Samsung Galaxy Xcover 2 - terepdroid

Bevezető, strapabírás, tartozékok

A strapatelefonok és az okostelefonok mindig is külön piacnak számítottak, ám az elmúlt évek során megfigyelhető némi konvergencia. Az androidos piac néhány résztvevője átvett bizonyos teherbírási képességeket a strapamobiloktól, mint például a víz- és porálló kivitel és a karcálló kijelző, melyek a mindennapokban, átlagos használat mellett is jól jönnek. Az általunk csak strapadroidként emlegetett kategória esetében általában az IP67 és az IP57 minősítés a nyerő, az előző kategóriát erősíti többek között az első Galaxy Xcover és a Motorola Defy, utóbbiba sorolható a Panasonic Eluga és a Sony legújabb csúcsmodellje, az Xperia Z is. Van, aki okostelefonos fronton ennél is tovább megy, a Caterpillar B15 például az IP67 minősítés mellett akár a másfél méteres magasságról történő leejtést is túléli.


[+]

Miután a Galaxy Xcover aktív életet élők számára készült, érdemes megnézni, milyen védettséget nyújt a telefon az ebből fakadó környezeti viszonyoktól. Esetünkben az IP skáláról van szó, mely a szemcsés anyagokkal és folyadékokkal szembeni ellenállóképességet osztályozza. Tesztalanyunk IP67-es minősítéssel rendelkezik, ami a második legnagyobb érték a skála alapján. Az első szám jelzi a szemcsék elleni védelmet, itt a maximumot kapta a Samsung újdonsága; a hatos értékelés azt jelenti, hogy a homok és a por nem juthat olyan helyre, ahol kárt okozna a hardverben. A második számjegy a folyékony halmazállapotú anyagokra vonatkozik (itt nyolc a maximum), a hetes pontszám alapján az Xcover 2 akár fél órát is kibír egy méteres mélységben. Ezek mellett a megerősített műanyag borítás és a karcálló üveg segíti a mobilt a sérülések elleni harcban, amit persze továbbra sem érdemes dobálni.


[+]

A készüléket az XXL GSM-től kaptuk kölcsön egy teszt erejéig, a mobil egy, a Samsung stílusjegyeit magán viselő fehér kartondobozban érkezett hozzánk. Kicsomagolás után mindössze néhány tartozékot találtunk, a microUSB-kábel és a töltőfej mellett egy kézikönyv várja a vásárlókat. Egy headset azért jól jött volna, a hátlap csavarozására pedig örömmel fogadtunk volna egy célszerszámot.

Külső

Bár az Xcover 2 formaterve sok szempontból hasonlít az elődre, a Samsung dizájnerei néhol eltértek az eredeti tervtől, az újdonság finomabb vonalakkal és erőteljesen lekerekített sarkakkal operál. A telefon egyébként le sem tagadhatja strapamobil mivoltát, mely a dimenziókon is látszik. A 130,5 x 67,7 milliméteres alapterület mellé az okostelefonok terén kínosan vaskosnak számító, ám a kategóriában átlagos 12 milliméteres magasság társul, a tömeg 148,5 gramm. A borítás kemény műanyagból van, a telefon oldalát apró barázdák díszítik, így a stabil fogás garantált. Az összeszerelési minőség természetesen rendben van, ami az IP67 védelemből is következik.


[+]

Az előlapot egy, a kijelző síkjánál alig magasabb perem futja körbe, így a telefont arccal a föld felé tárolva is némileg védve van a panel. Legfelül egy krómszínű hangszóró látható, alatta egy Samsung felirat és egy VGA felbontású másodlagos kamera foglal helyet. A kijelző 4 hüvelykes képátlóval és 480 x 800 képpontos felbontással rendelkezik, a pixelsűrűség így 233 ppi. Ez egy átlagos érték, a felső kategóriában ennek a kétszerese is előfordul, a pixeleket és recés éleket könnyedén ki lehet szúrni, ám ez valószínűleg csak a sasszeműeket bántja. A képminőség rendben van, korrekt fényerő, kellemes színvilág és óriási betekintési szögek jellemzik a TFT-LCD technológiára épülő panelt. A megjelenítő kapacitív módon érzékeli az érintéseket, egyszerre legfeljebb két pontot tud figyelni. A kijelző alatt három fizikai gombot kapunk, a Galaxy készülékeknél megszokott beállítások, főképernyő és vissza billentyűk kaptak itt helyet.


