Nokia 5630 - szoftveres csoda

Bevezető, csomagolás

Már régóta tudni, hogy idővel a Symbian Series 60 át fogja venni a Nokia féle Series 40 platform helyét a középkategóriában. Mint tudjuk, utóbbi rendszer a finn vállalat sikerének egyik fő titka, hiszen azt bárki könnyedén tudja kezelni, akinek valaha volt Nokia telefonja. A jelenlegi Symbian operációs rendszer viszont úgy néz ki, hogy mind sebességben, mind kezelhetőségben tudja hozni azt a szintet, amit a rajongók elvárnak a Series 40-től, személyre szabhatóságban és rugalmasságban pedig fényévekre van attól. Ma már úgy is lehet valakinek okostelefonja, hogy nem is tud róla.

Nokia 5630 XpressMusic

Azon tehát önmagában nem szabad meglepődni, hogy egy XpressMusic szériás zenei modellen a Symbian Series 60 rendszer legújabb variánsa fut, már csak azért sem, mert az 5320 személyében volt már ilyen készülékünk. Az már annál inkább csodálkozásra ad okot, hogy a finnek a legújabb középkategóriás zenegépükbe egy 600 MHz-es ARM11-es chipsetet pakoltak, amivel készülékük sebességben száz méteren ötvenet ver bármelyik hasonló kategóriás mobiltelefonra. Ráadásul mindezt elérhető áron kínálják.

Nokia 5630 XpressMusic

Az XXL GSM jóvoltából hozzánk került tesztpéldány egy közepes méretű dobozban érkezett, mely megdöbbentően sok tartozékot rejtett. A microUSB-s töltő, a miniatűr adatkábelt és a két részből álló sztereó fülhallgató mellett kapunk egy töltőátalakítót — melynek használatával a vékony és a vastag csatlakozós Nokia töltőket is használhatjuk — valamint egy tokot és egy 4 GB-os microSD kártyát.

Külső

A finnek sosem hajtottak arra, hogy övék legyen a világ legvékonyabb telefonja díj, épp ezért nem is vagyunk hozzászokva ahhoz, hogy különösebben karcsú modellekkel kényeztetnek minket, de az 5630 szerencsére kivétel, hiszen mindössze 12 milliméter vastag. Egyéb kiterjedése sem nagy (112 x 46 milliméter), tömege pedig tudásához képest elenyésző, a konyhai mérleg kereken 83 grammot fog mutatni, ha rárakjuk a készüléket. Ebből valószínűleg mindenki számára egyértelművé vált, hogy az új XpressMusic nem fémből készült házával próbál hódítani, viszont gyorsan el is űznék mindenfajta félelmet: az újdonságot borító plasztikelemek nagyon jó minőségűek, az 5630 elődjével ellentétben abszolút nem nyekereg sem használat közben, sem nyomkodás hatására.

Nokia 5630 XpressMusic
[+]

Az előlap tetején jó nagy a zsúfoltság, a bal felső sarokban az elmaradhatatlan Nokia feliratot, középen a telefonhangszórót, attól jobbra pedig a másodlagos kamerát és a fényérzékelőt találjuk. Ezek alatt egy hangyalépésre található a 2,2 hüvelyk átlójú, QVGA felbontású TFT panel, mely kiváló színhűséggel és nagyszerű olvashatósággal rendelkezik — még napfényben is, viszont ott érdekes módon alacsonynak tűnik a képfrissítés, a megjelenítő enyhén vibrál, de a kiváló olvashatóság mellett én ezt elnézem neki. A kijelző alatt jókora üres terület található, nem ez az első ilyen készülék, de mindig fura, amikor a panel úgymond "fel van tolva" a masina tetejéig — van, akinek ez nagyon nem tetszett, nekem nem volt vele bajom. Középtájt találhatók a fő kezelőszervek, az ötirányú d-pad kiválóan használható, az azt két oldalról körülvevő gombhármasok meg bár elég aprók, kialakításuknak (azaz elhelyezésüknek, íves felületüknek és a magasságbeli különbségnek) köszönhetően nagyszerűen használhatók. Ugyanez elmondható a szép feliratokkal ellátott numerikus részről is, mely gyors és kényelmes szövegbevitelt tesz lehetővé.

