Bevezető, doboz, külső
A CES kiállításon találkoztunk az OneOdio-val, akikhez testvérmárkaként tartozik az OpenRock is a NonaByte ernyője alatt. Az OpenRock márka alá vannak kiszervezve a sportfüleseik, mert egyébként foglalkoznak irodai telefonos headsetekkel, fejhallgatókkal és gamer cuccokkal is. A doboz is egyértelműsíti a függőséget, a bal sarokban OpenRock by OneOdio felirat olvasható. A CES-en adtak nekünk egyet az OpenRock X-ből, ami a legújabb fülhallgatójuk, de technikailag egy tavalyi cucc.
Az ára itthoni boltokban 80 ezer forint körül van, ami azért elég ijesztő, a gyártói webshopban 144 amerikai dollár, ami 56 740 forint a cikk írásakor. Ez sem kevés, de azért emészthetőbb, mint a nyolcvanezer. A fülesből van fekete, arany-fehér és narancssárga is, az OpenRock X-hez passzoló védőtokkal. A csomagolás meglehetősen nagy kartondoboz, alul lehet kihúzni belőle a kis kalodát, ami tartalmazza a füleseket a töltőbölcsővel, ehhez egy USB-A végű Type-C töltőkábelt, illetve egy fém karika (karabiner).
A védőtok külseje fém, ez érzik a 114 grammján is. A téglatest 3,2 x 4,6 x 8,4 centiméteres, egyik oldalán OpenRock felirat, másikon egy nyílás alatta USB-C csatlakozóval a töltéshez (vezeték nélküli töltésfelvétel nincs), alul egy állapotjelző LED. A LED-es oldalt kell megnyomni, akkor nyílik a szelence, majd ki kell húzni a fülesek eléréséhez. Itt, az USB-C felett találjuk a párosításra kényszerítő gombot. Google-féle gyors párosításra nem képes az eszköz, manuálisan kellett összehoznom a telefonnal. A Bluetooth 5.3-as kapcsolaton keresztül viszont tökéletesen ment a kéteszközös multipont, a számítógépemre csatlakoztatva az OpenRock X-et is tudtam hívást fogadni a telefonon, vagy akár a telefonos alkalmazásban a hangzással babrálni, reagált rá a számítógépről lejátszott zene közben is.
A fülhallgatók maguk IPX5-ös védelmet élveznek, ez minimum elvárt egy sportolásra célzott terméktől. 12 grammot nyomnak a mérlegen, hosszuk 4,7 cm, magasságuk 4,8 cm a legtávolabbi pontokat mérve. A fülhallgatók kampós kialakítással az ember fülkagylója köré akadnak, én futottam, sétáltam, szobabringáztam bennük úgy, hogy szemüveget is viseltem, nem volt problémám az illeszkedésükkel. Ha valaki bringás sisakot és szemüveget is hord, nekik nem tudom garantálni, hogy biztosan kényelmes viselet lesz. A fülhallgatók feje 2,2 cm hosszú, 1,6 cm magas, valamint 1 cm mély, ezt a részt fel-le 50 fokban, ki-be pedig 45 fokban lehet mozgatni, hogy pontosan a hallójárat felé irányíthassuk a hangot. Kérdés, hogy a zsanér hosszú távon mennyit bír majd ki, a CES óta eltelt alig egy hónapban nem éreztem semmi lazulást a fülhallgatón, pedig hetente több napot hordtam és használtam rendszeresen.
Hiányzik a közelségérzékelő, így nem állítja le automatikusan a zenét a fülhallgató, ha levesszük, de igazából itt hallunk egyébként is mindent körülöttünk, miközben rajtunk van. Van lehetőség arra, hogy egy fülhallgatót használjunk csak egyszerre, headset módban. A fejen van egy nyomógomb, ezzel irányítható az OpenRock X nyomással vagy nyomva tartással. A funkciókról a következő oldalon, mert ezek a telefonos alkalmazásban állíthatók. A fülesek fején két mikrofont láthatunk még, illetve belül van a nyílás, amin a 14,2 mm-es dinamikus, légnyomásos meghajtók megszólalnak. Van még két pogo pin a fülesek fejének belső részén, ezekkel és mágnesekkel tapad be a tokba, hogy töltődjön.
