Samsung Galaxy NotePRO - etűdök gépzongorára

Bevezető

Nem is volt olyan rég, amikor azt sérelmeztük kissé, hogy a Samsung miért nem csinál csúcskategóriás táblagépeket. Mert igen széles palettát tudhatnak magukénak a középkategóriában, mindenféle méretű Galaxy Tabok kaphatók, legtöbbször szolgáltatói kínálatban is elérhetők, de valahogy hiányzott egy olyan abszolút csúcsmodell, mint amilyen a telefonoknál az aktuális Galaxy S. Egy nagy gyártónak kell legyen egy ütőképes táblagépe is, az LG letette a G Pad 8.3-at, a Sony a Tablet Z-t, az ASUS a Padfone-t, a Samsung viszont nem képviseltette magát eddig ebben a kategóriában túlzottan.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2
[+]

Így teljesüljön minden kívánságunk, Las Vegasban, a CES-en a koreai cég csak tableteket mutatott be, amelyeknek már a neve is azt sugallta, hogy itt komolyabb eszközökről lesz szó. Összesen négy géppel vonultak ki, ebből három a TabPRO sorozatba tartozik, a negyedik viszont a most bemutatandó NotePRO, amely minden szempontból a Samsung csúcsgépe, mert amellett, hogy hardveresen brutális, nem hiányzik belőle a Note sorozatot fémjelző kapacitív, sokoldalú toll sem. Azt hittük, hogy kicsit később érkezik majd hozzánk, de az XXL GSM már küldött is egy példányt. Szerencsére nem csak ezek a gépek képviselték a koreai gyártónál a csúcskategóriát, nemrég a Note 10.1 idei verzióját is teszteltük és már az is komoly masina.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2
[+]

Egy ilyen durva eszköz, egy ekkora kijelzővel, ennyi szolgáltatással és ennyire jól összerakva nyilván nem olcsó mulatság. Bár most még csak nyitóárakról beszélünk, de a 4G képességekkel is felvértezett változat 260 ezer forintos ára elsőre mindenképpen mellbevágó, még akkor is, ha elmondhatjuk, hogy a koreaiak egy tartalomfogyasztásra és munkára is alkalmas gépet raktak össze, ami tekinthető az Android rendszerű tabletek egyik királyának is. Ráadásul kevertek még egyet a kártyákon (szó szerint) és egy teljesen új fejlesztésű felületet is álmodtak a géphez, amely Magazine UX néven debütált, bár a Google már jelezte, hogy annyira azért nem örül ennek az egyénieskedésnek, de felhasználói szemmel nézve ez pont tökmindegy, mi csak örülhetünk, hogy kaptunk egy olyan interfészt, amit láthatóan tényleg a táblagépekre szabott a Samsung és nem csak arról van szó, hogy a TouchWiz felületen több ikon látszik.

Doboz, külső

Fás mintázatú dobozban jön a termék a környezettudatosság szimbólumaként, jól megtermett a csomag, hiszen egy 12,2 hüvelykes kijelzővel felszerelt masina lapul benne. Örömteli, hogy nem csak töltőfejet és adatkábelt, hanem hallójáratos, hangerőszabályozóval ellátott, korrekt headsetet is mellékel a Samsung. Nekem akkor lett volna teljes az örömöm, ha mondjuk egy egyébként filléres OTG kábelt is kaptam volna, de nem szeretnék telhetetlennek tűnni.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2
[+]

A NotePRO nagy. Egyértelműen kétkezes, egy kézzel is meg lehet fogni stabilan, de teljesen esélytelen így kezelni. Nem arra van, hogy az utcán az ember előkapdossa, bár mi megtettük, mert fotózgattunk vele itt-ott, de irgalmatlanul idétlenül nézett ki a szituáció. Mintha egy fél notebookkal álltam volna neki bűvészkedni. Ezt a tabot az ember otthon, az irodában, vagy olyan helyzetben használja, ahol van ideje, tere és elég keze ahhoz, hogy a benne rejlő hatalmas funkcionalitást könnyedén kezelgesse. Ez már az a méret, amit szívesen beleépítenék a konyhaszekrénybe, hogy aztán főzőcskézés közben lehessen filmet nézni és recepteket böngészni.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2
[+]

Mivel a masinát elsősorban fektetett nézetben érdemes használni, ezért a Samsung is úgy tervezte meg, hogy a kezelőszervek elhelyezkedése ebben az állapotban logikus. Alul a home gomb csücsül középen, mellette azonban van változás, a visszalépésekért felelős kezelőszerv továbbra is jobb oldalon található meg, balra viszont nem a menu, hanem az alkalmazásváltó billentyű helyezkedik el. Az eszköz tetején van középen egy infravörös jeladó (ez különböző háztartási elektronika termékekkel tud kommunikálni), ettől balra ütközik bele az ujjunk a hangerőt szabályozó gombpárosba és a kijelző feloldását és lezárását üzemeltető billentyűbe.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2
[+]

Ha a NotePRO bal felén vizsgálódunk tovább, akkor csak egy 3,5 mm-es jack dugaszt és egy kis hangszórót találunk felül. Ennek természetesen a jobb oldalon akad párja, az elhelyezés remek, véletlenül sem fogja le az ember az ujjaival és asztalra téve sem áll a hang útjába semmi. Jobb oldalon a 3.0-s micorUSB és a miniHDMI csatlakozó kapott helyet, illetve a microSD-nek is itt van a fiókja. A mi példányunkba nem lehetett SIM-et tenni, ezért ennek nincs bejárata a készülékházon.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2
[+]

A hátlap kimondottan jó minőségű műanyag, szélein varrásmintával, a bőrt utánzó kialakítás sokkal kevésbé bántó egy ekkora eszköznél, mint amikor kisebb méretben pillantjuk meg. A NotePRO-t nem lehet szétszedni, de a széria védjegyeként szolgáló tollat elő tudjuk rántani a jobb felső csücsökből. Ez a mozdulat egyébként nem csak a kijelzőt oldja fel, hanem rögtön felkínálja azokat az extra funkciókat, amiket a stylus használatával elérhetünk. A hátlapon villanóval is megtámogatott kamera is helyet kapott, ennek egyébként az előlapon is akad párja.

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy NotePRO Apple iPad Air ASUS Transformer Pad TF701T Samsung Note 10.1 2014
Fehér fényerő 379 nit 385 nit 322 nit 356 nit
Fekete fényerő 0,36 nit 0,42 nit 0,13 nit 0,44 nit
Kontrasztarány 1:1051 1:917 1:1075 1:811
Színhőmérséklet 7213K 7356K 7374K 7379K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

A kijelző hatalmas, felbontása 2560 x 1600 pixeles, ami bőven elég még erre a méretre is. A SuperClear LCD panel kifejezetten jó, meglehetősen fényes, kiváló a betekintési szög, jó a színhűség, ráadásul szoftveresen lehet kicsit kalibrálgatni is, három üzemmód létezik, a szokásos olyan átlagos, a dinamikus kissé túlszaturált, a film pedig inkább pasztellszerű eredményt hoz. Kérhetjük, hogy a gép ezt automatikusan állítgassa attól függően, hogy milyen alkalmazást használunk, videónézés közben a filmszerű beállítás lesz aktív, a képeket nézegetve pedig inkább a dinamikusra szavaz a rendszer.

