Mi az az NFC
Az NFC technikai hátteréről és működéséről már írtunk egy nagyobb lélegzetvételű anyagot. Az NFC egy egyszerű vezeték nélküli kommunikációs szabvány, amely kis mennyiségű adat átvitelére szolgál, rádiófrekvencia alapú azonosítással (RFID) megtámogatva. A rövidítés a Near Field Communicationszavakat takarja, amelyet szóról szóra nem érdemes magyarra fordítani, talán a kis hatótávolságú kommunikáció a leginkább találó megnevezés. Az NFC betűszóval egyre többet fogunk találkozni a jövőben, s talán sokan nem is tudják, de eddig is rengeteg esetben használtuk már a technológiát.
Például a céges plasztikkártyák tipikusan ilyen jellegű kommunikációt valósítanak meg, amikor be kell jutni az épületbe, vagy különböző ajtókon keresztül ezzel nyitunk-csukunk, akkor is NFC-t használunk. Van már olyan megoldás is, ahol a plasztikkártyára egyenleg is kerül, amit a céges étkezőben lehet lefogyasztani, a technológia tehát önmagában nem egy vadállati nagy újdonság, de csak mostanság bukott rá a mobilos iparág, meglátva a lehetőséget abban, hogy plasztikkártya helyett a telefonba rámolja a chipet, hiszen az úgyis a felhasználónál van mindig.
Az NFC telefonba való költöztetése már csak azért is jó ötlet, mert a plasztikkártyától eltérően a készüléktől energiát is vehet fel, így sokkal univerzálisabb feladatok ellátására képes, mint egy egyszerű fizetési tranzakció elindítása. Óriásplakátról leolvasható video, Bluetooth párosítás helyetti gyors autentikáció, pontgyűjtó kártyás megoldásnál a prospektus és az akciók lecsekkolása mellett egy sereg egyéb okosságot is ki lehet találni. Nekünk is megvan a magunk korszakalkotó NFC-s megoldása (amit nem osztunk meg, mert hátha tényleg az és csinálunk belőle üzletet), de például simán működhet olyan kocsma a sarkon, ahol a törzsvendég a belépéskor odatartja a telefonját az érzékelőhöz, megkapja a telefonra az akciós menüt, a sörét pedig automatikusan hozzák is ki neki, mert tudja a rendszer, hogy ezt szokta inni. Rendezvényeken a beléptétés, a különböző VIP árkedvezmények különösebb macera nélküli igénybe vétele, csak a kezdet, de elmehetünk olyan szürreális irányokba is, hogy a születésnapos felhasználó féláron kapja a jegyet a BKV-n.
Az NFC-ben tehát rengeteg lehetőség van, s pont ezért sokan vannak azok is, akik félelmeiket nem palástolják. Minden tranzakció átmegy a rendszeren? Lehet követni, hogy hol és mit csináltam, vásároltam, mi után érdeklődtem, hányszor voltam a Tesco-ban, hány rúd szalámit vettem (ellentétben Bakáts-csal), és akkor majd megbombáznak a cégek akciós szalámikkal, amikor látják, hogy a közelben járok? Hogy ez mennyire ijesztő, azt döntse el mindenki magában, NFC-t használni ugyanis nem kötelező.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!