MyPhone Hammer Iron - strapadroid az alsóházból

A lengyel székhelyű myPhone legújabb strapakészüléke egy megbízhatóan működő, jól használható androidos telefon, igazi céleszköz.

Bevezető, tartozékok

Nagyon régen járt a szerkesztőségükben myPhone eszköz, tavaly nem is teszteltünk készüléket a gyártótól. A cég működése továbbra sem változott, Lengyelországban található a székhelyük, ahol megkapja a készülék a márkajelzést és a lokalizációt, illetve az európai értékesítést is ők intézik, a gyártás helye azonban továbbra is Kína. A gyártó először az időseknek szánt, egyszerű, nagy gombokkal felvértezett készülékek kapcsán vált ismertté, amikor az Emporia és Doro készülékek jellemzően nem magyar jövedelmekhez és nyugdíjakhoz voltak beárazva, a myPhone azonban ezen készülékek árának töredékéért kínált elfogadható minőséget.

MyPhone Hammer Iron kézben tartva
[+]

Az „idősmobilok” után úgy gondolták, hogy érdemes lehet okostelefonokkal és tabletekkel is foglalkozni, ezekkel a készülékekkel ugyanis valószínűleg komolyabb eladásokat lehet produkálni, mint a korosabb generációnak szánt céleszközökkel. Tesztünk jelenlegi alanya a Hammer Iron, ami nem egy teljesen hagyományos készülék, egy strapatelefonról beszélünk ugyanis, ami teljesítette az IP67-es ipari szabvány feltételeit, emellett pedig tulajdonképpen egy teljes értékű androidos okostelefon, aminek az árazása sem elrugaszkodott.

MyPhone Hammer Iron doboz
[+]

A szürke dobozt fekete-sárga színű kordonszalagra emlékeztető csíkok veszik körül, specifikációk a csomagolás alján találhatók, illetve a telefon képe is felfedezhető a dobozon. A kicsomagolás során a hátlap eltávolításához szükséges célszerszámon kívül az USB-kábelt, a töltőfejet és az earbud kialakítású, felvevőgombos headsetet találjuk meg. A készüléken gyárilag található egy tökéletesen illesztett, mindenféle feliratot nélkülöző, fényes kijelzővédő fólia. Színvariációk tekintetében az általunk kipróbált fekete változaton kívül sárga-fekete kombinációban érhető el a Hammer Iron.

Külső

Nem meglepő módon ez a készülék a többi strapatelefonhoz hasonlóan nem a kecsességéről és a prémium anyaghasználatáról híres, hanem egy egyszerű, funkcionális munkaeszköz. Viszonylag alacsony és nem is széles, a vastagsága azonban két átlagos telefonnyit kitesz, számszerűsítve 122 x 66 x 17,2 milliméteres dimenziókról és 160 grammos, igencsak tekintélyt parancsoló tömegről beszélünk. Az egykezes használat viszonylag egyszerűen megoldható, a kijelző azonban csak 3,5 hüvelykes. A készülékház semmilyen recsegésre-nyiszogása nem hajlamos, az összeszerelési minőségre semmilyen panasz nem lehet.

MyPhone Hammer Iron elölről
[+]

Az előlapon egy 3,5 hüvelykes képátlóval és HVGA (320 x 480 pixel) felbontással rendelkező LCD kijelzőt találunk, ami szemből nézve még bőven az elfogadható kategóriába esik és a fényerejével sincs gond, a betekintési szögek azonban nagyon korlátozottak, elég egy kicsit oldalról ránézni és máris invertálódnak a színei. Az érintésérzékelés módja kapacitív, az érzékenysége tökéletesen rendben van, azt azonban nem lehet tudni, hogy a karcolásoktól és kisebb sérülésektől milyen technológia védi az üveget.

