Bevezető
Van mostanában a nokiás bejelentéseknek és sajtóeseményeknek valami finom mélabúja. Némi melankólia, kis szomorúság tapintható a levegőben, még az is lehet, hogy csak beleképzelem. De mintha érezni, hogy emberek, itt a Lumia 1520, ez a legdurvább WP8-as telefon, amit valaha készítettek a platform köré, mi a Nokiánál ezt megcsináltuk, piacra dobjuk, és aztán nem tudjuk, hogy mi lesz pár hónap múlva. Hogy a fejlesztőink még együtt fognak-e dolgozni, vagy teljesen beolvadunk a Microsoft munkatársai közé, hogy egyáltalán szükség lesz-e mindannyiunkra. De ez igazából nem fontos, itt van ez a termék, beleadtunk apait-anyait, szeressétek, használjátok, mert szerintünk nagyon jó.
És ha csak a puszta számokat nézem, akkor tényleg nagyon jó. Az első Nokia, amin Full HD kijelző van. Az első Nokia, amiben négymagos processzor dolgozik. Az első Lumia, aminek 6 inches kijelzője van, az első finn gyártmány, amibe nanoSIM-et kell betolni. Mondjuk ezt pont a legidiótább dolog, amit a telefonnal kapcsolatban el lehet mondani, egy ekkora péklapátba még az ősöreg, bankkártya méretű SIM is vidáman befért volna. (És egyébként megnézném mindezt dual kiadásban is.) De tényleg, ez egy nagyon erős, nagyon komoly és nagyon nagy okostelefon. Ez a definíció szerinti phablet. Hozzánk pedig az XXL GSM futárja pottyantotta le a készüléket.
És egyébként ahhoz képest nem is olyan irreálisan drága. Mert elkérnek érte 160-170 ezer forintot, de ez tényleg egy bivaly, arról nem is beszélve, hogy lehet, hogy ennél bivalyabb Nokia soha, de soha többé nem lesz. Maximum Lumia, ha a Microsoft megtartja a brand nevét. Ennek a gépnek egy évvel ezelőtt kellett volna kijönnie, akkor olyat ütött volna, hogy talán minden másképp alakul. Akkor kellett volna piacra lépni vele, amikor a második Note is kijött, amikor már simán lehetett látni, hogy a tepsik komoly részesedést tudnak szerezni, a hardvert össze lehetett volna rakni, a WP8 meg úgyis rohadtul ugyanolyan mindig. Illetve nem, most nem, mert már három oszlopos a kezdőképernyő. Azannya.
Doboz, külső
Érthető, hogy kicsit nagyobb a doboz, mint máskor. Naná, nem férne egyébként bele a termék. Töltőfej, adatkábel, és a telefon színéhez passzoló, meglehetősen jó minőségű, hallójáratos füles van a csomagban. No meg egy tűszerű eszköz, amivel a SIM fiókot és a microSD ajtócskáját tudjuk babrálni. Előbbi egyébként gyárilag kvázi nyitva van és a telefonhoz is ragasztották egy cuki fóliával, hogy megkönnyítsék a felhasználók dolgát.
A készülék tényleg nagy. Feketében, fehérben, pirosban és sárgában létezik, mi ez utóbbit kaptuk. A burkolat megint polikarbonát, nem szétszedhető, de a nagy méret és a combos akkumulátor így is jelentősen megdobja a telefon tömegét, a 209 grammos érték nem sorolja a pehelysúlyú kategóriába a finnek versenyzőjét. A formaterv lumiás, a telefon vastagsága csak 8,7 mm-es, egy kézzel még így is teljesen esélytelen átérni a kijelzőt.
Azt a kijelzőt, ami ezúttal IPS technológiát használ, Full HD felbontású, kesztyűben is vezérelhető, Gorilla Glass 2 bevonatot kapott, tűéles és tükröződésmentes. A betekintési szög 180 fokos, direkt fényben is jól olvasható, tényleg nem lehet belekötni, nagyon odatették magukat. A kijelző alatt van három darab érintésérzékeny gomb, felül egy 1,2 megapixeles előlapi kamera található, értesítési led viszont nincs. Ez egyébként annyira nem hiányzik, mert alvó módban is látható halványan az óra, illetve mellette azok az ikonok, amik az elmulasztott eseményeket jelzik, ehhez csak a kikapcsolt kijelzőn kell végighúznunk az ujjunkat. Ha fel szeretnénk kelteni a telefont, akkor vagy jobb oldalt babrálunk, vagy elég egy dupla kattintás ahhoz, hogy megelevenedjen a termék.
Bal felől van a már említett, pöcökkel kinyitható két fiók, jobbra költözött minden más. A telefon ezen élén legfelül a hangerőt szabályozó gombpáros ücsörög, ezt követi a kijelzőt izgató kezelőszerv, lentebb pedig a kamera gyorsbillentyűje található meg. A készülék tetejére költözött a fedetlen jack dugasz, lent pedig a microUSB tátong.
Ha megfordítjuk a 1520-at, akkor finom tapintású, minőségi anyagokból kreált hátlapot láthatunk, ennek felső részén dudorodik az optika. Azért dudorodik, mert egyrészt van mögötte egy combos szenzor, másrészt optikai képstabilizációt is kapott. Xenon villanó helyett most csak ledes a vaku jár a tulajdonosoknak, de ami talán a legfontosabb, hogy ha nem is látszik, de képes Qi töltésre is a Lumia. Az általános összeszerelési minőségbe semmiféle módon nem lehet belekötni, az anyaghasználat is rendben van, abszolút prémium kategóriás a termék.
Hardver, menü
A legkomolyabb változás a többi Lumia modellhez képest a hardvert érintette. Az eddigi kétmagos architektúra helyett már egy négymagos Qualcomm MSM8974 Spandragon 800-as SoC dübörög a nagy testben, Adreno 330-as GPU és 2 GB RAM társaságában. Az órajel 2,2 GHz... Ez egy igen erőteljes összeállítás, más platformokon is ez jelenti csúcsmodell fogalmát. Tegyük gyorsan hozzá, hogy a WP8-nak egyébként akkor sincs szüksége a folyamatos működéshez egy ilyen erőműre, ha most Full HD a kijelző, lehet, hogy majd később lesznek olyan alkalmazások, amelyek igénylik ezt a hardvert, de egy kicsit mintha a Nokiánál előrerohantak volna.
A nyers erőnél sokkal fontosabb, hogy a Windows Phone 8 GDR3 nevű, friss verziója költözött a Lumia 1520-ba, aminek vannak szemmel látható fejlesztései és vannak apróbb, csak tüzetesebb szemlélődés után észrevehető módosításai. A legfontosabb, hogy a főképernyőn már nem kettő, hanem három oszlopban csempézhetünk, ez jóval több variációt jelent, s mivel a felbontás és a méret is nagy, ezért szinte az összes fontos funkció kilegózható a kezdőlapra, ami sokat dobhat a használhatóságon. Ehhez mondjuk az sem árt, ha mi is valami értelmes logika alapján csoportosítjuk a csempéket.
A WP8 nem is létezhetne ezen a telefonon a frissítés nélkül, ugyanis a GDR3-ban van benne a Full HD kijelző és a négymagos processzor támogatása. De vannak még apróságok, például ki lehet kapcsolni a automatikus kijelzőforgatást, könnyen takaríthatók a legutóbb futtatott appok a listából a megváltoztatott multitasking felület segítségével, illetve saját hangeffektek rendelhetőek a notifikációkhoz (ébresztő, email, szöveges üzenet, stb.). A GDR3-mal együtt a Nokia is kiadott egy frissítést, ennek neve Lumia Black, s természetesen ez is rajta csücsül már a 1520-on.
A Lumia Black a GDR3-mal kapcsolatos változtatásokon felül további apró módosításokat rejt. Ennek köszönhető, hogy a lekapcsolt kijelző megsimításával láthatóvá váló óra mellett vannak értesítési ikonok, bekerült a funkciók közé a 4.0-s Bluetooth LE támogatása, illetve fotózás során majd kérhetjük, hogy RAW fájlban kerüljön tárolásra a kép. Most még nem megy. Ezen felül a 1020-as kameráját is finomították, ezt mondjuk pont a 1520-nál nem fogjuk érezni…
A Windows Phone 8 utolsó frissítése a GDR3 a 8.1-es verzió előtt. Most ugyan pont azt lehet hallani, hogy a 9-es Windows már szakít a csempékkel, de azért az biztos, hogy még jó pár évig ezt a felületet fogjuk nézegetni, amit sokan utálnak, de pont viszonylagos kötöttsége miatt remekül optimalizált, logikusan használható, s a jelek szerint ezt a felhasználók is így gondolják, hazánkban már az eladott okostelefonok több mint 10%-án WP fut, s ennek több mint 90%-a Nokia.
Extrák
A Nokia a kezdetek óta úgy rakta össze a Lumia modelleket, hogy azokon legyen egy csomó olyan extra alkalmazás, amit máshol (más WP alapú eszközöknél) a felhasználó nem kap meg. Ebben annyira felgyúrták magukat, hogy most már nem csak azért nem érdemes más Windows alapú gépet venni, mert kvázi nincs, hanem azért is, mert tényleg hozzáadott értéknek foghatók fel azok a szolgáltatások, amiket egy Lumia ad.
A legfontosabb mind közül a navigáció. A Nokia már a Symbian érában úgy döntött, hogy ideje mindenkinek tök ingyen adni a netkapcsolatra nem támaszkodó (offline), örökélet frissítésű navigációt, s bár mostanában van ezügyben némi kavarás (Drive és Drive+), az olcsóbb modellekben csak alapesetben abban az országban tudunk navigálni, ahol a készüléket aktiváltuk, ám a 1520 nem éppen egy olcsó modell. Úgyhogy itt világszintű, offline is működő navigációt kapunk, amely egyre jobb, ráadásul a hardver is partner, ekkora kijelzőn elég látványos a dolog, a GPS vevő pedig nagyon gyors és nagyon stabil.
A lokáció alapú extrák sora a budapesti tömegközlekedést is ismerő Here Transittal folytatódik, illetve említést érdemel még a City Lens, ami olyasmi, mint a Layar, azaz a kamera keresőjének képére teszi rá a környéken levő érdekességeket. Ha további extrákra vágyunk, akkor a kiválóan magyarított Top Alk. menüpontot érdemes izgatni, ez a Nokia saját online boltja egy sereg hasznos és kevésbé hasznos alkalmazás tölthető innen le.
Egyszer mindenképpen praktikus az Adatátvitel menüpont, ami más készülékről segít átköltözni, egy C2-01-ről próbáltam, a névjegyzéket és a képeket Bluetooth segítségével átnyomja, az üzeneteknek azonban búcsút mondhatunk. Rengeteg extra alkalmazás kötődik a kamerához (ezekről később), illetve persze a platform is ad egy sereg okosságot, mint mondjuk a teljes értékű Office, a OneNote, vagy éppen a Data Sense, ami az adatforgalmunkat monitorozza. Vannak időjárással, árfolyamokkal, illetve hírekkel összefüggő Bing appok, ezek ellátják a feladatukat.
Multimédia
Bár ezúttal nincs szó 41 megapixelről, a Lumia 1520 így is komoly kamerát kapott. A 20,1 megapixeles felbontás egy 1/2,5 inches érzékelőn csapódik le, amely BSI technológiát használ. Nem elhanyagolható, hogy optikai képstabilizáció is van az eszközben, ami két esetben jön jól: sötétben, amikor megnő a záridő és fontos, hogy ne remegjen a kezünk és természetesen videózásnál. Nem is meglepetés, hogy estefelé a 1520-szal egész kulturált képeket lehet lőni.
Ha csak oldalt megnyomjuk a kamera gyorsgombját, akkor a gyári app indul el. Ugyanez történik, ha a menüben a Kamera ikonra klattyintunk. Itt viszonylag szegényesek a beállítási lehetőségeink, babrálható a képarány, az ISO, a jelenetmód és a fehéregyensúly. Szerencsére megkapjuk a Nokia Pro Cam appot, ami jóval összetettebb és nagyobb szabadságot ad az ember kezébe, ráadásul a beállításoknál az is megadható, hogy az oldalsó gomb is ezt a programot indítsa el. A Pro Cam a Lumia 1020-ról már ismerős, felül vannak a különböző beállítások, amelyek egy-egy tárcsát hoznak elő, ha pedig az exponálásért felelős virtuális gombot balra elhúzzuk, akkor az összes opció egy körkörös felületen keresztül babrálható. És ez innentől egy remek játék, hiszen kevés telefon van, ahol babrálható az ISO, a záridő (akár 4 másodperces is lehet), a manuális fókusz és a rekesz is. Bár a napsütés konzekvensen elkerült minket a hétvégével megtoldott tesztidőszak alatt, a lenti alkotások bizonyítják, hogy a 1520 bizony megállja a helyét és maga mögé tudja szinte minden esetben utasítani az androidos phableteket is. A tesztképek felső sora szélesvásznú, a többi a klasszikus arányokkal bír, érdemes rájuk kattintatni, mert még teljes felbontásban is megdöbbentően jók, messze kiemelkedik a mezőnyből a 1520 fotózási képessége.
A képek alapesetben (képaránytól függően) két méretben készülnek el, mindig lesz egy 5 megapixeles, kezelhetőbb fájl, amit meg lehet osztani, tovább lehet küldeni, illetve ennek akad egy párja is, amely 16:9-es verziónál 16, 4:3-nál pedig 19 megapixeles. Cikkünk írásakor a RAW formátum még nem választható, egy hamarosan érkező frissítés teszi majd erre alkalmassá a telefont. A vaku ugyan nem xenon, de a dupla led elég erős, ráadásul fókuszfényként is használja ezt a Lumia 1520. Ha megvannak a fotók, akkor megnyílik a lehetőség arra, hogy mindenféle utólagos trükkel ezeket feljavítsuk. A Creative Studio baromi okos kis app, a fotóinkat effektezhetjük, illetve egy két trükkel még megbolondíthatjuk, például tilt shiftet, vagy éppen színcserét használva, alant van egy kis kollekció ezekből.
Ha ezzel kiéltük magunkat, akkor még nincs vége, hiszen itt van a Cinemagraph, ami több képet csinál ebből lehet animációt csinálni, vagy csak egyszerűen a mozgó részeket összerakni egyetlen képbe. A Glam Me pedig spéci önarcképeket rak össze, egyrészt igyekszik fiatalítani az alanyt némi elmosással, másrészt számos effekttel lehet egyébként is szórakozni, ezekből is átnyújtanék egy csokorra valót.
Videót Full HD-ban tudunk rögzíteni, természetesen van tesztfelvételünk, ezeket röhögve vissza is tudja játszani a gép. Van még egy Story teller nevű app, ami a fotókat és a filmeket dátum és hely szerint csoportosítja, ez jópofa, de nem láttam sok gyakorlati értelmét. Zeneileg sincs gondban, egyrészt van FM-rádió, másrészt pedig a rátöltött muzsikát már kihangosítva is szépen adja vissza, fülessel a helyzet még jobbá válik. Mivel négy mikrofon is van a telefonban, ezért a videókhoz rögzített hangok telefonos mércével meglepően jók, no meg persze a hívások közbeni beszédminőségre sem lehet panasz.
Adatátvitel, akkumulátor
Szinte minden van, amit elvárhatunk egy csúcsmodelltől. A 4G hálózatokon való működés éppúgy a repertoár része, mint a kimondottan jó hatásfokkal működő WiFi. Egy térképen egyébként megnézhetjük a környéken levő, ismert hálózatokat is. Természetesen működik a telefon hotspotként, van DLNA, NFC, a GPS-ről pedig már esett szó. Két extra alkalmazásunk van, a Photo Beamer és a Screen Beamer. Mindkettő úgy működik, hogy a Nokia által hostolt weboldalon a telefonunkkal beolvasunk egy QR-kódot, s innentől a neten keresztül meg tudjuk oldani, hogy vagy a képeink, vagy pedig a kijelzőnk látható az adott masinán. Mondjuk ennek azért van késleltetése, játszani nem fogunk így.
A böngésző korrekt, az Explorer a WP8-ban gördülékeny, gyors, jól kezelhető, de ez minden Lumiára igaz. Persze ekkora felbontáson és ekkora méret mellett a mobilos nézet már tök felesleges, simán lehet vele úgy netezni, mint egy normális PC-vel. USB kábellel összekötve a Windows külső meghajtóként is láthatja a telefont, de megmarad a Windows Media Player szinkronizáció is. Ilyenkor tölt is a telefon, ami erre egyébként vezeték nélküli megoldással is hajlandó - már ha van, vagy vettünk ehhez Qi töltőt, ami még azért nem két fillér.
A hátlap alá rakott akkumulátor igencsak combos, a 3400 mAh-s teljesítmény soknak számít még ebben a méretkategóriában is. Persze az orbitális kijelző azért fogyaszt is rendesen, de ennek ellenére is azt tapasztaltam, hogy a két napnyi üzemidő benne van a cuccban, nyilván akkor, ha nem szívatjuk direkt mindenféle filmnézéssel és erőforrásigényes játékokkal a gépet. Talán az LG G2 jobban bírja kicsit, de mindenképpen a dobogó közelébe tudja magát verekedni üzemidő kapcsán a Lumia 1520.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 9 pont |
Anyaghasználat | 8 pont |
Összeszerelés minősége | 10 pont |
Kijelző mérete, minősége | 10 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 9 pont |
Sebesség | 10 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 7 pont |
Felhasználói felület élménye | 8 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 10 pont |
PIM funkciók | 9 pont |
Adatkommunikációs képességek | 9 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 9,5 pont |
Audio | 8 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 8 pont |
Ár/érték aránya | 7 pont |
Hogyan értékelünk? |
Összegzés. Ez egy bivaly, ami ablakokat cipel a hátán, de olyan könnyedséggel, mintha egy gazella lenne. Gyors, erős, sokoldalú gép a Lumia 1520, a GDR3-as WP8 pedig mintha arra született volna, hogy ez a telefon létrejöhessen. A három oszlopos kezdőképernyő hasznos, a kamera megint odacsap, az összeszerelési minőség messze átlagon felüli, az üzemidő is kiemelkedően jó. Persze írhatok én bármit, ettől még a platformnak vannak és lesznek ellenzői, amit nyilván meg lehet érteni, de ha csak úgy odaadom egy olyan embernek a telefont, aki nem akar ROM-okat telepítgetni és mindenféle widgeteket felrakni, akkor elégedett lesz azzal, amit kap. Totál logikus az egész, könnyen kezelhető, gyors, nem lehet zavarba hozni és szép lassan a WP8 is felfejlődött arra a szintre, ami már bátran vállalható, nem fogunk különösebb hiányt szenvedni semmiben. Persze ez a készülék sem hibátlan, a nanoSIM véleményem szerint teljesen felesleges egy ekkora lepényben, az árazáson is egy picit lehetne faragni, s persze ne felejtsük el, hogy ez egy őrületesen nagy tepsi. A platform nyilván eltántorít majd néhány felhasználót, bár én azt mondom, hogy érdemes adni egy esélyt a WP8-nak. Mindent egybevetve a Lumia 1520 az eddigi legdurvább Nokia, mind hardverben, mind tudásban abszolút versenyképes a konkurens phabletekkel, bár azért néhány aprósággal még rákészülhettek volna a kategóriára, mondjuk egy toll, vagy valami erre kihegyezett jegyzetelési lehetőség elfért volna még a repertoárban. De ettől még a Lumia 1520 egy kiváló termék, árát is figyelembe véve szívbaj nélkül ütöm rá az Ajánlott plecsnit.
![]() |
Nokia Lumia 1520 |
Bog
A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!
A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM/UMTS/LTE | |
Méret | 162,8 x 85,7 x 8,7 milliméter | |
Tömeg | 209 gramm | |
Színvariációk | fekete, sárga, fehér, piros | |
SIM-foglalat | nanoSIM | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 6 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 1080 x 1920 pixel (367 ppi) | |
Kijelző típusa | kapacitív TFT-IPS érintőkijelző | |
Színárnyalatok száma | 16 millió | |
Hardver | ||
SoC típusa | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 | |
Processzor típusa | Quad-core 2,2 GHz Krait 400 | |
Processzor csíkszélessége | 28 nm | |
Processzor utasításkészlete | ARMv7 | |
Grafikus chip | Adreno 330 | |
RAM mérete | 2 GB | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | korlátlan | |
SMS memória | korlátlan | |
Szabadon felhasználható belső tárhely | 32 GB | |
Memória bővíthetősége | microSD | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 850/900/1900/2100 MHz LTE 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE | van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / van (Cat4) | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 4.0 (A2DP) | |
WiFi | 802.11a/b/g/n, 2,4 és 5 GHz, DLNA, hotspot funkció | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / nincs | |
GPS vevő | van | |
NFC | van | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | csak néma/rezgés | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | nincs | |
Ébresztés | van | |
Prediktív szövegbevitel | van (magyar nyelven is) | |
Szoftverek | ||
Platform | Windows Phone 8 GDR3 | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | ? | |
Játékok | telepíthetők | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | Nokia Care, Nokia Drive+, Nokia Térképek, Office, OneNote, Pénztárca, Top alkalmazások, Glam Me, Cinemagraph, Pro Cam, Smart Cam, Kreatív Stúdió | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 20,1 megapixeles, autofókuszos, ledes villanófény | |
Másodlagos kamera | 720p | |
Videófelvétel | van - 1080p / 30fps | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van | |
FM-rádió | van - RDS | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 3400 mAh-s lítium-ion (BV-4BW) | |
Készenléti idő | 768 óra | |
Beszélgetési idő | 27 óra (2G) / 25 óra (3G) | |
Zenelejátszási idő | 124 óra | |
Egyebek | ||
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, giroszenzor, optikai képstabilizáció, unibody |