A fülhallgatót puha műanyag és szilikon borítja, és bár a zsanér fémnek tűnik, valószínűbb, hogy ez is műanyag. Futás után elég volt letörölni a verejtéket a fülesről, viselése közben nem éreztem irritációt, és mivel nem húzta a fülemet, ezért akár egy egész munkanap során is végig tudtam viselni, mert egyszerűen elfelejtkeztem arról, hogy rajtam van. Egy vastagabb szárú szemüveggel viszont el tudom képzelni, hogy már nem lenne ilyen jó a véleményem.
Kapcsolat, app, hangminőség
Nincsen aktív zajszűrés, de a hívások lebonyolítása során van háttérzaj-szűrés. A Bluetooth 5.3-as kapcsolat stabilnak bizonyult (-41 dBm) tesztünk alatt, zárt térben falakkal 7 méteres távolságig, nyílt térben akár 15 méterig kitartott a zenelejátszás. A kodektámogatás szegényes: SBC és AAC van csupán. A késleltetés -168 ezredmásodperc, ami jónak számít, de azért hardcore játékokhoz nem feltétlen ezt használnám. Telefonon és számítógépen lejátszott videós tartalom esetén nem volt gond a kép és a hang csúszásával, mondjuk ez köszönhető a lejátszóprogram általi korrekciónak is.
Van letölthető OpenRock alkalmazás iOS-re és Androidra egyaránt, felépítése és funkcionalitása ugyanaz a programnak. A főoldalon láthatjuk az OpenRock X aktuális töltöttségét, alatta van egy EQ. Ez három előre kalibrált módot kínál (Relax, Rock, Boom), valamint egy egyedi beállítási lehetőséget. A Relax szól a leginkább természetesen, a Rock és a Boom módok nagyon megküldik a mélytartományt, utóbbi a magasat is. Ennek eredménye sajnos zajos, kásás zenei végeredményt szül, ami a részletesség rovására megy. Annyira, hogy se rockzenéhez, se hiphophoz nem jó egyik sem, mert ha van ének vagy rap, azt nagyon elnyomja. A Relax mód kiegyensúlyozottabb valamivel, de a középtartomány még itt is háttérbe szorul, szerintem érdemes a Custom beállítás mellett az 1 kHz-es sávon minimum 2 dB-ig húzni. A gyári beállításokon kézzel változtatva sem lesz azért tökéletes a hangzás, a hangkép kicsit lapos, és olyan finom részleteket nem érdemes keresünk egy dalban, mint mondjuk cinek csengése. A sztereó szeparáció remekül teszi a dolgát (és az appon belül tudunk jobb-bal egyensúlyt is állítani), a térérzet kialakításból adódóan jobb az átlagnál, de a koncertfelvételek színpadképének visszaadása nem kiemelkedő, lévén a finomabb részletek elvesznek.
EQ beállítások (forrás: Mobilaréna) [+]
Kialakításából adódóan az összes hangot beengedi a füles, ami körülöttünk van, viszont a zajszökés minimális, Bog és Bone123 kollégák is azt mondták, nagyon halk sistergést észlelnek csak, ha 60% fölé emeltem a hangerőt. Mondjuk alapból egész hangos az OpenRock X, számomra az irodai környezetben a 20% környéke bőven elég volt a háttérzenéhez, amikor csendes utcán használtam, akkor pedig 50%-on még hallottam a zenét, de a közeledő autót, biciklist is. Viszont amint forgalmas csomópont környékére értem, mondjuk a Széll Kálmán térre, a környezet zaja rendre elnyomta a zenét, amit a hangerő emelésével lehet orvosolni, viszont ez erős torzítással jár, másrészt fülünknek sem oké hosszú távon.
Az alkalmazásban lehet beállítani hangerőlimitet, beállítható emlékeztető, hogy mennyi idő után jelezze a füles, ideje szünetet tartanunk. Beállítható 15 perces intervallumokkal az automata kikapcsolás, állítható angol és kínai nyelven az állapotjelző segéd hangereje, illetve a fülesen található gomb funkcionalitását is valamilyen szinten variálhatjuk. Az egy, kettő, három nyomás fix parancsok — 1: lejátszás/szünet, hívás felvétele/lerakása; 2: következő szám, hívás elutasítása; 3: előző szám —, a nyomva tartásra viszont beállítható a hangerő fel/le, a mikrofon ki/be, vagy a telefonon futó hangasszisztens ébresztése. A jobb és bal fülesre külön-külön is beállíthatók parancsok. A gombnyomásra késleltetés nélkül reagál a fülhallgató akkor is, ha két eszközre csatlakozik épp, azon az eszközön elvégezve a parancsot, amin megy a lejátszás, vagy amire beérkezik a hívás.
Van elveszett füles keresése mód is, ilyenkor nagyon hangos csipogó jelzést játszik le az alkalmazás az OpenRock X-en (forrás: Mobilaréna) [+]
Üzemidő terén bő 4 órányi folyamatos használat multipont kapcsolat fenntartásával eredményezett 20% merülést a bal és 30% merülést a jobb fülesben. Az OpenRock azt ígéri, hogy 12 óra az üzemidő egy töltéssel, a tokkal együtt 48 óra. Ez tapasztalataink szerint reális érték az újkori fülessel. A fülhallgatókban egyenként 80 mAh-s telepek vannak, a tokban 720 mAh-s akkumulátor található. A teljes töltés PD 3-as töltővel egy órát vett igénybe.
A négy mikrofonnal a beszélgetési hangminőség gyenge, nagyon erős a zajszűrés és csúnyán digitalizálja a beszélő hangját a feldolgozó algoritmus. Le lehet vele bonyolítani hívásokat, mert abszolút érthető a beszélő, csak épp hangja nem szól természetesen.
Összegzés — OpenRock X
2025 slágere a TWS fülhallgatók terén a kampós, nyitott sportfüles lesz, ez szinte biztos, a CES-en az OpenRock mellett volt egy rakás más márka is — Shokz, EarFun —, de járt már nálunk nyitott füles tavaly a Huaweitől és a Nothingtól is. Az OpenRock X tapasztalataink szerint kifejezetten kényelmes és hosszú üzemidővel rendelkezik, kialakítása és formája egy számunkra eddig ismeretlen márkától meggyőző. De a hangminőség terén még úgy érezzük, van hova fejlődnie a cégnek. Csendes környezetben kellemes társ a fülhallgató, de zajos közegben már emelni kell a hangerőn annyit, hogy az a lejátszott zene hangminőségének romlásával jár majd. ANC-t nem várunk el, de mondjuk a szélzajt dedikáltan szűrő mód lehetne, egyelőre nincs ilyen a termékben. Az audiokodekek támogatása is lehetne bővebb, LDAC például simán beleférhetne ezen az áron az SBC és AAC mellett.
Kicsit drága az OpenRock X ahhoz, hogy csak csendes környezetben tudjuk jól használni. Ennyi pénzért beleférhet már fül mögé helyezhető fülesből olyan is, ami zárt is, így mondjuk a konditeremben szóló rádiót vagy lejátszási listát ki tudjuk zárni. De belefér a Shokz Openfit, az EarFun OpenJump, de ha nem ódzkodunk a normál fülhallgatóktól, akkor ennyi pénzért vehetünk már ANC-s fülest is IPX5-ös védelemmel, amiben jó átengedő mód van, például a még kapható Jabra Elite 10.
Az OpenRock X-et a CES 2025-ös kiállításon kaptuk a márka standján. Ha valaki szeretné, ide kattintva tudja megrendelni a cég webshopjából.
viragdani01