Redmi Watch 5 - formás, de egyszerű

Az új Redmi nem annyira filléres, mint a két legutóbbi, de fényesebb és mutatósabb.

Külső, kezelés, üzemidő

Olyan jó ár/érték arányú GPS-es, AMOLED-es óra volt a Redmi Watch 4 36 ezer forintért, és annyival szemtelenebbül árazták még nála is a fapadosabb Watch 5 Lite-ot 20 ezerért, hogy az ajánlott plecsni kiosztása kötelező volt, a lecke pedig fel lett adva Xiaominak, hogy erre húzzon lapot.


[+]

Egyáltalán nem könnyű, főleg nem 50 ezer forintos nyitóárral, de azért nem kell mindjárt a Redmi Watch 5-öt temetni: lesz még olcsóbb, és soha nem kínált még Apple Watch stílusú, olcsó alternatíva ilyen nagy kijelzőt, ilyen kevés kávával. Megvan a mutatós alumíniumkeret, a jófajta korona-gomb, a saját szabványon könnyen cserélhető szíj és a 2,07”-en tényleg hatalmas AMOLED panel – külsőleg egyértelmű az előrelépés.


[+]

Bár azt nem tudom megerősíteni, hogy az 1500 nites, hivatalosan közölt fénysűrűség valóban megvan-e, napfény alatt, hatékony automata fényerőállítással, tökéletes feketékkel és kirobbanó színekkel minden remekül látszódik, ha akad is mondjuk Garmin óra még fényesebb AMOLED panellel. A 432 x 514 pixel tűéles tartalmakat és jól olvasható apró karaktereket jelent, a 60 Hz pedig bár korlátozott képfrissítés, a HyperOS 2 jelölésű, fapados felületen ritka a dadogás.


[+]

Az érintési érzékelés pontos, a rezgőmotor alapból is érezhető és erősebb visszajelzés is választható, akárcsak hangjelzés, ha már van hangszóró és két mikrofon. Velük csendes szobában rendben megy a mobilos hívás fogadása, erdőben is lehet a csuklóhoz beszélni. Zajos környezetben viszont már kevés a teljesítményük, így biciklizés közben nem javasolnám a dolgot.


[+]

Az 5 ATM védelemmel ellátott, úszásra is alkalmas ház szenzorpúp nélkül 47,5 x 41,1 x 11,3 milliméteres, az itt látható szíjjal együtt pedig 46 grammot nyom. Ez ugyan középméretűvé teszi, ám kellemes ívei és kényelmes viselése miatt is megfelelő lehet férfi-női, széles-vékony csuklón egyaránt.


[+]

A csat jól zár és a pánt kellő mennyiségű lyukat kapott, csak azért a kevésbé praktikus kivitelezésért kár, hogy a szíj végét a pánt és a csukló közé kell gyömöszölni becsatolás után, lásd a fenti képet. Ez kellemetlen érzés, és ettől az óra szorosabbá válik, úgyhogy érdemes egy lyukkal lazábbra venni becsatolás előtt, hiába lötyög ilyenkor a karon.


[+]

A ház és a hátlap műanyagból van és fekete oldalon csatlakozik két érintkezővel az öreg USB-A túlvégű, mágneses töltőkábel – ideje lenne a töltést Qi szabványra, a zsinórt pedig USB-C csatlakozóra váltani. A kábelen és az órán kívül csak leírás van a dobozban. Hátul pillantható meg a némi fejlődésen átesett, optikai pulzoximéter, a házban pedig giroszkóp, gyorsulásmérő, iránytű és ötcsatornás GNSS bújik meg (GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS egy csatornán).


[+]

Adatkommunikáció oldaláról csak Bluetooth 5.3 érhető el, hiányzik ugyanis a WiFi és nemzetközi változatban az eSIM, akárcsak az NFC és az órafizetés, ahogy errefelé elterjedt hangasszisztensekkel sem tudunk csevegni. Nincs ennyiért EKG, vérnyomásmérő, hőmérő, barometrikus magasságmérő, UWB és komolyabb zenetároló sem. Ám majdnem lemaradtam arról, hogy maradt 300 megabájt szabad tárterület, amire több tucat mp3-at pakolhatunk a telefonról csiga lassan, hogy aztán TWS fülessel gond és mobil nélkül működjön edzés közben a zenehallgatás.


[+]

Az akkumulátor 550 mAh-ra, az üzemidő óvatos használattal pedig hivatalosan 24 napra javult. Heti egy GPS edzéssel, folyamatos pulzus-, véroxigén, alvás- és stresszkövetéssel és mindig aktív kijelző nélkül én 16-18 napra saccolnám a töltésrátát, heti 3-4 GPS edzéssel pedig 10-12-re, ami kiemelkedően jó a naponta töltendő okosórák mellett. Mindig aktív kijelzővel és nagyon gyakori használattal is benne van a pakliban a bő egy hét használat a két egyórás töltés között.

Szoftver, egészség, sport

A Redmi Watch 5 iOS és Android rendszerű telefonokra csatlakozik és a Mi Fitness alkalmazás vezérli a beüzemelést az alapbeállítások végigvezetésével. Mi-fiókra is szükségünk lesz a felhőszinkronhoz és korábbi/jövőbeli Xiaomi/Redmi kütyük adatainak egybefogásához. Az óra legtöbb beállítása elérhető a mobilappból, és innen a legkönnyebb a százával elérhető, egyszerű, nem interaktív, de célratörő és hasznos számlapokat telepíteni.

[+]

Megadhatjuk, mely szenzorok mérjenek és mely mobilalkalmazások küldjenek értesítést – a magyar ékezetek és a legegyszerűbb emojik megjelennek, a bonyolultabbak és az animáltak nem. Az értesítéskezelés teljesen passzív: egy-két sornyi szöveg elolvasható, ám nincs listából kiválasztható, begépelhető vagy bediktálható válasz, ami ennyiért is hiba: egyszerű Garmin sportórák is interaktívabbak ilyen szempontból.

[+]

Az értesítéseket kézzel és a koronával letekerhetjük a számlapról, míg lentről felfele az immár kártyaszerű, informatív widgetek ugranak elő. A HyperOS 2.0 tehát picit változott, ám semmi köze a pofonegyszerű rendszernek a hasonló nevű mobilfelülethez. Balról húzhatók elő a gyorskapcsolók, míg a korona gombja az ikonos applistát hívja elő, amit listás nézetre cserélhetünk.


[+]

A sport- és testközpontú tételek mellett van névjegyzék és telefonkönyv a mobilhívás átvételére, időjárás, légzőgyakorlatok, zseblámpa, ébresztő, iránytű, naptár, feladatkezelő és lejátszó a helyben tárolt számokhoz vagy a mobilos multimédiás appok vezérlésére. Van végül stopper, időzítő, kameraexponáló és világóra. Nincsenek telepíthető, komolyabb alkalmazások, Google Play vagy iOS integráció, online-offline térkép és úgy egyébként komolyabb szoftveres megoldások.


[+]

A Watch 5 több tucat mozgásformát követ, ám az elliptikus edzést a Lite modell után itt sem találtam meg. A legtöbb ismert sport követhető, de különleges mérésekre és adatképernyőkre ne számítsunk. A futás a legtöbb adattal támogatott, vaktérkép is akad. Kapunk információt az edzésállapotról, az edzési hatásról, a VO2Maxról, a javasolt regenerálódási időről és az általános vitalitásról. Elérhetők edzéstervek, viszont nincsenek versenystratégiák, térképek és barométer nélkül magassági értékek sem.

[+]

A Watch 5 gyorsan talál GPS-jelet és kellemesen pontos az útvonalrögzítés hazai hegyekben a GPX szakaszokat a Locus Mapsben, a Turistautak.hu térképén visszaellenőrizve. A szokásos, 4,92 km-es terepfutó szakaszomra az óra 4,91, 4,89 és 4,93 km-t mért (a Galaxy Watch7 általában 5 km-t), a 7,5 km-esre 7,47 és 7,47 km-t (a Samsung gyakran 7,6 km-t), a 10,1 km-esre pedig 10,13 km-t (a Watch7 10,34 km-t). Magasságmérést nem számol a Mi Fitness utólag, ahogy a Garmin teszi, persze a GPX fájt importálni lehet a Connectbe, a Mi Fitness adatait pedig szinkronizálni a Stravába, a Google Fitbe, az Apple Healthbe és a Suuntóba.


[+]

A pulzuskövetés pontossága futás közben jellemzően megfelelő, bár egy Garmin és Apple óra hamarabb jelez zónaváltást, így alkalmasabb pulzusedzésre. A pulzuspánt még pontosabb, ám ilyen a Redmihez nem társítható. Pihenőidőben, bemelegítés és lassú kocogás közben közel volt a kézzel mért értékekhez az óra, a legintenzívebb szakaszoknál viszont előfordult, hogy alul számolt. Éjjel néha meg egy-egy túl magas értéket rögzített, amire más tesztelő is felfigyelt.


[+]

Elliptikus tréneren megint akadt kilengés a pontos értékekez képest (a Galaxy Watchon még több), és a súlyzós edzés volt az, ahol a csukló feszülése és kevésbé üzemes mozgása miatt nagyobbak voltak az eltérések. Nyilvánvaló, hogy alapszintű mozgáskövetésre elég csak a pulzusmérő, komolyabb sportra és egészségkövetésre céleszközbe érdemes fektetni anyagi javainkat.

[+]

A véroxigén mérés elég gyakran volt következetes, így az értékek nagy része megfelelt az ujjbegyes cucc méréseinek. Kevés volt a 95% alatti eredmény, de előfordult. A stressz- és alváskövetés a maga rendszerében – ismerős kifejezés következik – szintén következetes volt: lereagálta az óra, amikor stresszes napom vagy problémás alvásom volt, a lefekvés és felkelés időpontját is eltalálta. Ahány óra, annyi a lebontás az alvásszakaszokra és minőségre, nem találtam furcsának tűnő adatokat, de nem is monitoroztam testen kívülről szundításaimat.


[+]

Verdikt: a Redmi Watch 5 a fapados Apple Watch klónok legszebbike az ársáv legnagyobb, legélesebb, legfényesebb AMOLED paneljével, kiemelkedő üzemidővel, hobbiszintre elég mozgáskövetéssel, gördülékeny működéssel és egy kis offline zenelejátszással. A korlátozott szoftver, a fapados sporttudás, valamint az EKG, magasságmérő és az órafizetés hiánya az árából adódik, de azért beleférhetett volna az interaktív értesítéskezelés a passzív megjelenítés helyett. Mivel a Redmi Watch 4 nem sokkal tud kevesebbet, de sokkal olcsóbb és a Watch 5 Lite még erősebb ár/érték vonalon, premierkor a Watch 5 lemarad az ajánlott plecsniről. Ám ettől még egy újabb, korrekt óra a Xiaomitól, ami lesz még olcsóbb, bár sokkal pontosabb nem.

Redmi Watch 5

Bone123

  • Kapcsolódó cégek:
  • Redmi

Előzmények