Samsung B2100 Xplorer - szabvánnyal a strapa ellen

Bevezető

A B2100 Xplorer személyében újabb strapabíró mobiltelefon érkezett szerkesztőségünkbe. Az elkövető a Samsung, a nagy gyártók közül ugyanis úgy tűnik, hogy egyedül ők vették komolyan ezt a projektet, magyarán a Sonimon kívül szinte kizárólag ők forgalmaznak strapabíró telefonokat - rendben, volt egy Sony Ericsson C702 is. A strapabíró készülékek már csak azért is érthetetlen, mert az efféle kütyüknek nyilvánvalóan elég nagy piaca van, nem kell hegymászónak lenni ahhoz, hogy készülékünket véletlenül leejtsük. Akik ezt már megtapasztalták a saját bőrükön, azok jó eséllyel fognak pályázni valami ilyen masinára.

Samsung B2100 Xplorer
[+]

MIL-STD-810F és társai, avagy a katonai szabványokról

Kissé hülyének éreztem magam, amiért nem mondott semmit az MIL-STD-810F/IP57 szabványduó, ezért utánanéztem a dolognak. Google barátunk az IP57-tel nem tudott mit kezdeni, hírszájtokról azt tudhattam meg, hogy ez valami vízállósági szabvány, de hogy kié és pontosan mit tartalmaz, az öt perc keresgélés után is homály maradt. A MIL-STD-810 már könnyebb diónak bizonyult, lévén van Wiki oldala: ez az Egyesült Államok Védelmi Hivatalának a szabványa, A-tól G-ig minden van belőle, az F 2000. január elsején jelent meg, az eredeti még 1962-ben látta meg a napvilágot. Ütődés és vibráció ellenállásról van szó, magyarán az ilyen jelöléssel ellátott elektronikai termékek masszív gumiborítást kapnak. Pontos adatokat viszont sehol nem találtam, bár odáig eljutottam, hogy le tudtam tölteni a 810F szabvány pontos specifikációját, mely úgy egyébként egy 500 oldalas könyv mindenféle bugyuta, de tudományosnak ható ábrával - egyes weboldalakon ezt a szabványleírást $129-ért árulják, nevetséges, hogy miből meg nem lehet élni manapság. A nagy kérdés viszont az, hogy mit keres egy ilyen megfoghatatlan dolog a mobiltelefonos piacon? Az biztos, hogy a Védelmi Hivatal jól jár vele, ahogy az is, hogy a felhasználók többsége elhiszi, hogy jó cucc az, amiről azt sem tudják, hogy micsoda. Mellesleg én sem tudom, de következtetéseim szerint a MIL-STD-810F 1,2 méterről történő betonra esés túlélését garantálja, míg az IEC 60529 - Degrees of Protection provided by Enclosures nemzetközi szabványban rögzített IP57 skála a készülék kézikönyve szerint 15-35 Celsius fokos hőmérsékleten, 86-106 kPa nyomás mellett, 1 méter mélyen 30 percen keresztül biztosít vízállóságot. Hogy ezek után miért van beleírva a Samsung B2100 Xplorer kézikönyvébe, hogy "a besorolás ellenére telefonja semmilyen helyzetben nem tekinthető vízállónak", azt nem tudom...

Valószínűleg sokan emlékeznek az Ericsson R310-re és a Siemens által készített strapabíró M sorozatra. Ezeknél a készülékeknél még nem röpdöstek mindenféle katonai szabványok, mindenki számára nyilvánvaló volt, hogy egy porálló készülék bírja a port, de nem pár rövidítés miatt. Napjainkban viszont ebben van a verseny, az egészet pedig a társaihoz képest tényleg strapabíró Sonim XP1 indította azzal, hogy megkapta az egyik szabványban foglalt IP52-es skalárt. Erről elég nehéz pontos információkat találni, lévén a Google-be beírva az említett készülék Mobilarénás tesztjét kapjuk meg első helyen, de mint kiderült, azért van tartalma az elnevezésnek. Az XP1-et a Samsung B2700 követte, mely szintén megfelelt az IEC IP52-nek, amire válaszul a Sonim kiadta a MIL-STD-810F szabványnak és az IEC IP57 skalárnak megfelelő XP3-mat. A Samsung most erre válaszolt az Xplorerrel.

A tesztpéldányt az XXL GSM biztosította, de egy-két héten belül a Samsung is küld majd egy tesztpéldányt, amit egy hasonló célokra kapott Sonim XP3-mal egyetemben szét is törhetünk majd - jelen tesztünkből ez sajnos kimarad. Tartozékokkal nem vagyunk túl jól ellátva, a készülék mellé csupán hálózati töltőt és egy sztereó fülest kapunk.

Hirdetés

Külső

A 102,8 grammos tömegű, 113 x 48,9 x 17,4 milliméteres Xplorer nem mondható egy különösebben nagydarab készüléknek, de masszívnak mindenképp masszív. A felhasznált anyagok egytől egyig gumiszerű műanyagok, azokból is a keményebb fajták - az angol nyelvű leírások egy bizonyos urethane nevű, rendkívül ellenálló anyagról szólnak, melynek sajnos nem jöttem rá a magyar nevére. Illesztési hézagokkal ennél a modellnél értelemszerűen nem fogunk találkozni, bár egy efféle masina más szempontból tűnik minőséginek, mint egy felsőkategóriás üzleti modell.

Samsung B2100 Xplorer

A készülékből szürke és piros színű változat létezik, nálam előbbi járt. Az előlap tetején a telefonhangszórót és az elmaradhatatlan Samsung logót találjuk, alattuk helyezkedik el a Samsung oldala szerint 120 x 160, a valóságban 128 x 160 pixeles felbontású, 1,77 hüvelyk átlójú TFT panel, mely már csak adottságai miatt sem a képminőség világbajnoka, de a célnak tulajdonképpen megfelel, hiszen magas fényerejének köszönhetően napfényben is kiválóan olvasható. Alul találjuk a fehér színű háttérvilágítással rendelkező billentyűzetet, mely egyértelműen jobbra sikerült a vártnál. Bár természetesen egy gumidarabból van kialakítva, teljesen jól használható, amiben nem csak kiváló nyomásponttal rendelkező számbillentyűk, hanem a jól eltalált d-pad is szerepet játszik.

Samsung B2100 Xplorer
[+]

A hátlap tetején található a nyakpánt rögzítés helye - a lyuk méretéből adódóan kisebb karabinereket is használhatunk hozzá. Kicsit lejjebb helyezkedik el a kihangosító hangszórója, valamint az 1,3 megapixeles, fixfókuszos kamera. Középtájon recés felületet figyelhetünk meg, ez a hátlap kivehető része. A levételhez egy érmével el kell fordítanunk az alul található zárat, mely szépen fel is emeli a levehető részt, melyhez így körömmel hozzá tudunk férni. A mutatvány könnyebb, mint amilyennek látszik, bár a kérdéses, hogy a tömítéseknek mennyire tehet jól a hátlap többszöri levétele és visszarakása - a nagy kapacitású kártyákat is támogató microSD foglalat ugyanis az akkumulátor alatt kapott helyet.

Samsung B2100 Xplorer
[+]

A készülék tetején található az elemlámpaként funkconáló LED, mely jóval erősebb - és koncentráltabb - fényt ad, mint egy kamera villanófénye, 5-6 méterre simán elvilágít. Bekapcsolni a készülék bal oldalán található gombbal tudjuk, mely közvetlenül a hangerőszabályzó billentyűk fölött helyezkedik el. Alul nincs semmi, jobbra az univerzális Samsung csatlakozó került, melyet egy vékonyka gumiréteggel bélelt fedlap véd a víztől, minden bizonnyal több sikerrel, mint amennyit én kinéznék belőle.

Szoftveres oldal

A készüléken az új Philips NXP chipset található, melyből adódóan rendkívül gyors. Ugyanakkor érthetetlen, de a Samsung valamiért visszahozta azt a mindenki által gyűlölt megoldást, aminek hatására a középső gomb nem a menübe, hanem a wapra visz.

Samsung B2100 Xplorer Samsung B2100 Xplorer Samsung B2100 Xplorer

A főmenü rácsos elrendezésű, 3 x 4 darab ikont tartalmaz. Programokból semmi újat nem kapunk, a másik oldalról nézve viszont azt mondhatjuk, hogy minden szükséges alkalmazást megtalálunk a B2100 Xplorerben. A szervezőn belül napi, heti és havi nézettel is rendelkező naptárat, jegyzettömböt, feladatlistát, világórát, számológépet, valamint mértékegység- és valutakonvertert találunk - az ébresztőóra a fájlkezelőhöz hasonlóan külön menüpontot kapott.

Samsung B2100 Xplorer Samsung B2100 Xplorer Samsung B2100 Xplorer

A készülék belső memóriája mindössze 9 MB, ezt leginkább képekkel és Java alkalmazásokkal fogjuk tudni feltölteni. Előbbiekhez jól jöhet az alkalmazások között található képszerkesztő, utóbbiakat pedig a gyárilag fent lévő hét darab próbaverziós játék mellé tudjuk bedobni. Az említett menüpontban egyébként hangrögzítőt, időzítőt és stopperórát is találunk.

Telefonálás, adatkommunikáció

A készülék a négynormás (850/900/1800/1900 MHz) GSM-moduljának köszönhetően a világ minden táján használható, "cserébe" nem támogatja a 3G-t, de ennek valószínűleg kevesen fogják hiányát érezni. Adatkommunikációra tehát GPRS-t és EDGE-t használhatunk, fájlcserére pedig a 2.1-es verziószámú Bluetooth rádiót használhatjuk - elvileg nagyon egyszerűen, az új Bluetooth ugyanis az eddiginél könnyebb adatcserét és kisebb fogyasztást ígér, erről majd biztosan írunk egy külön cikket. A zenék másolásának ennek ellenére az adatkábel használata lenne a legegyszerűbb módja, a készülék ugyanis támogatja a Mass Storage módot, csak kábelt ugye nem kapunk hozzá.

Samsung B2100 Xplorer
[+]

A telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzésig terjed, minden egyes emberhez rengeteg extra mezőt rögzíthetünk. Szöveges üzenetekből 300 darabot tudunk tárolni, a multimédiás üzenetek és az elektromos levelek a már említett 9 MB-os memóriába kerülnek. A híváslista kényelmesen használható, hiszen egyesített nézetben és szeparáltan is képes megjeleníteni a fogadott/nem fogadott/tárcsázott hívásokat.

Samsung B2100 Xplorer Samsung B2100 Xplorer Samsung B2100 Xplorer

A B2100 Xplorerben található wap és xHTML böngésző is, de a kis méretű és felbontású kijelző miatt valószínűleg kevesen fognak megpróbálkozni ennek használatával.

Multimédia, akkumulátor, összegzés

A kamera 1,3 megapixeles, fixfókuszos, működését gyenge fényviszonyok között nem tudja segíteni a felül található zseblámpa. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 1280 x 1024, videóknál 176 x 144 pixel, utóbbiakat 15 képkocka/másodperc sebességgel rögzíti a masina. Beállítási lehetőségekből a szokásos kínálattal találkozhatunk, piszkálhatjuk a fehéregyensúlyt, a fénymérést, a jpeg-tömörítés mértékét, az extra funkciók között pedig sorozatfelvételt, effekteket, önkioldót és kereteket találunk.

Samsung B2100 Xplorer

A képminőség a kategóriának megfelelő, nem fogunk tőle hátast dobni, de emlékképek rögzítésére teljesen alkalmas. A színek kicsit fakók, cserébe nem túl magas a zajszint és a zajszűrés mértéke sem veszélyes.

