Samsung Galaxy S III mini - kihagyott ziccer

Bevezető, tartozékok

Évről-évre azt hisszük, a gyártók már nem tudnak mit kitalálni, a mai mobiltelefonok mindent tudnak és a következő évben vége a fejlődésnek. Na ez nagyon nem így van, minden évben van valami „sláger”, amire rákattannak a fejlesztők. Korábban a kamerával pörögtek, már 12-16 megapixelnél jártunk, aztán kicsit visszatért mindenki a földre (kivéve a Nokia, aki megcsinálta a 808 PureView-et). Most meg a kijelző az új őrület. Minél nagyobb méret, minél nagyobb felbontás, ez most a jelszó. A csúcsmodellek óriásira híztak, egy kisebb zsebtévének is elmennek, szinte átnyúlva a tabletek világába (lásd Note és társai).

Samsung Galaxy S III mini
[+]

Ja, és ott vannak a processzorok, ennyi mag egy búzatározóban nincs, mint ezekben (az meg senkit nem zavar, hogy lassan órákban mérhető a működési idejük). Sokaknak persze tetszik ez, és alapvetően szó sincs, hogy a fejlődés ellen lennék, magam is csodálom, hogy hova jutott már a mobilkommunikáció. Azonban egyre többen tiltakoznak a hatalmas tepsik ellen, elvégre az emberek többségének nincs lapátkeze. Egyértelműen szükség van tehát az emberi méretű okostelefonokra, melyekben persze akár felsőkategóriás hardver duruzsol. A lényeg, hogy közel ugyanazt kapjuk, mint egy vérbeli csúcsmodellnél, csak kisebb méretben. Ki más ugrana rá az elsők között egy ilyenre, mint a Samsung, akiknek egyébként is mindegy, hogy 249 vagy 250 új készüléket hoznak a piacra.

Samsung Galaxy S III mini
[+]

Eredetileg egy Nokia Asha-val ismerkedtem volna közelebbről, ám az utolsó pillanatban felbukkant az XXL GSM-nél ez, és úgy gondoltam, egy fokkal izgalmasabb téma (jól gondoltam?), úgyhogy le is csaptam rá. Már a csomagolás is igazodik a névhez, pontosan olyan, mint az S3-nál, csak ez kisebb. A dobozt felnyitva egyből a telefonnal találkozunk, alatta lapulnak a tartozékok. Hálózati töltő, USB adatkábel és sztereó füles, illetve utóbbihoz különböző méretű fülpárnák alkotják a pakkot.

Samsung Galaxy S III mini
[+]

Külső

Ezt a részt el lehetne intézni azzal, hogy fogták az S3-mat, aztán addig préselték a satuban, amíg ez lett belőle. Jó, azért ez nem teljesen igaz, hiszen bár az alapforma tényleg hasonló, azért más arányokkal bír, mint nagytestvére. Nagyobb a kijelző körüli keret és az alsó-felső rész aránya is más. Fehérben kaptuk, de létezik kékben is, illetve később jó eséllyel az S3 színpalettájának többi változatát is átveszi. A hossza és szélessége tényleg összement, viszont cserében a vékonyságból kellett áldozni, bár azért 10 mm alatt maradtak. Kétségtelen, hogy ez a telefon tényleg használható és kezelhető egy kézzel is, noha a nemrég nálam járt RAZR i-t ez sem éri utol. Az anyaghasználat sem igazán változott, ugyanúgy műanyagból (illetve polikarbonátból) épül fel. Nyilván ennek nem mindenki örül, viszont a Samsung még mindig tudja, hogy kell normálian összerakni ezt. Semmi lötyögés, nyikorgás, illesztési hézag, ahogy az el is várható ezen a szinten. Nem volt viszont jó ötlet a hátlap fényes felülete, mert bár a kosz relatíve nem látszik rajta, de meglehetősen csúszós és kérdéses, hogy hosszabb távon mennyire karcolódik. Mellesleg csak nekem tűnt fel, hogy ez a modell kísértetiesen hasonlít a már piacon lévő és nálunk is járt Galaxy S DuoS-ra (formában és méretben egyaránt)?

Samsung Galaxy S III mini
[+]

A kisebb méret logikusan kisebb kijelzőt is hozott magával. 4 hüvelykes képátlójával egész jól egyensúlyoz a használhatóság és a kényelmesen nagy méret között. Nem lepődtünk meg azon, hogy ezúttal is Super AMOLED panelt kapott, persze nem HD, hanem WVGA felbontással. A képernyő színei kellemesen élénkek (és a fekete ugye tökéletesen fekete), de nem durván túlszaturáltak, mint a régebbi típusoknál. Betekintési szöge maximális, napfényben még 50%-os fényerővel sem probléma olvasni, a képbe csupán egy dolog rondít bele. A Pentile Matrix még mindig az egyik rákfenéje az AMOLED-nek, sajnos ezt olcsóbb gyártani. Hétköznapi használatnál elsősorban a szövegeknél lehet kiszúrni a dolgot, de közelebbről bizony látszanak a subpixelek. Lentre egy fizikai gomb került, ezzel elsősorban a főképernyőre ugorhatunk, de van más funkciója is. Kétoldalról egy-egy érintős billentyű fogja közre, a Vissza és Opciók funkcióval. Felül a kis fémrács mögé bújt a hangszóró, amire rossz szavunk nem lehet. Jó minőségben és komoly hangerővel adja át a vonal túlsó végén lévőt. Mellett közelségszenzor és egy előlapi kamera is figyel ránk, ám nincs se fényszenzor, se állapotjelző LED, pedig ezek elég fontosak lennének.

Samsung Galaxy S III mini
[+]

Hátulról sem sok változást látunk a nagytesóhoz képest. Ugyanaz a lekerekített forma, középtájon egy Samsung felirattal. Egyedül a kamerához tartozó LED villanó áthelyezése jelent újdonságot, minden más maradt, ahol volt. Itt van a kihangosító is, ami elég erősen szól, de asztalon ezúttal is előjön a sík hátlapok halkító hatása.

Samsung Galaxy S III mini
[+]

A készülék hófehér borítását egyedül oldalt töri meg egy íves, kissé csiszolt hatású felülettel rendelkező ezüstös csík. Minimalisták voltak a tervezők, minden oldalán csupán egyetlen dolgot találunk. Lent van a microUSB, baloldalt a hangerőszabályzó, jobbra a bekapcsoló (ez még ilyen méretnél is nagyon kényelmes), felül pedig a 3,5 mm-es jack.

Hirdetés

Hardver, szoftver

Amikor az első pletykák elkezdtek szivárogni, hogy jön az S3 mini, sokan csillogó szemekkel képzelték maguk elé a telefont, amelyben majd ugyanaz vagy legalábbis hasonló erőmű dübörög, mint a jelenleg egyik legerősebbnek számító S3-ban. Aztán jött a csalódás, mert a hivatalos bemutatónál kiderült, szó sincs erről, a Samsung nem akarta (nem merte?) meglépni ezt. Ezzel még nem is lenne baj, elvégre nem akarnak házon belüli konkurenciát, viszont sokan a Galaxy S2, egyébként ma sem épp gyenge hardverével is kiegyeztek volna. Nem ez történt, a választás az ST-Ericsson NovaThor U8500-ra esett, ami ismerős lehet számos Sony okostelefonból is. A kétmagos, magonként 1 GHz-es processzor munkáját 1 GB RAM és egy Mali-400MP grafikus gyorsító segíti. Ezek teljesítménye nyilván messze van az S3-tól, ám a benchmarkokban és a mindennapok során tisztességesen helytállnak.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy S III mini LG Optimus L9 Motorola RAZR i Sony Xperia P
AnTuTu Benchmark 5697 pont 5181 pont 6102 pont 5363 pont
Linpack for Android (single) 35,328 MF. / 2,37 s 44,474 MF. / 1,88 s 110,598 MF. / 0,76 s 38,848 MF. / 2,16 s
Linpack for Android (multi) 59,452 MF. / 2,84 s 75,771 MF. / 2,23 s 111,405 MF. / 1,51 s 53,698 MF. / 3,14 s
Smartbench 2012 Prod. 1917 pont 2191 pont 1515 pont 2310 pont
Smartbench 2012 Games 1961 pont 1955 pont 3031 pont 1975 pont
Quadrant 2.0 2818 pont 2613 pont 4103 pont 2159 pont

