Doboz, külső, kezelés
Tisztázzuk gyorsan az elején: igen, a százezer forintos Samsung Galaxy Buds3 Pro hasonlít az Apple AirPods Pro fülhallgatóra. Igazából ez csak azért meglepő, mert a Samsung azon kevesek közé tartozott, akik nem álltak be eddig a sorba, nem implementálták az Apple által népszerűvé tett száras kialakítást, helyette visszafogottabb, a fülkagylóban ülő, babokra hasonló formákkal próbálkoztak. Egyéni ízlés és fizikai jellemzők kérdése, hogy melyiket részesítjük előnyben, számomra például a száras kialakítás a parancsadás szempontjából kényelmesebb, a szárat nyomva vagy simítva egyszerűbben tudok ANC-módot, hangerőt állítani és nem mozgatom közben a balnál picivel nagyobb jobb fülemben az eszközt.
Balra a Galaxy Buds3, jobbra a Galaxy Buds3 Pro [+]
A csomagolás fekete dobozában a 19 x 19 x 31 mm-es fülhallgatókat egyből a 60 x 49 x 29 mm-es hordozó bölcsőben találjuk, van mellettük némi papíralapú instrukció, egy mindkét végén USB-C kábel és egy L és S méretű csere gumiharang. A Buds3 Pro piacra kerülése és kiszállítása kicsit késett a tervezetthez képest, ennek okát a gumiharangok adták, az első példányoknál ugyanis szakadást tapasztaltak többen. Ennek oka, hogy a vetőcső végére csatlakozó része a 7 milliméteres szilikonharangnak ki van keményítve, így felpattintani könnyebb és nem is mozdul el a fülhallgatón lévő vetőcsövön, viszont levenni nehezebb, némi erőt kell hozzá kifejteni. A Samsungtól a tesztre kapott példányon cseréltünk gumiharangot, nem szakadt el egyik sem. Viszont arra érdemes felkészülni, hogy standard memóriahabos- vagy szilikonharangok lehet nem fognak tökéletesen passzolni a Buds3 Pro fejére.
A hordozótokon van egy párosító gomb, ami második eszköz vagy nem Samsung telefon esetén kell, mellette egy USB-C csatlakozó töltéshez. A bölcső fel van szerelve Qi tekerccsel is, így vezeték nélkül is tölthető. A fedél átlátszó, erős a zsanér és a rögzítő mágnesek is. Elöl egy LED jelzi a tok töltöttségét, az átlátszó fedélen keresztül pedig a fülesek szárán elhelyezett LED-csíkok villanásai is láthatók, amikor helyükre pattintjuk a füleseket. Ezeket mágnesek tartják meg, alul pogo pines csatlakozóval töltenek. A jobb és bal fülest kék és narancssárga színnel különbözteti meg a Samsung a tokon és a fülesek szárán (bár utóbbin ott az L és R betű is), viszont kicsit furcsa, hogy a tokban úgy ülnek a fülhallgatók, hogy 180 fokban meg kell őket fordítani kivételük után, hogy fülünkbe tegyük.
Az IP57-es védelmet élvező fülesek 5,4 grammjukkal nehéznek nem mondhatók, ahogy a tok 46,5 grammja sem húzza az ember zsebét vagy táskáját. A fülhallgatók szárán a már említett LED-csík, fejükön több mikrofon, közelségérzékelő, és nyomáskiegyenlítéshez használható kivezetés. A szárat csíptetve vagy hátsó részét simítva lehet parancsokat adni a fülesnek, de képes felismerni hangunkat is, és arra reagálni hangátengedő mód automata bekapcsolásával vagy Bixby ébresztésével. Emellett a beépített érzékelőkkel képes a Buds3 Pro felismerni, ha túl sokáig görnyedünk előre és jelezni, hogy nyújtsuk ki nyakunkat. Szintén bekapcsolható, hogy ha mindkét fülest kivesszük hívás közben, automatikusan irányítsa át a telefon a hangszóróira a hangot, deaktiválható a viselés érzékelése és beállítható, hogy az ANC csak egy fülessel a fülben is működjön.
Van lehetősége a felhasználóknak a Galaxy Wearable applikáción belül jobb-bal balansz állítására és a hangátengedő mód erősségének beállítására is, mely hallássérülteknek nyújthat segítséget. Képes a füles érzékelni és megkülönböztetni a viselő elől érkező hangokat és külön csak azokat felerősíteni, ez próbánk alapján pontosan működik. A fülhallgatók egyébként képesek a beépített mikrofonok segítségével videóhoz is térbeli hangot rögzíteni. Megvan a fülesek gyors csatlakoztatásának lehetősége Samsung telefonokon, és ha több Samsung eszközünk van, akkor az azok között történő automatikus váltás is. Ha már bekerül egy más gyártótól származó eszköz is a körforgásba, akkor kézzel kell váltani, melyiket akarjuk használni, de megy a multipont kapcsolat két eszközzel úgy is.
A csippentésre és a fülhallgató szárának simítására vonatkozó beállítások nem variálhatók, csak ki- vagy bekapcsolhatók. A nyomva tartásra már beállítható művelet (ANC módjai közti váltás, Bixby, Tolmács), jobb és bal fülesen külön-külön. Nekem az kicsit furcsa volt az ANC eltérő módjait nem jelenti be a füles, csak a különböző módokhoz tartozó hangjelzést játssza le, és nem is beállítató, hogy bemondja. De ezzel kezdünk rátérni az extra funkciókra, úgyhogy következő oldal!
Kapcsolat, extra funkciók, Galaxy AI
A Bluetooth 5.4-es kapcsolat stabil (RSSI: -45 dBm), két hétig napi szinten használtam a Buds3 Prót egy Galaxy S24 Ultrával, és egyszer sem hagyott ki a hang. Viszont a kodektámogatás lehetne bőségesebb, az SBC és AAC mellett egyedül a Samsung saját fejlesztésű SSC UHQ-ja opció, ami papíron 24-bitet képes átvinni 96kHz-en ugyan, de nem gyakori támogatottsága azokban az eszközökben, amiket nem a dél-koreai cég gyárt. A százezer forintos TWS fülhallgatók között pedig már alapvető elvárásnak mondható egy aptX vagy egy LDAC. Ez pedig általánosságban a Buds3 Pro hátrányára válik, mert ahogy az SSC támogatása, úgy több extra funkció is csak Samsung modellekkel érhető el.
Ilyen például a Galaxy AI által használt nyelvi modulokból dolgozó Tolmács, amihez le kell tölteni a kívánt nyelvi csomagokat (egyelőre magyar nincsen), és a telefonnal együtt fordítógépként használhatjuk a fülest. Mi a fülünkben halljuk majd a másik válaszait az általunk választott nyelvre fordítva, ő pedig a mi szavainkat a telefon hangszóróin át a saját nyelvén. Ezt pár egyszerű angol, francia és német mondatváltással kipróbáltuk, ott remekül működött, főleg az, hogy meg tudta különböztetni a Buds3 Pro és a telefon, hogy mikor ki beszél. Viszont nem olyan Bábelhal azért a dolog, mint a TimeKettle IFA-n látott megoldása, de mentségére szóljon, hogy nem is egy dedikált fordítógépről van szó, hanem egy hasznos extráról.
Bekapcsolható, hogy a beépített mikrofonokkal szirénák vagy bemondók hangját érzékelve a Buds3 Pro automatikusan átengedő módra kapcsoljon, ez két-három másodperces késéssel reagál tapasztalatim szerint, viszont pontosan észreveszi akár a szirénát, akár az ajtók záródását jelző figyelmeztető sípolást tömegközlekedési eszközön. Késik viszont a Samsung saját térhangzásának (a menüben 360 fokos hangként kell keresni) fejkövető funkciója is hasonló két-három másodperceket, a fülhallgató a fej fordítására nem valós időben reagál, mint az Apple, a Sony vagy a Jabra megoldásai, hanem eltolódva követi le a mozgást.
