Az első pillanatok
Máig emlékszem a Motorola első pengéjének megjelenésére. A V3 volt az a készülék, amely forradalmasította a piacot, és egy teljesen új telefonformát hozott a köztudatba, amelyet sokan (többek között a szakma is) csak pengeként kezel. Igazi siker volt a telefon, azonban pontosan ezen okból sok igazi Motorola fan elfordult tőle. Mára elült ez a hajcihő, és gyakorlatilag minden gyártó rendelkezik penge vékonyságú telefonnal, így itt volt az idő, hogy leporolják az eredeti modellt, és egy újabb sikerdarabot varázsoljanak belőle. Szerintem sikerült.
Egyébként ez volt az a készülék, ami valahogy kimaradt eddig a szórásunkból. Általában még a megjelenés előtt le szoktunk csapni minden modellre, azonban ezúttal a T-Mobile illetékese tudatta velem telefonban, hogy vágynak arra, hogy az ő készüléküket teszteljük. Először átpörgettem a cikkeinket, mert gyanús volt, hogy valamelyik kolléga kezein már átfutott a dolog, csak én maradtam ki belőle, de meglepve tapasztaltam, hogy nem így van, így örömmel fogadtam a tesztmodellt.
Bár túl vagyok már egy-két kemény telefonon (pink V3), de a V3xx külseje nekem is meglepetést okozott. Két dolog miatt is. Egyrészt a színe nem a megszokott fekete, vagy szürke kompozíció, hanem egy egészen új, ami valahol a bronzbarna és a borvörös között mozog, egy kicsit viszont sötétebb a rozénál. Tudom fura leírás egy színre, de férfi vagyok, akikről mindenki tudja, hogy 16 színben látnak, úgyhogy ez leginkább barna. Ha pontosítok, akkor világosbarna. Ja, és ezúton üzenem a nőknek, hogy a padlizsán, és a vaj az nem szín.
A másik meglepetést a készülék anyaga okozta. Úgy látszik, hogy rájött a gyártó, hogy a V3x egy ballépés volt. Mind méretét, mind anyagát tekintve. Visszatértek tehát a fémhez az elő, a hátlapon és a billentyűzeten is, ami nagyon jó választásnak bizonyult, csak pozitívan tudok róla beszélni.
Külső, kijelző
Kezdjük a legfontosabbakkal, a mérettel. A V3xx 103x53x15mm / 107g paraméterekkel rendelkezik, míg az előd a V3 98x53x13,9mm / 100g. Ebből látszik, hogy szinte teljes az egyezőség, azt a néhány millimétert kevesen fogják észrevenni. Összecsukott állapotban az előlapon a gyártó jele (ennek párja a hátlapon is megvan egy T-Mobile felirattal megspékelve), az 1,3 megapixeles kamera, és a külső kijelző található. Ez utóbbi 19x16mm, amelyet saját kezűleg mértem, ugyanis sikerült szert tennem egy volnazóra. (Tényleg, nem létezik valami hi-tech kütyü, ami ezt a múlt századi mérőeszközt kiváltja?) A színek számát már nem mertem megsaccolni ezért utánanéztem, a CSTN megjelenítő 96 x 80 pixeles, és 65000 színt tud.
A külső kijelző szerintem egy kicsit sötét, és van egy vicces tulajdonsága. Ha megnyomjuk valamelyik gombot, akkor ennyit ír ki: „A külső gombok feloldásához tartsa lenyomv…”. Ezúton is köszönet a magyar fordítóknak. Ez a talány jobban vonzott, mint Kolombuszt az indiai hajóút, ezért minden lehetséges kombinációt kipróbálva rájöttem, hogy a bal alsó gombbal oldhatjuk ki ilyenkor az eszközt, és az egyetlen hatalmas funkciót aktiválhatjuk, mégpedig a profilok váltását.
Tovább vizsgálgatva a külsőt bal oldalon felfedezhetjük a hangerő-szabályozó és a kamera ezüst színben pompázó gyorsgombját, valamint a töltő, headset és adatkábelcsatlakozót, ami elsőre sima USB portnak tűnik, azonban a gyártó annyira furmányos, hogy a készülék csak a saját töltőjével hajlandó töltődni, másik USB-s töltővel nem. A jobb oldalon a hanghívások gyorsgombja árválkodik egyedül.
Kinyitva a készüléket elénk tárul a V3-ből ismert billentyűzet, valamint hatalmas kijelző. Ez utóbbit megint csak megmértem, 34x45 milliméter és 240x320 pixel. (Iszonyat jó játék egy vonalzó, igaz? - Bog) Összesen 262000 szín megjelenítésére képes, és a TFT technológia jegyében készült. A kijelző alatt lapul még szerényen egy VGA kamera, amely a videóhívások kedvelőinek kicsiny csoportját fogja feldobni. Igen, a készülék 3G képes, de nem ez a meglepetés. Mindjárt kiderül mi is az.
Adatkommunikáció, akkumulátor
Miben is úttörő a V3xx? Nem, nem a pengeségben. Nem is abban, hogy penge 3G készülékről van szó. A nagy szám a HSDPA. A Samsung fanok bizonyára legyintenek majd, hogy ezt a Z560 is tudja. Ilyenkor pedig érdemes nekik szerényen odavetni, hogy a 3,6 megabitet bizony nem. Nem csalás, nem ámítás, a készülék valóban tud ennyit, és a T-Mobile hazai hálózata is. Azonban most nem lőném le a poént teljesen, mert a napokban készül erről egy részletesebb tesztünk. Legyen elég annyi, hogy a letöltés szupergyors, valóban meghaladja az elvárásainkat. Viszont van egy hibája: ilyenkor a telefon merülőforralóként is alkalmazható, annyira melegszik az akkumulátor környékén. Inkább az az igazság, hogy irdatlan forró ugyan sosem lesz, de fél perc alatt elér egy olyan üzemi hőfokot, hogy simán mehetne Szibériába kézmelegítőnek.
A készülék egyébként visszafelé teljesen kompatibilis, azaz a HSDPA adatátvitelen kívül tudja a 3G, az EDGE és a GPRS adatátvitelt is, és szépen jelzi folyamatosan a kijelző felső részén, hogy éppen melyikre képes. Bluetooth természetesen van, mégpedig a 2.0 verzió, és elvileg a sztereó headseteket is támogatja, de sajnos egyetlen darab sem volt a közelemben, amin kipróbálhattam volna. Az Iqua headsetemet viszont pillanatok alatt megtalálta, és remekül működött vele. Infra nincs, de ezt már többször eltemettük, és végre ideje lenne, ha mindenki így tenne. Tudom sokan fognak megkövezni, de annak az adatátvitelnek vége, a mai világban, ahol 3000 forint körül már Bluetooth dongle-t vehetünk nincs is értelme szenvedni vele.
Ha már szóbakerült az akkumulátor, akkor beszélek róla. A hátlap alá egy 940 mAh-ás telepet applikáltak, amelyet nem (mindössze a hátlapot) kell eltávolítani a memóriakártya cseréjéhez. A meglepő, hogy a hátlapra egy kis szivacsdarabkát ragasztottak, amely szorítja az akkumulátort a készülékhez, ezzel talán sikerül megelőzni a V3x hibáit (ott ugyanis lötyögött a hátlap alatt az akksi, és a telefon kikapcsolgatott). Alapállapotban, kevés telefonálással, és sok internetezéssel két napot bírt a készülék, de sikerült egy alkalommal 6 óra folyamatos netezéssel is lemerítenem.
Multimédia
Multimédia terén összességben a középmezőnyben teljesít a V3xx. Ennek fő oka a mindössze 1,3 megapixeles fixfókuszos kamera, amely sajnos az egyetlen visszalépés a V3x után. Az elkészült képek minősége hozza az elvárt szintet, azonban semmi extrát nem nyújt. Van viszont egy furcsaság, mégpedig az, hogy összecsukott állapotban a belső kamera kikandikál a hátlapon, így gondolnánk, hogy azzal is fényképezhetünk (VGA felbontásban), de több napos próbálkozással sem sikerült bele életet lehellnem.
A készülék médialejátszója sajnos nem képes a háttérben működni, ezzel a zenelejátszóként való felhasználás lehetőségét ki is zártuk. Elsőre. Azután némi nyúzás után rájöttem, hogy fut a háttérben, csak elöször össze kell csukni a teelefont, majd ismét kinyitni, és úgy már szabadon barangolhatunk a menüben. A memória bővíthető microSD kártyákkal, és sztereó fülhallgató is jár hozzá. A bővíthetőségnek van is értelme, ugyanis az 50 MB belső memória kevésnek bizonyulhat még képek és videók esetén is.