Samsung Galaxy S III mini Samsung Galaxy S III mini

Ebben minden bizonnyal szerepe van a szoftvernek is, mely igazán frissnek mondható, mivel a Jelly Bean 4.1.1-es verzió fogad minket (tudom, van már 4.2 is). Samsung okostelefonnál kötelező a saját felület, a korábbi TouchWiz helyett a NatureUX névre hallgató megoldás. Ez egyrészt alapos grafikai átalakítást hoz magával, valamint a meglévő szoftverek funkcióbeli bővítését, na meg extra opciókat, widgeteket és szoftvereket is.

Samsung Galaxy S III mini Samsung Galaxy S III mini

Az alapfunkciókban sok kivetnivalót nem fogunk találni, a névjegyzék, az üzenetkezelés teljesen rendben van, az ébresztés full extrás, kapunk stoppert, időzítőt, asztali órát és grafikus világórát hozzá. A naptár már S Tervező néven fut, elegáns, akár éves nézettel, minden igényt kielégít. A főképernyők száma maximum hét lehet, ezek sorrendje és az alapértelmezett lap szabadon módosítható. A főmenü lehet lapozós (ABC vagy testreszabott sorrenddel), illetve listás, külön lapra kerültek a widgetek, a programok bármelyike el is rejthető.

Samsung Galaxy S III mini Samsung Galaxy S III mini

Adatátvitel, internet

Négysávos GSM és háromsávos 3G modul gondoskodik róla, hogy szinte mindenhol használhassuk a telefont. Van GPRS, EDGE, 3G és HSPA is, utóbbi maximum 14,4 Mbit/s letöltési és 5,76 Mbit/s feltöltési sebességre képes. Nem hiányzik a WiFi sem, ez a/b/g/n szabványokkal boldogul, van hotspot, DLNA és WiFi Direct mód, tehát ki vagyunk szolgálva. A Bluetooth 4.0-s, sztereó és ne feledkezzünk el a microUSB-ről, ami egyébként MHL és host funkcióval is bír. Piactól függően még NFC-t is kapunk, a mi példányunkból ez hiányzott, de ettől függetlenül tisztességes kínálatot kapunk.

Samsung Galaxy S III mini Samsung Galaxy S III mini

Böngészőből rögtön kettőt is kapunk, mivel a Chrome is rajta van. Igazából mindkettő teljesen jól működik, több ablakot nyithatunk meg, a kétujjas nagyítás, oszlopra tördelés nem gond, a flasht meg ugyebár itt már elfelejthetjük. Közösségi oldalról rögtön kapunk Google+, Facebook és ChatON klienst, viszont nincs Social Hub, illetve a szokásosnál mélyebb integráció (ez nyilván nem feltétlen baj). Az már inkább fura, hogy nyoma sincs bármilyen dokumentumkezelőnek, bár ez azért könnyen pótolható a Play Áruházból.

Samsung Galaxy S III mini Samsung Galaxy S III mini

Apropó, programokat nem csak innen, hanem a Samsung saját áruházából is lehet, ehhez külön regisztráció szükséges. Egy egyszerű (de a korábbihoz képest jobb) fájlkezelőt kapunk, és itt érdemes megemlíteni, hogy a belső memóriából 4,5 GB-ot szabadon használhatunk, mind programok, mind más tartalmak tárolására. Ezt tovább bővíthetjük microSD-vel, ehhez a hátlap mellett az akkut is ki kell vennünk, tehát nem ússzuk meg a kikapcsolást. Kapunk még egy Súgót, ami a telefon alapvető használatában segít, valamint ott a Game Hub és Video Hub, utóbbi nálunk nem működik.

Samsung Galaxy S III mini Samsung Galaxy S III mini

Multimédia

A mini utótagnak megfelelően csökkent a kamera felbontása is, ezúttal 5 megapixelben fotózhatunk. Szerencsére az autofókusz és az apró, de meglepően erős fényű LED villanó megmaradt. Ugyancsak ismerős a kezelőfelület, mely egyszerűen kezelhető és az oldalsó ikonok testreszabhatók. Opciókban nem veheti fel a versenyt az eredeti S3-mal, ám a szükséges dolgokat itt is megtaláljuk. Felbontás, minőség, fehéregyensúly, fókusz- és fénymérési mód, ISO, effektusok, előre programozott témák, vaku, időzítő, geotag, ezekből biztosan válogathatunk. Sajnos fizikai exponálónk továbbra sincs, cserében a fókuszálás, illetve a fotók elmentése igen gyors. A fókuszkeret szabadon áthelyezhető a keresőben, elegendő csak oda böknünk, ahova szeretnénk élességet állítani.

Samsung Galaxy S III mini

Ami viszont igazán meglepő, az a fotózás utáni végeredmény. Már a telefonon visszanézve meghökkentem, ugyanis a fotók átlagosan 4 MB körüliek, de sikerült 6 MB-os(!) fényképet is készítenem, amivel pont ellentéte az erősen tömörítő LG Optimus True HD LTE-nek. Szerencsére a fájlmérettől függetlenül elég jó a képminőség is. A színek kellemesek, a zajszint kontrolált keretek között marad, miközben a zajszűrés se csinál olajfestményt mindenből, egyedül a dinamika fekszik meg az erős fénytől (de ez kb. mindegyik telefonnál megvan). Tulajdonképpen az S3 mini a legjobbak között van az 5 megapixeles mezőnyben, a makrók pedig különösen jók, ezekből most hármat is prezentálok. Videóból viszont csak egy van, az ITT letölthető felvétel 720p felbontású, normális minőségű, de csak monó hanggal és a folyamatos fókusz is hiányzik.

Samsung Galaxy S III mini Samsung Galaxy S III mini

Zenében sem bíztak a véletlenre semmit. A lejátszó teljesen új lett, persze van albumkép, meg a Zenesarok nevű dolog, ami a számok elemzésével kategorizálja őket. A zenét tudjuk vezérelni a státuszmenüből, viszont a lezáró képernyőről nem. Számot váltani az albumkép suhintásával is lehet, van ismétlés, véletlen lejátszás és hangszínszabályzó. Utóbbi nem csupán számos gyári beállítást kínál (a 7.1 térhangzás inkább vicces), hanem egyedi beállításra is lehetőséget ad, mégpedig külön effektusos panellel. Ide tartozik még az FM-rádió, aminek ízléses, egyszerűen használható felülete van, a kedvenc állomások eltárolhatók, érzékenysége igazán jó, van RDS és hangerő is bőven. A gyári füles agybadugós, amihez különböző méretű szilikonokat adnak, hangminőségre egész jó, bár azonos hangszín beállításnál a saját Sony fülesem azért szebben szólt.

Samsung Galaxy S III mini Samsung Galaxy S III mini

Az extrák közül talán nem is annyira a programokat érdemes kiemelni, mivel igazán sok dolgot nem kapunk. Van viszont mozgás alapú vezérlés, ezeket külön-külön lehet bekapcsolni és segítségükkel például nagyíthatunk fotókat vagy a böngészőben, illetve lista elejére ugorhatunk, némíthatjuk a hívásokat és ébresztőt. A testreszabhatóságban szintén találunk a használatot könnyítő opciókat. A lezáró képernyőre nem csak parancsikonokat tehetünk ki, hanem időjárást, világórát, Facebook vagy Yahoo hírfalat is.

