NDrive S300 - csodabogár

Bevezető, csomagolás

Előre elnézést kérek, de a cikket egy kissé személyes jellegű gondolatsorral indítanám: az 5 megapixeles teszt miatt az elmúlt hetekben folyamatosan nálam vendégeskedett legalább fél tucat csúcsmodell, többek között az igen fejlett Samsung i900 is. Így megtehettem, hogy a hét minden napján másik 100.000 forintos készülékkel rohangáltam, amit valószínűleg még a legtrendibb bevásárlóközpont tényleg legtrendibb látogatója sem mondhat el magáról. E körülmények között érkezett hozzám a GPS-Trade Kft. által biztosított NDrive S300 típusjelzésű, belépő kategóriás navigációs PDA-ja.


[+]

Az eszköz itthon hivatalosan nem kerül forgalmazásra. A gyártó honlapján a masina 320 eurós (~75.000 forint) áron szerepel térképszoftver nélkül, utóbbi ára 30 eurótól indul a térképektől függően. Egy TeleAtlas alapú programról van szó, melynek Windows Mobile és Symbian verziója egyaránt megvásárolható. A tesztkészülék mellé kapott 512 MB-os microSD memóriakártyán Magyarország, Szlovénia és Szerbia térképe volt megtalálható, magát a szoftvert egy szöveges üzenettel kellett aktiválni.


[+]

A gép egy meglehetősen nagy dobozban érkezett, melynek elején mindenféle 3D házak és POI-k láthatók, először meg is örültem, hogy valami iGO 8 konkurens naviszoftver jár a géphez, erről sajnos szó sincs. A partonpakk tetején két CD-t és egy Install and buy maps with this DVD feliratú korongot találunk, lejjebb ásva előbukkan a térképeket tartalmazó fél gigabájtos microSD kártya, a hozzá tartozó adapter, a hálózati töltő, az adatkábel, a miniUSB-s headset, valamint a szivargyújtós töltő - utóbbiba az adatkábelt kell bedugnunk.

Hirdetés

Külső

A portugál mérnökök meglehetősen egyedi kinézetet álmodtak a masinának, mely alapján a kicsit is hozzáértők egyből be tudják lőni a készülék árkategóriáját. Szürke-fekete színkombináció és közepes minőségű műanyagok jellemzik, baloldalt "gyárilag" kopott volt a tesztpéldány, ami nem sejtet túl sok jót. Tömege 148 gramm, mérete 121,39 x 62,9 x 16 mm, azaz nem egy zsebben hurcolászós darab.


[+]

Az előlap tetején egy állapotjelző LED-et és a telefonhangszórót találjuk, utóbbi nem középen, hanem kissé balra tolva üldögél, ami elég furcsa volt, mivel a készüléket telefonálás közben máshogy kellett tartanom attól függően, hogy épp a bal vagy a jobb fülemhez emeltem. A kijelző közepes minőségű, legalábbis ami a színvisszaadást illeti. Felbontása 240 x 320 pixel, átmérőjéről nem találtam hivatalos adatot, ránézésre 2,8 hüvelykesnek tűnik. Az előlap tetején találjuk a fő navigációs panelt, mely hat gombból, egy négyirányú d-padból és egy trackballból áll, utóbbi fehéren világít, nagyon erősen, szinte zseblámpának is jó lenne. A gombok formája elég érdekes, "kövérítik" a gépet, mely ránézésre alul vastagabbnak tűnik - engem ebből a szempontból kicsit a Nokia 6630-ra emlékeztetett az S300.


[+]

A hátlapon nincs semmi extra, felül a kamera és a kihangosító hangszóró üldögél, alulra egy apró Windows Mobile logó került. A meglehetősen nagy méretű, kényelmes használatot lehetővé tevő stílust a bal alsó sarokból kell elővarázsolni.


[+]

Felülre egy GPS feliratú fedlap alá került a külső antenna csatlakozója. A masina bal oldalára a bekapcsológomb, a microSD bővítőhely és a kamera exponálógombja került.


[+]

Alul a miniUSB csatlakozó árválkodik, jobb oldalra került a hangerőszabályzó gombpáros, a navigációs alkalmazás gyorsindító gomba és a reset nyílás. Utóbbi alatt van a már említett kopás, mely a kinagyított képen is látszik.