Játékok terén rózsás a helyzet annak ellenére, hogy szolgáltatói menüvel rendelkezik a telefon. Szerencsére amíg a Vodafone jól lecsupaszítja ezeket, és mindössze néhány demót tesz hozzáférhetővé, addig a T-Mobile kettőt is hagyott rajta. Az egyik egy tetris kicsit mai köntösbe csomagolva, a második egy bowling, amivel hosszú órákat töltöttem. Igaz, a szabályokat nem ismerem 100%-ban, de némi sikerélményt okozott, hogy többet taroltam, mint élőben. Sokkal többet.
Alapfunkciók
Szándékosan hagytam a végére a menü-telefonkönyv-üzenetek triót. Ez ugyanis az, amit szerintem mindenki átugrik (aki szeretné, most is teheti ezt), néha én is megpróbálom elfelejteni, de nem szokott sikerülni észrevétlenül. (Még szerencse, hogy van egy főszerkesztő, aki rinyál - Bog) Nézzük tehát, hogy mitől telefon egy telefon.
A menüt a T-Mobile szabja saját színeire. Ez azt jelenti, hogy az alaptémák kicsit magentában pompáznak (úristen, pedig ilyen szín sincs), és a wap helyén a webn walk gyorsgombja figyel. Ez utóbbi engem személy szerint örömmel tölt el, ugyanis elhozza mindenki számára a mobiltelefonon való internetezés élményét (aztajóéletbe, marketingesnek kellene mennem). Egyébként lehet a nézet ikonos és listás is, és a főmenü pontjainak sorrendjét szabadon variálhatjuk, illetve vannak témák (gyárilag három)is.
Üzenetek terén mit várunk? A Motorola a saját iTAP prediktív szövegbevitelével messze rávert a mindenki által eröltetett T9-re és ez most sincsen másként. A mailklienst emelném ki, azért mert buta, és talán ez a telefon leggyengébb pontja, ugyanis nem hitelesített. Viszont tudja kezelni a nagyon hosszú maileket, ugyanis 65 megabájtos is lehet a szoftver szerint a csatolmány mérete, ami persze úgy hülyeség, ahogy van, mert a belső memória csak 50 megabájtos.
Már csak a telefonkönyv maradt ki az alapfunkciók közül. Egy kontakthoz 17 féle adatot rögzíthetünk, és ezek között szerepel az egyedi csengés és kép is. Van viszont egy furcsaság, mégpedig a kotta névre hallgató mező, amire magamtól nem sikerült rájönnöm, hogy mit takarhat. A manual nem tesz róla említést, ha beleírunk bármit, akkor nem változik semmi. Fogjuk rá, hogy jegyzet.
Ítélet
Pozitív meglepetés volt számomra a V3xx. Egyrészt adatátviteli képességei miatt, másrészt azért, mert a gyártó végre rájött a V3x-el elkövetett botlására. A készülék egyébként a tesztidőszak alatt egyszer sem fagyott, és nem tapasztaltam lassulást sem. Egyetlen negatívumként az aránylag kis felbontású kamerát említeném meg (bár számomra ez is elegendő).
A telefonnal kapcsolatos kérdéseket ezúttal is várom a fórumban, igyekszem rájuk válaszolni, ugyanis a készülék még néhány napig nálam pihen.
![]() |
Motorola V3xx |
Polacheck
A készülékért köszönet a T-Mobile-nak.
Specifikációk
Motorola V3xx | ||
![]() |
Technológia | HSDPA / GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900 |
Méret | 103 x 53 x 15 mmtd> | |
Súly | 107 g | |
Kijelző | 240x320 pixel, 262 ezer szín, TFT | |
Telefonkönyv | 1000 | |
SMS/MMS memória | dinamikus | |
Egyéb memória | 50 MB + microSD | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van - kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE/3G/HSDPA | 4+2/van/van/van | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | nincs/van - 2.0 A2DP | |
Prediktív | iTAP | |
Hangtárcsázás | van | |
Hangrögzítő | van | |
Hangvezérlés | van | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 940 mAh Li-ion | |
Készenléti idő | 400 óra | |
Beszélgetési idő | 300 perc | |
Fényképezőgép | van | |
POP3 e-mail | van | |
WAP böngésző | 2.0 | |
HTML böngésző | van | |
Játékok | 2 | |
Csengőhangok | MIDI, MP3, AAC, AAC+ | |
Operációs rendszer | nincs | |
MP3 lejátszás | van – háttérben is | |
Egyebek | sztereó headset |