Hardver

Attól függően, hogy van-e SIM a cuccban más hardvert kapunk. A 4G-s verzióban ugyanis Qualcomm Snapdragon 800-as SoC dolgozik, ezt jól ismerjük különböző okostelefonokból. Erős, gyors chipset ez, az Adreno 330-as GPU is kellően combos nagy hardverigényű játékok futtatásához. Mivel a Snapdragon 800-ashoz tartozik LTE modem is, ezért kerül ilyen hardver a SIM-et is fogadni képes verzióba.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy NotePRO ASUS Transformer Pad TF701T Sony Xperia Tablet Z Samsung Note 10.1 2014
Quadrant Standard 16173 pont 12530 pont 7494 pont 21539 pont
Linpack for Android (single) 317,551 MF. / 0,26 s 603,118 MF. / 0,14 s 211,400 MF. / 0,40 s 468,343 MF. / 0,18 s
Linpack for Android (multi) 392,248 MF. / 0,43 s 600,237 MF. / 0,28 s 617,827 MF. / 0,27 s 1067,51 MF. / 0.16 s
Smartbench 2012 Prod. 7366 pont 5493 pont 4868 pont 9365 pont
Smartbench 2012 Games 3116 pont 2795 pont 2033 pont 3397 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 34564 pont 32089 pont N/A 34501 pont
Geekbench 3 (single) 922 pont 901 pont N/A 942 pont
Geekbench 3 (multi) 2802 pont 2775 pont N/A 3016 pont

A mi tesztpéldányunk a Samsung saját chipsetét kapta, az Exynos 5420-ast. Ez négy Cortex-A15-ös és négy Cortex-A7-es magból áll, de ezeknek a számítási teljesítményét hiba lenne összeadni, amikor arról beszélünk, hogy mit tud a chipset. A lényeg ugyanis az, hogy nagy terhelés esetén az A15-ös magok tepernek akár 1,9 GHz-es órajelen, míg a könnyebb feladatokat az A7-es magokkal oldja meg a készülék, ezek 1,3 GHz-es órajelen futhatnak. A két architektúra között észrevétlenül vált a gép a használat közben, ezt big.LITTLE technológiának nevezik.


A fonearena videója két Note 3-ról Snapdragon és Exynos chipsetekkel

Viszonylag egyértelmű, hogy a 28 nm-es csíkszélességű Exynos 5420 egyszerre óhajt nagy teljesítményt és gazdaságos energiafelhasználást nyújtani, ha csak böngészgetünk, levelezünk a masinával, akkor felesleges lenne az A15-ös magokat hajtani, a jóval energiatakarékosabb A7-es magok is vidáman ellátják az ilyen jellegű feladatokat. A grafikáról esetünkben egy hatmagos Mali T628-as GPU gondoskodik, ami az ARM Midgard GPU-jánk második generációjára épül, ez 50%-kal gyorsabb, mint az első.


A Mobilarena TV adása

Nyilvánvalóan adódik a kérdés, hogy melyik konfiguráció ütősebb. Sokan, sokféle módon mérték és mérik ezeket, összességében a teljesítmény kapcsán nincsenek szignifikáns eltérések. Minden nagy hardverigényű játék gond nélkül fut mindkét hardveren, a legtöbb mérés szerint az Exynos 5420 kevesebbet fogyaszt, viszont jobban melegszik. Vannak persze a grafikai megvalósítások között eltérések, de ezek jellemzően attól függenek, hogy a fejlesztők miképpen optimalizálták az alkalmazásokat, nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy melyik megoldás erőteljesebb, az viszont általában látszik, hogy az Exynos chipset takarékosabb, ami nem csak akkor jön ki, ha csúcsra járatjuk, hanem a négy A7-es mag miatt akkor is, amikor sokkal kevésbé hardverigényes feladatokat végzünk.

Magazine UX

A NotePRO és a TabPRO készülékeken debütált a Samsung táblagépekre írt felhasználói felülete, amely Magazine UX néven fut és a 4.4-es Androidra épít. Igazából nem egy teljesen, alapjaiban átírt interfészről van szó, a jól ismert TouchWiz rendszert bolondította meg a koreai gyártó kissé, ennek eredménye lett egy olyan megoldás, ami kicsit emlékeztet arra is, amiből az egész fakad, de van némi Windows beütése is, miközben átvett pár dolgot a Flipboardból és az egészet mintha meglöttyintették volna a HTC Sense 5.5-ből ismert Blinkfeed trükkjeivel. Ez egyébként nem baj, ha minden ihletőtől a legjobb dolgokat veszik át.

