Bevezető, külső
Amikor felhívott az XXL GSM, hogy a következő tesztelnivaló egy Samsung E890 lenne, akkor azt sem tudtam, hogy ezt eszik-e, vagy isszák. Persze kiderült, hogy egyik sem, tényleg telefon, gyorsan átfutottam az adatait, majd mondtam, hogy küldje, de a jelek szerint ez már megint valami D600 klón.
Átsiklott a figyelmem az érintőképernyő említésén.
Hirdetés
A jelenlegi mobilpiacon szinte kizárólag az operációs rendszerekkel felszerelt telefonok között találhatunk érintőképernyőset. A Windows Mobile PocketPC kivétel nélkül így kerül forgalomba, a Sony Ericsson féle UIQ platform is működtethető tapicskolással, és ne feledjük, hogy a Nokia is előrukkolt már ilyesmivel. De átlagos, középkategóriás telefonok esetében nem jellemző feature a böködésvezérelt menü, úgyhogy az E890 igazi kuriózum.
Megérkezett a telefon. Kivettem a dobozából, hümmögtem, hogy érdekes a félbevágott X-et formázó gombsor, aztán megpróbáltam szétcsúsztatni a készüléket. Hát nem csúszott szét. Mi az ördög...? Nem is lehet elforgatni, kihajtani, széttörni, semmi. Bele kell nyugodjak: nincsenek számbillentyűk.
Nyilván innentől evidensenk látszott, hogy érintőképernyős a kis kütyü, úgyhogy a rutinos tesztelő elkezdi keresni a stylus-t. Az sincs. Egyik sarokban sem bújkál. Viszont a dobozban van egy hosszúkás kapszula, amely gyanúsnak tűnt. Nos, igen, ez a stlyus, lecsavarható(!) kupakja van, utána pedig teleszkóposan széthúzható a tollacska.
Baró, de túl kicsi ahhoz, hogy ne veszítsem el 2 másodperc alatt, úgyhogy érdemes az egyébként is rendelkezésre álló zsinórocskával a telefonhoz rögzíteni. Így aztán mindig ott lifeg a készülék mellett a kis ezüst tampon, ám nem vagyok benne biztos, hogy ez a legjobb ilyen megoldás, amit valaha láttam.
Menü, kezelés
A 2,3 inches TFT kijelző felbontása 240x320 pixel, sem a fényerőt, sem a részletgazdagságot nem érheti panasz. A képernyő alatt egy nagy, kerek navigációs gomb található, amelynek a középső, egyébként OK funkciót ellátó gombja rossz szokás szerint a WAP-ra visz fel, de csak félig. Nem kapcsolódik ugyanis, csak a böngésző menüjét nyitja meg.
A kerek gomb alatt üldögél a C billentyű, nem jutott eszembe használni, mivel a kijelzőn mindig van egy virtuális törlés gomb is, így inkább azt nyomkodtam. A navigációs gyűrű két oldalán érdekes formájú gombok ülnek, amelyek a híváskezelést és képernyő alján kiírt funkciókat működtetik. A telefon bal oldalán vannak a hangerőt szabályozó készségek, felettük a szokásos Samsung csatlakozó elhúzható ajtócskája fedezhető fel. A jobb oldalon alul a microSD kártya bemeneti nyílását, felette a fényképezőgép gyorsgombját, illetve egy HOLD feliratú billentyűt találhatunk. Megnyomtam, de felhős maradt az ég, úgyhogy ez mégsem az égitestre vonatkozik, hanem a billentyű és képernyőzárat lehet vele kapcsolgatni.
Erre bizony szükség is van, mert az érintésérzékeny display nagyon kis szenzitív, könnyen izgalomba jön már attól is, ha csak a ceruza közelségét érzi. Viszont ha elsötétedik a kijelző, akkor csak a piros gombbal lehet újra feléleszteni, ami már csak azért is jó, mert a zsebrevágott készülék nem kezd el önálló életet élni. A kezelhetőséggel odáig nincsen semmi gond, amíg csak hívásokat fogadunk, de amint mélyebbre ásunk a menüben, elkezdődik a kálvária.
Az E890 is megkapta a BlackUI rendszert, amely - bár eredetileg nem hiszem, hogy direkt erre tervezték - tökéletes az érintőképernyőhöz, hiszen az ikonok jó nagyok, akár ujjal tapicskolva is vezérelhető a készülék. A menüstruktúra logikája nem okozhat meglepetést olyanoknak, akik már használtak újabb eresztésű Samsung modelleket, bár itt nem nyílnak fel az almenük automatikusan, ami érthető is, hiszen megnehezítené a ceruzával történő navigálást. A karakterek is nagyobbak, ami nem csak az előbbiek miatt jó, hanem az olvashatóság is kellemesebb.
Ajjaj-szekció
Az alapképernyő felső sorában három, áttetsző ikon látható. Az elsőre pöttyentve kapunk egy virtuális gombsort, amely a tárcsázást segíti. A második a jegyzettömböt nyitja meg (erről kicsit később), míg a harmadik rajzocska az üzenetek közé visz. Idáig nincs is semmi gond, aztán az ember megpróbál a telefonkönyvvel megismerkedni.
Maga a névjegyzék persze nem gáz. 1000 férőhely, egy névhez több telefonszám és e-mail cím is tartozhat, csatolhatunk a kontaktokhoz megjegyzést, szülinapot, csengőhangot és képet is. Viszont ezeket rögzíteni is kellene, és innentől kezdve a kellemes külsejű kis Samsung telefonból horrorfilmek kelléke lesz, pedig a mérnökök tényleg igyekeztek.
A szövegbevitel a következő variációkat tudja produkálni. Először is van kézírásfelismerés, amely teljes szavakat nem, csak betűket hajlandó elfogadni. Ezt három nyelven teszi: két kínai és egy angol variáció van. A kínaival bohóckodtam egy sort, amíg nem tudtam, hogy utána már nem lesz humorom az ilyesmihez: rajzoltam hóembert, hidat, szivárványt, kisautót, a szoftver pedig mindegyik ábrámból képes volt valami hasonló kínai jelet produkálni, amely engem rendkívüli módon szórakoztatott még akkor is, ha az olvasó most kissé degeneráltnak gondol.
Ám eljött a pillanat, hogy valóban szükség lett volna a szövegbevitelre, itt elvérzett a kézírást felismerő rendszer, nagyon csúnyán. Sebaj, egy gombnyomás és máris kérhetünk kétféle virtuális billentyűzetet is, az első a telefon gombjait imitálja, itt ugyebár többször kell taperolni egy billentyűt a hőn áhított karakter eléréséhez, illetve van teljes ABC is, amely viszont nem QWERTY, hanem ténylegesen abc-sorrendben helyezkednek el a betűk. Mindkét megoldás rettenetes, előbbi azért, mert a képernyőnek ugyebár nincs nyomáspontja, tehát a beviteli sebesség csiga jelleget ölt, a QWERTY helyett kapott abc-elrendezést pedig szokja meg a tervező nagynénje, ha tudja.
A dolog akkor válik igazán tragikussá, amikor mondjuk a telefonkönyvben kell keresni, mivel ha ilyenkor bármelyik virtuális gombsort is kérjük, a találati lista egyetlen sorosra szűkül igen felhasználó-barátságtalan módon. Különösen jó hatásfokkal kergetett az őrületbe az is, amikor végre beszenvedtem egy SMS-t, majd ezek után megkaptam ezt a rettenetes névjegyzéket, nagy nehezen megtaláltam a kontaktot, megnyomtam, hogy SEND és a pofámba tolt egy könnyed errort a szoftver. Oka ismeretlen, utána egy újabb 10-12 perces böködéssel sikerült elküldeni egy másik SMS-t.
Persze egyébként szoftveresen az üzenetkezelés is hozza a Samsungtól megszokott színvonalat, 200 SMS kapacitás, illetve a belső, 54 megabájtos (és dinamikus) memória terhére dolgozó MMS és e-mail funkciók is megtalálhatóak. Van csinos kis szűrőlista-szerkesztő, kezeli a szoftver a hitelesített SMTP szervereket, de ezt is kínszenvedés beállítani, hiszen itt a ksibetű-nagybetű is számít, meg a pont, meg az IP... mind "beérintőképernyőzni" kicsit macerás.
Multimédia
A hátlap közepén 1,3 megapixeles kamera tesped, a Samsung telefonokhoz képest meglepően nagy az optika. A fotózás során az összes finomság állítható (fénymérés módja, fehéregyensúly, ISO érték), úgyhogy kis trükközéssel egész jó kis felvételeket lehet produkálni az E890-nel. Van sorozatfelvételi lehetőség is, a mozgóképeket pedig 352x288 pixeles felbontásban rögzíti az eszköz. Ez ebben a kategóriában tök jó.
