Qtek 8310 - álomgombok és Windows

Külső

A 8310 nem az első Qtek kütyü, ami szerkesztőségünk kezei között megfordul, a 9000 után ez is mély benyomást hagyott bennünk, jelen tesztünk alanyát az XXL GSM-től kaptuk. Rögtön a külsejével megfogott minket. Képzeljünk el egy elegáns, szürke-fekete mobilt egy hatalmas, 320x240 pixeles, tűéles kijelzővel, és az általam eddig látott legprofibb gombokkal. Ha ezt mind elképzeltük, már meg is van a 8310. Leginkább egy Siemens mobil jut róla eszembe a mai napig, amikor ránézek, és az emberek többsége sem párosította a kinézetet a Qtek márkanévvel. A készülék elejét egyértelműen a hatalmas kijelző uralja, alatta helyezkedik el a tökéletessel határos gombsor, valamint a remek joystick. A gombok anyaga a mostanában divatos selymes-műanyag, szinte simogatni támad kedve az embernek őket. Még SMS írásra is adtam a fejem ezen a remekbeszabott beviteli felületen, ami pedig az elmúlt 1-2 év alatt nem nagyon fordult elő. A gombsor közrefogja a gumírozott közepű joystickot, amely szintén az általam látott eddigi legjobb darab. Az érintése nem bántja az ember kezét, egyértelműen érezzük, hogy hová is billentettük a gombot, és az ellenállása is tökéletes.

A gyorsgombok megszokása percek alatt sikerült. Van egy a telefonkönyvnek, egy az üzeneteknek, valamint a hagyományos Windows billentyűk is helyet kaptak. A Home gombbal például mindig a főképernyőre ugrunk, míg a Back gomb a nevéből adódóan egyértelműen működik. Ezek mellett két kezelőbillentyűt is kapunk, melyeknek funkciója folyamatosan változik, erről a kijelzőn folyamatosan tájékoztatást olvashatunk. A gyorsbillentyűk méretét sajnos nem sikerült olyan jól eltaláni, de ezért kárpótol minket a billentyűzet.

A kijelző felett a szerényen visszahúzódó Qtek felirat felett találjuk a szintén szerény állapotjelző fényeket. A készülék egyik oldalán a kamera gyorsgombja található, míg a másikon a hangerőszabályozó mellett a kapcsolatok gyorsgombja található. Mi is ez? Egy nagyon jó ötlet, ugyanis ezt megnyomva egy gyorsmenübe jutunk, ahol ki-be kapcsolhatjuk a Wi-Fi-t, a Bluetooth kommunikációt, a szinkronizációt, és még csendes módba is válthatunk.

A szürke hátlap, és az azon feszítő 1.3 megapixeles kamera valahogy számomra nem fért bele az összképbe. Túl szürke, hétköznapi, sablonos volt.

Kijelző, menük

Aki még sosem használt Windows Mobile rendszerrel szerelt mobilt, annak valószínűleg fogalma sincs arról, hogy ez a rendszer is közel ugyanakkora szabadságot biztosít, mint mondjuk a Symbian. A leglényegretörőbb különbség az alap programfelszereltségben van. Míg a Symbian operációs rendszerrel szerelt készülékek többségénél a használatot azonnal a különböző programok installálásával kezdjük, addig egy Windows operációs rendszerrel hajtott mobil esetében a legfontosabb funkciókra már azonnal létezik alkalmazás. A Windows Mobile 5.0 esetében, amely a 8310-ben is szerepel, az alap alkalmazások közé tartozik az Internet Explorer, az MSN, az Outlook, és még jó néhány olyan program, amely szinte nélkülözhetetlen egy üzleti felhasználó esetében, hiszen a készülék is nekik készült.

A kijelző a jelenlegi felsőkategória csúcsa, 320x240 pixel felbontású, viszont mindössze 65000 színű a display, ám így is tűéles képet produkál. Jelenlegi vetélytársa egyedül a Sharp VGA kijelzője, amely gyakorlatilag nagy mennyiségben még nem kapható. A színek élesek, szépek, a képek szinte lemásznak róla, és még akár napsütésben is gyönyörűen látható.

Menüből rögtön hármat is találunk. A legelső a felső bekapcsológomb megnyomására jön elő, ebben a gyorsmenüben tudunk profilokat állítani, billentyűzárat aktiválni, telefont kikapcsolni, repülő üzemmódba tenni, szóval az alapfunkciókat ezzel elérjük. A második gyorsmenüről már korábban szóltunk. A start menü a bal oldali gyorsgombbal érhető el, összesen 22 ikont tartalmaz alapbeállításban 2x9, illetve 1x4 bontásban.

Ha mindez nem lenne elég, akkor érdemes beállítani az aktív desktopot, ahonnan elérhetjük a legutoljára használt ikonjainkat, elolvashatjuk leveleinket, és látjuk az aktuális naptárbejegyzéseket, teendőket, és mindezt a nélkül, hogy belépnénk a főmenübe.

Telefonkönyv, üzenetek

Miről álmodik egy üzleti felhasználó? Arról, hogy olyan méretű telefonkönyve legyen, amekkora csak a memóriába befér, és minden telefonszámhoz rögzíthesse a legfontosabb adatokat. Ezzel nincs is probléma tesztalanyunk esetén. A telefonkönyv a 64 MB méretű, dinamikus belső memóriában tárolódik, ezt - ha szeretnénk – teljesen telerakhatjuk kontaktokkal. Erre meg is lesz a lehetőségünk, egy névhez ugyanis kimondani is sok, 55 féle adatot rögzíthetünk, ezek között természetesen megtalálható a csengőhang, a csoport, valamint a kép is.

Mi a másik álma az üzleti felhasználónak? Egy olyan e-mail kliens, ami teljes értékűen használható, ráadásul még az Outlookkal is képes szinkronizálódni. Ezt mind tudja a kütyünk, sőt képes csatolt fájlokat fogadni-küldeni is. Az SMS-ek legnagyobb előnye az, hogy a tökéletes gombokon szinte öröm őket megírni, azonban az sem egy hátrány, hogy szintén a dinamikus belső memóriában tárolódnak, azaz annyit fogadunk belőlük, amennyit akarunk. A küldésről nem is beszélve, bár a hóvégi számlán ez már jobban meglátszik.

Szervezőfunkciók

Földhöz vágott a tény, hogy nincs Office! Csak PDF olvasót találtam a készülékben előre felmásolva. Természetesen utólag telepíthetünk rá bármit, azonban alaphelyzetben nem képes sem Excel, sem Word fájlok megemésztésére.

A fenti megrázó élmény után örömmel köszöntöttem az ismert Windows jellegű naptárat, és a task managert, amely minden igazi üzletember legjobb barátja lehet. Jegyzetelni ebbe is jegyzetelhetünk, illetve a beépített diktafont is használhatjuk, amely szintén a beépített memória teljes méretéig képes hangot rögzíteni, igaz, kicsit silány minőségben.

Apropó memória. A készülékben 64 MB ROM, és 64 MB RAM is figyel, míg az alkalmazások futtatásért a 200 Mhz-es processzor felel. Valószínűleg sokan emlékeznek még arra, amikor ez volt a PC-jük teljesítménye. Bennem keményen él az emlék, és a mai napig várom, hogy előrukkoljanak mobilra az akkori kedvenc játékommal, a Dune 3-al. Bár mostanában már találkoztunk ennél erősebb teljesítményű okostelefonokkal is (312, sőt 416 Mhz), a Qtek 8310 így is gyorsan és precízen végzi a dolgát.

Multimédia

A készülék memóriája miniSD kártyákkal bővíthető, és még Media Player is fut rajta, így elvileg remek MP3 lejátszó válhatna belőle, azonban ez a mobil már az a kategória, amit bűn ilyesmire használni. Filmet érdemes esetleg nézni rajta, könnyen megeszi a legtöbb formátumot, és egy rövid vonatút erejéig még érdekes is maradhat egy-két gyalogkakukk rész a kis kijelzőn is. Hosszabb útra én nem vállalkoznék vele. Oda mindenképpen vigyünk legalább egy könyvet.

Játékokból gyárilag kettőt találunk, mindkettő jó ismerős lesz azoknak, akik használtak már Windows operációs rendszerrel rendelkező mobilt. Pontosabban, az egyik mindenkinek, aki használt már Windows-t, ugyanis az unatkozó irodai alkalmazottak mentsvára, a pasziánsz az egyik játék, a másik pedig a Bubble breaker, ahol minél több hasonló színű kövecskét kell egyszerre letüntetnünk a kijelzőről. Szerintem az aknakereső utódjának készült, és át is tudja venni a helyét.

A hátlapon lapuló 1.3 megapixeles kamera ma már mindössze a felső középkategóriára elég. A tendencia azt mutatja, hogy manapság a kamera a jövő, annak ellenére, hogy a felhasználók többsége szinte sosem használja a mobilját fényképezésre. Ennek ellenére mindenki szívesebben veszi a több megapixeles csodákat, és az autofókusz is lassanként szinte alapkövetelmény ezeknél.

Videók terén 176x144 a legnagyobb felbontás, azonban ezt AVI-ban, és MPEG4-ben is elkövethetjük.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A kapcsolatok terén nem lehet okunk panaszra. Adott a Bluetooth, valamint az IrDa támogatás, amely már-már hagyományosnak mondható, ám ezek mellett képes a készülék adatszinkronizációra a számítógéppel, valamint WiFi kapcsolat létesítésére is. A legutóbbit használtuk a legtöbbet köszönhetően az otthoni wireless routernek. Egyszerű volt konfigurálni, mindössze a jelszóra volt szükség, és hasított is a rendszer. Sajnos ez az egyetlen mód arra, hogy szélessávon netezzünk, ugyanis a 3G nem fért fel a fícsörlistára. A készülék alján elhelyezett csatlakozó viszont legnagyobb örömömre miniUSB, így szinte biztosan találunk otthon ilyesmit, és ráadásul a Motorolám töltőjével is kompatibilis volt.

A hátlap alatt egy 1150 mAh-ás telep lakozik, amely a manapság már átlagosnak mondható két napos használati időt tudta teljesíteni. Sajnos már régen volt az az idő, amikor a mobilokat hetente egyszer kellett tölteni.

A célcsoport igényeit mindenképpen ki fogja elégíteni a modell, hiányként mindössze az Office kihagyását, és a 3G elfelejtését említeném, ezt mindössze az EDGE próbálja pótolni, szinte sikertelenül. Gyakorlatilag elmondható, hogy a Qtek 8310 „személyében” egy olyan okostelefont ismerhettünk meg, amely teljesen normális méret mellett hatalmas tudást és igen magas fokon megvalósuló kezelhetséget kínál. Nekem mindenesetre nagyon bejött, még sok ilyet szeretnék!

Qtek 8310

  • Kapcsolódó cégek:
  • Qtek

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés