Alkalmazás, irányítás, kapcsolat
One UI felületű Samsung eszközökkel a Buds FE automatikusan összehangolja magát és flottul megy minden a Bluetooth 5.2-es kapcsolaton. Más gyártótól származó Android rendszerű telefonra először le kell tölteni a Galaxy Wearable alkalmazást a Play Áruházból, majd a Buds FE-hez tartozó csomagot, majd minden további nélkül működik minden flottul. Mondjuk az megkérdőjelezhető, hogy miért kell ezt két lépésben megoldani és miért nem képes mondjuk a Galaxy Wearable felismerni a párosítani kívánt tartozék típusát, majd automatikusan leszedni hozzá a megfelelő 35 MB-nyi pakkot?! iPhone esetén már más a helyzet, ott a rendszerbeállítások között lehet párosítani a telefont és a fülhallgatót, de az App Store-ban felesleges a hozzá tartozó alkalmazást keresni, egész egyszerűen azért, mert nincsen. Ettől függetlenül az alapvető funkciók (hangátvitel, telefonálás) működnek iOS-szel is, sőt valamennyi infót körülbelüli százalék formájában töltöttségéről is ad a Buds FE, de a fülhallgatóra vonatkozó beállítások kezelését felejtsük el.
Beállítási menü és az illeszkedési teszt menüpont (forrás: Mobilaréna) [+]
Ugyanígy furcsa az is, hogy nincs multipont kapcsolat sem, ha nem olyan eszközhöz csatlakozunk, ami Samsung-gyártmány, amin fut a Galaxy Wearable és ott be vagyunk jelentkezve a Samsung-fiókunkba. Sőt, ez teljesen érthetetlen és értelmetlen korlátozás. Ugyanígy az is, hogy a fülhallgatón magán nem lehet állítani a hangerőt iPhone-hoz csatlakozva, holott az érintőfelületre egy csomó parancs beállítható Androidon, köztük ez is (lásd a bekezdés alatti képeken). Az oké, hogy a 360 fokos térhangzásra nem képes a Buds FE, a korrekt sztereó kárpótol érte, de a hangerő állítása azért többször megjelenő igény lehet a mindennapok során még egy olcsóbb kategóriába sorolt eszköznél is.
Hirdetés
Az érintőfelület beállítási lehetőségei (forrás: Mobilaréna) [+]
Az érintőfelületet a fülhallgatón nyomva tartással változtatható az ANC állapota, itt az aktív zajkioltás kikapcsolható, illetve átengedő módra (Samsungul Környezet hangjai) is kapcsolhatunk, ugyanezt a három opciót megtaláljuk az alkalmazás főoldalán, egyből a töltöttséget jelző ikonok alatt is. Ha elkezdünk az appban a Fülhallgató beállításai menüben tovább kutakodni, akkor a dél-koreai márkára jellemzően a menü almenüjének almenüjébe is érdemes lehet benézni, mert egyes funkciók ott kerültek elrejtésre. Van illeszkedés teszt, ami lejátszik egy kis hangot a két fülesen és tanácsot ad, ha esetleg zajszökést érzékel a mikrofonokkal. Beállítható, hogy a fülhallgató felolvassa a bejövő értesítéseinket, illetve külön megadhatjuk azon alkalmazásokat, melyektől szeretnénk ezt hallani.
Van a “Körny. hangjai haszn. híváskor” menüpont, ami hívásfogadáskor átengedő módra vált, ezzel segítve, hogy ne kiabáljunk a vonal túlsó felén beszélővel, hisz tisztábban hallhatjuk magunkat. Szintén opció bekapcsolni azt a funkciót, hogy a Buds FE fülbe helyezésekor vagy használata közben automatikusan azon vegye fel a bejövő hívást a rendszer. Aztán van még a Zökkenőmentes csatlakozás, ami lehetővé teszi, hogy automatikusan váltson a fülhallgató olyan eszközök közt, melyekre be van jelentkezve a Samsung-fiókunk. Ám ahogy korábban írtam, ez nem jelent standard multipont kapcsolatot bármilyen eszközzel, példának okáért nem Samsung márkájú androidos telefonnal és PC-vel sem sikerült egyszerre a Buds FE-re csatlakozni tesztünk alatt. A Bluetooth-kapcsolat stabilitása legalább jónak mondható (-42 dBm) és nem dobja el a jelet forgalmas, zajos helyen sem a Buds FE, bármilyen eszközre csatlakozzon is.
De azért vannak még pozitívumok. A beállítások között találni opciót arra, hogy a jobb-bal balanszot állítsuk, külön bekapcsolható, hogy az ANC akkor is működjön, ha csak az egyik fülest dugjuk be. Illetőleg az átengedő módot is személyre szabhatjuk: hangerőt állíthatunk a bal és jobb fülesre egyaránt, valamint a bejátszott hang tónusán is állíthatunk. Itt a Lágy opció halkabb alapzajjal és kissé bedugult fül érzéssel jár, míg a Törlés mód jobban hallható zúgást generál a háttérbe, viszont tisztább átengedést is tesz lehetővé. Bárhogy állítsuk is, a Galaxy Buds FE zajátengedése nem olyan természetes, mint az Apple vagy a Jabra fülhallgatóié, de arra elég, hogy megfelelően halljuk a környezetünkben történő eseményeket.
Tölthetünk még le frissítéseket és visszaállíthatjuk a gyári alapértelmezett állapotra a fülhallgatót ebben a menüpontban. Valamint találunk egy hangszínszabályzót is, melyben a képen látható alapértelmezett EQ-k között választhatunk, személyes beállítást nem eszközölhetünk. Ezen kívül még egy funkciót rejtettek el az applikációban, ez a fülhallgatók megkeresése, mely hangos csipogást játszik le a füleseken. Hiányzik viszont a játék mód, ha nem Samsung eszközzel párosítjuk, így a késleltetést nem állíthatjuk. Ugyanígy Samsung eszközökön a fülhallgatók keresését is a Smart Things intézi, nem a Galaxy Wearable, előbbi alkalmazás pedig képes térképen is megjeleníteni, merre lehet elhagyott tartozékunk. Plusz ha valaki használja a Bixby személyi asszisztenst, az Galaxy eszközzel párosítva a fülhallgatót felébresztheti a virtuális segédjét hangparanccsal.
Összességében egy egész jól átlátható, a fülhallgató kezeléséhez a legfontosabb kritériumokat teljesítő program a Galaxy Wearable, de közel sem tökéletes és pozitívum lenne, ha iOS-re is elkészült volna.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!