Samsung B2100 Xplorer Samsung B2100 Xplorer Samsung B2100 Xplorer

A zenelejátszó szoftver hozza a szintet, fut a háttérben, megjeleníti az albumborítókat, ID3 tagek alapján tud szűrni a számok között és tartalmaz egy egyéni sémákkal operáló hangszínszabályzót is. A hangminőség kihangosítva döbbenetesen jó, a gyári fülessel pedig a hallgatható szinten belül van. Lényeg a lényeg: ha vásárolunk egy microSD memóriakártyát, a B2100 Xplorerből egy teljesen korrekt zenetelefont tudunk csinálni. FM-rádió is van, támogatja az RDS-funkciót, azaz képes kiírni az állomások nevét - a többi dologhoz hasonlóan teljesen jól működött.

Samsung B2100 Xplorer
[+]

Az akkumulátor 1000 mAh-s, cserélhető. A kis strapamobil jól is bírta szuflával, én három napig használtam, ez nem volt elég ahhoz, hogy teljesen lemerítsem. A gyári adatok között egyébként kilenc órás beszélgetési idő szerepel, ha ennek a felét tudja, akkor már nem rossz a helyzet.

Samsung B2100 Xplorer
[+]

Összegzés: a Samsung ismét bebizonyította, hogy gondolkodni is tud, nem csak tonnaszámra gyártja a készülékeket, mint pár évvel ezelőtt. A Samsung B2100 Xplorer ugyanis egy kiváló strapamobilnak néz ki, mely ugyanazoknak a szabványoknak felel meg, mint a Sonim XP3 Enduro, viszont fele annyiba sem kerül: jelenleg 37.000 forintot kell érte az asztalra tennünk, míg a Sonim versenyzője valahol 90.000 környékén mozog. Persze katonai szabványok ide vagy oda, közel sem biztos, hogy a két készülék ugyanannyira bírja a strapát, épp ezért két hét múlva jó szokásunkhoz hűen kimegyünk egy bányatóhoz, hogy kicsit dobáljuk és áztassuk a két modellt - akkor már tényleg teljes lesz a kép. Ha viszont a már most is biztos dolgokat nézzük, akkor kijelenthetjük, hogy a B2100 Xplorer a Sonim versenyzőjénél kifinomultabb és gyorsabb menürendszerrel van megáldva, multimédiás képességei előremutatóbbak és kicsit okosabb is. Viszont az M110 strapatesztje miatt nem vagyok benne biztos, hogy olyan ellenálló, mint az XP3. Két hét múlva kiderül, de az ára miatt a B2100 Xplorer addig is:

Samsung B2100 Xplorer

Bocha

A Samsung B2100 Xplorert az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

Samsung B2100 Xplorer
Samsung B2100 Xplorer Általános
Technológia GSM
Méret 113 x 48,9 x 17,4 milliméter
Tömeg 102,8 gramm
Színvariációk Fekete, vörös
Kijelző
Kijelző mérete 1,77
Kijelző felbontása 128 x 160 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma ~256.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000
SMS memória / max. MMS méret 300 / 295 kB
Belső memória 9 MB
Memória bővíthetősége microSD (SDHC-kompatibilis)
Adatátvitel
Frekvenciasávok 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi nincs
USB új típusú Samsung csatlakozó
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Samsung BlackUI (Philips NXP chipset)
WAP / HTML böngésző van / xHTML
E-mail kliens van
Java van
Játékok próbaverziók előre telepítve
Valutakonverter van
Extra szoftverek világóra
Multimédia
Fő kamera 1,3 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van, előre beállított sémákkal
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh
Készenléti idő 600 óra
Beszélgetési idő 9 óra
Egyebek
Részben ütés és vízálló készülékház (IP57 és MIL-STD-810F szabványoknak megfelelően), kibírja az 1,2 méterről történő esést és fél óráig vízálló. Elemlámpa funkció.

Azóta történt

Előzmények