Első ránézésre még nem látszanak az eltérések, de a főképernyő alsó sorában a kis négyzetes ikon azért árulkodó. Mielőtt rákattannánk, előbb érdemes megnézni, hogy miképp változott a felülről lehúzható értesítési függöny, ahol jókora ikonok is helyet kaptak a gyors beállítások kapcsán, a fényerő és a hangerő is könnyen állítható. A Magazine UX lényege azonban a csempés felosztás (a Samsung is tile néven illeti ezeket a négyzeteket), ami igen szépen testre lehet szabni.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2 Samsung Galaxy NotePRO 12.2

A csempék mérete állítható, elrendezésük szabadon variálható, bár nem minden tartalom tud többféle méretet felvenni. A felület több oldalas lehet, a felvehető tartalmak között van egy rakás, internetről frissülő hírfolyam, amelyek különböző kategóriákban találhatók. Ezeket aztán tovább lehet paraméterezni, más kérdés, hogy a mi eszközünkön pont ezt a felületet nem volt hajlandó betölteni a rendszer, sőt, egyik próbálkozásom során kiírta, hogy something went wrong: Flipboard. Nocsak-nocsak, a Magazine UX hírolvasós képességei ezek szerint a Flipboard által kerülnek megjelenítésre, nem is véletlen, hogy maga a Flipboard is rajta van a gépen elérhető szoftverek között.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2 Samsung Galaxy NotePRO 12.2

A felületre azonban nem csak ilyen tartalmak kerülhetnek ki, ha lapozunk egyet a widgetek között, akkor Flickr, LinkedIn, Renren, SINA Weibo, Twitter és YouTube opciókat is találunk, amelyekbe be tudunk jelentkezni, s természetesen frissülnek. Ha manuálisan akarjuk ezeket rávenni arra, hogy további infókat kaphassunk az egyes csatornák felől, akkor csak meg kell simítanunk felfelé a csempét, ha pedig rájuk kattintunk, akkor a Flipboard lapozgatós felületébe csöppenünk.

Újabb lapozás után jönnek a Samsung által fejlesztett funkciók csempéi, ide tartozik az email, a galéria, a Hancom Office, a NY Times (ez miért itt van?), az S Tervező, a Samsung Apps, a Samsung WatchON, a videó és a zenelejátszó. Értelemszerűen ezek az adott funkciók előnézeti képét mutatják a friss információkkal, rájuk kattintva pedig a megfelelő alkalmazásba csöppenhetünk. Összességében egyáltalán nem rossz a dolog, a Flipboard jó alapokat teremt, látványos a felület, jól lehet tetrisezni a számunkra fontos csempékkel, ekkora kijelzőn, ilyen felbontás mellett még egy hat részre osztott képernyőn is bőven elférnek a releváns információk. Nekem kicsit hiányzott, hogy más közösségi csatornákat is be tudjak húzni (van egy helyenként viszonylag népszerű, Facebook névre hallgató ilyen), és azt azért muszáj észrevételeznem, hogy amikor a hagyományos felület és a Magazine UX között lapoz az ember, akkor érezhető egy pillanatnyi megdöccenés. Kérdés, hogy mi lesz ezzel a felülettel, a Google állítólag kicsit összevont szemöldökkel vette tudomásul a Samsung újítását, lehet, hogy a Vegasban bemutatott négy eszköz esetén látjuk csak ezt a megoldást, mert a koreai cég értelemszerűen nem óhajt semmin összeveszni az Android fejlesztőjével.

Szoftverek, S-Pen

Természetesen a szokásos Google alkalmazásokon túl rengeteg extrát is kapunk, s nem hiányoznak a Samsung által évek óta csiszolgatott gesztusvezérlési dolgok sem. Ezúttal is figyeli a kamera a tekintetünket, s ennek megfelelően nem fordítja el a képet, ha úgy érzékeli, hogy mi is a tablettel együtt dőlünk hanyatt egy függőágyban, nem kapcsolja ki a kijelzőt, ha azt látja, hogy még bőszen olvasgatjuk a rajta megjelenő tartalmat. Ebben a tabletben is van több ablakos mód, ezt a képernyő jobb oldaláról húzhatjuk elő. Ha itt csak kattintunk egy alkalmazásra, akkor egy felugró ablakban láthatjuk azt, ha viszont megragadjuk és behúzzuk a kijelzőre, akkor fél, illetve negyed méretű képernyőre méretezi az appot függően attól, hogy van-e már nyitva más. Összesen négy részre oszthatjuk a kijelzőt, mind a vízszintes, mind a függőleges osztási arány szabadon változtatható ujjunk húzogatásával.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2 Samsung Galaxy NotePRO 12.2

Kapunk egy sereg szoftvert üzleti felhasználásra. Ilyen a RemotePC, amellyel távoli asztali kapcsolat létesíthető, az e-Meeting konferenciák lebonyolítására alkalmas, akad WebEx kliens a Cisco prezentálásában, illetve itt van az igen kellemesre sikeredett Hancom Viewer, amely dokumentumok megtekintésére szolgál. Fent van a gépen a már említett Flipboard, az Evernote, a Businessweek alkalmazása, kapunk fájlkezelőt. Az S Voice a Samsung Sirije, magyarul továbbra sem tud, és természetesen letölthető a Knox is.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2 Samsung Galaxy NotePRO 12.2

Ha előrántjuk a sarokból a ceruzát, akkor a jobb alsó részen felugrik egy íves menü, ahol a legfontosabb, stylus segítségével elérhető funkciók listáját látjuk. Az akciójegyzet feldob egy ablakot, amibe firkálhatunk, majd ezt elmenthetjük. A kivágatgyűjtő könyv segítségével a képernyő egy részét meg tudjuk jelölni, ezt pedig egy külön ablakban látjuk viszont és ezt is elmenthetjük. A képernyőírás csinál egy mentést az aktuálisan látható dolgokról, erre firkálhatunk, majd az egészet szintén menthetjük és megoszthatjuk, az S kereső a tablet teljes rendszerében keres, míg a tollablak arra ad lehetőséget, hogy az aktuális képernyőre skicceljünk egy négyzetet, ebből egy ablak keletkezik és ebben megjeleníthetünk alkalmazásokat.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2
[+]

A toll egyébként nagyon kis könnyű, jól lehet fogni, ráadásul a masina azt is érzékeli, ha csak a kijelző felett lebegtetjük, így lehet mondjuk böngészés közben a felugró menüket kezelni. Van az oldalán egy gomb, ezt megnyomva bárhol előugrik a fent taglalt, köríves gyorsmenü, ám ellentétben néhány korábbi Note készülékkel, a NotePRO nem hisztériázik akkor, ha kihúztuk a tollat és eltávolodtunk tőle a tablettel, pedig ez tök hasznos kis funkció volt. Az viszont biztos, hogy kimondottan finom, érzékeny műszer ez, remekül és pontosan lehet vele jegyzetelni, gyárilag nemigen kínál más gyártó hasonlóan kifinomult megoldást.

Multimédia

Az előlapra két megapixeles kamerát tett a Samsung, amelyhez virtuális szépészeti beavatkozást is csomagoltak, magyarán egy öt fokozatú skálán állíthatjuk, hogy mennyire homályosítsa el a bőrünket az alkalmazás. Így lett belőlem porcelánfejű, de borostás fiatalember a képen, amit a nyugalom megóvása végett nem osztanék meg a nagyérdeművel. A hátlapon 8 megapixeles a felbontás, ugyanazokat az üzemmódokat találjuk, mint egy Galaxy S4-ben, van itt sorozatfelvétel, szépségfotó, hangcímkés képkészítés, mozgásfázisokat megörökítő dráma mód, no meg például panoráma is, amit ki is próbáltunk.

A fotózás nem nagy kunszt, van érintős fókusz, kapcsolgatható a vaku, babrálható az ISO, a fehéregyensúly, van HDR, geotagging, tehát a szokásos eszköztárral dolgozhatunk. Csináltunk egy sereg képet, itt vannak alant, no meg természetesen videót is rögzítettünk, amit maximum 1080p-ben hajlandó megtenni a gép.

