Külső
Mostanában aránylag kihúztam magam a mobilszférából (nem, nem igazoltam át máshová, és nem is léptem ki teljesen, csak kellett egy kis szünet), talán pont ezért ragadott magával annyira a Motorola új zenefonja. Anno az első ROKR-ek bejelentésekor nagy lelkesedéssel várta a mobilvilág ezeket a készülékeket, azonban valahogy semmi korszakalkotót, stílusteremtőt nem sikerült a gyártónak alkotnia ezzel. Így van ez a Z6 esetében is, amiely felhasználói szemmel leginkább egy profi iparosmunkának tekinthető, újdonságot ugyanis nem nagyon hoz magával.
Elsőre megvizsgálva a készülék külsejét, semmi különlegességbe nem botlunk. Normál slide kialakítás, nyoma sincs a Motorolánál még a mai napig divatban maradt penge designnak. Hatalmas kijelző, az előlapon fém mindenfelé, a hátlapon ugyanez, csak vékony műanyaggal borítva. Ezüst, vagy inkább króm, illetve "durvánsötétszürkéslila", ami dominál a nálunk járt modell színvilágában, ezáltal kifejezetten unisex és elegáns. Egyetlen fájó pontba a hátlap illesztésénél ütköztem, jól látható rés van a telefon elő és hátlapja között. (Viszont a hátlap alatt ott nézelődött az "Engineering Sample" felirat, amely azt mutatja, hogy ez egy tesztmodell, így az előszéria miatt lehetnek illesztési hézagok.)
Az előlapon található gombokban már a szakavatott szemlélő felfedezi a Motorola kezének munkáját, amely még tovább fokzoódik, amikor elcsúsztatja a slideot. Maga a csúszka hangtalan, tökéletesen csúszik, és könnyen mozgatható, hála a kijelző alatt található kicsiny kapaszkodónak, amelyet ujjunk számára terveztek az előrelátó designerek. Tehát a képernyő mögött szerényen megbújó billentyűzet régi ismerőséként kacsint majd ránk, valahol mintha láttunk volna már ilyet. Igen, megvan: a Motorola készülékei közül szinte mindben ami az elmúlt egy év során készült. Ez a tény azonban nem von le az értékéből, továbbra is jól kezelhető, pontos, könnyen szokható billentyűket kapunk, amellyel a birkózó ujjakkal rendelkező egyének is könnyen megbirkózhatnak (gagyi szóviccek sorozatunkat látták-hallották).
Kijelző, menü
Miután hosszan lenyomtuk a bekapcsolásra is szolgáló gombot, némi animáció (hellomoto) után megelevenedik a kijelző. Majd leesik az állunk. Bizony tűéles, kontrasztos és megfelelő fényerősségű megjelenítőt sikerült a készülékbe pakolnia a gyártónak, amely napfényben is jól olvasható. A számok szerelmeseinek kedvéért a paraméterek sorban: TFT, 256K szín, 320x240 pixel, 31x42 milliméter. Annak ellenére, hogy ezek már manapság nem csúcsadatok, valahogy nagyon rendben van az egész.
Ez a „rendbenlét” folytatódik a menüben is. Most fogom magamra haragítani a rajongók táborát, azonban bevállalom. Annyira oké a menü, a kezelés, és az összhatás, hogy szinte már elgondolkodtam azon, hogy valóban a Motorola gyártotta-e, vagy kiadta valamelyik másik gyártónak. Nyoma sincs lassulásnak, akadásnak, a menüben való lépkedés azonnali, a készülék egyből reagál mindenre, ahogyan az a nagykönyvben meg van írva. Lehet, hogy csak nekem vannak rossz tapasztalataim, de a V3xx után felüdülés volt ezt a telefont használni.