[+]

A hátlap rögzítésének módja visszaköszön az előző Galaxy Xcoverből, a fedlap egy viszonylag nagy méretű csavar átbillentésével válik lefejthetővé. Az érdes műanyag alatt a akkumulátor, valamint microSD- és SIM-kártyák foglalatai fogadják a nézelődőket, utóbbiból normál méretűre van szükség. A hátlapon felül középen található az elsődleges kamera, tőle balra egy LED villanó üldögél. A fényképező jobb oldalán kapott helyet a külső hangszóró, amely az átlagnál kicsit nagyobb hangerővel szólal meg.


[+]

A telefon oldala kissé érdes bevonatot kapott, így a mobil vizesen, sárosan sem csúszik ki az ember kezéből. Alul található a microUSB-aljzat, felül pedig a 3,5 milliméteres kimenet árválkodik; mindkét csatlakozót egy gumival borított ajtócska fedi. A hangerőt a bal oldalon szabályozhatjuk, a ki- és bekapcsoló gomb a jobb oldal felső fertályán foglal helyet. Ugyanitt alul egy dedikált kameragomb nyüstölhető, melyet sokan hiányolnak a mai androidos mezőny versenyzőiről.


[+]

Hardver, rendszer, szoftverezettség

A Galaxy Xcover 2 hardveresen sokat fejlődött az elődhöz képest. Az újdonság lelke egy ST-Ericsson NovaThor U8420 lapka, mely 45 nanométeres csíkszélességgel készült. A SoC egy kétmagos, magonként 1 GHz órajelű, ARMv7 utasításkészletű Cortex-A9 processzort és egy MALI-400MP grafikus gyorsítót tartalmaz, melyek mellett 1 GB RAM található. A belső tárhely kapacitása 4 GB, ezt microSD-kártyával lehet bővíteni.

Szintetikus tesztek
Benchmark Galaxy Xcover 2 Samsung Galaxy Ace 2 Huawei Ascend P1
AnTuTu 3.2.1 6790 pont 5736 pont ? pont
Geekbench 2.4.2 765 pont 549 pont 1130 pont
Linpack 1.2.8 (single) 34,685 MF. / 2,42 s 27,06 MF. / 3.1 s 45,144 MF. / 1,86 s
Linpack 1.2.8 (multi) 58,302 MF. / 2,89 s 46,324 MF. / 3,64 s 66,693 MF. / 2,53 s
Smartbench 2012 1.0 Prod. 2052 pont 1874 pont 2719 pont
Smartbench 2012 1.0 Games 2007 pont 1880 pont 2077 pont
Quadrant Standard 2.1.1 3054 pont 2370 pont 3569 pont

A telefont tehát egy erős középkategóriás hardver hajtja meg, ami meg is látszik a működési sebességen, a 480 x 800 képpontos felbontás mellett ez a vas elegendőnek tűnik. A felhasználói felületen történő navigálás folyamatos, a programok gyorsan megnyílnak, az összetett weboldalak sem képeznek áthidalhatatlan akadályt. Az 1 GB RAM is érezteti hatását, a programok párhuzamos futtatása és a köztük történő váltás is olajozott.

A telefonon Android 4.1.2 fut, a Jelly Beanben debütáló, a felhasználói felület folyamatosságán rengeteget javító project butter jó szolgálatot tesz tesztalanyunk esetében is. A gyári felhasználói felületet szokás szerint a TouchWiz legújabb verziójára cserélte a Samsung, mely új ruhába öltözteti a zöld robotot. Többek között egy átrajzolt ikonkészletet, új képernyőzárat és készenléti felületet, kibővített állapotsávot, funkcionálisan és grafikailag is újragondolt alapprogramokat és számos extra szoftvert jelent. Az alap TouchWiz-alkalmazásokat már számtalanszor bemutattuk, a Galaxy Xcover 2 esetében ezek változatlan formában teszik dolgukat, így a mai cikk esetében csak az extrákra szorítkozunk. Ezen a téren további információért egy régebbi Galaxy-termék (például a Galaxy S III) bemutatóját ajánljuk.

Az extrák között betűrendi sorrendben az első a Cardio Trainer, mely többek között edzéstervek készítésére és a fejlődés monitorozására használható, valamint összeköthetjük bizonyos Bluetooth-alapú eszközökkel (ilyen például a szívműködés nyomon követésére szolgáló Polar Heart Rate Monitor). A telefonon a Chrome böngésző mellett a Flipboard magazinszoftver is előre telepítve megtalálható, a Hangrögzítő, az FM-rádió és a Jegyzet a nevüknek megfelelő funkciókat látják el. A Samsung által előszeretettel használt hubok a Galaxy Xcover 2 fedélzetén is elérhetőek, a Music Hub zenei tartalmak, a Game Hub játékok, a Video Hub mozgóképek beszerzésére használható. Az S Suggest különféle alkalmazásokat ajánl a felhasználóak, a Samsung Apps a válallat saját szoftverpiacát takarja, az S Voice pedig egy hangfelismerőt rejt. A Saját fájlok a fájlrendszerben történő kutakodást teszi lehetővé, a Zenelejátszó és a Videólejátszó multimédiás tartamakat eszik.

Kamera, adatkommunikáció, akkumulátor

A hátlapi kamera autofókuszos, segítségével legfeljebb 5 megapixeles, azaz 2560 x 1920 képpontos fotókat lehet készíteni, videózás során a felbontás 1280 x 720 képpontban van maximalizálva. Az optika mellett egy aprócska LED villanót is találunk, mely néhány méter hatótávolsággal rendelkezik. A kameraszoftverben állíthatunk a fehéregyensúlyon, a fókuszmódon, az érzékenységen, a fénymérésen és a felbontáson, aktiválhatjuk a geotagging funkciót és az önkioldót, valamint különféle effektusokat rendelhetünk a képekhez. A képminőség közepes, az átlagos dinamikatartomány mellé kissé elmosott, zajos részletek társulnak.

Adatkommunikációs szempontból , az NFC és az LTE képességeken kívül mindent tud a Galaxy Xcover 2, amit ma elvárunk egy mobiltól. A négysávos (850/900/1800/1900 MHz) GSM-egység mellett egy kétnormás (900/2100 MHz) UMTS-modul csücsül, mobilhálózaton barangolva legfeljebb 14,4 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességet érhetünk el. A WiFi-modul (802.11b/g/n) WiFi Direct, hotspot és DLNA funkcionalitással is el van látva, a Bluetooth modul 4.0-s verziószámú. Pozicionálás során a GPS mellett a GLONASS műholdakat is tudja használni a telefon, a hely megtalálása gyors és pontos volt. Telefonálás közben a hangminőséggel is minden rendben volt.


[+]

Értékelés: Samsung Galaxy Xcover
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A mobil egy 1700 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátorból nyeri az energiát, mely átlagosnak számít a középkategóriában. Ennek megfelelően az üzemidő sem kiemelkedő, de az elvárt szintet azért hozza, masszív nyüstölés mellett egy napig bírja a telefon az igénybevételt. Persze ez akár tovább is kitolható, ha az ember visszafogottan használja a mobilt.

A Galaxy Xcover 2 tehát hardveresen és szoftveresen jókorát fejlődött az elődhöz képest, a teherbírás szintje viszont nem változott, továbbra is IP67 minősítéssel számolhatunk. Persze azt nem szabad elfelejteni, hogy nem egy mindent kibíró strapatelefonról van szó, de aki ilyenre vágyik, úgyis a Sonim háza táján nézelődik. A por- és vízálló kivitel, a megerősített készülékház és a karcálló kivitel viszont lehetővé teszik, hogy saras, vizes és poros helyzetekben is gond nélkül használjuk a telefont, nem kell az ebből adódó meghibásodástól rettegni. Ezen kívül viszont egy átlagos középkategóriás mobilról van szó, a kétmagos processzor, az 1 GB RAM és a Jelly Bean sem kirívó ebben az árkategóriában, a hardver csendben teszi a dolgát.

A mobil kártyafüggetlenül 88 ezer forintba kerül, ami egy kicsit talán drága a hardveres és szoftveres képességek fényében, az IP67 minősítés mellett viszont rendben van. Ennek megfelelően meg is kapja a tetszett plecsnit.

Samsung Galaxy Xcover 2

dr. Kind

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy Xcover 2
Samsung Galaxy Xcover 2 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 130,5 x 67,7 x 12 milliméter
Tömeg 148,5 gramm
Színvariációk sötétszürke
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa ?
Processzor típusa kétmagos, magonként 1 GHz órajel
Processzor csíkszélessége ?
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip MALI-400MP
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0
WiFi 802.11b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő / GLONASS vevő van / van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Cardio Trainer, ChatON, Flipboard, Hangrögzítő, Jegyzet, Game Hub, Music Hub, S Suggest, S tervező, S Voice, Saját fájlok, Samsung Apps, Video Hub, ADAC Maps, apemap
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel HD
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1700 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő nincs adat
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásérzékelő, közelségérzékelő, fényérzékelő, IP67 védelem, dedikált kameragomb

Azóta történt

  • Itt a Samsung Xcover 3

    Bemutatkozott a Samsung ütés- és porálló készüléke, a terméksorozat két év után frissül, bár a kijelző tekintetében nem történt lényeges fejlődés.

  • Mobilarena TV: régimódi kemény legény

    Mai adásunkban nem egy okos, hanem egy hagyományos készüléket mutatunk be. A Samsung Xcover 550 numerikus billentyűzettel és IP67 védelemmel rendelkezik.

Előzmények

Hirdetés