MyPhone Hammer Iron oldalról
[+]

Kijelző-teszt
Mérés MyPhone Hammer Iron Op3n Dott telefon Doogee Titans 2 Gigabyte GSmart Roma R2 Plus
Fehér fényerő 418 nit 364 nit 581 nit 373 nit
Fekete fényerő 0,51 nit 0,51 nit 0,69 nit 0,63 nit
Kontrasztarány 804:1 713:1 7784:1 592:1
Színhőmérséklet 10888 K 9692 K 7285 K 10735 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az előlapon, a kijelzőn fölött a beszédhangszóró, a 0,3 megapixeles másodlagos kamera, az RGB értesítési led, valamint a fény-és távolságérzékelő szenzorok kaptak helyet, a képernyő alatt 4 darab, fehér háttérvilágítással rendelkező érintőgomb és a mikrofon található. Ha bármelyik oldalról vizsgáljuk a készüléket, mindenhol rögzítőcsavarokat veszünk észre, amikkel a plasztik készülékházat szerelték össze. Felülre került a bekapcsológomb, ami ekkora méretben még kényelmesen használható megoldás, bal oldalt kaptak helyet a hangerőszabályzó billentyűk, amik gumírozott anyagból készültek és nagyon jó nyomásponttal rendelkeznek.

MyPhone Hammer Iron hátlap
[+]

Az eszköz jobb oldalán figyelhetjük meg a microUSB bemenetet, felülre került a 3,5 milliméteres jack csatlakozó, mindkettőről elmondható, hogy egy-egy szilikon ajtó védi a víztől és a portól, ezek miatt jóval mélyebben ülnek, mint egy átlagos készülékben, az utángyártott tartozékok egy részét emiatt fizikailag nem tudjuk csatlakoztatni a telefonhoz. A Hammer Iron tetején nyakba akasztható pántnak is alakítottak ki helyet, régebben ez szinte minden telefon velejárója volt, ma már ritkaságszámba megy.

MyPhone Hammer Iron
[+]

Hátul találjuk a 2 megapixeles főkamerát és a hozzá tartozó vakut, alul pedig a telefon típusát és az extreme smartphone megjelölést. A hátlap két csavar segítségével rögzül a készülékházra, ezeket a dobozban található célszerszám segítségével lehet a helyükre tenni. A cserélhető, 1800 mAh kapacitású akkumulátor alatt találunk két darab normál SIM foglalatot és egy microSD kártyahelyet.

Hardver, szoftverezettség

Hardveres téren nem eresztették bő lére a dolgokat, egy MediaTek MT6572-es lapkakészlet teljesít szolgálatot a Hammer Ironban, egy kétmagos, magonként 1,3 GHz-re skálázott ARM Cortex-A7-es processzorral, egy Mali-400 MP grafikus gyorsítóval és egy gigabájtnyi RAM-mal. A belső tárolóegység mérete négy gigabájt, ebből körülbelül három marad a felhasználó részére, a többi a rendszeré. MicroSD bővítésre van lehetőség, maximum 32 gigabájttal növelhetjük így meg a tárhelyünk méretét.

Teljesítmény-teszt
Benchmark MyPhone Hammer Iron Op3n Dott telefon Doogee Titans 2 Gigabyte GSmart Roma R2 Plus
AnTuTu 5.x Benchmark 12913 pont 19545 pont 19390 pont 18584 pont
Vellamo Browser 1351 pont 1702 pont 1573 pont 1597 pont
Vellamo Metal 608 pont 768 pont 762 pont 693 pont
SunSpider 1.0.2 2073,7 ms 1568,8 ms 1298,5 ms 1612,4 ms
Geekbench 3 (single) 317 pont 354 pont 351 pont 347 pont
Geekbench 3 (multi) 574 pont 1117 pont 1145 pont 1156 pont
GFXBench Manhattan onscreen nem indult el nem indult el nem indult el nem indult el
Manhattan offscreen 1080p nem indult el nem indult el nem indult el nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 6,8 fps 9,4 fps 9,4 fps 9,5 fps
T-Rex offscreen 1080p 1,5 fps 4,2 fps 4,2 fps 4,1 fps

A SoC ismeretében egyértelmű, hogy ezt a készüléket nem azok az emberek fogják vásárolni, akiknek különösen fontosak a teljesítménytesztek és a telefonjuk grafikus teljesítménye. A tesztek eredményei is azt mutatják, hogy a Hammer Iron hardveres tekintetben nem nevezhető különösebben erősnek, viszont a mindennapi használatban nagyon jó sebességgel működik, a rendszer stabil, nem fagyogat le, a programok nagy része működik rajta, az alapvető funkciókat tökéletesen ellátja, nem okoz bosszúságot a felhasználójának.

MyPhone Hammer Iron Screen Shot MyPhone Hammer Iron Screen Shot

A készüléken az Android 4.2.2 Jelly Bean rendszerverzió teljesít szolgálatot, a kezelőfelület teljes egészében gyári maradt, csupán az ikonkészlet változott kis mértékben, minden ikon egy halványkék négyzetben foglal helyet, az egységesség érdekében a Play Áruházból telepített alkalmazások ikonjai is megkapják ezt a keretet. 5 darab kezdőképernyő áll rendelkezésünkre, lapösszegző nézet nincs, alul középen található a főmenü ikonja, mellette balra és jobbra helyezkedhet el 2-2 rögzített ikon. Az értesítési függöny is a gyári Android rendszer sajátja, ha egy ujjal húzzuk le, akkor az aktuális értesítéseinket láthatjuk, ha két ujjal, akkor pedig a gyorskapcsolókat.

MyPhone Hammer Iron Screen Shot MyPhone Hammer Iron Screen Shot

Az alapfunkciókat ellátó szoftverek AOSP-származékok, egyszerűen, de jól működnek, a naptárbejegyzések és a kontaktok aktív adatkapcsolat esetén folyamatos szinkronban vannak a Google fiókunkkal, a Google szoftvercsomag nagy részét pedig megkapta az eszköz, a Drive, a Play Zene és az Earth kivételével mindent megkapunk, de ezeket bármikor letölthetjük az Áruházból is, tehát nem égető a probléma. Extra szoftverek tekintetében a BookApartot kapjuk, aminek segítségével szállásokat, kiadó apartmanokat kereshetünk a világ bármely pontján, illetve a Rysiek Widzimisie nevű, közösségi GPS szoftver is telepítésre került a telefonra, ez utóbbi azonban csak Lengyelország területén működik.

Multimédia, kamera

A strapatelefonok nem a kiváló minőségű kamerájuktól szoktak híresek lenni, a hátlapon található, 2 megapixeles, fixfókuszos optika a Hammer Iron esetén is előrevetíti a várható minőséget. A segédfény szimpla ledes, a fényereje elég gyenge, ha nem is a fényképezés miatt, de a zseblámpa-funkciók jobb használhatósága érdekében mindenképpen érdemes lett volna egy erősebb ledet tenni a helyére. A kameraszoftver az Android sajátja, a beállítási lehetőségek száma ennek megfelelően alakul, állíthatunk benne expozíciót, színhatást, fehéregyensúlyt, villódzásgátlót, felbontást, panoráma módot, időzítőt és sorozatfelvételt, illetve megadhatjuk a kép jellegét (automatikus/éjszakai) is.

MyPhone Hammer Iron kamera
[+]

A képek nagyon gyorsan elkészülnek, az elkészült fotók minőségéről viszont nehéz volna pozitívumot mondani, kicsi a kamera látószöge, az algoritmus minden részletet elmos, festményszerű alkotásokat produkál. Autofókusz hiányában a makro képeket érdemes teljesen elfelejteni, a végeredmény csak borzasztóbb lesz, mint a nagyobb tárgytávolsággal készült alkotások. Videót 720p felbontásban képes rögzíteni, a végeredmény képi világ szempontjából hasonló, mint az állóképek esetén, a hangminőség viszont rendben van. Tesztvideó ide kattintva érhető el.

