Előszó
Nem vagyok finn, a Kalevalát sem olvastam, így nem tudom, hogy nyelvrokonaink számára mit jelent a 6600-as szám, az viszont biztos, hogy a Nokia nagyon szereti, hiszen már negyedszer használják fel egy mobiltelefon elnevezésekor. Tény ami tény, a 2003 végén bejelentett "eredeti" 6600-t sokan minden idők egyik legjobb okostelefonjaként tartják számon, a laikusok is bizonyára felfigyeltek rá, hiszen legalább annyira hasonlított egy tojásra, mint egy telefonra. Barátaink tavaly ismét elővették a jól csengő nevet, amit rá is sütöttek két olyan készülékre, melyek nem voltak sem okostelefonok, sem üzleti készülékek, viszont nagyon szépen néztek ki. Nemrég pedig kvartetté bővült a 6600-s család, hiszen az elsőszámú mobilgyártó bemutatta a 6600i slide-ot, mely a tavalyi, i-képző nélküli modell egyenesági leszármazottja.
Emlékszik valaki a 6600 slide-ra? Nem sokan? Kár ezen csodálkozni. A készülék ugyanis hazánkban nem kapott túl sok reklámot, ami érthető, hiszen nehéz lett volna mit írni a plakátokra. Az elődmodell ugyanis egy igényes anyagokból jól összerakott, kellemes tudású, rendkívül kis méretű csúszka volt, egy tipikus Nokia készülék, persze a legjobb értelemben: sokan azért szeretik a finneket, mert ilyen készülékeket tudnak csinálni. Hogy őszinte legyek, én is szeretem az efféle masinákat, mert már jó ideje nem hiszek abban, hogy egy telefonnak kávét kell tudnia főzni — nekem már az is elég, ha az alapvető funkciókat stabilan ellátja.
A Nokia Magyarországtól kapott tesztkészülék egy közepes méretű dobozban érkezett, mely csodák csodájára pont úgy néz ki, mint az elődé. Tartozékokból a szokásosakat kapjuk, a vékony csatlakozós töltő mellett egy miniatűr adatkábel és egy sztereó headset lapul a dobozban, a készülékben pedig találunk egy grátisz 1 GB-os microSD memóriakártyát is.
Külső
Gyönyörű: ez az első szó, ami a készüléket kézbe az emberek többségének eszébe fog jutni. Ha kicsit gondolkodom azon, hogy milyen szavakkal lehet jól leírni a 6600i külsejét, akkor a "kiegyensúlyozott" és az "igényes" mindenképp benne lesz a pakliban. A 6600i ugyanis nem csak gyönyörű, hanem igényes és egy kiegyensúlyozott készülék is, már ha lehet ilyet mondani a mobiltelefon külsejére. Első ránézésre egy jól átgondolt koncepció végeredményének tűnik, egy olyan masinának, amit nemtől és kortól függetlenül bárki örömmel használhat, és ha mérnök lennék, egy ilyen munkára nagyon büszke lennék. De azért ez sem tökéletes.
A készülék pár milliméterrel nagyobb elődjénél (kiterjedése 93 x 45 x 14 milliméter), de még így is aprócska, egy férfi kezébe már-már túl kicsi is, de mivel én nem szeretem a féltégla készülékeket, örömmel használtam. Az anyaghasználat elsőosztályú, az alsó fertályt kivéve mindenhol szálcsiszolt felületű, festett fémmel találkozhatunk. Ezt érezni a készülék tömegén is, nem is gondolnánk, hogy egy ekkora telefon 110 grammot is nyomhat. Az összeszerelési minőség alapvetően szintén nem hagy sok kívánnivalót maga után, az illesztések pontosan, a csúszka kialakítása előtt viszont ugyanolyan értetlenül állok, ahogy azt az "i" betűt nélkülöző változatnál is tettem: az előlap alsó része nem illeszkedik rendesen az alatta lévő területhez, körülbelül 1-1,5 milliméteres hézag van közük, plusz a csúszka kissé lötyög is.
Az előlap tetején a telefonhangszórót, a fényérzékelőt és a videótelefonáláshoz használatos másodlagos kamerát találjuk, melyek alatt a 2,2 hüvelyk átlójú, QVGA felbontású TFT-panel található. Ezen a téren vártam volna némi fejlesztést, mondjuk egy energiatakarékos OLED panelt, függetlenül attól, hogy képminőség és olvashatóság szempontjából ez a megoldás is hibátlan. A kijelző alatt négy gomb és a jól kézreálló ötirányú d-pad található, kényelmesen használhatók. A készüléktest kettétolása után bukkannak elő a numerikus gombok, melyek finoman szólva is kihasználják a helyet, gyakorlatilag szegélytől szegélyig tartanak. Az eredmény kiváló, a kellemes méretű és korrekt nyomásponttal rendelkező gombok segítségével villámgyorsan tudunk szöveget bevinni.
A hátlapot érinti a legtöbb változás. Az előd ugyebár szép, csillogó bevonatot kapott, melyben kis túlzással sminkelhettek is a hölgyek, viszont napi fél órát kellett takarítani róla az ujjlenyomatokat — az újdonságnál már nincs ilyen gond, viszont annyira nem is csillog. A kamera felbontása nőtt, az 5 megapixeles, ledes villanóval ellátott érzékelő mellett viszont nem hirdeti felirat, hogy Carl-Zeiss lencséről lenne szó, ami persze önmagában még közel sem baj. A komoly baj a kihangosító hangszórójával van, mely a hátlap aljára került. Ha ezzel lefelé rakjuk le bármilyen sík felületre a masinát, akkor semmit nem fogunk hallani a csengéséből, de azzal is megbénítjuk, ha gépelünk a túloldalt lévő billentyűzeten, ilyenkor ugyanis muszáj befognunk az aprócska lyukat ahhoz, hogy a telefon stabilan a kezünkben maradhasson.
Felül két műanyagdarabot találhatunk, az egyik egy fedlap, mely a microUSB csatlakozót védi, a másik a hátlap levételéhez szükséges. A jobboldalt lévő Nokia töltőcsatlakozóval ki is fogytunk a dolgokból, hangerőszabályzó gombok ugyanis nincsenek a 6600i-n, a microSD bővítőhely pedig az akkumulátor alá került. Ezen részek tervezésénél úgy tűnik, hogy valamiért nem sziporkáztak a finn mérnökök.
Hirdetés
A szoftveres oldal, telefonálás, adatkommunikáció
A készüléken a Series 40 platform 5. kiadású, Feature Pack 1-gyel erősített változatát futtatja, melynek ugyan már van frissebb változata, de a "régi" sem rossz. Mivel már ezerszer írtunk a szoftver tulajdonságairól, testre szabhatóságáról, most nem tesszük meg, mert valószínűleg nem csak nekünk jön ki a könyökünkön.
A szoftver gyors, dinamikus, nem lassul be, könnyen kezelhető. A készülékspecifikus dolgokat illetően meg kell jegyeznem, hogy a masina belső memóriája mindössze 20 MB-os, játékékből négy darabot kapunk, extra szoftverekből pedig Facebook, MySpace és Flickr kliens is rendelkezésre áll a natív YouTube lejátszó mellett.
Adatkommunikációs téren nem különösebben erőteljes a készülék. A GSM-modul ugyan négynormás (850/900/1800/1900 MHz), plusz van UMTS is (két frekvenciasáv, 850 és 2100 MHz), de adatátvitelre legfeljebb csak ezt használhatjuk, se HSDPA, se WiFi nem szerepel a repertoárban. A kiegészítő szolgáltatások sem hoznak újat, a Bluetooth 2.0-s és ebből adódóan támogatja a sztereó hangátvitelt, a szabványos microUSB csatlakozó ezzel megegyező verziószámú, így gyors adatátvitelt tesz lehetővé Mass Storage módban.
Telefonálás közben jött elő a készülék legsúlyosabb hibája, nevezetesen, hogy elég gyenge a hangminősége. Az adással nem volt gond, beszélgetőpartnereim elmondásuk szerint kiválóan hallottak, én viszont őket kevésbé értettem, halkak és torzak voltak, kivétel nélkül mindenki. Nagyon komoly hiba ez, a gyártók pedig szemmel láthatóan nem figyelnek rá oda eléggé. Tegyük hozzá, a telefonos funkciókkal kapcsolatban egyéb gyengeségei is vannak a 6600i-nek, a telefonkönyvbe ugyanis csak 1000 ember adatait tárolhatjuk el, ami sokaknak kevés lehet.
A történet többi része már jól ismert. Az üzenetkezelő SMS-t, MMS-t és e-mailt is támogat, utóbbinál a hitelesített IMAP szerverek és a csatolt fájlok sem okoznak problémát. A webböngészés nem különösebben nagy élmény a gyári böngészővel és a 2,2 hüvelykes kijelzővel, de használhatónak használható, ha tehát nagyon kell, elő tudjuk venni.
Multimédia
A kamera 5 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között dupla-ledes villanó segíti, melynek hatótávolsága nem különösebben nagy. A kezelőszoftver nem halmoz el minket beállítási lehetőségekkel, a legalapvetőbb dolgokat tudjuk csak piszkálni, fénymérésről, ISO-értékekről és egyéb ínyencségekről tehát ne is álmodjunk. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2592 x 1944 pixel, videókat pedig 640 x 480-as felbontásban tudunk rögzíteni 15 képkocka/másodperc sebességgel.
A képek minősége abszolút átlagos, a kamera látószöge viszont szemmel láthatóan nagyobb a megszokottnál, ami mindenképpen pozitívum. A 6600i képeinek minősége egyébként minden más szempontból közepes: közepesen magas zajszint, közepesen erős zajszűrés, nem túl élénk de nem is fakó színek, átlagos dinamikatartomány. Ebben a kategóriában ez elég, de azért a fotós-koronát nem neki ítéljük oda.
A zenelejátszó szoftver is az unalomig ismert, ami egyben azt is jelenti, hogy jó, hiszen ID3 tagek alapján tud szűrni, fut a háttérben (és kezelhető is onnan), megjeleníti az albumborítókat, van benne sávos hangszínszabályzó. A fülhallgató az Apple kiegészítői által ihletett WH-203, mely nagyon hasonlít az iPhone egyébként kényelmes fülhallgatójához, csak épp fekete és kicsit szélesebbek a fülbe ülő tányérok, ami nekem már kényelmetlen volt. Viszont jól szól, csak úgy, mint kihangosítva, de a bénán elhelyezett hangszóró miatt utóbbiból csak akkor élvezhetünk valamit, ha kijelzővel lefelé rakjuk az asztalra a gépet. A multimédiás szolgáltatások kapcsán érdemes megemlíteni a korrektül működő FM-rádió meglétét is.
Egyebek, összegzés
Bár az előzetesen kiszivárgott információk között még szerepelt a beépített GPS-vevő, ez sajnos nem valósult meg. A gyártó ennek ellenére rápakolta a Nokia Mapset és Európa térképeit a memóriakártyára, nézegethetjük őket napestig, de navigálni csak egy külső (Bluetooth) GPS-vevővel tudunk majd, a készülékkel önmagában nem.
Az akkumulátor 1000 mAh-s, de nem bírja túl sokáig, a készülék átlagos használat mellett körülbelül két nap alatt kiszipolyozza az összes energiát belőle. Ez egy efféle készüléktől nem mondható túl fényes teljesítménynek, sőt, az igazat megvallva elég gyengének számít.
Összegzés: a Nokia 6600i slide egy korrekt készülék, melynek tervezése során úgy tűnik, hogy megint becsúszott pár hiba. Nem csak a Nokiával, az összes gyártóval gyakran előfordul ilyesmi, az embernek már-már az az érzése, hogy direkt nem akarja senki megcsinálni a "tökéletes", vagy legalábbis "nagyon jó" telefont. A 6600i ugyanis könnyen lehetne egy nagyon jó telefon, a hangminőségén, a csúszkáján és az üzemidején kéne javítani ahhoz, hogy a tehetősebbek elszaladjanak a boltba és kifizessék azt a 60.000 forintot, amibe ez az átlagfelhasználókat megcélzó készülék kerül. Persze egyéb bakik is vannak, hiányoznak a hangerőszabályzó gombok és a szabványos fülhallgatókimenet, de ezek nélkül még lehetne élni. A készülék tehát nem rossz, gyönyörű, már ránézni is élmény, de a felsorolt hibák miatt a tetszett plecsninél nem kaphat jobbat.
Azt mondjuk továbbra sem értem, hogy egy méretei alapján női telefonnak is beillő készülék miért csak fekete és szürke színekben létezik...
![]() |
Nokia 6600i slide |
Bocha
A készüléket a Nokia Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre, köszönjük!
Specifikáció
Nokia 6600i slide | ||
![]() |
Általános | |
Technológia | GSM, UMTS | |
Méret | 93 x 45 x 14 milliméter | |
Tömeg | 110 gramm | |
Színvariációk | fekete, szürke | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 2,2 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 240 x 320 pixel | |
Kijelzők típusa | TFT | |
Színárnyalatok száma | 16 millió | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 1000 bejegyzés | |
SMS memória / max. MMS méret | 500 darab / 600 kB | |
Belső memória | 20 MB | |
Memória bővíthetősége | microSD (gyári: 1 GB) | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 850/2100 MHz |
|
GPRS / EDGE | Class 32 (88 kbps) / Class 32 (296 kbps) | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / nincs / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.0 (A2DP is) | |
WiFi | nincs | |
USB | 2.0 (microUSB) | |
Push-to-talk / RSS | van / nincs | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | T9 | |
Szoftverek | ||
Platform | Series 40 5th Edition with Feature Pack 1 | |
WAP / HTML böngésző | 2.0 / van | |
E-mail kliens | van (POP3, IMAP4, hitelesített) | |
Java | van, MIDP 2.0 | |
Játékok | 4 darab | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | Facebook, MySpace, YouTube, Flickr, Ovi | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 5 megapixeles, autofókuszos, ledes segédfény | |
Másodlagos kamera | van, VGA felbontású | |
Videófelvétel | van (VGA felbontás) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van | |
FM-rádió | van - RDS | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1000 mAh-s lítium-ion (BL-4U) | |
Készenléti idő | 348 óra (2G) / 300 óra (3G) | |
Beszélgetési idő | 4 óra (2G) / 3 óra (3G) | |
Egyebek | ||
Fém készülékház |