Elméletben volna arra is lehetőségünk, hogy a fülhallgató felolvassa a beérkező üzeneteinket és akár reagálhatnánk is rá a Bixby segítségével anélkül, hogy a Buds3 Pro szárát meg kellene érinteni. Viszont ez tapasztalataim szerint magyar nyelvre állított telefonnal nem működik, hiányzó nyelvi csomagra figyelmeztet a telefon minden alkalommal egy eltűnő ablakban ha befut egy értesítés. Bixby angol nyelven elérhető így is, parancsokat tudunk neki kiosztani, de az üzenetek felolvasása még nem megy neki így. Pontos viszont a beszédhang felismerése, a zene automatikus megállítása és az ANC hangátengedő módra állítása a Buds3 Pro használata során.
A Samsung készülékkereső hálózata (forrás: Mobilaréna) [+]
Az alkalmazásban van illeszkedés-teszt és a Samsung saját készülékkereső hálózatába is beépül a fülhallgató. A lokátoron keresztül meg lehet csengetni a füleseket, ez a szokásos hangosabb pityegés lejátszása mellett elkezdi a szár tetején lévő LED-csíkokat is villogtatni, így könnyebben megtalálhatók a fülhallgatók akár egy táska mélyén is, szerintem ez jól jöhet. A LED-csíkok egyébként ki- és bekapcsolhatók folyamatos világításra vagy villogásra, ha 30% feletti a töltöttsége a füleseknek, alapértelmezetten viszont nem világítanak a fejünkből kifelé.
Bekapcsolt LED-ekkel a Buds3 Pro [+]
Hangminőség, üzemidő, verdikt
A passzív és az aktív zajszűrés jónak mondható, de nem a kategória legjobbja. Az ANC működése minimális fehér zajjal jár, ami zene nélkül vagy halk zenelejátszás, beszéd hallgatása mellett hallható. Van adaptív mód is az ANC-hez, ami a környezeti hangok erősségéhez igazítja az ANC erősségét. Ehhez a fülhallgató folyamatosan újrakalibrálja magát használat közben, viszont ez hullámzó erősségű fehér zajjal jár, amit észre lehet venni. Valamivel nagyobb probléma az ANC-vel, hogy jelen formájában a Buds3 Pro a beszédhangokat és az irodai zajokat nem szűri ügyesen, az elődje, a Buds2 Pro ebben sokkal jobb volt. A transzparens mód viszont kényelmes és szinte tökéletesen életszerű, minimális digitális éllel jár csupán használata. Mindennapi ingázáshoz viszont így is kényelmes társnak bizonyult a Buds3 Pro, sőt a berlini IFA-ra és onnan vissza tartó repülőúton is képes volt a kabin zúgását eltüntetni, 60-70% közé emelt hangerővel pedig a beszédhangok foszlányai sem jutottak már be a fülembe.
A zenei hangzás más tészta, ott nem tapasztaltam az ANC-t illető hullámzó teljesítményt. A Buds3 Pro 10 milliméteres dinamikus hangsugárzóival és dedikált magassugárzóival a népszerű V-formára van hangolva, vagyis megtolja a mélyeket és a magasakat a gyári kalibráció, ezen manuálisan egy kilenc sávos virtuális keverőn, vagy előre programozott EQ profilokkal változtathatunk. Az előre beállított hangszínszabályzói profilok közül számomra a Világos volt az, ami a legkellemesebb volt, lévén a megemelt énekhangok mellett megmaradtak érezhetően a mélyek és ez szólt a legtisztábban, nem vesztek el cintányérok és az elektromos gitár magas hangjai sem mondjuk a basszusgitár mögött az Interpol The Roverjében. A Buds3 Pro részletessége az alapvető beállításokkal sem rossz, viszont a V-karakteresztikához hozzátartozik az is, hogy a magasakat kiemeli, amivel egyes stílusok kissé nyersnek hatnak az EQ állítgatása nélkül, tökéletes példa lehet erre A Streetkid Named Desire a Bad Religiontól. Véleményem szerint a már említett Világos beállítással érhető el a legtisztább, legtermészetesebb hangzás jó sztereóval, kialakításhoz képest kellemes térrel. Az aktív zajszűrés bekapcsolása nincs hatással a hangminőségre.