Nokia 5630 XpressMusic
[+]

A hátlap tipikus XpressMusic-os, felületét apró bevájások borítják, golflabda light. Felül található a 3,2 megapixeles kamera és a két ledből álló villanófény, melyek köré szálcsiszolt felületű fém betétlap került. Alul egy méretes lyuksorra lehetünk figyelmesek, ez nem egy, hanem két hangszórót rejt, sztereó megoldásról van szó — az persze felmerülhet, hogy hogyan jöhet át ez a valóságban, ha a két hangszóró cirka másfél centiméteres távolságban van egymástól.

Nokia 5630 XpressMusic
[+]

Felülre a microUSB csatlakozó és a 3,5 milliméteres fülhallgatókimenet került, a szabványos Nokia töltő csatlakozót hiába keressük, nem fogjuk megtalálni — erre a tartozékoknál felsorolt töltőátalakító meglétéből valószínűleg mindenki rájött. Mivel a mikrofon a 0 és a # gombok közé került, az alsó rész teljesen üres, az oldalsó részek viszont kellemesen zsúfoltak...

Nokia 5630 XpressMusic
[+]

...hiszen bal oldalra került a három zenekezelő gomb és a nyakpánt rögzítési helye, jobbra pedig a hangerőszabályzó gombpárossal, a microSD bővítőhellyel és a kamera exponálógombjával találkozhatunk. Utóbbi véleményem szerint túlságosan lentre került, ráadásul megnyomni is nagyon nehéz, ami azt eredményezi, hogy a masinával lőtt képeink jelentős százaléka jobbra fog dőlni. Ezt kényelmetlenségben csak a másik oldalon lévő zenei gombok überelik, rossz helyen vannak, alig lehet megnyomni őket, ráadásul bár elvileg kéne őket tudni használni az eszközhöz kapott tokon keresztül is, abban szinte lehetetlen megtalálni őket, köszönhetően annak, hogy nagyon egy rakáson vannak és alig emelkednek ki az őket körülvevő síkból. Bár az ezen az oldalon lévő képeken nem látszik, a gombok fölött — félig az előlapon, félig oldalt — zenei jelek találhatók, melyek bár a gombok funkcióit jól mutatják, véleményem szerint elég bénán néznek ki.

Operációs rendszer, sebesség, szoftverek

A készüléken az N78-ról és az E75-ről ismert harmadik generációs Symbian Series 60 platform Feature Pack 2-vel kiegészített változata fut, az említett üzleti modellen lévő Home Screen 1.0 nélkül, amire egy zenei készüléknél értelemszerűen nincs szükség. A rendszer újításait és érdekesebb tulajdonságait pár pontban összeszedem:

  • Futó programok: az éppen futó programok listáját ezentúl nem csak a menügomb hosszan nyomásával érhetjük el, van ugyanis egy active applications nevű program, mely mutatja őket. Ez a funkció elsősorban a fejlesztők miatt került bele a rendszerbe.
  • Aktív készenlét: ez már nem csak vertikális, hanem horizontális is lehet, plusz külön hely van (azaz lehet) az RSS/Atom feedeknek
  • Hívókép: ezentúl nincs szükség külső segédprogram használatára, a képek bejövő és kimenő hívás esetén is teljes képernyősek
  • Háttérkép és képernyővédő: több képest is ki lehet választani, melyek diavetítő-szerűen váltogatni fogják egymást
  • Animált menü: bár az első modellekből (köztük az 5630-ból is) ki lett hagyva (azaz "virtuálisan láthatatlanná lett téve"), de az új rendszernél már lehet látni animációt, amikor egy egyik menüelemről átállunk a másikra
  • Multimédia menü: a legtöbb FP2-es készüléknél elérhető lesz az N95-ből megismert multimédiás menü
  • Varázslók: a GPRS/MMS/stb. beállításokat egyszerűen kezelhető varázslók segítik
  • Tagek: a képeket és egyéb multimédiás tartalmakat már lehet tagelni
  • Nokia Maps 2.0: az ingyenes szoftver a legtöbb FP2-es készüléken előre telepítve elérhető
  • Programok: rengeteg program került a gyári kínálatba, a lista értelemszerűen változhat, ám a legtöbb készüléken ezek lesznek megtalálhatók: QuickOffice, Adobe PDF, ZIP, Converted, Downloads!, Nokia Music Store, Search 4.0
  • WiFi: a mindenféle hitelesítéssel (WEP, WPA, WPA2) boldoguló WiFi és a UPnP segítségével a hálózaton keresztül tudunk nyomtatni, plusz a Home Media Server segítségével elérhetjük asztali számítógépünket is.
  • OVI és N-Gage: készülékfüggő, de általában elérhetjük mindkettőt