Hardver, sebesség

Az S300-on Windows Mobile 6 Professional operációs rendszer fut, a processzor egy 416 MHz-es Marvell chip, a RAM/ROM páros mérete pedig 64/128 MB - előbbiből 27, utóbbiból 36,5 MB szabadon felhasználható. A dobozban található microSD kártyán 408 MB szabad hely található. Jöjjenek a szintetikus tesztek eredményei:

Pocket PC Mark v1.03 VsBenchmark 2007
Dhrystone Benchmark (CPU) 43,07 Graphics 1345
Whetstone Benchmark (CPU) 1,39 Others 1409
Memory Benchmark 440,02 JPEG 2909
File system Benchmark 48,09 Games 1198
Storage Cards - Sound 908
Graphics Benchmark 165,44 Final 1553

A táblázatot szemlélve rögtön szemetszúr a Pocket PC Mark rendkívül gyenge processzor eredménye, ilyen alacsony pontszámot szinte még nem is láttam. A dolog azért érdekes, mert a gyakorlatiasabb tesztekkel operáló VsBenchmark ennek ellenére elég jó eredményeket kapott, az Others részt kivéve az S300 mindenben megveri az egyik legnagyobb konkurensének tekinthető T482-es Airist. A Pocket PC Mark az CPU teszteket kivéve elfogadható eredményeket adott, kiemelkedőnek viszont egyedül a grafikus teszt pontszámát lehet mondani. Összességében meg vagyok elégedve, hasonló eredményekre számítottam, mivel a gép a mindennapi használt során is egész gyorsan működik, a képernyőváltásokkal sincs gond.


[+]

Szoftverek, telefonálás, adatkommunikáció

Szoftverek terén nincs nagy választék. Az operációs rendszer gyári programjain (Internet Explorer, Office Mobile programcsalád, stb.) kívül egyedül a WorldCard Mobile nevű névjegykártya-digitalizáló szoftverrel találkozhatunk, ennek használata a fixfókuszos kamera miatt meglehetősen nehézkes. A Today képernyőn viszont akadnak finomságok, nevezetesen a szintén NDrive névre keresztelt plug-in, mely egy gyorsindító felület. Az Spb Pocket Plus-hoz hasonlóan szintén fülekkel operál, maguk az ikonok viszont nagyon aprók, ujjal lehetetlen megnyomni őket, méretük pedig nem növelhető. Jó móka viszont, hogy a trackball működik egérként, kellemesen használható, de az érintőkijelző tapicskolása ettől függetlenül egyszerűbb és hatékonyabb módja az adatbevitelnek. Egykezes használat során viszont jól jöhet a pöcökegér.

Gondolom senkit nem ér újdonságként, hogy a telefonálással és üzenetkezeléssel kapcsolatos funkciókat az Outlook látja el. Erről csak a szokásos dolgokat tudom elmondani: nagyon jól teszi a dolgát. A névjegyzék kapacitásának a belső memória szab határt, a nevek mellé rengeteg extra bejegyzést tárolhatunk. Az e-mail kliens boldogul a hitelesített IMAP szerverekkel és a csatolt fájlokkal is. Telefonálás közben a hangminőség hagyott némi kívánnivalót maga után, az S300-nak nagyon "dobozhangja" van, ami ugyan hátrányokkal nem jár, de zavaró.

Adatkommunikáció szempontjából nem nagy durranás a masina: a GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), adatátvitelre viszont csak GPRS-t használhatunk, bár az előzetes hírekben még az EDGE is szerepelt. Örömteli viszont a 802.11b/g kompatibilis WiFi megléte, melynek köszönhetően nem kell lemondanunk az internetezésről. A Bluetooth verziószáma 2.0, támogatja a sztereó profilt (A2DP).