MyPhone Hammer Iron Screen Shot MyPhone Hammer Iron Screen Shot

Zenei téren az Play Zene áll rendelkezésünkre, kihangosítva erőteljes hangon, de elég rossz minőségben szól, a gyári fülhallgatóval a helyzet még rosszabb, minden egyes mélyebb hangot erőteljes recsegés kísér, a probléma viszont a DAC esetén is fennáll, mikor először kipróbáltam a saját fülhallgatómmal, kicsit meg is ijedtem, hogy elromlott, de ennyire rossz minőségű hangokat még soha nem hallottam belőle. FM-rádió fülhallgató csatlakoztatása után van, RDS-információkat képes megjeleníteni és a műsor rögzítésére is alkalmas a szoftver.

MyPhone Hammer Iron Screen Shot

A videólejátszó ismeri a DivX kódolást, mp4 formátumból pedig 1080p a maximális felbontás, amit le képes játszani, ilyenkor azonban már némi akadozás felfedezhető a képben, 720p-s tartalmakkal viszont tökéletesen képes együttműködni. Vágási funkciók nem kerültek a szoftverbe, feliratfájlokat nem tud kezelni és ablakos mód sincs.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs szempontból nem túl erős a felhozatal, 21,1 Mbps / 5,76 Mbps elméleti maximummal rendelkező HSPA kapcsolat áll rendelkezésünkre mobilinternetezéshez, ezen kívül 802.11 b/g/n szabványokat ismerő Wi-Fi segítségével böngészhetünk. 4.0 verziószámú Bluetooth, microUSB 2.0 és A-GPS vevő is került bele, a helyünk pontos megtalálásához és stabil megőrzéséhez aktív adatkapcsolatra van szüksége, GLONASS műholdakat nem lát. Az NFC-ről és az LTE-ről szintúgy lemondhatunk. A készülék kettő darab normál SIM foglalattal rendelkezik, dual-standby módon tudja ezeket kezelni, ami annyit tesz, hogy addig tud a két kártya egyszerre aktív lenni, amíg az egyikkel nem bonyolítunk hívást, a beszélgetés időtartama alatt a másik kártya ugyanis lelép a hálózatról. A beszélgetési hangminőség rendben van, zajosabb körülmények között is tökéletesen halljuk a másik felet.

MyPhone Hammer Iron Screen Shot MyPhone Hammer Iron Screen Shot

Böngészésre gyárilag az AOSP-böngészőt és a Google Chrome-ot kapjuk, flash támogatás egyikben sincs, az általános sebesség és a szolgáltatások minősége azonban az utóbbi szoftver felé billenti a mérleget. A dupla koppintásos és a kétujjas nagyítás is tökéletesen működik, a görgetés az egyszerűbb weboldalak esetén folyamatos, több lapot is képes kezelni addig, amíg el nem fogy alóla az egy gigabájt memória.

MyPhone Hammer Iron akkumulátor
[+]

Értékelés: MyPhone Hammer Iron
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 3 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatt található 1800 mAh kapacitású, cserélhető Li-ion akkumulátor nagyon jó üzemidőket képes elérni a visszafogott hardvernek és a kis felbontású kijelzőnek köszönhetően. 1 órányi Mindig TV stream 15%-ot von le az akkumulátorból teljes fényerő mellett, a mindennapi használatban, automatikus fényerővel, folyamatos adatkapcsolattal, egy SIM kártyával 5-6 óra kijelzőidőket produkál az eszköz, ez két napra kényelmesen elegendő lehet, ha nem használjuk folyamatosan a telefont.

A MyPhone Hammer Iron strapabíróságát nem teszteltük le, nem tettük vízbe, nem dobáltuk földre és nem is fürdettük meg a porban, ez a teszt csupán a funkcionalitásra terjedt ki. Az IP67-es ipari szabvány szerint elvileg 150 centinél nem mélyebb vízben fél órát minden gond nélkül kibír, a por pedig semmilyen formában nem juthat be a készülékházba, a burkolat robosztus, egyedül a kijelző tűnik törékenynek, de érintőképernyős eszközök esetén mindig a kijelző ütésvédelme lesz a szűk keresztmetszet. A telefon egyébként úgy viselkedik, mint egy átlagos méretű, 3-4 évvel ezelőtti jobb androidos okostelefon, stabilan-pontosan működik, a kamerára és a zenei minőségre nehéz volna ugyan bármi pozitívumot mondani, de a célközönségnek ez valószínűleg ezek kevésbé fontos szempontok, mivel a strapatelefonok esetében nagyon ritkán találkozunk jó minőségű kamerával. A hátlapi led lehetne erősebb, de az akkumulátor üzemidejére nem lehet panasz, az anyaghasználat és a minőségérzet rendben van, ráadásul egyáltalán nem melegszik a készülék. 40 000 forintos bruttó, hazai áron fog indítani a Hammer Iron, a strapabíró okostelefonok listája ebben az árkategóriában viszonylag szűkös, pár ezer forinttal drágábban bolti garanciával hozzájuthatunk egy Samsung Galaxy Xcover 2-höz, ami hasonló hardverrel, kisebb akkumulátorral, dual SIM támogatás nélkül, de nagyobb felbontású kijelzővel és leheletnyivel jobb kamerával bír. A mindennapi használatban jól teljesített a myPhone Hammer Iron, akinek kifejezetten strapabíró androidos telefonra van szüksége, de nem szeretne érte kisebb vagyonokat letenni az asztalra, annak jó választás lehet a Hammer Iron, egy tetszett plecsnit megérdemel.

myPhone Hammer Iron

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

MyPhone Hammer Iron
MyPhone Hammer Iron Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 122 x 66 x 17,2 milliméter
Tömeg 160 gramm
Színvariációk fekete, sárga
SIM-foglalat 2 darab normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (164 ppi)
Kijelző típusa LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6572
Processzor típusa 1,3 GHz-es kétmagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP
RAM mérete 1 gigabájt
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB (ebből 3 szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 32 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek BookApart, Rysiek
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, fixfókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 0,3 megapixel
Videófelvétel 720p (19 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1800 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

  • emporiaSMART - androidős

    Az osztrák gyártó legújabb készüléke Android operációs rendszert futtat, de ebből semmi nem látszik, a senior korosztály által is kiválóan kezelhető.

  • myPhone Hammer Axe LTE - az én telóm kalapács és balta

    Barkácsolásra vagy középkori megmérettetésre nem használható, a por-, víz- és ütésálló myPhone viszont gyors, támogatja a 4G hálózatokat, remekül egybe lett rakva és sokáig bírja.

  • myPhone Hammer Axe - a melegben sem izzad

    Az Axe és annak LTE variánsa külsőleg ugyanolyanok, ám belső terén lényeges különbségek adódnak: tesztalanyunk MediaTek MT6582 SoC-t, 1 GB RAM-ot és 8 GB háttértárat kapott.

Előzmények

  • Doogee Titans 2 DG700 - nem harap

    Stílusos megjelenésű az első Doogee termék, amelyet tesztasztalunkon kipróbáltunk, a Titans 2 ráadásul víz-, por- és rázkódásálló borítást kapott.

  • CAT S50 - alap, amelyre építhet

    Az amerikai vállalat újdonsága por-, víz- és ütésálló, katonai szabványoknak is megfelel, a Snapdragon 400 SoC miatt pedig hardveresen sem áll már gyenge lábakon.

  • Samsung Galaxy S5 Active - kibiztosítva

    A koreai gyártó csúcsmodelljének strapabíró kiadására a kelleténél kicsit többet kellett várni, de aki félti a telefonját és mégis komoly teljesítményt vár el, azok most örülhetnek.

  • Maxtron IP67-1 - csavarosan a napsütésből

    Az indonéz gyártó újdonsága robusztus külsővel hívja fel magára a figyelmet, két SIM-et kezel, ezen kívül ellenáll a víznek és a pornak.