Maga a menü egyébként a szinte már megszokott 9 ikonos verzió, mindegyik ikon szépen animált, informatív, azonban kissé rajzfilmszerű. Több téma is beállítható a készülékben, azonban ezek nem szabják át a főmenüt, szerencsére a nálunk járt modell menüjébe semelyik szolgáltató nem piszkált bele, így nem is nagyon kellett ezzel foglalkoznunk. Maguk a témák számomra kicsit SonyEricsson jellegűek, annyira rajzosak, plasztikusak, hogy abszolút az ott látottakra hajaznak. És ez egyáltalán nem baj.
Egy pár szóban érdemes kitérni a dolgok hátterére is. A Z6 ugyanis Linux alapú rendszert használ, amelybe egy átlagfelhasználó ugyan nem tud belepiszkálni, de van néhány előnye így is. Egyrészt atomgyors, a burkolat alatt 624 MHz sebességű processzor lapul, másrészt pedig képes a multitaskingra. Task manager nincsen ugyan, de a háttérben futó zenelejátszó, vagy a félbehagyott üzenet folytatási lehetősége ennél a telefonnál emiatt lehetséges.
Hirdetés
Üzenetek, telefonkönyv
Mindenki kedvenc oldala az, ahol az írók hosszasan regélnek azon alapfunkciókról, amelyen már gyakorlatilag ma nem bukhat meg készülék, hiszen az elvárásokat magasan túlteljesítette a készülékek tudása általában a középkategóriában is. Ha az újító szellemű író esetleg úgy dönt, hogy mégis kihagyja ezt a rövid oldalkát, akkor két akadályt kell sikereresen vennie. Egyrészt a cikket átnéző főszerkesztőét, aki vérengzve dobja vissza a hiányos anyagokat, másrészt a sokkal vérmesebb fórumozókét, akik közül az első 3 között biztosan van olyan, aki megjegyzi ezen fontos információk hiányát. Ha mégis sikerül mindenkit megtéveszteni és elsunnyogni ezen oldal megírását, amit olvasni sem túl vidám dolog, akkor biztosan várja hűsünket esténként 3-4 felháborodott levél várja a mailboxában. Mit tehet hát az egyszeri író? Elüti az oldal felét ezzel hasonló szövegekkel, hogy mindenki boldogabb legyen, és az olvasmány se legyen annyira száraz.
Szóval elsőként üzenetek. Van nekünk SMS, MMS, hitelesített mail, amely képes csatolmányokat is kezelni. Több üzenet összefűzése nem probléma, ahogyan az elektronikus levelek automatikus letöltése sem. Egyetlen probléma akadhat, mégpedig az, hogy az e-maileknél ugyan a hitelesítés adott, de külön jelszót nem adhatunk meg a kimenő szervernek, így nem minden esetben fogjuk tudni biztosan használni. A sokak által szeretett és szerintem is igen használható szövegbeviteli mód, az iTAP megmaradt, de ebben a modellben már szövegjóslásnak hívják. Ami extrának tekinthető, hogy más telefonokkal ellentétben a Z6 nem próbálkozik üzenet elküldésével egészen addig, amíg nem lát térerőt. Ilyenformán hibaüzenetet sem ad, hanem egyszerűen megvárja, míg újra van hálózat és csak akkor küldi el az üzenetet. Szintén érdemes megjegyezni, hogy az MMS-nek látszólag nincs méretkorlátja, másfél megás képet is hajlandó lett volna átnyomni, ha a hazai hálózatok nem csak 300KB-os limitációval rendelkeznének.
Telefonkönyv terén nehéz újat alkotni, ugyanígy mondani is. Tényleg egyedül talán az anyja neve az, aminek nincs saját mező, de akinek erre van igénye, ezt is felviheti mondjuk az „igazgató neve” vagy a „segémunkatárs neve” mezőbe, esetleg máshová. Természetesen egyedi hívásazonosító, kép és hívócsoport is rendelhető a számokhoz. A hangtácsázás a gyártó hagyományainak megfelelően igen jó hatásfokkal működik.