Multimédia, GPS

A hátlapon található kamera 2 megapixeles, fixfókuszos, rendelkezik makró móddal. Utóbbival a nem autofókuszos kameráknál az a baj, hogy közeli módban is fix gyújtótávolsággal rendelkeznek, csak egy adott tárgytávolságnál adnak éles képet, ami bizony elég nehéz megtalálni, hiszen +/- 1 centiméter eltérés is elég ahhoz, hogy életlen felvételeket kapjunk. A kamerát kezelő szoftver átlagos kínálattal rendelkezik beállítási lehetőségek terén, van önkioldó, sorozatfelvétel, két effekt, fehéregyensúly állítási lehetőség, ezek mellett piszkálhatjuk a JPEG-tömörítést, a kontrasztot, színtelítettséget. Expozíció-korrekcióra van lehetőség, felfelé és lefelé is három-három lépést tehetünk, fényérték szempontjából ez érzésem szerint +/- 1-es tartományt jelent. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 1600 x 1200, videóknál pedig 320 x 240 pixel. A képminőség gyenge, a fotók szélei a rossz minőségű lencse miatt életlenek, a dinamikatartomány kicsi, a zajszint viszont mérsékelt.

Zenei téren nem túl erős a gép, lévén nincs rajta szabányos jack-kimenet. Ennek hiányában gyakorlatilag csak a gyári headsetet használhatjuk, mely közepes minőségű, kicsit torzítva, "műanyagosan" szól. Hasonló dolgok mondhatók el a kihangosító hangszóróról, a hangerőt nem érdemes 70 százalék fölé tekerni, mert a mély tartományból olyankor csak recsegés lesz.

A készülékbe épített 20 csatornás SiRF-Star III típusú GPS-vevővel nem volt gond sem pozicionálási sebesség, sem vételi stabilitás szempontjából. Mint azt a bevezetőben is említettem, a tesztpéldányon Magyarország, Szlovénia és Horvátország térképe volt megtalálható, ez a nemes egyszerűséggel Hung névre keresztelt térképcsomag, melynek mérete 36 MB, ára pedig 50 euró. Maga a szoftver egy alapvetően használható megoldás, az iGO-nak viszont a közelébe sem ér. Csak angol nyelven tud navigálni - a mitfárer hölgy hangja viszont nagyon kellemes, ráadásul a mondatalkotással sincs problémája -, a grafikus motor elég lassúcska, ráadásul a látványtól sem fogunk elájulni. Nem is ragoznám túl, lehet vele navigálni, de komoly funkcióbeli és kényelmi hiányosságokkal bír.

Akkumulátor, összegzés

A gép akkumulátora 1500 mAh-s. Nem használtam olyan sokáig, hogy lemerüljön, egy napot gond nélkül kibírt átlagos használat mellett. Ha ez alapján kéne belőnöm az üzemidőt, akkor azt mondanám, hogy két-három napig simán jó a gép egy töltéssel - persze csak akkor, ha telefonáláson és üzenetküldésen kívül nem használjuk semmire.


[+]

Összegzés: az NDrive S300 egy teljesen átlagos masina, átlagos szolgáltatáskínálattal, közepes minőségű anyaghasználattal és gyenge összeszerelési minőséggel. Ha a gyártó honlapjáról rendeljük meg, akkor a Hung térképcsomaggal körülbelül 85.000 forint körül juthatunk hozzá. Pont ennyiért kapjuk meg a Mio A501-et iGO Kelet-Európával, ami a navigációs szoftver tekintetében egyértelműen jobb választás. Ha navigálni nem akarunk, akkor a HSDPA-val ellátott de WiFi-t nélkülöző HTC Touch Dual (80.000 forint) jó alternatívája lehet. Naviszoftver nélkül egy árban van az Airis T482-vel, a két gép között szimpátia alapján lehet dönteni.

Bocha

Az NDrive S300 a GPS-Trade Kft. jóvoltából jutott el hozzánk, köszönjük!

Specifikáció

NDrive S300
Technológia GSM/GPRS 850/900/1800/1900 MHz
Operációs rendszer Windows Mobile 6 Professional
Méret 121 x 62.9 x 16 mm
Tömeg 148 gramm
Processzor 416 MHz-es Marvell PXA270
ROM/RAM 128 / 64 MB (36 / 27 MB szabadon felhasználható)
Kijelző ? hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség microSD
WiFi 802.11b/g szabványú
Infra / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
GPS vevő 20 csatornás SiRF-Star III
Audio mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 2 megapixeles, fixfókuszos, makró mód
Akkumulátor 1500 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb Trackball

Azóta történt

Előzmények