Samsung Galaxy S III mini Samsung Galaxy S III mini

Üzemidő, összegzés

Könnyen leszedhető a hátlap, ami alatt egy 1500 mAh-s akkumulátor kapott helyet. Ez a kapacitás nem mondható különösebben izmosnak, inkább átlagosnak. Szerencsére a telefon egész jó hatásfokkal emészti fel a benne rejlő energiát. Átlagos használattal (50%-os fényerővel, ami kül- és beltérre is teljesen elég) 1,5 napot biztosan elbír, ami azt jelenti, hogy masszívabb terhelés alatt végigbírja a napot és csak extrém esetben fog mondjuk kora délután töltőért kiáltani. Ha valaki képes kicsit visszafogni magát, a 2 napot is kihozhatja belőle. Ettől még nem kell örömtáncot járni, szomorú, hogy ez már szinte átlagon felüli teljesítménynek számít.

Samsung Galaxy S III mini
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy S III mini
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 3 pont
Hogyan értékelünk?

Egyszerre lehetünk csalódottak és elégedettek is. Csalódottak, mivel sokan az S3 kistestvérének olyan mobilt képzeltek el, mely minden tekintetben a felsőkategóriában versenyez, csak épp egy emberibb, egy kézzel is használható méretben. Nos, ebből a méret megvalósult, illetve a forma is hozza a nagytestvérét, úgyhogy aki azt szereti, annak ez is tetszeni fog. Azonban egyértelmű, hogy hardveres oldalról bizony inkább két kategóriával lejjebb, a sűrű középmezőnyben foglal helyet. Az elégedettség viszont épp ebből adódik, ugyanis ha innen nézzük, akkor egyáltalán nem rossz készülék. A teljesítménye mindennapi használathoz elegendő, a kamera és a zenei részek igen jóra sikerültek, a méretet is eltalálták, a felület klassz, ráadásul friss rendszert kapunk. Mi is akkor a baj az S3 minivel? Elsősorban két dolog. Az egyik, hogy a fentebb említett középkategóriás okostelefonja van már a Samsungnak, nem is egy. Tudjuk, hogy szeretnek minden apró rést lefedni valamilyen modellel, de kérdéses, hogy valaki mondjuk az S3 forma miatt gerjedjen rá pont erre (mondjuk valóban jobban néz ki, mint mondjuk egy Galaxy Ace 2). Ám ez önmagában nem lenne akadálya a sikerének. Az ára viszont sokkal inkább, ugyanis azt rendesen mellélőtték. Kártyafüggetlenül jelenleg kb. 95 ezer forintért vehetjük meg, ami semmilyen szempontból sem magyarázható. Pontosan emiatt csak a Tetszett pecsétet kaphatja meg, mivel középkategóriás telefonként jól megállja a helyét, csak épp ennyit biztosan nem ér. A sikerességhez pedig igenis szükség van egy versenyképes árra is.

Samsung Galaxy S III mini

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy S III mini
Samsung Galaxy S III mini Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 121,6 x 63 x 9,9 milliméter
Tömeg 111,5 gramm
Színvariációk fehér, kék
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch Super AMOLED
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa ST-Ericcson NovaThor U8500
Processzor típusa dual-core 1 GHz ARM Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip ARM Mali-400MP
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 4,54 GB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, EDR, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n, hotspot, DLNA, WiFi Direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek ??
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (720p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS, rögzíthető adás)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 450 óra (2G) / 430 óra (3G)
Beszélgetési idő 14 óra 10 perc (2G) / 7 óra 10 perc (3G)
Internetezési idő N/A
Zenelejátszási idő N/A
Videólejátszási idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, közelségszenzor, GLONASS támogatás, S Voice hangvezérlés

Azóta történt

Előzmények