A naptár a szokásos, a heti nézet is grafikus, ez kellemes. Az ébresztőóra több időpont megjegyzésére is hajlandó, aktív állapotát egy piktogram jelzi a főképernyőn. A számológép alapfunkciós, a világóra pedig nem mutat fel térképet, csak egy sima felsorolás látható a választott városok neveivel.
Zene, Motorola S9
Mivel ROKR, azaz zenei modellről van szó, egyértelműen alkalmasnak láttuk az időt arra, hogy a készülékkel együtt teszteljük a Motorola S9 névre hallgató sztereó Bluetooth headsetet is. Maga a headset a mostanában fülhallgatóknál divatos fejmögötti formát követi, de a hangszórói nem hagyományosak, hanem leginkább az agybadugós verzióra hajaznak.
Az összekapcsolás problémamentes volt, címszavakban: Telefon, füles bekapcsol. Anyázik. Füles feltölt. Füles bekapcsol, párosítókód beír. Zenét hallgat. A headset extrája, hogy a két oldalán vezérlőgombok találhatóak, amelyekkel a hangerőt szabályozhatjuk, számot léptethetünk, leállíthatjuk vagy elindíthatjuk a lejátszást, és felvehetjük a bejövő hívásokat. Mindegyik gomb tökéletesen tette a feladatát, ezt jó úttörőhöz méltóan végigellenőriztük. Az sajnos más lapra tartozik, hogy a használatuk nem kényelmes, természetesnek pedig legalább annyira mondható, mint Kelemen Anna. Ráadásul az egész füles kényelmetlen. Végeztem egy kisebb felmérést 4 kollégával, mindenkinek nyomta a fülét a hangszórót fedő műanyag gumiharang, úgyhogy senki nem vett volna ilyet. Pedig a hangzás nem rossz annak ellenére, hogy a SonyEricsson agybadugós modelljeit messze nem éri utol minőségben. Sajnos a kialakítás és a design viszont a kényelem rovására ment.
A készülék zenelejátszójával kapcsolatban nem lehet okunk panaszra. Az előlapon található zenei gyorsgombokkal indítható és a kezelhető alkalmazás képes a háttérben is futni. Sajnos az m3u listákat nem kezeli a készülék, azonban saját listákat hozhatunk rajta létre, valamint előadók, albumok, műfajok és még jó néhány szempont szerint is válogathatunk az automatikusan rendezett zenék közül. A beállítások között wide sztereó mód van, azonban semmilyen hangszín nincs. Ami a legfurcsább, hogy a rádió kimaradt.
Multimédia
Mivel a zenei vonalat már az előző oldalon kiveséztük, ezért a játékokkal kezdünk. A készülékbe hagyományosnak mondható játékból kettő került, az egyik a Sudoku valószínűleg már nem szorul bemutatásra, azonban a foci már megér egy mondatot. A program első ránézésre iszonyatosan jó grafikával bír, azonban az emberek mozgása leginkább szöcskékre, vagy verebekre emlékeztető ugrálás, így a meccsre való koncentrálás helyett a 3. percben kilőttem a programot.
A játékokon felül négy darab előre telepített alkalmazás található még a készülékben. Ezek között találunk SMS és névjegyzék mentésére alkalmazhatót, beállítás varázslót, backup készítőt, és a legjobbat, térképet. Ez az alkalmazás a Rough Guides névre hallgat, és több ország városainak nevezetességeit is meg tudjuk tekinteni benne. Hazánkból 7 város elérhető, és ezen városokban kereshetünk éttermeket, és egyéb POI-kat az online adatbázisból, ami sajnos elég szegényes, de egy külföldi számára már támpont lehet (Egerben például összesen két éttermet leltünk fel)
Itt szeretnék néhány szót szólni a memóriáról. A készülék annak ellenére, hogy zenei modell (mivel a ROKR széria tagja) mindössze 64 MB belső memóriával rendelkezik. Számomra ez elég kevésnek tűnik, legalább 512-t elvárnék egy ilyen készüléktől a bővíthetőség ellenére. Bővíthetőség viszont van, microSD kártyákkal. A gyári csomagnak sajnos nem sikerült kiderítenünk, hogy része-e ez.
Fényképezés terén a 2 megapixeles kamera az, ami a szolgálatunkban áll. Sajnos fixfókuszos, de ennek ellenére jó képeket készít, amelyek alant láthatóak. A fényképezőhöz vaku is jár, de inkább mobilfénynek kellene hívnunk, ugyanis vagy folyamatosan világít, vagy abszolút nem, de legalább kulcskeresésre félrészegen kiváló. Készíthetünk egy gomb lenyomásával több felvételt is, valamint az időzítőt is használhatjuk a maximum 1200x1600 pixeles fotók ellövésére. Videó terén nem domborít kedvenc rokkerünk, ugyanis mindössze 176x144 pixeles moviekat vehetünk fel, igaz, azokat a memória erejéig.
Akkumulátor, adatkommunikáció
A készülék egyik gyenge pontja az akkumulátora. Annak ellenére, hogy komolyabb használatnak tettem volna ki (azaz nem hallgattam sokat zenét és nem neteztem sokat) gyakorlatilag szinte minden este töltésért sipákolt, de amikor nem, akkor másnap délelőtt biztosan. Egyébként egy BC-50 hívójelre hallgató akkumulátor lapul a hátlap alatt, amely 720mAh-át képes kipréselni magából. Úgy látszik, hogy ez kevésnek bizonyul.
Adatkommunikáció terén kicsit sírok. A készülékből kimaradt mindenféle nagysebességű hálózat támogatása, egyedül az EDGE segítségével hasíthatunk nagysebesség címén. Pedig olyan szép lett volna, ugyanis a Google ikonnal fémjelzett böngésző remekül megkajálta az összes weboldalt, amit nézegetni szoktam, tökéletes méretben, mindenféle tördelés nélkül. WiFi szintén nincsen, ahogy infra sem, de ezt nem is vetjük a telefon szemére. A Bluetooth viszont kipipálható, és mellé írhatjuk a 2.0 és az A2DP szavakat is.
Összességében egy nagyon kellemes mobilt kap az, aki ROKR vásárlásra adja a fejét, és a Z6-ot választja. A telefon egyedüli hiányosságának az adatkapcsolatok gyengeségét hoznám fel, ha valakinek erre nincs szüksége, akkor nem fog csalódni, azonban emiatt nem kap ajánlott plecsnit, csak tetszettet. Pedig annyira egyben van, hogy szinte már nem is Motorola.
![]() |
Motorola Z6 |
Polacheck
A készüléket a gyártó hazai képviselete biztosította. Köszönjük.
Specifikációk
Motorola Z6 | ||
![]() |
Technológia | GSM 850/900/1800/1900 |
Méret | 105x45x16,2mm | |
Súly | 105g | |
Kijelző | 320x240 pixel, 262 ezer szín, TFT | |
Telefonkönyv | 1000 | |
SMS/MMS memória | dinamikus | |
Egyéb memória | 64 MB + microSD | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE/3G | 4+2/van/nincs | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | nincs/van | |
Prediktív | iTAP | |
Hangtárcsázás | van | |
Hangrögzítő | van | |
Hangvezérlés | nincs | |
Valutakonverter | nincs | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 720 mAh Li-Ion | |
Készenléti idő | 400 óra | |
Beszélgetési idő | 420 perc | |
Fényképezőgép | 2 megapixel, QCIF videó | |
POP3 e-mail | van | |
WAP böngésző | 2.0 | |
HTML böngésző | van | |
Játékok | 2 | |
Csengőhangok | MP3, AAC, AAC+ | |
Operációs rendszer | Linux (zárt) | |
MP3 lejátszás | van | |
Egyebek | nincs |