A képek egész jók, a makró egész közelről működik, és összességében is a tabletek között jó helyen végez a NotePRO, nem mosódnak el túlzottan a részletek, kezelhető mértékű marad a zaj, kicsit a dinamikatartomány szűkös, de már így is sokkal többet kaptunk ezen a téren, mint amit várhattunk. Természetesen kipróbáltuk, hogy mennyire acélos a masina a videók visszajátszása kapcsán és itt sem lehet okunk különösebb panaszra, a Full HD filmek tökéletesen futnak, egyedül a szivatós killa sample tudta megakasztani a hardvert, de azt meg úgyis csak mi nézgetjük mazochista pillanatainkban.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2 Samsung Galaxy NotePRO 12.2

Zeneileg is rendben van a produkció, az oldalsó hangfalak meglehetősen erősek, mélyekre persze ne nagyon számítsunk, de simán van azon a szinten a készülék, mint egy jobb notebook. A mellékelt füles korrekt, akad equalizer is. A lejátszót hangutasításokkal is lehet vezérelni, ez igen retardált dolog, üvölt a zene én meg ordítom neki jó magyarosan, hogy PAUZ, erre jó esetben megáll. A PLÉJ parancsot viszont egyszer sem tudta értelmezni, de a számléptetés működött. Van zene-sarok azoknak, akik már nem tudnak maguk számokat választani, itt hangulat alapján tudunk muzsikát válogatni. Nincs FM-rádió, ez örökké hiányzik a legtöbb tabletből, sosem értem, hogy miért.

Adatátvitel, akkumulátor

A mi példányunk WiFi-only verzió volt, de létezik 3G-s és 4G-s modell is, amelyek drágábbak. Persze a HDMI egyikről sem hiányzik, ahogyan a DLNA, az infravörös port és a 4.0-s Bluetooth is adott. Természetesen van GPS is, bár személyautóba én egy 12 inches navit nehezen tudnék elképzelni. A microUSB OTG képességekkel is bír, mindenféle gond nélkül rá tudtunk kötni egy egeret. Ez már csak azért sem csoda, mert a cucc bemutatásával egyidőben a Samsung számos kiegészítőről is lerántotta a leplet, többek között egy billentyűzetről is, ami igen hasznos lehet azok számára, akik úgy érzik, hogy kiválthatja a notebookot a NotePRO.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2 Samsung Galaxy NotePRO 12.2

A böngészőbe nem tudok belekötni, gyors, ekkora kijelzőn és ekkora felbontás mellett akár két ablakban is nézelődhetünk egyszerre. Képernyőtükrözésre is van lehetőségünk, ha van a közelben megfelelő eszköz, NFC azonban nincs, bár ezt nem érzem egy 12,2 hüvelykes tabletnél fájó hiányosságnak. A hátlap alá 9500 mAh-s telepet szerelt a gyártó, ami nem hangzik rosszul. Etetni microUSB-ről lehet, de ha nem a saját töltőjét használjuk, akkor lassabban tud csak áramot felvenni. A gyári töltő 2 Ampert ad le, ezt nemigen tudják a telefonokhoz csomagolt tartozékok. Az üzemidő nagyban függ attól, hogy mire használjuk a masinát, mely magokat terheljük, mennyire toljuk fel a fényerőt. A Samsung szerint 10 órányi videózást bír a gép egy töltéssel, ez nagyjából azt jelenti, hogy egy szorgos munkanap végén már azért keresgélhetünk áramforrást, de ahhoz képest, milyen bika a hardver, mekkora és milyen felbontású a kijelző ez nem számít rossz eredménynek.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy NotePRO 12.2
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás - pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Nagyon átgondolt, nagyon nívós, nagyon sokoldalú tablet a NotePRO. Mindezek mellett nagyon nagy és nagyon sokba is kerül. Negyedmilla most az ára, ami bizony igencsak sok, az amerikai árazás (750 dollár) már barátibb, de hát tudjuk, hogy mire ide eljutnak a termékek, mennyit növekszik az áruk. Nem hiszem, hogy sorolnom kell az ÁFA értékét, az Artisjus sarcát, a logisztikai és vámügyi tételeket… Ez sok pénz egy Android rendszerű tabletért, ennyiért igencsak korrekt notebook kapható, drágább, mint az iPad Air, majdnem a MacBook szintjét verdesi. Nagy kérdés, hogy kik lesznek azok, akik itthon megengedhetik maguknak ezt a készüléket, nem hiszem, hogy különösebben nagy tételben fog fogyni. Idővel egy okos szolgáltatói ajánlat ezen persze segíthet, de jelenleg inkább úgy látjuk, hogy ez egy kivételesen komoly tablet, kivételesen komoly árazással. Ennek ellenére már csak azért is kellett a Samsungtól egy ilyen, hogy megmutathassák, hogy ebben a kategóriában is igencsak oda tudják tenni magukat, luxusautót sem azért gyártanak, hogy mindenki azt vegye, viszont általában nagy rajta a profit, kevés példányszámmal is nyereséget lehet elérni. Aki úgy dönt, hogy futja egy ilyen gépre, az nemigen fog csalódni, erős a vas, kiváló a kijelző, szuper az összeszerelési minőség, táblagépes mezőnyben remek a kamera, jók a hangszórók és tele van olyan apróságokkal és kényelmi megoldásokkal a gép, amitől tényleg jó azt használni. Részünkről biztosan rámehet a Tetszett minősítés, de sokat kell ahhoz esnie az árnak, hogy ez Ajánlott is lehessen. Annyit, amennyit a következő néhány hónapban biztosan nem fog.

A NotePRO az Android rendszerű tabletek királya. Olyan, amilyennek egy csúcsgépet elképzelünk. Nem tudok igazán semmibe sem belekötni, csak az árába.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2

Bog

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy NotePRO 12.2
Samsung Galaxy NotePRO 12.2 WiFi-only Általános
Technológia WiFi-only
Méret 203,9 x 295,6 x 8 milliméter
Tömeg 750 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat nincs (3G és LTE képes verziókban microSIM)
Kijelző
Kijelző átlója 12,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 2560 x 1600 pixel (247 ppi)
Kijelző típusa Super LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa WiFi-only: Samsung Exynos 5420
LTE: Qualcomm Snapdragon MSM8964
Processzor típusa WiFi-only: 4 x 1,9 GHz Cortex-A15 mag + 4 x 1,3 GHz Cortex-A7 mag
LTE: 4 x 2,3 GHz Krait 400 mag
Processzor csíkszélessége 28 nm (WiFi-only: HKMG, LTE: LP)
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip WiFi-only: ARM Mali-T628 MP6
LTE: Adreno 330
RAM mérete 3 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 / 32 / 64 GB
Memória bővíthetősége microSD/SDHC/SDXC
Adatátvitel
Frekvenciasávok Verziótól függően:
GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE (verziófüggő) van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA (verziófüggő) van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE (csak a 4G modellben) 150 / 50 Mbps (Cat. 4)
IrDA / Bluetooth IR LED / 4.0 (LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, WiFi hotspot, DLNA
USB microUSB 3.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő / GLONASS vevő van / van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 + Magazine UX
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Air Command, Action Memo, Scrapbook, S Finder, Pen Window, Group Play, Story Album, S Translator, Samsung Apps, Samsung Hub, ChatON, WatchON, S Voice, Samsung KNOX, Samsung Link, POLARIS Office 5, Businessweek+, NYTimes
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Videófelvétel van (max. Full HD)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 9500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ?
Böngészési idő (WiFi) 9 óra
Videólejátszási idő 10 óra
Zenelejátszási idő 131 óra
Egyebek
S Pen (toll), gyorsulátérzékelő, giroszenzor, fényérzékelő, 3,5 milliméteres jack-kimenet

Azóta történt

Hirdetés