Telefonhívások során új zajszűrő algoritmus dolgozik a fülhallgatóban, ami a standard 8 kHz helyett képes 16 kHz-en is felvenni, ezzel jobb tisztaságot elérve. Feltéve, hogy ezt a funkciót támogató Samsung telefonunk van, és azon is olyan alkalmazást használunk, ami képes erre. A hangminőség szerintünk jónak mondható, a Buds3 Pro a felvett minták alapján és a lebonyolított telefonhívások során is megbízhatóan működött, a mindennapi használatra alkalmas. Az erősebb utcai zajokat nem tudja kizárni sajnos, de a beszélő hangját pedig ügyesen izolálja a szél elől például. Opció, hogy az ANC-t egy fülhallgatóra is bekapcsoljuk, ha klasszikus headsetként szeretnénk használni a fülest.
Az üzemidőt én korrektnek tapasztaltam, két hét alatt napi minimum 1-2 órányi vegyes használattal a fülhallgató a második hetén kérte, hogy töltsem fel. Egyhuzamban az 6 óra körüli érték reális, ami viszont nem kiemelkedő, inkább átlagos a kategóriában. A töltés sem kifejezetten gyors, de azért másfél óra alatt feltöltenek a teljesen lemerült fülesek és a tok is.
Összegezve a dolgokat, a Galaxy Buds3 Pro egy szerethető és könnyen használható fülhallgató főleg Samsung telefon mellé, jópofa extrákkal. De furcsa, hogy az ANC gyengébbnek érződik, mind a Buds2 Pro zajszűrése volt, így a Bose és Sony hasonlóan árazott fülhallgatói mellett elmarad a Samsungé. A hangzás és a mikrofonos hangminőség jó, de alapvetően a Jabra kiegyensúlyozottabb. Az üzemidő jó, a fülhallgatók kialakítását pedig érhetik kritikák, de alapvetően a nagy tömegek számára kényelmes és kezelhető. Csak ennek a nagy tömegnek érdemes Samsung okostelefonnal is rendelkeznie, ahogy azt többször említettem már a tesztben, a Buds3 Pro összes funkciója ugyanis csak a gyártó saját eszközeivel használható ki. Android 11-et vagy újabb rendszert futtató más telefonokra ugyan letölthető a Galaxy Wearable app, iPhone-ra már nem. Százezer forintos áron az SBC és AAC kódolások kizárólagos használata már nem megengedhető úgy, hogy mellette csak az SSC-t támogatja a fülhallgató. Kérem az aptX-et vagy az LDAC-t!
Viszont hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem élveztem a Galaxy S24 Ultra mellett a Buds3 Pro használatát, de ezen az árszinten már ott a teljesség igénye nélkül a Bose QC Ultra Earbuds, a Sony WF-1000XM5, a Jabra Elite 10, a Sennheiser Momentum TWS 4 (vagy iPhone mellé az Apple AirPods Pro) is, melyek közül nem a Buds3 Próra esne a választásom. A Buds3 Pro a Samsung valamelyik ünnepi akciójában jó vétellé válhat, főleg ha rendelkezünk mellé egy felsőkategóriás Samsung telefonnal, de egyelőre Buds2 Pro jobb ár-érték arányú ajánlat a dél-koreai cég kínálatában.
viragdani01