Hirdetés

Nokia E50 - Eötvenes Loránd

Az E sorozat jelenlegi legkisebb modellje szerintünk hatalmas siker lesz.

Bevezető

Más oldalakkal ellentétben nem hirdetjük nagyszerűségünket, ha egy olyan telefonról írunk, amiről még senki. A Nokia E50 egyébként ilyen, tehát ez itt a mértéktelen önfényezés helye. Volt. A legkisebb üzleti Nokia hatalmas, tátongó piaci űrt tud betölteni, csupán az árától függ, hogy mennyire lesz sikeres, de ha a számozás alapján logikusan olcsóbban mérik majd az E60-nál, akkor a közkedveltség borítékolható.

A helyzet az, hogy a Nokia 6310 és annak „i” verziója volt az utolsó olyan finn üzleti készülék, amely professzionálisan házasította a könnyű kezelhetőséget és a megfelelő tudást. Az utódnak kikiáltott 6230 már valahogy inkább a multimédia irányába fordult (ha a piciny kijelzőt most nem számítjuk), így kissé bonyolódott, az üzleti felhasználók pedig nem örültek azoknak a járulékos funkcióknak, amelyek miatt a készülék megdrágult, nekik pedig édesmindegy volt, hogy MP3 csengőhangjuk is lehet.

Azóta a világ és az igények persze változtak, most már nem nagyon lehet kihagyni ezeket a funkciókat sem, de hiányzott egy olyan, egyszerűen kezelhető, stílusos és üzleti megjelenésű telefon, amely méltó szellemi öröksége lehetett volna a 6310-nek. Ekkor robbant be az E sorozat első két tagja. Az E61 inkább levelezés-orientált eszköz, az E60 viszont már olyan telefon lett, amelyet már akkori tesztünkben is kikiáltottunk méltó utódnak, mivel még nem tudtuk, hogy lesz E50.

Lett. Most ezt tartjuk az egyszerűen kezelhető üzleti telefon etalonjának, bár még mindig lehetne néhány funkció kiirtásával egy E40-et létrehozni. Nem is lennénk meglepve, ha a Nokiánál már rég agyalnának rajta az arcok.

Külső

Az E50 külseje érdekes módon megosztotta ismerőseimet. Egyesek szerint hű, ez már tényleg elegáns, kecses, igényes külső, mások szerint fujj, túl hosszú, túl vékony. Nem csak nekem, másoknak is elsőre a Sony J6 ugrott be, de volt olyan ember is, aki a Panasonic GD95-re asszociált. A lényeg azonban, hogy a 6310-hez hasonlóan ez a készülék is egy nyújtottabb formaterv segítségével válik azzá, ami lenni akar: elegáns, üzleti készülékké.

Nem mindenki értett velem egyet az anyaghasználat kapcsán sem. Számomra ez a tökéletes: a ház hátlapja és előlapja fém, az a fajta, amelyik csörömpöl, ha az asztalra ejtem, ellenálló, de hűvösen elegáns is. Az oldalsó felület a szokásos műanyag, a gombsor viszont gumi. Mindenhová a megfelelő anyag jutott, a kritika ezzel szemben az volt, hogy túlságosan különböznek egymástól a tapintási érzetek.

A telefon bal oldalán a kicsit túl besüppesztett hangerőgombok és az infravörös port kaptak helyet, a jobb oldalon a hangvezérlés gyorsgombja és a „ceruza” billentyű található. A hátlapon nagyon puritán kamera látszik, a fém takarólemez alatt pedig megtalálható a microSD kártya fiókja.

A sokat vitatott gombsor a gyakorlatban remekül szuperál. A gumiszerű anyagnak hála a nyomáspont tökéletes, a számbillentyűk mértani elrendezése nem kényszerít ki semmiféle extra ujjgyakorlatot. Az első képek megjelenése azonban sokakban megütközést keltett: hogyan lehet a C és menü gombokat belepréselni a funkcióbillentyűk közé? Kinek volt ilyen elmebeteg ötlete? Jelentem: a gyakorlatban ez tényleg nem jelent problémát. És még valami: ekkora helyet még senki nem hagyott a joystick körül, így annak kezelése egyszerűen hibátlan, azzal együtt, hogy szerintem ez a telefon legrondább alkatrésze.

Hirdetés

Kijelző, menü

A Nokia lassan felnő végre a többiekhez kijelzők tekintetében (sőt!), az E50 240x320 pixeles ablaka gyönyörű, finom, részletgazdag képet produkál. Ebben persze szerepet játszik az is, hogy a kijelző fizikai mérete „csak” 30x39 mm.

A jól ismert Symbian rendszer dolgozik a Nokia E50-ben is, apróbb változásokat azonban megfigyelhetünk. Az aktív készenléti kijelzőn eddig is volt öt szabadon választott ikon, valamint kiírásra kerültek a naptárbejegyzések, a funkciók azonban itt most nem érnek véget, ugyanis a folyamatosan látható az utolsó két beérkezett üzenet eleje is, legyen az SMS, MMS, vagy e-mail. Az elmulasztott hívásokat is figyelemmel kísérhetjük.

Nagyon hasznos funkció, hogy mint minden színes kijelzvel rendelkező készülék, az E50 is lekapcsolja a képernyővilágítást egy idő után, ám ha valami esemény történt, akkor a joystick körüli átlátszó plexi mögött zöld villogó fény jelzi, hogy érdemes életre kelteni a telefont. Bár a szürkeségbe boruló kijelzőn halványal látható az ilyesmi, de ez a megoldás sokkal jobban felkelti a figyelmet.

A menürendszer felépítése nem hoz túl sok extra újdonságot, témák segítségével variálhatjuk a kinézetet, az ikonok pedig listás és hálós elrendezésben jelenhetnek meg.

Alapfunkciók

A telefon névjegyzéke szinte korlátlan méretű, azaz a belső memória terhére növekedhet. Az átmásolt 228 bejegyzésem kemény 54KB helyet foglalt, úgyhogy van hová terjeszkedni, miután a telefon 70 megabájtos belső kapacitással rendelkezik.

A Symbian Nokiák telefonkönyve igen sokoldalú, egyetlen probléma még mindig, hogy a nevekhez mindössze indexkép csatolható, amely nagyon kis méretben látszik csak a kijelzőn. A bejegyzések közti keresés vezetéknévre és keresztnévre egyaránt működik, a kontaktok csoportokba rendezhetőek. Egy névhez rengeteg adat csatolható, ráadásul teljesen saját képünkre formálhatjuk a telefonkönyvet azzal, hogy átírhatjuk a bejegyzéstípusok neveit is.

A készülék fejlett üzenetkezeléssel rendelkezik. A szokásos SMS és MMS szerkesztésen túl jól működik a beépített e-mail kliens, amely POP3 és IMAP szerverekkel boldogul bejövő irány tekintetében, és akár hitelesített SMTP szerverekkel a küldés során. A szövegbevitelt a már jól ismert T9 rendszer segíti. A levelekbe csatolhatunk bármilyen fájltípust méretkorlátozás nélkül is. Az E50 már hajlandó arra is, hogy némi utólagos szoftveres installáció után Blackberry készülékként is működjön.

Kellemes funkció, hogy bejövő hívás során kétféle elutasítást tehetünk meg: a piros gomb a hagyományos módon reagál, de a funkciógombok használatával arra is van lehetőség, hogy a hívás elutasításával egyidőben egy előre szerkesztett SMS-t is küldjön a készülék a hívónak például arról, hogy bocs, meeting van, majd később visszacsörgök.

Üzleti funkciók

A készülékben levő naptár a már megszokott színvonalat hozza. A havi, heti és napi nézetben is működő funkció jól áttekinthetővé teszi a teendőinket, amelyek négy csoportra oszthatóak: találkozó, esemény, évforduló, tennivaló. Az ébresztőóra is a szokásos, de megint nem fogjuk megdicsérni a Nokiát: egyetlen időpont rögzíthető mindössze.

Kimondottan izmosnak mondható viszont a fájlkezelés. A QuickOffice programcsomaggal Word, Excel és PowerPoint dokumentumok kezelhetőek. Ez így tök jól hangzik, de valamitől nem sikerült minden doksit megnyitnom. Majdnem egy percet tökörészett egy 345KB-os fájllal, de utána jól olvasható lett, mivel a sorokat okosan tördeli a szoftver, amelyen még az automatikus görgetés is bekapcsolható. Hasznos a népszerű WinZip tömörítő mobilos verziója, amellyel kicsomagolhatóak az ilyen állományok, és teljesen jól működött az Acrobat Reader 1.5 is.

Az irodai alkalmazások közé került be a fapados számológép, a jegyzettömb és a mértékegység-átváltó is. Végre gyárilag tartalmazza a szoftver az SMS felolvasót, amely a tesztkészülék esetében németül működött ugyan, de reményeink szerint a hazai forgalmazásban megtalálhatjuk majd a magyar verziót is.

Kép és videó

A hátlapon fellelhető kamera nagyon egyszerűnek látszik. Az is. Az 1,3 megapixeles felbontás elegendő arra, hogy jobb híján a készülékkel örökítsünk meg pillanatokat, véletlenül pont szinte egybeesik Polacheck mesterrel a szülinapunk, úgyhogy néhány képet ebből a jeles alkalomból készítettem.

Fotózás közben alig-alig állíthatunk valamit a felbontáson és a képminőségen kívül. Van négyszeres digitális zoom, fehéregyensúly állítási lehetőség, éjszakai mód és sorozatfelvétel, de ebben nagyjából ki is merülnek a funkciók. A fotók most is a galériába kerülnek, ám ezúttal nem abba a forgós fajtába, amit más Symbian telefonokban láthattunk. A képek utólagos módosítása kimerül a forgatásban, továbbküldeni csak egyenként tudjuk őket, grr.

A kamerával videó is rögzíthető, de csak 176x144 pixeles méretben, ami harmatgyönge. Érthető, hogy az E50 alapvetően üzleti készülék, de vagy tegyenek bele normális kamerát, vagy hagyják az egészet a fenébe, azt is meg lehetne magyarázni, itt van rá a jó példa, nem is kell messzire menni, úgy hívják, hogy E60.

Hangok és zenék

Az E50 egyetlen hangszóróval rendelkezik, de természetesen a csatlakoztatható headset sztereó. A csengőhangokat okosan válogatták össze, mindegyik nagyon jól szól, de ha már MP3 fájlocskával lepjük meg a szoftvert, akkor erősen torzul a hangerő emelésével a kibocsátott muzsika.

A beépített Real Player az ismertebb formátumokkal könnyedén megbirkózik, de van külön Zenelejátszó is. A hangminőségben nincs különbség, a funkciók egy picit mások, de ennyi. Miután Symbian rendszerről van szó, ezért a zenehallgatás történhet a háttérben is.

A telefon erős oldala a hangvezérlés, rengeteg funkcióhoz rendelhetünk hangcímkét. A beépített diktafonnal sikerült megint ellenpontozniuk ezt a dolgot, hiszen a gyári alkalmazás csak egy perc hosszú hanganyag rögzítésére képes. Igen, mi is tudjuk, hogy utólag be lehet szerezni nagyságrendekkel komolyabb szoftvereket, de nehogy már gyárilag csak egy hangyányival összetettebb valamit olyan észvesztően nehéz lenne kifejleszteni.

Az E sorozat több tagjából már ismert Felolvasó nem hiányzik a legkisebb üzleti modellből sem. A szoftver a névjegyzéket, a híváslistát és az órát olvassa fel nagy bőszen, illetve a tárcsázó segítségével az általunk beütött számokat is nagy hangon hirdeti.

Adatátvitel

Kezdjük talán a rossz hírrel: a Nokia E50 nem 3G kompatibilis telefon. Marad tehát böngészéshez a GPRS és az EDGE. Ami viszont örömteli, hogy megkapta a nagyobb testvérek minimap böngészjét ez a modell is, ezt pedig nem győzzük eleget isteníteni. A navigáció soha ilyen egyszerű nem volt még mobilon, hiszen görgetés közben egy transzparens ablakban látható, hogy az oldal mely részén bóklászuk. Látványos az előzmények megjelenítése is, nekem csak a horizontális elrendezés hiányzott.

Más eszközökkel infrán és Bluetooth segítségével is kommumikálhat az E50. Végre sikerült ebbe a modellbe már a 2.0-ás verziót építeni, így jelentősen meggyorsult az átviteli sebesség. Sajnos a WLAN is kimaradt a kommunikációs repertoárból, pedig erre a Nokia saját bevallása szerint nagy hangsúlyt fektet.

Az E50-et GPS-re is felkészítették a tervezők, helymeghatározót és iránytűt is találhatunk benne, de a működéshez bizony szükség lenne egy Bluetooth kapcsolaton keresztül kommunikáló GPS-vevőre is. Térképet persze ne várjunk, azt magunknak kell beszerezni.

Akkumulátor, összegzés

A hátlap alatt szolgáló 970 mAh teljesítményű telep nagyjából azt hozta, amire számítottunk. Kíméletes üzemmódban elvan akár három napig is, de persze a kijelző rendesen beleharap az energiába. Érdekes, hogy az E50 is úgy viselkedik, hogy a töltöttséget mutató indikátor sokáig a maximumon van, aztán tragikus hirtelenséggel csökken le 1-2 pálcikás kijelzésre. Ebben a fázisban viszont újabb egy napig csodásan működik.

Elvileg a telefonhoz kapható nagyobb kapacitású akkumulátor is, amely 1150 mAh-es teljesítménnyel rendelkezik. A töltést már az új, vékonyka csatlakozón keresztül végezhetjük el.

Összegzés. Az E50 igen jól sikerült telefon. A Symbian rendszerek összes előnye és hátránya mellett egy olyan formát sikerült létrehozni, amely a klasszikus elődökre utal, ha pedig az árfekvése nem lesz eltúlzott, akkor igen keresett és sikeres termék válhat belőle. Mi csak azt tudjuk mondani, hogy szerintünk a Nokia E50:

Nokia E50

Bog

Specifikációk

Nokia E50
Technológia GSM 850/900/1800/1900
Méret 113x43,5x15,5 mm
Súly 104 g
Kijelzõ 240x320 pixel, 262K szín, TFT
Telefonkönyv dinamikus
SMS/MMS memória dinamikus
Egyéb memória 70 MB belső memória, microSD bővítés
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ van – 1 perc
Hangvezérlés van
Valutakonverter nincs
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 970 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 200 óra
Beszélgetési idõ 400 perc
Fényképezõgép 1,3 megapixel, QCIF videó
POP3 e-mail van - hitelesített
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ van
Játékok Java
Csengõhangok MIDI, WAV, MP3, AAC
Operációs rendszer Symbian OS v9.1, Series 60 3.0
MP3 lejátszás van
Egyebek Felolvasó

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények