Nokia 2600 Classic - ütemtévesztés

Bevezető

Elnézést. Először mi kérünk, mert kaptunk egy olyan tesztkészüléket, amely kritikán aluli. Ezért elnézést kérünk az XXL GSM-től, hogy beszerezték számunkra ezt, de semmi jót nem tudunk írni róla. Elnézést a Nokia fanatikusoktól, ez a telefon nem méltó egy piacvezető gyártóhoz. Illetve elnézést az olvasóktól, de a következő oldalakon igen jelentékeny méretű fikázás fog manifesztálódni. Megértésüket köszönjük.

Nokia 2600 Classic

Nokia 2600 Classic. A magam részéről a „klasszikozást” sosem fogom megérteni. Illetve az agyammal igen: elfogytak a számok, most elővesszük a régieket (bár az eredeti 2600 is csupán négy éve jelent meg), ha tégla formájú, akkor Classic lesz az új utóneve. Ha csúsztatós, akkor pedig Slide, néha pedig kitalálunk egy-két új megnevezést, mint mondjuk a Luna. A Classic szó jelentéséről viszont lehetne vitatkozni, mert általában a mindenféle területen tevékenykedő gyártók a legrégebbi, legsikeresebb, klasszikus termékeiket jelölik így később, amikor már felbukkantak újabb verziók is, nem pedig fordítva. Mindegy, nem ezen fogunk most fennakadni, van bőven más, amin majd lehet.

Nokia 2600 Classic

A tesztkészülék számozásából is kitalálhatóan az olcsó telefonok mezőnyében kíván versenyre kelni. 25 ezer magyar pénz körül indul az ára, nem sokkal alacsonyabb, mint a kategória egyik etalonja, a Samsung E200, de talán a legegyszerűbb ha a Domino csomagban megvehető E250-hez hasonlítjuk, amely mostanság 17 ezer magyar valutáért érhető el – újonnan. Magyarán nem az ultraolcsó, hanem a kicsit többet nyújtó készülékek között próbálja magát sikeressé tenni a 2600 Classic.

Külső

A doboz kicsinyke, minden igen passzentosan került bezsúfolásra. Hálózati töltő, sztereó füles, akku, készülék és… bónusz előlap-hátlap, narancsos színben. Hűha, de jó, cserélhető a burkolat, ez az összeszerelési minőségre nézve nem tűnik jó ómennek. Ám a vékony, lapos telefon nyomkodás hatására egyáltalán nem nyöszörög, igen stabilnak tűnik rajta az összes alkatrész. A júzer már-már boldogságot érez, amikor eljön a pillanat: talán szedjük szét, és pakoljuk bele a SIM-et.

Nokia 2600 Classic

No, ez nem lesz kis munka. Szorul az egész, a készülék alján levő műanyag panlet kéne befele nyomni, közben ezzel egyidőben a hátlapot elfelé feszíteni. Ez a nyöszörgésmentesség ára, kicsit sagemes. Maga a kütyü egyébként nem ronda. Meglepően vékony, kissé nyúlánk, kissé komolyabbnak mutatja magát, mint amilyen valójában, s ez nem baj. A formatervezői osztály nem végzett rossz munkát, jár nekik egy vállveregetés.

Nokia 2600 Classic

Az előlapon fele-fele arányban osztoznak a gombok és a kijelző. A billentyűzetet egy narancssárga kerettel vadították meg a tervezők, ez fogja körül a navigációs gombot és a középső számbillentyűket, világít is, de felül jobban. A navigombok mellett ülő híváskezelő és funkcióbillentyűk közös panelen helyezkednek el, amely nem ad tökéletes nyomáspontot, de nem különösebben zavaró.

Nokia 2600 Classic

Az eszköz bal oldala, alja és teteje gyakorlatilag teljesen sima, a jobb felén sincs nagy tolongás: a töltő, a headset és a szervizkábel bemenete nyílása zsúfolódik csupán egymás mellé. A hátlap puritán, felül a kamera és egy tükör található, alul pedig kissé íves kialakítással a hangszóró felett ütöttek rést a tervezők.

Hirdetés

Kijelző, menü

Nos, a problémák itt kezdődnek. Miután ez olcsó árfekvésű telefon, ezért kijelző szempontjából nem egy nagy durranás, de a 128x160 pixeles ablak szerencsére TFT technológiával készül. Ehhez 29x35 milliméteres fizikai méret kapcsolódik.

Nokia 2600 Classic

Amitől tényleg ki lehet borulni, az a menü. Nem a struktúrával van gond, a Series40 platform a szokásos kínálatot hozza. A főmenü lehet listás és ikonos is, s végre azt is sikerült megoldani, hogy ez utóbbi esetben egyetlen képernyőre elférjen az összes rajzocska. A problémát a rendszer sebessége okozza, nagyon régen nem láttam ennyire nyúlós, kelletlen, akadozó menüt, rosszabb, mint… mint akármi.

Nokia 2600 Classic

Az, hogy már arra nincs energiája a készüléknek, hogy bekapcsoláskor a Nokia jól ismert animációját megmozgassa, csak előrevetíti, hogy egy gomb megnyomása után 1 másodperc kuss, aztán hallom a billentyűhöz rendelt hangot, majd látom a képernyőn a változást. És ez mindenhol így van! Nem csak akkor, ha mondjuk a képek között barangolnék, fenét. Simán a főmenübe való belépés is ilyen, és bár a lowend Nokia készülékek eddig sem voltak sebességbajnokok, ez mindenen túltesz, mutatom a videót, ami alá direkt nem kevertem zenét, hogy lehessen hallani a hangeffekteket is.

Alapfunkciók

A telefonkönyv nem sok extrát nyújt, de igen hasznos, hogy a betűméret állítható. A legvadabb nagyság akkora, hogy egyszerre csupán két név fér el a képernyőn, de mindjárt lesz is valahol róla egy szemléletes példa. Keresni és lépegetni benne viszont rémálom, ennek egyetlen oka a szoftver sebessége. Egy emberhez a következő adatok tárolhatóak el: vezeték és keresztnév, telefonszám, email, cég, munkakör, becenév, postai cím, szülinap, kép, megjegyzés. A kapacitás százalékosan kerül kiírásra, 243 kontakt átmásolását követően a készülék 24%-os telítettséget jelzett, tehát összesen 1000 név fér bele, ha nem nyomjuk tele felesleges adatokkal.

Nokia 2600 Classic

Hogy a szöveges üzeneteknél mennyi a kapacitás, azt nem lehet kihámozni a szoftverből. Az viszont biztos, hogy az MMS maximális mérete 300KB lehet. Üzenet írásakor az alapján dől el, hogy SMS, vagy MMS készül-e, hogy csatolunk-e multimédiás tartalmat az irományunkhoz. A teljes belső kapacitás egyébként 10 megabájtos, de ebből jól lefoglalnak a gyári cuccok pár megát, úgyhogy nem túl hatalmas a memória, pláne, hogy nem is bővíthető. Van viszont egy mini email kliens, de teljesen fapados, még a csatolmányokkal sem óhajt foglalkozni. Érdekes, de a szövegbevitel nem olyan véresen lassú, mint a menürendszer többi része.

Nokia 2600 Classic

A naptár havi és heti nézetet is tud, a napi bontás listás jellegű. Emlékeztető, találkozó, hívás, szülinap és feljegyzés kategóriák léteznek, mindegyikhez a megfelelő adatokat kéri el a szoftver. Az ébresztőóra egyetlen időpontot képes csupán megjegyezni, de ez ismétődhet is bizonyos napokon, a szundi teljesen szabadon állítható. Jó pont, hogy a 2600 Classic megkapta a nagyobb testvérek tudományos számológép alkalmazását, amely a stopper és az időzítő mellett helyezkedik el. Az alkalmazások között még mértékegység-átváltó, illetve kiadásfigyelő fedezhető fel.

Multimédia

Multimédiának talán túlzás lenne nevezni azokat a kép és audio alkalmazásokat, amelyek ebben a telefonban elérhetőek. VGA kamera van a hátlapon, itt a legviccessebb a szoftver sebessége, mert gombnyomás után egy darabig semmi nem változik, aztán megkapjuk az exponálási hangot, de a képet már előbb rögzítette a telefon. Mondjuk tökmindegy, mert aki egy ilyen kaliberű optikával akar fotózni, annak ez az apróság úgysem fogj kedvét szegni.