Nokia 5630 XpressMusic Nokia 5630 XpressMusic

Nokia 5630 XpressMusic Nokia 5630 XpressMusic

A készenléti képernyő tetején egy jókora képes gyorstárcsázó felület látható, ha rámegyünk az egyik emberkére, akkor nem csak az adatait láthatjuk, hanem azt is, hogy mikor beszéltünk vele — magyarán ötvözve lett a hívásnapló és a telefonkönyv. Az aktív készenlét tökéletes, minden fontos dolgot pár gombnyomással elérhetünk. A főmenübe a baloldali szoftveres gombbal jutunk, egy tucat ikonnal találkozhatunk benne, ami azt jelenti, hogy minden kifért egy oldalra, végre nem kell görgetni. A menüelrendezés szabadon variálható, új mappát akár a főmenüben is létrehozhatunk — igaz, ennek eléréséhez már görgetni kell majd, mivel akár egy mappa létrehozásával is tizenháromra nő a menüelemek száma.

Nokia 5630 XpressMusic Nokia 5630 XpressMusic

A készülék sebessége lenyűgöző. JBenchmark eredményeket direkt nem közlök, mert azok nem mutatnák kellőképpen, hogy mennyire gyors is az új rendszer — bár a JBenchmark 1-ben például tizenötször akkora pontszámot kapott, mint az N96, de féllábú versenyzőhöz ugye nem illik viszonyítani — de tessék elhinni: elképesztően gyors. Nem mondom, hogy sosem kell várni egy-egy alkalmazás betöltésére, de a menüpontokba való belépés és a képernyőváltások döbbenetesen gyorsak, a képnézegetőben a nagyítás és a képváltás is elképesztő, 600 MHz az bizony 600 MHz. A memória egyébként 128 MB RAM-ból és 256 MB ROM-ból áll, adattárolásra 56 MB-ot használhatunk, a memóriakártyán pedig gyárilag 3 GB szabad.

Nokia 5630 XpressMusic Nokia 5630 XpressMusic

A szoftverek elemzésébe nem szeretnék nagyon belemenni, minden olyan programot megtalálunk az 5630-on, amire manapság szükségünk lehet. A szervezőfunkciók hibátlanok — bár az furcsa, hogy a főmenüből csak a naptárat érhetjük el, a fájlmenedzser vagy a számológép már az alkalmazások/szervező almenübe került — van N-Gage platform egy csomó előre telepített demo játékkal, valamint két "zöld" program is, az egyik a Nokia környezetvédelemmel kapcsolatos álláspontját hozza fel. Az oldal elején felsorolt extra programok az OVI és a Nokia Maps kivételével megtalálhatók a masinán — utóbbi érthető, mivel a készülékben nincs GPS-vevő — plusz a telepített programok könyvtárában van kilenc egyéb program, melyek az itthon hivatalosan forgalomba kerülő példányokon nem biztos, hogy fent lesznek — gondolok itt a beszélő angol-kínai szótárra vagy a félig kínai Nokia Avatar SMS-re.

Telefonálás, adatkommunikáció, internet

A telefonálással és üzenetkezeléssel kapcsolatos szoftverek nem tartalmaznak újdonságokat, de mivel eddig is hibátlanok voltak, ennek nem fogjuk hiányát érezni. A névjegyzékben a szabad belső memória erejéig tárolhatunk embereket, extra mezőkből gyárilag is rengeteg van, de egyénieket (pl. lábméret) is létrehozhatunk. A hívásnaplóban csak külön-külön nézhetjük meg a fogadott/nem fogadott/tárcsázott hívásokat. Profilok természetesen vannak, mindent testre szabhatunk, amit csak akarunk. Az új Nokia Messaging nincs előre telepítve a készülékre, az e-mail kliens tehát a régi, de természetesen támogatja hitelesített IMAP szervereket és a csatolt fájlokat is — arról nem is beszélve, hogy a készülék kompatibilis a Nokia Messaging szolgáltatással, tehát ha akarjuk, akár fel is telepíthetjük.

Nokia 5630 XpressMusic Nokia 5630 XpressMusic

Az adatátviteli repertoár teljes. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), van 3G is (900/2100 MHz), adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t, 10,2 Mbps sebességű HSDPA-t és 2 Mbps-os HSUPA-t is használhatunk, melyek mellett a 802.11b/g szabványú WiFi is elérhető internetezéskor. A Bluetooth 2.0-s, a microUSB interfész úgyszintén, utóbbinak köszönhetően a készüléket számítógépre kötve és kártyaolvasóként használva nagyon gyorsan másolhatjuk fel a zenéket, egy ~100 MB-os album nagyjából egy perc alatt felmászik a kártyára.

Telefonálás közben semmilyen problémám nem akadt, a hangminőség kiváló volt, térerő ingadozást sem tapasztaltam.

Nokia 5630 XpressMusic Nokia 5630 XpressMusic

Internetezésre a rendszer MiniMap-es böngészőjét használhatjuk, mely még mindig az etalon a nem érintőképernyős megoldások között. Ugyanakkor tény ami tény, a 2,2 hüvelyk átlójú kijelző nem nyújt asztali PC-khez hasonló böngészési élményt, de ha a szükség úgy hozza, hogy használnunk kell, nem leszünk gondban. A menürendszerben Facebook alkalmazást is találunk, ez azonban nem egy külön kliens (mint például iPhone-on), csak a böngészőt nyitja meg, ráadásul elég korlátozott lehetőségekkel bír, tulajdonképpen csak a status update-eket jeleníti meg szövegesen, például Mafia Wars már sajnos nem játszható.

Multimédia

A készülék kamerája 3,2 megapixeles, fixfókuszos, működését gyenge fényviszonyok között egy dual-led villanó segíti. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536 pixel, videókat 15 képkocka/másodperc sebességgel rögzíthetünk VGA felbontásba. A kamera elvileg "továbbfejlesztett fixfókuszt" használ és az "EDOF" technológiának köszönhetően "teljes fókusszal" rendelkezik, ezektől a zagyvaságoktól egy magára valamit is adó újságíró frászt kap, természetesen nincs szó sem teljes fókuszról, sem makró képekről, a minimális tárgytávolság 30 centiméter — azon túl viszont tény, hogy minden éles. A villanó ideális távolsága másfél méter, van elővillantásos módja is a vörös szemek elkerülése érdekében. A kamerát kezelő szoftver viszont nem nyújt túl sok beállítási lehetőséget, választhatunk témamódokat, van panorámafelvétel, expozíció-korrekció (+/- 2 fényérték), valamint egy alapfunkciós képszerkesztő program. Az érzékenység és fénymérés beállításáról viszont le kell mondanunk.

Nokia 5630 XpressMusic

Az 5630 fotói egész jól néznek ki, a színek szép élénkek, a zajszint elég alacsony, a zajszűrés sem jelentős, aminek következtében a képek elég részletesek. A dinamikatartomány és a vonalélesség sem hagy komoly kívánnivalót maga után, autofókusz hiánya ide vagy oda, az új Nokia használható képeket készít.

Nokia 5630 XpressMusic
[+]

Zenei téren természetesen nagyon erős a masina. A szoftveres oldal szinte hibátlan, a zenelejátszó valamiért nem jeleníti meg az albumborítókat (pedig a helyük ott van), de ezt leszámítva minden tud, amit elvárhatunk tőle, hiszen fut a háttérben, ID3 tagek alapján szűr, valamint tartalmaz egy egyéni beállításokat is kezelő hangszínszabályzót. Az oldalsó zenei gombok használatával bárhol és bármikor le tudjuk állítani a zenét és számot léptetni is tudunk. Mókás, hogy van egy beszédfelismerő szoftver, melynek segítségével elég bemondanunk a játszani kívánt zene előadóját vagy a szám címét, már pörög is az album — a felismerés hatásfoka kiváló.

Nokia 5630 XpressMusic Nokia 5630 XpressMusic

Nokia 5630 XpressMusic Nokia 5630 XpressMusic

A hangminőség is rendben van, kihangosítva kifejezetten jól szól az 5630, a füles pedig bár nem hallójáratos, szintén korrekt minőségben szólaltatja meg a muzsikát. Van rádió is, FM és internetes vételre egyaránt alkalmas, teljesen jól teszi a dolgát.

Nokia 5630 XpressMusic Nokia 5630 XpressMusic

Üzemidő, összegzés

Az akkumulátor 860 mAh-s (BL-4CT), 3G-n elvileg három óra beszélgetési időt garantál, 2G-n viszont hetet. Én 3G-n használtam a masinát, két napja megy, viszont kezd merülgetni, amiben relatív sok telefonálás és némi WiFi-s netezés is volt, zenét viszont nem igazán hallgattam. A két napot tehát valószínűleg zenelejátszással is bírja a gép, szerényebb igénybevétel esetén pedig ennél hosszabb üzemidőre is számíthatunk.

Nokia 5630 XpressMusic

A Nokia 5630 egy megdöbbentően jó készülék. Alapvetően zenetelefon, annak jó is, másodsorban viszont egy fiatalos okostelefon, annak egyenesen tökéletes. Olyan gyors, mint a villám, a navigációval kapcsolatos képességek kivételével mindent tud, amit manapság egy okostelefontól elvárhatunk, ráadásul az ára sem veszélyes, jelenleg bruttó 60.000 forint környékén hazavihetjük, ami ehhez a tudáshoz képest nagyon baráti. Az 5320-szal ellentétben itt a ház és az anyaghasználat is rendben van, ennek fényében úgy gondolom, hogy az új Nokia 5630 XpressMusic megérdemli a Különösen ajánlott plecsnit.

Nokia 5630 XpressMusic

Bocha

A Nokia 5360-at az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia 5630 XpressMusic
Nokia 5630 XpressMusicl Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 112 x 46 x 12 mm
Tömeg 83 gramm
Színvariációk Fekete alapon piros/kék/ezüst
Kijelző
Kijelző átlója 2,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 16,7 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300KB
Belső memória 256 MB ROM, 128 MB RAM
Adattárolásra 56 MB használható
Memória bővíthetősége microSDHC (alapcsomag: 4 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPA van (384 kbps) / van (10,2 Mbps)
IrDA / Bluetooth van / 2.0 (A2DP is)
WiFi van (802.11b/g)
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS van / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Symbian OS 9.2 Series 60 v3.2
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, Exchange, hitelesített)
Java van, MIDP 2.0
Játékok N-gage
Valutakonverter van
Extra szoftverek QuickOffice, Adobe PDF, Zip, Nokia Maps, időjárás előrejelző stb.
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos, dual-led villanó
Másodlagos kamera van, VGA felbontású
Videófelvétel van (max. 640 x 480, 15 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 860 mAh (BL-4CT)
Készenléti idő 400 óra
Beszélgetési idő 7 óra (2G) / 4 óra (3G)
Egyebek
600 MHz-es ARM11 processzor, 3,5 milliméteres fülhallgatókimenet
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés