Bevezető, figyelmeztetés
Achtung, warning, pozor! Aki Nokia fanatikus, kérem klikkeljen máshová. Olvasson finn marketingmaszlagot, mondjuk ide kattintva, esetleg csak a képeket nézegesse. Köszönöm. Mindenki másnak: objektíven nézve a Nokia 8600 Luna egy olyan szinten túlárazott termék, mintha árverésen akarnák értékesíteni. Szubjektíven nézve erre az egy hétre királynak éreztem magam, mert folyamatosan kinézték a kezemből. Hát ennyiért legalább ez az élmény legyen meg. Még szerencse, hogy nekem speciel ingyen megadatott, mert az XXL GSM kölcsönözte a telefont egy hétig a teszt kedvéért.
A 8600 Luna az előzetes elvárásoknak megfelelően csillagászati összegbe kerül, hiszen a 8800 kistestvéréről van szó, így aztán a luxuskategóriában indul. De mivel a típusszáma kisebb, így azt hinné az ember, hogy emiatt valamiféle exkluzivitást érintő kompromisszumot kell majd kötni, cserébe a készülék tudása megfelel a kor követelményeinek. Frászt. A 8800 Sirocco nagyjából egy éve mutatkozott be, naivan azt gondoltam, hogy ennek megfelelően ennyivel fejlettebb is lesz az újdonság, de nagyjából semmiféle lényeges előrelépés nem történt.
Viszont kiadhatok érte jelenleg 200K magyar valutát, miközben mindenki tudja, hogy a 8600 nem a legfullosabb, legluxusabb, legpénzesebb Nokia mobil, mert az a 8800. Tehát ez ilyen félgazdagoknak van, akinek van elég pénze, de nem érzi magát elég kivagyinak ahhoz, hogy a 8800-ra gyúrjon, így megelégszik a frankón ugyanannyiba kerülő, de presztízsben gyengébb kisöcsivel, azért ez sem piskóta (már csak a színe miatt sem). Nyilván fog esni az ára, olyan 150K környékére lehet belőni néhány hónap múlva, de szerintem az is irdatlanul sok érte.
Előzetesen egy meglehetősen jól informált barátom azt mondta, hogy a 8600 olyan, hogy a kezedbe veszed és "cool". Hát szerintem meg annyira kúl, mint a 7UP, persze, minőségi anyagokból van, meg olyan arcolós kütyü, de a "cool" lenne a legutolsó, ami eszembe jutna róla. A "lehúzás" gyakrabban jutott eszembe.
Hirdetés
Külső
Pedig a dolog szépen indult. Jókora fekete doboz ugrott az ölembe, Bocha kollega is a helyszínen tartózkodott, így aztán pillanatok alatt szétkaptuk a cuccot. Első meglepetés: az akkumulátor nincs külön csomagolva, ott üldögél a telefonban. Azt meglestük a tartozékokat: bőrtok, bőr csúklópánt (na ennek tényleg semmi értelme), teljesen standard sztereó füles, töltő, USB kábel. Mondtam is a kollegának, hogy nézze csak, milyen jó arc a Nokia, hogy most már a hírek szerint tölteni is fog a telefon USB-n keresztül, mire rámutatott, hogy khm, az, ami a telefon oldalán van és szabványos miniUSB-nek néz ki, az nem az. Hanem microUSB, ez a legújabb szabvány.
Mit tud a microUSB? Ugyanazt, mint a mini, csak nem kompatibilisek. Megtaláltam a sajtóközleményt a microUSB-ről, mely szerint ez ellenállóbb (rozsdamentes acélból van), illetve vékonykább, hogy a penge korszaknak megfelelő telefonokra is rá lehessen tervezni. No, a Nokia 8600 minden, csak nem penge, simán ráfért volna egy mára már szabványosnak tekinthető miniUSB is, de a finnek máshogy gondolták. Hogy teljesen legyen a megrökönyödés, sikerült elővarázsolnom a dobozból egy átalakítót, amely ezt a formátumot konvertálta 2,5 mm-es jack csatlakozóvá, hogy a headset bedugható legyen. Lehet, hogy bennem van a hiba, és tényleg nagyon hülye vagyok, de ha már sikerült valami újat alkotni, és adnak egy átalakítót ahhoz, hogy a saját eddigi szabványukkal működjön, akkor nem lehetett volna esetleg, netántán, véletlenül egy olyan konvertert fabrikálni, ami az elterjedtebb, 3,5 mm-es jack szabvánnyá alakít? És egyáltalán, már bocsánat, de ha már előjön a Nokia egy ilyen csatlakozóval, akkor miért is nem csinál hozzá fülest?