A multimédia másik része lenne a hanghatások összegzése, ám itt csak a csengődallamokról eshet szó, mert értelemszerűen zenelejátszóval nem terhelték a finnek ezt a szerencsétlen eszközt. Profilok viszont vannak, a rezgés is elég vehemens. Hogy mégis legyen zene, bekerült egy FM-rádió, amely teljesen alapszintű, RDS sincs benne, az állomások automatikus hangolása után a kis kezünkkel nevezhetjük el az adókat.

Nokia 2600 Classic

Játékokból hármat találhatunk, a lehető legegyszerűbb alkalmazásokról van szó. A halálra kínzott kígyó sokadik reinkarnációja újra támad, de stílszerűbb lett volna most csigát rajzolni. A második játék egy tetris jellegű logikai okosság, míg a sort a már jól ismert Sudoku zárja, aminek megtanulását mind a mai napig nem tűztem ki megvalósítandó céljaim közé.

Nokia 2600 Classic

Adatkommunikáció, akkumulátor

Van GPRS. Oh, EDGE is. De megemlíteném, hogy – ki gondolta volna – nem maradt ki a Bluetooth sem, pedig ebből a készülékből tényleg nem néztem volna ki. Úgy fest, hogy tényleg filléres alkatrész lett a kékfogú adatátvitel, a Nokia, a Samsung és a Sony Ericsson is előszeretettel pakolja be lassan már a belépő szintű készülékekbe is, ami persze egyáltalán nem baj. Sok örömöm mondjuk nem volt benne, mert a párosodás után csak minden ötödik próbálkozásra jött össze a fájlátvitel. Netezni viszont ne akarjuk, a kis 2600 Classic csak WAP oldalakat hajlandó megjeleníteni.

Nokia 2600 Classic

A hátlap alatt dolgozó telep véleményem szerint igen gyík. Bár a 870 mAh nem hangzik rosszul, a Lithium-Ion telep nálam úgy két nap alatt feldobta a talpát, erősen kukorékolt áramfelvételért hisztizve, pedig túl sok dolog nem tud beleharapni a kapacitásba.

Nokia 2600 Classic

Összegzés? Tudom, azt ígértem, hogy méretes fika kerekedik ki ebből a leírásból, de ennek az volt a fő apropója, hogy minden egyes perc, amit ezzel a készülékkel el kellett töltenem, kínszenvedés volt. És ez szinte kizárólag a szoftver sebességének köszönhető, a többi apróság felett (szorulós hátlap, kissé harmatos telep, bővíthetőség hiánya) az árkategória figyelembe vételével az ember át tudna siklani, de a Nokia 2600 Classic (a weboldal szerint: „enjoy non-stop entertainment”) biztosítja a mindennapi idegességet, akármikor is veszi elő az ember. Ha ez volt a cél, akkor kongratulálok, de gyanítom, hogy inkább egy jelentős mennyiségű példányszámot terveztek be a Nokia illetékesek.

Nokia 2600 Classic

Se bú, se bá, se plecsni. Tessenek kipofozni a hardver és a szoftver együttműködését.

Bog

A Nokia 2600 Classic-ot az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

Nokia 2600 Classic
Általános
TechnológiaGSM
Méret109,6 x 46,7 x 12 mm
Tömeg73 gramm
Színvariációkkék, narancs, fekete, homok
Kijelző
Kijelző mérete29x35 mm
Kijelző felbontása128 x 160 pixel
Kijelző típusaTFT
Színárnyalatok száma65 ezer
Memória
Telefonkönyv kapacitása1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méretna / 300KB
Belső memória10 MB
Memória bővíthetőségenincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGEClass 10 (4+1/3+2) / van
UMTS / HSDPAnincs / nincs
IrDA / Bluetoothnincs / van
WiFinincs
USBnincs
Push-to-talk / RSSnincs / nincs
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésnincs
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelT9
Szoftverek
PlatformSeries40
WAP / HTML böngészővan / nincs
E-mail kliensvan
Javavan, MIDP 2.0
Játékok3 darab
Valutakonvertervan
Extra szoftverektudományos számológép
Multimédia
Fő kameraVGA fixfókusz
Másodlagos kameranincs
Videófelvétel128x96 pixel
Zenelejátszó szoftvernincs
Hangszínszabályzónincs
FM-rádióvan
Üzemidő
Alap akkumulátor870 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő580 óra
Beszélgetési idő360 perc
Egyebek
cserélhető előlap
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés