, fix fókusz
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (QVGA)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (csak gyári)
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1350 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 528 óra
Beszélgetési idő 9 óra
Internetezési idő N/A
Zenelejátszási idő N/A
Videólejátszási idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, optikai trackpad, teljes QWERTY billentyűzet, dual standby kétkártyás üzemmód

Azóta történt

Előzmények