Rendben, oké, lenyugszom, lépjünk tovább, jöjjön maga a készülék. Hmm, hát rondának tényleg nem mondanám, örökölt valamit a 8910i vonásaiból, főleg a kijelző alatti ívben megbújó navigációs gombok tekintetében. Üvegől és fémből fabrikálták a burkolatot, bár az üveg elsőre nem is tűnik fel. Az összecsukott telefon billentyűzetét takarja ugyanis a feketére fújt elem, ha közvetlenül rávilágítok egy lámpával, akkor látszanak is halványan az oda behúzódó gombok. Mókás, gondoltam majd az lesz az extra fícsör, hogy bejövő hívás esetén a billentyűk villognak, és az milyen döbbenetesen frankón fog kinézni a füstös üvegen keresztül, de ilyesmit a 8600 nem csinál. Csak akkor világít egy másodpercnyire a gombsor, miután lecsuktuk a készüléket, aztán szevasz, már el is alszik a fény.
Maga a nyitás viszont isteni, a mechanizmus precíz, könnyen mozgatható, még azt is megkockáztatom, hogy a mozdulat megkönnyítésére hivatott, a kijelző alatt elhelyezett perem egészen kézreálló, így nem feltétlenül muszáj a kijelzőt összetapcsikolni. A finnek annyira biztosak a képernyő karcolhatatlanságában, hogy még fóliát sem tettek az ablakra, pedig ez minden gyártónak szokása.
A gombok... a navigációs billentyűkkel nincsen semmi gond, a számsor alsó fertálya viszont nehezen érhető el a fedlap miatt. Ez nem újdonság a Nokia 8-as sorozatában, akinek ennyi pénze van, az ne akarjon SMS-t írni... A készülék oldalán végigfutó ezüstös csíkban kapott helyett a hangerő-szabályozó, a kijelző magasságában kétoldalt pedig egy-egy hangfalacska csíkja húzódik meg, ez bíztató előjel a hangminőség kapcsán. A hátlap puha borítású rozsdamentes acél, imádtam simogatni.
Menü, alapfunkciók
A menürendszer leginkább grafikailag változott a testvérmodell 8800 Sirocco-hoz képest, hiszen most egy 240x320 pixeles kijelző állt a tervezők rendelkezésére ahhoz, hogy eleganciát csempésszenek a felhasználói felület bugyraiba. A kilenc ikonos főmenü négyféle egyéb nézetet vehet fel, listás, füles és kiírásokkal tűzdelt, vagy azok nélküli ikonokból állhat. A témák között kettő újat találtam, ezek sötét árnyalatúak, de meglepő módon van focis grafika is, amely nagyon durván nem illik a készülékhez, viszont olvashatóságban a legjobb.
Az aktív desktop a szokásos Series40 funkciókat vonultatja fel. A telefonkönyv és az üzenetkezelés kapcsán a betűméret három fokozatban állítható, javasolt a legnagyobbat használni, mert a 30x40 milliméteres képernyőn már a normál méretű feliratok is légypiszoknak hatnak. A telefonkönyv 1000 bejegyzést kezel. A listázás vezetéknév és keresztnév szerint történhet, képpel, telefonszámmal, vagy csupán a neveket megjelenítve. Egy bejegyzéshez a következő adatok vehetőek fel: töb telefonszám, e-mail cím, videó, csengőhang, URL, cég, beosztás, titulus, becenév, postai cím, szülinap, megjegyzés, kép. Illetve felhasználói ID, de ez a Jelenlét funkcióhoz kell, amely idehaza annyira nem elérhető. Így is elég bőséges a választék, ebbe a készülékbe ez bőven elegendő.
Az üzenetkezelésnél sem találni újdonságot. A szövegbevitel szoftveres oldala minden igényt kielégít, a szokásos Nokia megbízhatósággal működik, csak ugye a gombok nem éppen ideálisak. Az MMS szerkesztő 300KB-os mérethatárral dolgozik. Az e-mail kliens megint egy pici Java alkalmazás, csatolmányok és hitelesített SMTP szerverek kezelésére képes, a beállításokat egy varázsló segítségével hozhatjuk össze.
A szervezőfunkciók között a jó öreg naptárat találhatjuk, amely havi és heti nézetben szuperál. Ötféle bejegyzéstípus létezik: találkozás, hívás, szülinap, feljegyzés és emlékeztető. Az ütközéseket a bevitel során nem jelzi, de a heti nézetben piros az a rész, ahol egyszerre két meeting van. A feljegyzések ismétlődhetnek, mindegyiknek külön meg lehet mondani, hogy mikor legyen a hozzá kapcsolódó riasztás. Az ébresztőórával nincs gond, szundi lehet 60 perc (juhéj), ismétlődési beállítás itt is van. A számológép tudományos, a feljegyzésekbe (notesz) 3000 karakteres memoárok megírására van sansz.
Multimédia
A fényképezőgép a hátlapon van, de csak akkor látható, ha szét van csúsztatva az eszköz. Ha enélkül indítjuk a fotózást, akkor a szoftver pampog, hogy pozor, ez így nem lesz jó. Az optika fixfókuszos, vaku nincs, makró üzemmód sincs, a beállítási lehetőségek is elég szegényesek. De 2 megapixel jár, bár szerény véleményem szerint kevés hülyébben kinéző dolog van, mint amikor valaki egy vízszintesen tartott, szétcsúsztatott állapotban lévő 8600-val fotózgat. A képek sem túl jók, itt van egy adag, nagyon sötétek a felvételek, pedig nem volt ilyen borús az idő. A videofelvétel 176x144 pixelben történhet, szót sem érdemel.
A zenei oldal legfontosabb része az MP3 lejátszó. Működik, fut a háttérben, van equalizer, kihangosítva pedig tényleg nem olyan szörnyű, a két hangfal a és fémből készült készülékház megteszi a hatását. A dobozba csomagolt sztereó füles közepesen béndzsa, de nem ez a telefon fő profilja. A microUSB-ről 2,5 mm-es jackre átalakító kábelecskén már kidühöngtem magam, remélhetőleg a későbbiekben lesz új csatlakozós headset is.
A beépített rádió csak ezzel a szörnyszülött füles-kombinációval működik, hiszen ez szolgál antenna gyanánt. RDS nincs, 20 csatorna viszont eltárolható. Sajnos azt kell mondjam, hogy ez is, de a sima zenelejátszás is szerintem kissé halk, ennél jóval többre is képes lenne a Nokia. A hangrögzítő limitált, csak 5 perces felvételre képes, ennek a korlátozásnak okát és értelmét nem látom.
Arra viszont térjünk ki talán, hogy a telefonnak mi az egyik legdurvább és a gyártóhoz méltatlan hiányossága. Nem bővíthető a memória. A belső kapacitás 128 megabájt, ebből 115 körüli mennyiség szabad (a többiben vannak a gyári szirszarok), ami önmagában nézve nem kevés, de manapság egy ilyen árkategóriájú készüléktől sovány. Ázsia keleti részén már úgy lehet venni a memóriát, mint a halat, kilóra, vödörben. Ha már nincs bővítés, akkor legyen legalább fél giga, a költségeket nem hinném, hogy számottevően megnövelte volna.
Van négy játékunk, mindegyiket láttuk már más Nokia telefonokban. A Golf, a HighRoller Casino, a Soccer3D és a Sudoku ideig-óráig elég, de lehet tölteni egyebeket a készülékre természetesen. A további alkalmazások között mértékegység-átváltót, világórát és prezentációs eszközt találhatunk, ezek sem újdonságok.
Adatkommunikáció, akkumulátor
Nincs 3G. EDGE van. Hát... Infra értelemszerűen már nincs, a Bluetooth viszont sztereó átvitelre is képes, ez apró gyógyír a gondra, bár a bővíthetetlen memória miatt annyira nem látjuk majd hasznát. Viszont itt a microUSB, lássuk, hogy mit tud.
Összedugtam. Szegény Windows önmagában kevés volt ahhoz, hogy mondjuk külső meghajtóként kezelje a telefont, úgyhogy előkapartam a szoftvert. Új PC Suite van rajta, amivel nincs gond, legyen, de az a kezelőfelület, amit az install előtt az arcunkba kapunk, az megérne néhány arconrúgást a tervezőcsapat irányába. Marha designos flash menüt láthatunk, fekete alapon sötétszürke feliratokkal. Iszonyatosan sejtelmes, annyira, hogy sejtelmem sem volt, hogy hová kattintsak, mert egyszerűen nem látszik a szöveg. Nem kell elhinni, csatolom a screenshotot, itt van alul, tessenek megnézni. Annyira felhasználóbarát, mint egy elszabadult betonkeverő.
Persze a sikeres install után már nincs gond, a PC Suite elég átlátható felületet kínál. Most jött a lényeg, mi a helyzet a töltéssel? Nos, jelentem, a számítógéphez kapcsolt telefon tölt. Persze csak jelzésértékűen, egyrészt csupán akkor hajlandó erre, ha feltelepítettük a PC Suite-ot, másrészt miközben szépen pakoltam ide-oda az adatokat, egyszer csak lemerült. Hö? Hát, ez nagyszerű, valóban, gratulációimat küldeném innen Kőbányáról a finneknek.
A hátlapot kissé macerás levenni, de ha egyszer rájöttünk a dolog nyitjára, akkor nem lesz vele probléma. A rozsdamentes acél burkolat alatt lapuló telep 900 mAh teljesítményre képes, ezzel pont két napig működött. Ebből fél napig bekapcsolt Bluetooth mellett, de beszélgetés alig volt rajta, SMS is csak néhány, mert a francnak volt kedve ezzel írni. Jobbat vártam, hiszen a sokat zabáló 3G kimaradt, de csalódtam.
Mint ahogyan csalódtam az egész 8600-ban. Sokkal exkluzívabb, sokkal egyedibb, sokkal fejlettebb eszközt vártam. Valami kifinomult, elegáns és megkapó készüléket. Rengeteg dologgal fel lehetett volna dobni, mondjuk rögtön egy memóriakártyával, de nem kezdem el sorolni a negatívumokat, minden benne van a cikkben. Az anyaghasználat és a minőség megfelel az árnak. A többi paraméter nem. Ettől függetlenül nyilván lesz rá kereslet. Fasza csávó vagyok, 8600-m van. A többi nem számít. Mert megtehetik.
Bog
A Nokia 8600 Luna-t az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
Specifikációk
Nokia 8600 Luna | ||
![]() |
Technológia | GSM 850/900/1800/1900 |
Méret | 107x45x15,9 mm | |
Súly | 143g | |
Kijelzõ | 240x320 pixel, 16,8 millió szín, TFT | |
Telefonkönyv | 1000 | |
SMS/MMS memória | 128MB | |
Egyéb memória | nincs bővítés | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van - kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+2/van | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | nincs/van - A2DP | |
Prediktív | T9 | |
Hangtárcsázás | minden névhez | |
Hangrögzítõ | 5 perc | |
Hangvezérlés | van | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | van | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 900 mAh Li-Ion | |
Készenléti idõ | 240 óra | |
Beszélgetési idõ | 220 perc | |
Fényképezõgép | 2 megapixel, QCIF videó | |
POP3 e-mail | van, hitelesített | |
WAP böngészõ | 2.0 | |
HTML böngészõ | van | |
Játékok | 4 | |
Csengõhangok | 64 csatornás MIDI, MP3,WMA | |
Operációs rendszer | nincs | |
MP3 lejátszás | van | |
Egyebek | microUSB csatlakozó |