Bevezető
Veszteségek, távozó vezérigazgató (Ed Zander), költségcsökkentés, az átagnál szűkösebb készülékportfólió, kevés újdonság. Ezek jellemezték a Motorolát az utóbbi időben, innen kellene talpraállniuk, immáron a világ csupán harmadik legnagyobb mobilgyártójaként. Nem lesz könnyű menet, de az utóbbi idők Motorola telefonjai megint kezdenek némi reményt adni a sikerhez.
A V8-at Polacheck kollega igencsak megkedvelte, a V9-et ezért nem ő kapta, hátha most kritikusabban szemlélhetjük a telefont, de a V9 is iszonyatosan jó cucc. A baj inkább az, hogy hiába lett szinte tökéletes a készülék, a felhasználók egy része már csak legyint egy-egy új Motorola kapcsán, ránézésre ez is csak egy penge a sok közül, pedig igencsak átdolgozott menü és funkcionalitás található a V9-ben.
Vissza kellene csábítani a felhasználókat. Ehhez persze jó módszer, hogy újraírjuk a szoftvert, izmos kijelzőt készítünk, de egy átlagjúzer elsősorban a külsőre megy: ez a forma sokadszor elsütve már nem váltja ki a wow érzést. Kézbevéve azért változik a kép, a V9-et megfogni, kinyitni, megnyomkodni igen nagy élmény, visszafogottan sallangmentes, elegáns, minőségi benyomást kelt.
Az XXL GSM-től kapott készülék már magyar nyelvű szoftverrel érkezett, doboza nem túl nagy, s nem is annyira ötletes, mint általában a Motorola csomagolások. Külön kis zacsikba vannak csomagolva az alkatrészek, a szokásos tartozékokon felül adatkábelt és felvevőgombos headsetet találhatunk a doboz mélyén.
Külső
Szép, ez nem vitás. És fémből van, ez szintén egyértelmű. Csillogóan fekete (bár a gyártót ismerve lesz itt még rózsaszín edition), viszonylag nagy méretű, de igen vékony eszközről van szó. Végre eltűnt a fedlap alsó részéről a dudor, helyét nagyon okosan egy gumírozott sáv vette át, hogy összecsukáskor ne sérüljön a burkolat.
A V9 legmegdöbbentőbb része a fedlapja. Hihetetlen méretű külső kijelzőt találhatunk rajta, QVGA felbontás, 2 inch, TFT technológia, sok telefon csak álmodhat arról, hogy a fő kijelzője ekkora legyen, a Motorola viszont nem sokat tökölt, ugyanilyen ablakot varázsoltak a fedlap belső részére, csak az 2,2 inch méretű lett. Adott tehát egy pár milliméteres panel, amelynek mindkét oldalán atom méretű képernyőt találhat a júzer, ezért mindenképpen jár az elismerő kalapemelés.
A fémesen csillogó zsanér szint szép részlet a készüléken. A V9 bal felén a hangerőgombok és a „smart” gomb találhatóak, ez utóbbi sokféle funkciót lát el. Például nyitott állapotban elindítja a zenelejátszót, összecsukott helyzetben pedig hosszasan nyomva feloldja a billentyűzárat. Ennek azért van értelme, mert a külső kijelző alsó része érintésérzékeny, a médialejátszó vezérelhető innen, illetve beérkezett üzenetek elolvasására is nyílik mód a telefon kinyitása nélkül. A V9 bal alsó sarkában találjuk meg az egységesítési trendhez igazodó microUSB csatlakozót. A jobb oldalon csak a kamera gyorsgombja árválkodik.
Kinyitást követően igen ízléses, elegáns, kékesen világító gombsorral találjuk magunkat szembe. A logikára nem lehet panasz, a nyomáspont is meglepően jó, pedig a gyártóra jellemző szokás szerint a billentyűzet egyetlen panelből áll. Külön pirospont jár azért, hogy az oldalsó gombok és a külső kijelző nyomkodását apró visszarezgések kísérik, így egyértelműsítve a mozdulat sikerességét.
A V9 hátlapján semmi nincs egy diszkrét logón kívül, ezt levéve viszont hozzáférhetünk a microSD kártyához. A bővíthetőség ugyanis az egyik olyan funkció, amely a V8-ból hiányzik, de a V9-ből már nem maradt ki. Az anyagminőség káprázatos, a fedlapnak ugyan összecsukva van némi holtjátéka, de ez egy ekkora méretű panel esetén valahol érthető is.
Menü, alapfunkciók
A Motorola által újabban használt Junix platform rendkívül gyors menüt eredményez, de ebben a modellben még a régi van, amely annak fényében nehezen érthető, hogy a V8 már az új platformot kapta. (Illetve a hírek szerint ennek az az oka, hogy a JUIX (hivatalosan MotoMagx) rendszer nem tud a HSDPA/3G hálózatokkal egyelőre együttműködni.) A menüpontok sorrendje tetszőlegesen csereberélhető, a kinézet témák segítségével állítható. Gyárilag csupán két sémánk van, de a Motorola készülékei a legjobban hackelhető telefonok közé tartoznak.
Az ikonos főmenü lehet listás is, a navigációs gomb négy irányához különböző funkciók is rendelhetőek. A telefonkönyv 1000 bejegyzést tárolhat, a telítettségről százalékos visszajelzésben értesül a felhasználó. A kontaktokhoz vezeték, kereszt és becenév, több telefonszám, több email cím, weboldal, postacím, születésnap, kép és hang tartozhat. A mobilszámok bevitele esetén el lehet azt is dönteni, hogy videohívásra alkalmas-e az adott elérhetőség, vagy sem. A listázás lehet egyszerű, illetve képekkel megtámogatott, utóbbi esetben már a listában is látszik az elsődleges telefonszám. Ha nem erre van szükségünk, akkor a horizontális nyilakkal válthatunk a további elérhetőségek között.
Az üzenetkezelés esetén sem futottam bele komolyabb problémába. A listázás itt is állítható, nézhetjük a beérkezett irományokat úgy, hogy a feladó látszik, de úgy is, hogy az üzenet első sora. Még spamszűrő is van, bár szöveges üzeneteknél el sem tudom képzelni, hogy hogyan működik. A szövegbevitelt ezúttal is a Motorola iTAP segíti, a magam részéről nagyon kedvelem ezt a magától tanuló rendszert, jobb, mint a T9. Az email kliens csatolmányokkal is elboldogul, gyakorlatilag nincs méretkorlát (a maximum 65MB), így aztán ezzel sem lesz különösebb gond. A Motorola sajátossága, hogy az üzenettárhely 80%-os telítettsége esetén már figyelmezteti a felhasználót arra, hogy talán nem ártana törölni. Ha ezzel nem óhajtunk foglalkozni, akkor létezik automatikus törlés is, amelynél eldönthető, hogy milyen régi üzenetek kerüljenek likvidálásra.
Szervezőfunkciók, alkalmazások
A naptár tökéletes. A havi nézet tökéletesen átlátható. A bejegyzések fajtái között összesen 15 variációt találhatunk (ilyenekkel megfűszerezve, hogy reggeli, ebéd, vacsora, buli), van ismétlődés, létezik egész napos esemény, a szoftver pedig események rögzítésekor figyelmeztet az esetleges ütközésekre is. A heti nézet is átlátható, a napi bontás időrendi listát dob fel.
Ébresztési időpont több is lehet, ám ismétlődésre a vekker esetében nincsen lehetőségünk. A számológép alapfunkciós, a világóra egymás alá listázza a városokat, kis analóg órával jelezve az ottani időket. Stopper nincs. Van helyette „Webshare”, ami arra jó, hogy MMS-ben blogoljunk, bár erre szerintem még annyi szükség sincsen, mint egy valutakonverterre, amely szintén hiányzik a szolgáltatáskínálatból.
Az alkalmazásokba belépve viszont igen hosszú listát kapunk. A Yahoo Go! A Motorola telefonokba is beköltözött, így kialakulni látszik, hogy a Samsung és a Sony Ericsson a Google haverjai, a Nokia és a Motorola viszont a Yahoo-t részesítik előnyben. Van néhány „PrizePlay” alkalmazás is, amely egyfajta nyereményjáték, de ezekhez netkapcsolat kell, mert online jönnek a kérdések egymás után. A játékok között Sudoku és a Football fedezhető fel. A Rough Guides egy mini turistainformáció, amely a világ városairól ad némi tájékoztatést, ShoZu néven pedig még egy blogolós okosságba botlunk, ha valaki netán gerjed ezekre.
Multimédia
A Motorola telefonban vannak témák. Rezeg és csörög egyszerre, a rezgésnek külön ritmusa is lehet, ha ilyen jellegű igényünk lép fel. A gyártóra jellemző, hogy a nem fogadott hívásokat és üzeneteket öt percenként hangos csippanással jelzi, ezt az „emlékeztetők” menüpontnál lehet örökre kiiktatni, a magam részéről ezzel kezdtem a beállításokat.
Fényképezés terén nem jeleskedik a telefon, de nem is akar úgy csinálni a gyártó, mintha ez lenne a készülék egyik attrakciója. Álló formátumú képek készíthetők, a kereső és az exponálás villámgyors, igény szerint néma is lehet. Autofókusz, vaku nincs, a 2 megapixel jelenleg a Motorola legjobb felbontása, legalábbis eddig hivatalosan nem láttunk tőlük jobbat, ide érdemes lenne több hangsúlyt fektetni. A képek minősége ennek ellenére nem vészesen gyenge, tesztfotók alant. A videó szót sem érdemel: QCIF felbontásra képes csupán a V9.
A zenei rész viszont kellemesebbre sikeredett. Egyrészt a becsukott állapotban történő lejátszás, amelyet az érintőkijelzővel vezérelhetünk, elég egyszerűvé teszi a muzsika hallgatását. Equalizer nincs, de a basszus külön bekapcsolható, ismétlés és véletlenszerű lejátszás szerepel még az opciók között. Szoftveresen tehát viszonylag fapados az alkalmazás, de hangminőség terén megdöbbentően tisztán és hangosan szól kihangosítva. A felvevőgombos headset nem egy nagy durranás, de a célnak tökéletesen megfelel.
Hiányoltam az FM-rádiót, ez még elfért volna valahol a burkolat alatt. A V9 belső memóriája 50 megabájt (a V8 480 megás kapacitást tudott felmutatni), viszont microSD kártyával bővíthető, így elvileg nem léphet fel helyhiány.
Adatátvitel, akkumulátor
A V9 másik előnye a V8-cal szemben, hogy nem csak 3G, hanem HSDPA adatátvitelre is képes. A böngésző ennek megfelelően kellemesen használható, az oldalak betöltődése megfelelő hálózat esetén villámgyors. Lokális szinten a microUSB-USB kábel használható, ez alapesetben csak a memóriakártya tartalmát mutatja külső meghajtóként, de van a CD-n szoftver, amelynek segítségével a neveket és az üzeneteket is kezelhetjük. A Bluetooth szintén nem maradt ki, verziószáma 2.0-s, természetesen sztereó hangátvitelre is alkalmas.
Érdekes viszont, hogy kimaradt a másodlagos kamera, így egy ideig abban a hitben éltem, hogy ez egy viszonylag filléres, de egyes felhasználók számára végletes hiba, amit kár volt elkövetni. Aztán rájöttem, hogy videohívás esetén a fedlap lecsukása nem szakítja meg a beszélgetést, hanem a jókora külső kijelzőn látjuk a másik ember fejét, s így mi is belevidulhatunk a kamerába.
A hátlap alatti akkumulátor gyorsan kipurcan. Nálam két napig bírta úgy, hogy nem is volt annyira megzúzva, hiszen pont hétvégén nyomkorásztam leginkább a készüléket, ilyenkor pedig kevesebbet telefonálok. A töltést zöld LED jelzi a fedlap felső részén, ez alapesetben teljesen észrevétlen.
Összegzés. A Motorola V9 igen jó telefon. Remélhetőleg nem lesz neki semmi komolyabb szoftveres gondja, mert akkor simán ajánlanám bárkinek, még olyan felhasználóknak is, akik eddig nem találkoztak az amerikai gyártó termékeivel. Ez azért nagy szó, mert korábban rizikós dolognak számított volna, hiszen a Motorola készülékek mindig egy kicsit mások voltak, mint az összes többi gyártó modelljei. Ez most is így van, de ez a különbség inkább pozitív, gyors menü, jól testreszabható elrendezés, sok funkció jellemzi a V9-et. A magam részéről azért nem teszek rá Különösen Ajánlott plecsnit, mert igen magasan kezd az ára, de aki közel 100 ezer forintot rá tud szánni egy stílusos telefonra, mindenképpen számoljon a Motorola V9-cel.
![]() |
Motorola V9 |
Bog
A Motorola V9-et az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
Specifikáció
Motorola RAZR2 V9 | ||
![]() | Általános | |
Technológia | GSM, UMTS | |
Méret | 103 x 53 x 13,3 mm | |
Tömeg | 125 gramm | |
Színvariációk | Fekete | |
Kijelző | ||
Belső kijelző átlója | 2,2 hüvelyk | |
Belső kijelző felbontása | 240 x 320 pixel | |
Belső kijelző típusa | TFT | |
Külső kijelző felbontása | 240 x 320 pixel | |
Külső kijelző típusa | TFT | |
Színárnyalatok száma | 262.000 | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 1000 bejegyzés | |
SMS memória / max. MMS méret | na / 300 KB | |
Belső memória | 50 MB | |
Memória bővíthetősége | microSD | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | 850/900/1800/1900 MHz | |
GPRS / EDGE | Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps) | |
UMTS / HSDPA | van (384 kbps) / van (3,6 Mbps) | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.0 (A2DP is) | |
WiFi | nincs | |
USB | 2.0 (microUSB) | |
Push-to-talk / RSS | nincs / nincs | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / nincs | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | iTAP | |
Szoftverek | ||
Platform | Junix | |
WAP / HTML böngésző | 2.0 / van | |
E-mail kliens | van (POP3, IMAP4, hitelesített) | |
Java | van, MIDP 2.0 | |
Játékok | 2 | |
Valutakonverter | nincs | |
Extra szoftverek | Yaho Go!, ShiZu | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 2 megapixeles, fixfókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van (H.264 formátum, 176 x 144 pixel) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is | |
Hangszínszabályzó | nincs | |
FM-rádió | nincs | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 950 mAh-s Li-Ion | |
Készenléti idő | 260 óra | |
Beszélgetési idő | 3,5 óra | |
Egyebek | ||
fém készülékház |