A zenelejátszó korrektül működik, szerencsére fut a háttérben, van hangszín-szabályozó, ismétlődés, kezeli a lejátszási listákat is. A hangerő 15 fokozatban csavarható, a zenét pedig rátolhatjuk sztereó Bluetooth fülesre is, tehát itt valóban szépen teljesít az E890, ráadásul kihangosítva is igen kellemesen szól. Ide kapcsolódik az az örömteli információ is, hogy a készülék képes egyszerre rezegni és csörögni is, ez nálam mindenképp kardinális kérdés.
Érdemes megemlíteni még két alkalmazást. A fotószerkesztő (Image Editor) esetében azért jobban is ki lehetett volna használni az érintőképernyőt, hiszen szabadkézi firkálással nem tudtam ragtapaszt rajzolni a fejemre, de a beilleszthető ábrák mozgatása és átméretezése működik tapicskolással is. A jegyzettömb funkció viszont tényleg kizárólag arra szolgál, hogy a ceruzával rajzolgassak mindenféle okosságot, szerintem marha jól jöhet, ha pédául egy hevenyészett térképet dobunk fel a váaszonra, amit át lehet küldeni a MMS-ben, vagy Bluetooth segítségével a célszemélynek.
A multimédiához tartozik, hogy van TV-kimenet is, ez hasznos lehet olykor-olykor, de megvoltam eddig is nélküle, illetve megemlíteném még a diktafont, amely 1 órás rögzítést biztosít, de beszélgetés közben nem működik.
Egyebek
Az unalomig ismert, de természetesen jól felépített naptárba 400 bejegyzés fér, havi és heti nézetben követhetjük az eseményeket. Az ébresztőra a maga három időpontjával szintén nem okoz meglepetést, a szokásos pofás kis világóra, az alapfunkciós számológép, a stopper, az időzítő és a mértékegység-átváltó sem hiányzik. A játékok között a jó öreg Freekick és a szintén ismert Cannonball rejtőzik, sajnos egyik esetben sem használták ki az érintőképernyő előnyeit a tervezők, pedig ezzel fel lehetett volna dobni a palettát.
Adatkommunikációs képességek terén a GPRS mellett van EDGE is, a böngésző az egyszerűbb HTML oldalakat is behozza, itt viszont jól jön a ceruza a navigálás során. A Bluetooth ugyebár sztereó, ráadásul 2.0-s, úgyhogy a sebességére sem lehet panasz, az infra már kimaradt, de ezen manapság már nem vonjuk össze a szemöldökünket. Azon is csak kicsit, hogy az USB kapcsolat csak 1.1-es.
A hátlap alatti 880 mAh teljesítményű telep átlagos, három napos készenléthez segíti hozzá az eszközt. Említést érdemel még a szótár, amely angol szavakat fordít kínai jelekre, fordítva nehezebb ügy, mert én hiába látok ilyen ábrákat, azokat úgysem tudom reprodukálni rajzban, a kínait viszont nem tudom kiolvasni, úgyhogy ez itt Európában nem egy nagy fegyvertény.
Mint ahogyan az egész telefonról az jött le, hogy marhára nem ide készült. Ha lenne gombsor, akkor egy szavam sem lenne, még örültem is volna, hogy mennyire kellemes, hogy bizonyos funkciókat tapicskolással is megoldhatok, de ez a készülék, ebben a formában, ezzel a kezelhetőséggel szerintem öngyilkosság, bár az összes ismerősöm gerjedt rá, és rajzolgattak a ceruzával össze-vissza, de ha szöveget kellett bevinni, akkor sikítva dobták el a telefont.
Bog
A Samsung E890-et az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
Specifikációk
Samsung E890 | ||
![]() |
Technológia | GSM 900/1800/1900 |
Méret | 99x50x14,6 mm | |
Súly | 82g | |
Kijelző | 240x320 pixel, 262 ezer szín, TFT | |
Telefonkönyv | 1000 | |
SMS/MMS memória | 200/54MB | |
Egyéb memória | microSD | |
Java | van | |
Vibra funkció | van, csengés közben is | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE/3G | 4+2/van/nincs | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | nincs/2.0 - A2DP | |
Prediktív | T9, nincs magyar | |
Hangtárcsázás | nincs | |
Hangrögzítõ | 60 perc | |
Hangvezérlés | nincs | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 880 mAh Li-Ion | |
Készenléti idő | 350 óra | |
Beszélgetési idő | 230 perc | |
Fényképezőgép | 1,3 mpix, CIF videó | |
POP3 e-mail | van | |
WAP böngésző | 2.0 | |
HTML böngésző | xHTML | |
Játékok | 2 | |
Csengőhangok | MIDI, SMAF, MP3 | |
Operációs rendszer | Samsung zárt OS | |
MP3 lejátszás | van | |
Egyebek | érintőképernyő |